Vieraba
08.02.10,18:59
Prosím o názor. SZČO začal podnikať od 01.05.2009. Základ pre výpočet preddavkov na daň z príjmu podľa § 34 za rok 2009 je 2400. Vznikla povinnosť platiť štvrťročné preddavky na rok 2010. Ako budem počítat? 2400:4=600 za štvrťrok, alebo tak ako u PO 2400:8=300x12=3600:4=900 za štvrčrok? Ďakujem. Vieraba
Marína
08.02.10,21:20
ZDP § 34 ods. 5)
(5) Poslednou známou daňovou povinnosťou na výpočet preddavkov v preddavkovom období podľa odseku 1 je daň vypočítaná zo základu dane uvedeného v poslednom daňovom priznaní, zníženého o nezdaniteľnú časť základu dane podľa § 11 ods. 2 písm. a) platnú v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň pri použití sadzby dane podľa § 15 platnej v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň, znížená o zápočet dane zaplatenej v zahraničí, o daňový bonus a o daň vybranú podľa § 43, odpočítavanú ako preddavok na daň. Pri zmene poslednej známej daňovej povinnosti z podaného daňového priznania v bežnom zdaňovacom období k začiatku preddavkového obdobia podľa odseku 1 sa preddavky na daň splatné do začiatku tohto preddavkového obdobia nemenia, pričom ak preddavky na daň zaplatené do tejto zmeny sú vyššie ako preddavky vypočítané z podaného daňového priznania, suma preddavkov z poslednej známej daňovej povinnosti prevyšujúca sumu preddavkov vypočítanú z podaného daňového priznania sa započíta na úhradu ďalších preddavkov na daň platených po tejto zmene alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia.
Vieraba
09.02.10,06:18
Ďakujem za radu.
Ak si to preložím do ľudskej reči, tak by mali byť preddavky podľa poslednej známej DP bez ohľadu za aké obdobie. Podľa príkladu by teda mal platiť štvrťročne 2400:4=600. Rozmýšľam správne? Ak nie, prosím vysvetlite mi to na konkrétnom príklade. Ešte raz ďakujem. Vieraba
Blankake
09.02.10,06:54
Ďakujem za radu.
Ak si to preložím do ľudskej reči, tak by mali byť preddavky podľa poslednej známej DP bez ohľadu za aké obdobie. Podľa príkladu by teda mal platiť štvrťročne 2400:4=600. Rozmýšľam správne? Ak nie, prosím vysvetlite mi to na konkrétnom príklade. Ešte raz ďakujem. Vieraba
Áno, vydelíš výslednú sumu 4, rozmýšľaš správne.

"§ 34(2) Daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 1 659, 70 eura a nepresiahla 16 596, 96 eura, platí štvrťročné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie, a to vo výške 1/4 poslednej známej daňovej povinnosti, ak tento zákon neustanovuje inak. Štvrťročné preddavky na daň sú splatné do konca každého kalendárneho štvrťroka."
Marína
09.02.10,10:47
Prosím o názor. SZČO začal podnikať od 01.05.2009. Základ pre výpočet preddavkov na daň z príjmu podľa § 34 za rok 2009 je 2400. Vznikla povinnosť platiť štvrťročné preddavky na rok 2010. Ako budem počítat? 2400:4=600 za štvrťrok, alebo tak ako u PO 2400:8=300x12=3600:4=900 za štvrčrok? Ďakujem. Vieraba


Áno, vydelíš výslednú sumu 4, rozmýšľaš správne.

"§ 34(2) Daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 1 659, 70 eura a nepresiahla 16 596, 96 eura, platí štvrťročné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie, a to vo výške 1/4 poslednej známej daňovej povinnosti, ak tento zákon neustanovuje inak. Štvrťročné preddavky na daň sú splatné do konca každého kalendárneho štvrťroka."
Blanka, myslím, že Viera by mala upresniť hrubo vyznačené. Základ = základ pre výpočet dane? Alebo je to daňová povinnosť?
Príklad:
základ dane(DP r.69 alebo r.69 mínus r.79) = 26.557,00
nčzd = - 4025,70
základ dane po znížení o nčzd = 22.351,30
daň = 4.246,75
daň uznaná na zápočet zo zahraničia = - 20,00
nárok na DB(1 dieťa) = - 235,92
daň(§ 43) = - 4,00
daň.povinnosť na účely platenia predd. = 3.986,83
3986,83/4 = 996,70 (termíny do 30.6.2010, 30.09.2010, 31.12.2010, 31.03.2011)
Blankake
09.02.10,10:52
Blanka, myslím, že Viera by mala upresniť hrubo vyznačené. Základ = základ pre výpočet dane? Alebo je to daňová povinnosť?
Príklad:
základ dane(r.69 DP) = 26.557,00
nčzd = - 4025,70
základ dane po znížení o nčzd = 22.351,30
daň = 4.246,75
daň uznaná na zápočet zo zahraničia = - 20,00
nárok na DB(1 dieťa) = - 235,92
daň(§ 43) = - 4,00
daň.povinnosť na účely platenia predd. = 3.986,83
3986,83/4 = 996,70 (termíny do 30.6.2010, 30.09.2010, 31.12.2010, 31.03.2011)
Ja som myslela, že ona má len problém s tým, že či to má deliť štyrmi alebo ôsmimi. :D
To či má ten základ správne vypočítaný, som neskúmala... ale dobre, že si ju upozornila.:)
Vieraba
12.02.10,07:50
Ďakujem všetkým za radu. V príklade bol už upravený základ dane pre výpočet preddavkov. Nevedela som či dorátať základ na celý rok. Je to v poriadku, nedorátava sa a pri FO sa rozdelí len na 4 časti bez ohľadu na dobu podnikania. Už som to odovzdala. Je to OK. Ďakujem za každý názor. Vieraba
nika.sum
17.02.10,16:57
Ahoj, mam klientku, kt. platila v r. 2009 preddavky, posledny preddavok by mal byt zaplateny do 31.3.2010. Zial mala zly rok, ma velmi vysoky preplatok, na danovom priznani si vsak neziada o vratenie preplatku, chce to nechat na dalsi rok, lebo vie ze bud mat urcite vyssiu dan ako teraz. Preplatok je o mnoho vyssi ako posledny preddavok na dan. Neviete je mozne sa s DU dohodnut aby nemusela platit ten posledny preddavok?
Katarina
26.02.10,12:50
Však sa môže pri výpočte preddavku na daň z príjmu na rok 2010 od základu dane odpočítať NĆ 4 025,70 v každom prípade, teda aj u SZČO dôchodcu, ktorý mal vyšší dôchodok ako NČ v roku 2009.Ďakujem.
widow
26.02.10,20:46
Však sa môže pri výpočte preddavku na daň z príjmu na rok 2010 od základu dane odpočítať NĆ 4 025,70 v každom prípade, teda aj u SZČO dôchodcu, ktorý mal vyšší dôchodok ako NČ v roku 2009.Ďakujem.
Nie, v pripade dôchodcu nemas narok na celu nezdanitelnu cast ani pri vypocte preddavkov na dalsi rok.
nika.sum
27.02.10,08:15
Nie, v pripade dôchodcu nemas narok na celu nezdanitelnu cast ani pri vypocte preddavkov na dalsi rok.

V tomto som si nie ista, nieco sa mi mari, ze som tu raz citala, ze pri vypocte preddavkov ma narok. Ale naozaj teraz neviem, skuste presnorit poradu, urcite to tu je uz riesene.
Anja111
27.02.10,08:51
Však sa môže pri výpočte preddavku na daň z príjmu na rok 2010 od základu dane odpočítať NĆ 4 025,70 v každom prípade, teda aj u SZČO dôchodcu, ktorý mal vyšší dôchodok ako NČ v roku 2009.Ďakujem.
Áno, môže.
http://www.porada.sk/t78376-p2-preddavky-na-dan-fo-pomocka-na-vypocet.html