EkoMax
08.02.10,18:01
Potrebovala by som poradiť. FO ukončila podnikanie 31.1.2009. K tomuto dátumu odviedla DPH z neodpísaného majetku.
Podnikateľ má s.r.o., kde tento majetok používa. Môže tento majetok /brúska/ odpredať s.r.o. ?
Na DÚ mi povedali, že ak bol majetok predtým zaradený v podnikaní, je možné ho odbredať bez platenia dane z príjmu až po 5 rokoch.
Ak spravíme kúpnu zmluvu, musí FO - už nepodnikateľ odviesť daň z príjmu ?
hena22
08.02.10,17:18
najlepšie riešenie je predať to za ZC ešte v januári.
DPH opraviť u oboch dodatočným priznaním. A v s.r.o. začať odpisovať ak je to vyše 1700 eur.
Tým dokladovo narovnáte skutočný stav, nikto by nemal protestovať.
janapill
08.02.10,17:26
a môžem takýto majetok darovať svojej s.r.o.? s tým, že u FO už bol plne odpísaný a drobný majetok išiel priamo do výdavkov? Takže FO pri zrušení podnikania neodvádzala DPH z majetku, lebo ZC už bola nulová, je to správne? Len spravím nejakú zmluvu o prevode takého majetku na s.r.o., môže byť?
hena22
08.02.10,17:33
a môžem takýto majetok darovať svojej s.r.o.? s tým, že u FO už bol plne odpísaný a drobný majetok išiel priamo do výdavkov? Takže FO pri zrušení podnikania neodvádzala DPH z majetku, lebo ZC už bola nulová, je to správne? Len spravím nejakú zmluvu o prevode takého majetku na s.r.o., môže byť?

môžeš, ale u starého majetku problém bude s ocenením.
ale pokiaľ to nechceš odpisovať, môže to FO radšej predať po 1 €, budeš mať nadobúdací doklad a môžeš zaradiť do AE. a účtovne na 501.
janapill
08.02.10,17:57
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Neviem či sme urobili dobre, ale bola by som rada keby mi to niekto odobril. Išlo o osobné auto a nejaký merač, ktorý si FO odpisovala bola to suma cez 30000.-Sk. Teraz k 28.12.09 zrušila živnosť a spravila k 23.12.2009 bezodplatný prevod do s.r.o. . S.r.o. si tento majetok ocenila tzv.reprodukčnou obstar.cenou(pohľadali sme si v inzerátoch za ktorý by sa taký pribl.majetok predal) a zaradí na 413/022. Je to správne?Je mi jasné že odpisy z tohto majetku budú pripoč.položkou zvyšujúcu ZD. Len neviem čo s tým tzv.drobným majetkom ako stolička,počítač,lampa, cenníky a pod. Môže si ho s.r.o. len tak zaradiť do AE tiež na základe bezodplatného prevodu a účtovne nikam? Nebude to mať toto všetko nejaký dopad u FO? Prosím poraďte.