vierka22
08.02.10,21:24
Dobrý večer. Chcem Vás poprosiť o radu. Može si SZČO uplatniť na manželku, ktorá bola časť roka zamestnaná, i nezamestnaná a zároveň bola SZČO 2 mesiace a mala príjem celkový 1534 uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku? Aký doklad má doložiť ako príjem zo živnosti potvrdenie z výpisu z DP alebo potvrdenie o podaní DP? Ďakujem všetkým vopred. Vierka22
ekopo
08.02.10,20:27
Na manželku je možné uplatniť rozdiel medzi sumou 4.025,70 € a príjmom manželky. Na účely preukázania by mal stačiť výpis z DP.

téma: http://www.porada.sk/t71826-odpocitatelna-polozka-na-manzelku.html
veronikasad
08.02.10,20:28
Dobrý večer. Chcem Vás poprosiť o radu. Može si SZČO uplatniť na manželku, ktorá bola časť roka zamestnaná, i nezamestnaná a zároveň bola SZČO 2 mesiace a mala príjem celkový 1534 uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku? Aký doklad má doložiť ako príjem zo živnosti potvrdenie z výpisu z DP alebo potvrdenie o podaní DP? Ďakujem všetkým vopred. Vierka22
čo rozumieš pod príjmom SZČO ?
ekopo
08.02.10,20:33
čo rozumieš pod príjmom SZČO ?
myslím, že podľa formulácie vety a celej otázky rozumie vierka22 celkový príjem a nie základ dane......alebo sa mýlim?
veronikasad
08.02.10,20:35
myslím, že podľa formulácie vety a celej otázky rozumie vierka22 celkový príjem a nie základ dane......alebo sa mýlim?
pre istotu som sa spýtala. Tvojej formulácii rozumiem ...
ekopo
08.02.10,20:48
odpovede sa nedočkáme, toto mám fakt rád...
vierka22
09.02.10,12:13
Dobrý deň. Ďakujem všetkým, ktorý mi odpovedali. Vierka22
vierka22
09.02.10,12:26
Pod príjmom SZČO rozumiem, že je to príjem zo živnosti, manželka bola SZČO ako opatrovateľka cez agentúru v Nemecku. Živnosť mala len 2 mesiace. A 2 mesiace bola zamestnaná ostatné mesiace nezamestnaná, preto som sa pýtala, či si môže manžel tiež SZČO uplatniť nezdaniteľnú časť viem ,že len ten rozdiel medzi príjmom a nezd.časťou a zarátava sa tam aj podpora v nezamestnanosti? Ďakujem Vierka 22
vierka22
09.02.10,12:29
Myslela som celkový príjem, máta pravdu ekopo. Vierka22
lu_lu
10.02.10,14:38
Ja som sa dnes bola pytat na Danovom urade ohladom NZD na manzelku, ktora bola cast roka 2009 SZCO a bolo mi povedane, ze: vyska NZD na manzelku sa v tomto pripade vypocita ako rozdiel NZD na danovnika a celkove manzelkine prijmy (nie ZD!) bez povinne zaplatenych odvodov. Osobne mi to prislo strasne nefer, nakolko je rozdiel, ak zamestnanec dostane hrubu mzdu 1000eur, z ktorej odvadza "len" zdravotne, socialne odvody a dan a rozdiel, ak SZCO vyfakturuje 1000eur za tovar, z ktorych 900eur stal len tovar... ...fakt neviem, ci mi tu nieco unika alebo opat raz vivat zivot SZCO!

Co sa tyka dokladovania manzelkinych prijmov pre rocne zuctovanie manzelovej dane z prijmov, bolo mi povedane, ze staci uviest sumu manzelkinych prijmov s poznamkou "vyplnene podla danoveho priznania podaneho xx.xx.2010+uviest manzelkine DIC". Danovy urad si to sam skontroluje.
Andyke
10.02.10,15:17
príjem manželky SZČO:
príjem manželky mínus všetky tieto poistné :
poistné na povinné sociálne poistenie SZČO,
poistné dobrovoľne poistenej osoby v SP,
preddavky SZČO na zdravotné poistenie,
nedoplatok z ročného zúčtovania poistného na ZP.

viď zákon o dani z príjmov §11
(5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)