marians
08.02.10,21:36
Zdravím všetkých,
Zistil som, že môj SW má problém zo zostavením súvahy a výkazu - konkrétne údajov za minulé účt. obdobie (r.2008) prepočítaných na EUR. Nemáte niekto skúsenosť alebo informáciu ako čo najjednoduchšie vyriešiť túto situáciu?
Bodla by taká XLS tabulka 2008/2009 (SKK/EUR) alebo niečo iné. Ď.
Rozalka
08.02.10,20:45
Tú tabuľku potrebuješ na prepočet SK na eurá?
Ak áno, pripájam ti tabuľku.
V prvom stĺpci sú uvedené tisíc Sk, vo vedľajšom prepočet na celé eurá.
Sú tu údaje od 1000 do 1000000
ak potrebuješ vyššie čísla, v modrom políčku napíšeš prvú tisícku, ostatné čísla sa prepočítajú.
a_je_to
08.02.10,21:09
Zdravím všetkých,
Zistil som, že môj SW má problém zo zostavením súvahy a výkazu - konkrétne údajov za minulé účt. obdobie (r.2008) prepočítaných na EUR. Nemáte niekto skúsenosť alebo informáciu ako čo najjednoduchšie vyriešiť túto situáciu?
Bodla by taká XLS tabulka 2008/2009 (SKK/EUR) alebo niečo iné. Ď.
Problém Ti nebude robiť iba prepočet tisícov Sk na celé Eurá, ale aj fakt, že sa zmenilo tlačivo Súvahy. Tým, že účet 353 bol z riadku 002 aktív tlačiva 2008 presunutý až do riadku 072 pasív tlačiva 2009.....došlo k rádovému posunu všetkých ostatných riadkov. Ak v svojom programe nemáš nejaký prevodový nástroj, tak....nedá sa nič robiť, musíš si urobiť súvahu za rok 2008 do nového tlačiva 2009 v Eurách a potom výsledky uviesť do stĺpcov minulého obdobia. Výkaz ziskov a strát....ako doposiaľ viem, sa v riadkoch nezmenil.
marians
09.02.10,20:35
Ach jaj, idem urobiť prevodovú tabuľku v exceli na prevod konečných stavov v SKK na EUR stavy min. obdobia, ak sa mi to podarí prilepím to. Bude zaujímavé hlavne to súčtové zaokrúhlovanie :/
Melnick
09.02.10,23:09
Ach jaj, idem urobiť prevodovú tabuľku v exceli na prevod konečných stavov v SKK na EUR stavy min. obdobia, ak sa mi to podarí prilepím to. Bude zaujímavé hlavne to súčtové zaokrúhlovanie :/
Zaujímavý je aj príspevok č. 2 od Rozalky.:)
marians
10.02.10,19:31
Prikladám Výkaz SKK/EUR prevod 2008/2009
Pôvodnú tabuľku výkazu som našiel na PORADE, upravil som ju o dva stlpce.
Stplpec F - vpísať údaje v tis. SKK, stlpec G - pre údaje novovytvorených riadkov, stlpec E - priamy prepočet, stlpec D - požadované údaje, ak sa nerovná bunka E65 a D65 je potrebné upraviť natvrdo niektorý údaj zo stlpca D (tzv. presné číslo z podielu nepresného čísla ). Samozrejme po tejto "tvrdej" úprave už tabuľka nebude plne funkčná....

Súvaha nabudúce...
kacena26
11.02.10,12:16
ďakujem tabuľky mi veľmi pomohli, len mi není jasné jedno, keď min.obdie som mala v súvahe v tis.Sk 194 (194.401,10 Skk).prepočítala som si na 6440 € a v r. 2009 nebol na tomto účte žiaden obrat, tak mi zaokruhlene na celé € vychádza tento účet 6453 €. Je tam rozdiel. to môže byť???
martina2006
15.02.10,08:22
Ja mám takú istú otázku ako kacena26, pri prepočte na konci roka 2008 - 8 tis. - 266 €, na účet žiaden obrať - teraz KS 280 €.
Môže byť taký rozdiel?
Bambi23
15.02.10,08:38
Problém Ti nebude robiť iba prepočet tisícov Sk na celé Eurá, ale aj fakt, že sa zmenilo tlačivo Súvahy. Tým, že účet 353 bol z riadku 002 aktív tlačiva 2008 presunutý až do riadku 072 pasív tlačiva 2009.....došlo k rádovému posunu všetkých ostatných riadkov. Ak v svojom programe nemáš nejaký prevodový nástroj, tak....nedá sa nič robiť, musíš si urobiť súvahu za rok 2008 do nového tlačiva 2009 v Eurách a potom výsledky uviesť do stĺpcov minulého obdobia. Výkaz ziskov a strát....ako doposiaľ viem, sa v riadkoch nezmenil.

Tento problem mam aj ja, napisala som to v inom prispevku, ale zatial mi nikto neodpovedal ... viete mi tu poradit? Kopirujem :

Prosim, vie mi niekto poradit?
Zacala som vypisovat Suvahu 2009 a nesedia mi po prepocitani na EUR oproti roku 2008 zostatky na riadku 001 a 066 (http://www.porada.sk/t59437-066-pozicky-uctovnej-jednotke-v-konsolidovanom-celku.html).
Problem je v tom, ze v suvahe v aktivach vynechali oproti minulemu roku riadok 002 - Pohladavky za upisane vlastne imanie, ktory dali do pasiv na riadok 072 (http://www.porada.sk/t59441-072-opravky-k-aktivovanym-nakladom-na-vyvoj.html). Uplne mi to zmenilo suctove riadku 001 a 066 (http://www.porada.sk/t59437-066-pozicky-uctovnej-jednotke-v-konsolidovanom-celku.html), hoci vsetky ostatne budu v poriadku.
Co mam teraz robit, ako postupovat aby to bolo spravne? Ak zacnem prepocitavat tak ako sa to ma od riadku 001 a 066 (http://www.porada.sk/t59437-066-pozicky-uctovnej-jednotke-v-konsolidovanom-celku.html) tak mi nebudu sediet ostatne riadky. Ak to vypisem spravne, prehodim pohladavku za upisane vl.imanie z aktiv do pasiv, tak mi nebudu sedie tie "prve" suctove riadky ...
http://www.porada.sk/images/statusicon/user_online.gif http://www.porada.sk/images/buttons/report.gif (http://www.porada.sk/report.php?p=1297892)
AdamC
17.02.10,17:44
Mne to pride tak, ze sa nemaju prepocitavat na EUR tie TISICE KORUN. ale proste tie koncorocne SKK plne sumy...tak ako pri konverzii. Inak nam to nikdy nesadne. Predsa najvacsi rozdiel je cca nasledovny..... 5499 SKK = 182,53 EUR. a Ked vezmeme 5000 SKK = 165,97 EUR. Tam je az 16 EUR rozdiel a to zrejme nie je spravne. Ja by som dal do suvahy 183 EUR a nie 166 EUR.
AdamC
17.02.10,18:40
Pri zostavovaní individuálnej účtovnej závierky za prvé účtovné obdobie končiace po dni zavedenia eura sa na účely vykazovania peňažných údajov za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie prepočítajú sumy položiek súvahových účtov a výsledkových účtov vykazované na jednotlivých riadkoch súvahy a výkazu ziskov a strát zo slovenských korún na eurá konverzným kurzom tak, že pri prepočte spôsobom zhora nadol sa v súvahe najskôr prepočíta suma vykazovaná na súčtových riadkoch 001 a 066 a vo výkaze ziskov a strát sa najskôr prepočíta suma vykazovaná na súčtovom riadku 61.


MNE to teda vychadza tak nejak, ze sa prepocitaju SUMY poloziek jednotlivych uctov ..... a nie zaokruhlena suma RIADKU V TISICOCH.

Uz to niekto mudrejsi a skusenejsi prosim rozlusknite :-)))))
AdamC
17.02.10,18:45
Nuz, v usmerneni je, ze sa vezmu cele riadky vykazov v tisicoch a prepocitaju, no tak to potom vzniknu "nechutne" rozdiely... asi to nikoho netrapi.
martina2006
17.02.10,18:56
AdamC
17.02.10,19:11
Dakujem, presne toto riesim. Hneva ma to, je to velmi pracne. Softver predsa ma pekne krasne celociselne SKK hodnoty z minuleho obdobia a vie mi to uplne presne spocitat. Takto ja teraz beriem tie sumy v tisicoch, prepocitavam, a napasovavam zhora nadol aby aspon HV v suvahe a vysledovke sedel a celkova suma aktiv a pasiv.... No a tie rozdiely , to uz ani nehovorim.
marians
18.02.10,19:08
Prikladám Výkaz SKK/EUR prevod 2008/2009
Pôvodnú tabuľku výkazu som našiel na PORADE, upravil som ju o dva stlpce.
Stplpec F - vpísať údaje v tis. SKK, stlpec G - pre údaje novovytvorených riadkov, stlpec E - priamy prepočet, stlpec D - požadované údaje, ak sa nerovná bunka E65 a D65 je potrebné upraviť natvrdo niektorý údaj zo stlpca D (tzv. presné číslo z podielu nepresného čísla ). Samozrejme po tejto "tvrdej" úprave už tabuľka nebude plne funkčná....

Súvaha nabudúce...
Pripájam prepočet súvahy a výkazu z SKK na EUR pre naplnenie stavov min. období do EUR výkazu. Návod a navigácia v jednotlivých listoch.
jana1970
23.02.10,12:44
Dobrý deň, mám otázku:
musia byť odpisy za rok zhodné vo výkaze ziskov a strát s odpismi v súvahe?
Ďakujem.
Džejn
26.02.10,08:42
Ahoj marians - ta tabuľka je naozaj super ale máš tam chybu vo vzorci - vo Výkaze ziskov a strát v súčtovom riadku č. 26 má byť -D26 a nie +D26, ale inak dik pomohlo... prajem pekný deň
Rozalka
28.02.10,13:41
Ja mám takú istú otázku ako kacena26, pri prepočte na konci roka 2008 - 8 tis. - 266 €, na účet žiaden obrať - teraz KS 280 €.
Môže byť taký rozdiel?
Môže.
Na účtoch, kde bol pohyb, to nie je také markantné, ale ak za celý rok na účte nebol pohyb, vychádzajú totálne nezmysly.

Aj mňa to irituje, v poznámkach v prehľade o pohybe dlhodobého majetku som k stavu k uvedenému ako konečný stav 31.12.2008 po prepočte musela "dokúpiť" pozemky za 12€ ( :D:D:D:D:D), aby mi súhlasil stav ku koncu roka.
mimotemy

Doteraz som u každého klienta mala aj Cashflow, no prepočítavať toľko čísiel mi pripadá strašná "onánia".
Tento rok sa budem trápiť s Prehľadom o pohybe peňažných prostriedkov len pri auditovanej spoločnosti.
ondrejvla
28.02.10,16:45
Mne to pride tak, ze sa nemaju prepocitavat na EUR tie TISICE KORUN. ale proste tie koncorocne SKK plne sumy...tak ako pri konverzii. Inak nam to nikdy nesadne. Predsa najvacsi rozdiel je cca nasledovny..... 5499 SKK = 182,53 EUR. a Ked vezmeme 5000 SKK = 165,97 EUR. Tam je az 16 EUR rozdiel a to zrejme nie je spravne. Ja by som dal do suvahy 183 EUR a nie 166 EUR.


Tak tam teda musí aj byť rozdiel 16 €, ve´je veľký rozdiel 5499 Sk a 5000 Sk, je to 501 Sk, a tam je tých 16 €. Najlepšie je prepočítať tisíce Sk tak ako majú byť a nie zaokrúhlené.
Rozalka
28.02.10,17:38
Vlastička, to je fakt najlepšie, čo narobíme, keď Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 4455/2003-92, píše takto:

§ 3b
(1) Pri zostavovaní individuálnej účtovnej závierky za prvé účtovné obdobie končiace po dni zavedenia eura
sa na účely vykazovania peňažných údajov v súvahe a výkaze ziskov a strát za bezprostredne predchádzajúce
účtovné obdobie preradia zostatky súvahových účtov a výsledkových účtov podľa položiek súvahy a výkazu
ziskov a strát.
(2) Pri zostavovaní individuálnej účtovnej závierky za prvé účtovné obdobie končiace po dni zavedenia eura
sa na účely vykazovania peňažných údajov za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie prepočítajú
sumy položiek súvahových účtov a výsledkových účtov vykazované na jednotlivých riadkoch súvahy a výkazu
ziskov a strát zo slovenských korún na eurá konverzným kurzom tak, že pri prepočte spôsobom zhora nadol sa
v súvahe najskôr prepočíta suma vykazovaná na súčtových riadkoch 001 a 066 a vo výkaze ziskov a strát sa
najskôr prepočíta suma vykazovaná na súčtovom riadku 61.
(3) Na účely uvádzania peňažných údajov za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie
v poznámkach individuálnej účtovnej závierky, ktorá sa zostavuje za prvé účtovné obdobie končiace po dni
zavedenia eura sa postupuje primerane podľa odseku 2.
(4) V poznámkach individuálnej účtovnej závierky, ktorá sa zostavuje za prvé účtovné obdobie končiace po
dni zavedenia eura sa v časti E. písm. b) uvádzajú aj informácie o zmene meny, v ktorej sa vedie účtovníctvo
M3G
28.02.10,18:38
Tento štát je už celý na hlavu.

Ak účtovná jednotka zistí, že účtovné metódy a zásady použité v účtovnom období sú nezlučiteľné s požiadavkou verného a pravdivého zobrazenia(metóda zaokrúhľovania hala-bala), je povinná zostaviť účtovnú závierku tak, aby poskytla verný a pravdivý obraz skutočnosti. O tom je účtovná jednotka povinná informovať v účtovnej závierke.

Ten, kto vydal ten pokyn, asi v živote nedržal v ruke súvahu alebo VZS.
Janula
01.03.10,11:20
Pripájam prepočet súvahy a výkazu z SKK na EUR pre naplnenie stavov min. období do EUR výkazu. Návod a navigácia v jednotlivých listoch.
v súvahe r. 087 - je chyba, stlpec D sa nerovna stlpcu E, ostatne udaje sa zhoduju. Da sa to nejako opravit vo vzorci?
Paula
02.03.10,11:49
Ahoj marians - ta tabuľka je naozaj super ale máš tam chybu vo vzorci - vo Výkaze ziskov a strát v súčtovom riadku č. 26 má byť -D26 a nie +D26, ale inak dik pomohlo... prajem pekný deň



v súvahe r. 087 - je chyba, stlpec D sa nerovna stlpcu E, ostatne udaje sa zhoduju. Da sa to nejako opravit vo vzorci?


Tíško s dovolením posúvam tieto pripomienky :)
zk24
02.03.10,12:12
Dostalo sa mi do ruk vcera uctovnictvo so ziadostou o danove priznanie. A tiez zacinam otvaranim uctov, nie vsak podla Suvahy 2008 ale podla inventerizacie suvahovych uctov, a pocitam s presnymi korunami, zaokruhlujem na dve desatinne miesta matematicky (Dufam som sa dobre docitala).

Na zaciatocnom ucte suvahovom mi vsak zaokruhlovanim vznika rozdiel 0,01 eura. Neviete ako tento zaokruhlovaci rozdiel vynulovat aby mi tento zaciatocny ucet suvahovy sedel?

dakujem.
Stefan2005
03.03.10,08:45
Tíško s dovolením posúvam tieto pripomienky :)

... dovolil som si apelovať aj priamo autorovi s nasledujúcou prosbou:

Tie tabuľky v téme "Súvaha a výkaz ..." sú praktické, aj sme ich ocenili - ale sú tam podnety na ich opravu. Ak máš čas, prosíme o ich opravu, alebo aspoň o odomknutie tabuľky - opravy si urobíme samy. Vďaka.
Stefan2005
03.03.10,10:51
Prikladám ešte dva čiastočné snímky zo súvahy - treba kontrolovať, prípadne korigovať - správny súčet v "D" som dosiahol tak, že som v stĺpci F zvýšil hodnotu, a potom ju opravil naspäť na pôvodnú...
truch
03.03.10,11:07
Volala som do Krosu, pre tých ktorí robia s Omegou:
Postup:
-číselník, súvaha, možnosti, prevziať výsledky z predchádzajúceho obdobia
-číselník, výkaz ziskov a strát, možnosti, prevziať výsledky z predchádzajúceho obdobia
Mám už správne údaje / tisícky zaokrúhlené na euro/
uchom
03.03.10,16:54
Dostalo sa mi do ruk vcera uctovnictvo so ziadostou o danove priznanie. A tiez zacinam otvaranim uctov, nie vsak podla Suvahy 2008 ale podla inventerizacie suvahovych uctov, a pocitam s presnymi korunami, zaokruhlujem na dve desatinne miesta matematicky (Dufam som sa dobre docitala).

Na zaciatocnom ucte suvahovom mi vsak zaokruhlovanim vznika rozdiel 0,01 eura. Neviete ako tento zaokruhlovaci rozdiel vynulovat aby mi tento zaciatocny ucet suvahovy sedel?

dakujem.
Ja som to dala cez interny doklad k 1.1.09 ako naklady alebo vynosy vniknute pri zaokruhlovani pri prechode na EURO 548-701 alebo 701-648, podobne som to musela urobit pri viacerych uctoch....
Stefan2005
03.03.10,18:31
Ja som to dala cez interny doklad k 1.1.09 ako naklady alebo vynosy vniknute pri zaokruhlovani pri prechode na EURO 548-701 alebo 701-648, podobne som to musela urobit pri viacerych uctoch....

ak si to robila ako je vyššie uvedené, doporučujem k danej téme vyhľadať na Porade príspevky, ktoré sa tomu poriadne dlho venovali, a je ich tu až-až.
Napr. jeden aj tu: http://www.porada.sk/t131536-rozdiely-zo-zaokruhlovania-eur.html#post1295927
varka
06.03.10,00:34
ludkovia a ako s hospodarskym vysledkom - ved ten vychadza uplne mimo reality...
michelle84
06.03.10,12:18
ludkovia a ako s hospodarskym vysledkom - ved ten vychadza uplne mimo reality...

Mne jedine vychádzali rozdiely max. 1 euro, všetko mi pekne vyšlo, aké rozdiely ti tam môžu vychádzať? Skontroluj si prepočet.
Lenka1979
06.03.10,12:24
Mne jedine vychádzali rozdiely max. 1 euro, všetko mi pekne vyšlo, aké rozdiely ti tam môžu vychádzať? Skontroluj si prepočet.

Mne vyšiel rozdiel 2 eurá. No keď som si dala na obrazovku "Súvaha" na euro centy, tak mi to sedelo na chlp, iba keď som dala Súvaha v celých eur tak mi vyšiel ten rozdiel, ktorý som si musela ručne upraviť na niektorý iný účet,aby bol HV rovnaký v súvahe aj vo výkaze ZaS.
michelle84
06.03.10,12:25
Mne vyšiel rozdiel 2 eurá. No keď som si dala na obrazovku "Súvaha" na euro centy, tak mi to sedelo na chlp, iba keď som dala Súvaha v celých eur tak mi vyšiel ten rozdiel, ktorý som si musela ručne upraviť na niektorý iný účet,aby bol HV rovnaký v súvahe aj vo výkaze ZaS.

Áno, presne tak.
varka
06.03.10,15:41
mne vysiel rozdiel 13 EUR... co s tym - prepocet mi robi automaticky SW FIBU
Kaja.K
09.03.10,15:23
Ahojte,

tak my sme tieto rozdiely uvádzali v poznámkach. Kolega volal na ministerstvo financií a oni mu to tam tak poradili, takže sme všetko poctivo písali do poznámočiek.

Neúčtovali sme o týchto rozdieloch z eurokonverzie, pretože to nie sú reálne rozdiely, sú to len rozdiely vo výkazníctve.
varka
09.03.10,15:46
ja po porade s auditormi postupupjem tak, ze sice nevycislujem tie rozdiely, ale v poznamkach uvadzam sposob vypoctu udajov predch. obdobia s odkazom na platnu legislativu...
Betina2
23.03.10,06:51
Tak tam teda musí aj byť rozdiel 16 €, ve´je veľký rozdiel 5499 Sk a 5000 Sk, je to 501 Sk, a tam je tých 16 €. Najlepšie je prepočítať tisíce Sk tak ako majú byť a nie zaokrúhlené.

Ja si tiež myslím, že sa nemajú prepočítavať zaokrúhlené tisíce z riadkov Súvahy za rok 2008. Ozaj tam potom vyjdu bludy, napr. ak niekto eviduje v účtovníctve majetok v hodnote 5 000 499 Skk, do výkazu Súvaha za rok 2008 zaokrúhlil sumu a zapísal čiastku v tis. 5 000. (čo predstavuje sumu 5 000 499 Skk po zaokrúhlení). Po prepočítaní 5 000 499 a 5 000 000 vznikne rozdiel 482 Sk, čo je teda bomba! resp. ak to uvediem v eurách, tak rozdiel na danú sumu by bol 16 Eur (165986 a 165970 = 16) :confused:Toto tam ja teda neuvediem.
Ja som si zaokrúhlila zostatky jednotlivých účtov na celé koruny a tie som prepočítala konverzným kurzom na Eurá. Teda som prepočítala tých 5 000 499 Skk a nie 5000 (v tis.SKK). Tieto sumy zapíšem aj do nového výkazu. Podľa mňa bol nesprávne pochopený metodický pokyn, ktorý sa tu už niekde spomínal a síce, že najprv sa prepočíta a zaokrúhli riadok 001 a 066, teda súčet aktív a súčet pasív výkazu v eur. a až potom ostatné položky. Postupuje sa spôsobom zhora nadol a nie naopak, ako tomu bolo doposiaľ. Ak by som postupovala tak, že prepočítam sumy zaokrúhlené na tisíce, tak potom mi nesedí ani jeden riadok výkazu a rozdiely sú tam min. od 10-15 Eur a viac). Ak mám vykázať pravdivý obraz o stave v UJ, tak potom by tento spôsob odporoval základnej myšlienke pravdivosti a vernému zobrazeniu o stave.
Týmto spôsobom stavy pekne dosadnú a nevychádzajú tam bludy.
Tak si pri tejto úvahe myslím, že aj softvér (Pohoda) to spravil správne.
Jediné, na čo som si dávala pozor v Pohode bolo, že niektoré účty (asi 2) mi zaradilo do zlých riadkov (krátkodobé do dlhodobých), ale to sa jednoducho ošetrilo v zapísaní správneho riadku k danému účtu v agende Účtovná osnova. Teraz je to podľa mňa už OK.
Stefan2005
23.03.10,07:21
Ja si tiež myslím, že sa nemajú prepočítavať zaokrúhlené tisíce...ak niekto eviduje v účtovníctve majetok v hodnote 5 499 000 Skk, do výkazu Súvaha za rok 2008 zaokrúhlil sumu a zapísal čiastku v tis. 5 000. (čo predstavuje sumu 5 000 000 Skk po zaokrúhlení)....

... nesprávna úvaha na základe nesprávnych výpočtov.
5.499.000 Skk sa pri zaokrúhľovaní na 1000 Skk vo výkazoch uvádzalo ako 5.499 tis., a nie 5.000 tis. Skk...
Betina2
23.03.10,07:55
... nesprávna úvaha na základe nesprávnych výpočtov.
5.499.000 Skk sa pri zaokrúhľovaní na 1000 Skk vo výkazoch uvádzalo ako 5.499 tis., a nie 5.000 tis. Skk...

Jasné, sorry. opravím čísla, ale išlo mi o princíp.
Betina2
23.03.10,09:21
Vlastička, to je fakt najlepšie, čo narobíme, keď Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 4455/2003-92, píše takto:

§ 3b
(1) Pri zostavovaní individuálnej účtovnej závierky za prvé účtovné obdobie končiace po dni zavedenia eura
sa na účely vykazovania peňažných údajov v súvahe a výkaze ziskov a strát za bezprostredne predchádzajúce
účtovné obdobie preradia zostatky súvahových účtov a výsledkových účtov podľa položiek súvahy a výkazu
ziskov a strát.
(2) Pri zostavovaní individuálnej účtovnej závierky za prvé účtovné obdobie končiace po dni zavedenia eura
sa na účely vykazovania peňažných údajov za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie prepočítajú
sumy položiek súvahových účtov a výsledkových účtov vykazované na jednotlivých riadkoch súvahy a výkazu
ziskov a strát zo slovenských korún na eurá konverzným kurzom tak, že pri prepočte spôsobom zhora nadol sa
v súvahe najskôr prepočíta suma vykazovaná na súčtových riadkoch 001 a 066 a vo výkaze ziskov a strát sa
najskôr prepočíta suma vykazovaná na súčtovom riadku 61.
(3) Na účely uvádzania peňažných údajov za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie
v poznámkach individuálnej účtovnej závierky, ktorá sa zostavuje za prvé účtovné obdobie končiace po dni
zavedenia eura sa postupuje primerane podľa odseku 2.
(4) V poznámkach individuálnej účtovnej závierky, ktorá sa zostavuje za prvé účtovné obdobie končiace po
dni zavedenia eura sa v časti E. písm. b) uvádzajú aj informácie o zmene meny, v ktorej sa vedie účtovníctvo

Ja tam nikde nevidím ani zmienku o prepočítavaní zaokrúhlených celých tisícok SKK.
Ak som mala napr. na účte 211 k 31.12.2008 sumu 1100,50 Sk do Súvahy za 2008 som dala 1 (v tis.SK). K 1.1.2009 potrebujem prepočítať KS výkazu z 2008. Neprepočítavam tisíce SKK, ale sumy súvahových účtov, ktoré zadávam do Súvahy - čiže prepočítam tých 1100 Sk, a nie 1 000. Takisto súčet aktív a súčet pasív, ktoré mám v súvahe (nie vo výkaze), alebo podľa obratovej predvahy v účtovníctve. Ak napr. mám súčet aktív v účtovníctve k 31.12.2008 1 450 535 Sk, malo by byť vo výkaze k 31.12.2008 na r. 001 uvedené v tisícioch SKK 1451. Prepočítam na Eurá 1 450 535 Skk a nie 1451.
Chápem to tak, že súčtové polia 001 a 066 by mali sadnúť na minulý rok 2008. Ak treba, zaokrúhli sa niektorý iný riadok.
Predsa, ak mi príde kontrola z DU a bude mi kontrolovať účtovníctvo roku 2009, bude mať k dispozícii Súvahu za rok 2009. Ak ZS súvahových aktívnych účtov budem mať v účtovníctve (napr. podľa obratovej predvahy, súvahy) v súčte napr. 1 524,78 Eur, tak aj vo výkaze by som mala mať uvedené 1525 Eur a nie napr. 1533 Eur. To by potom nesedel k 1.1.2009 ani jeden účet v účtovníctve na stavy vykazované vo výkaze Súvaha k roku 2009. A predsa minuloročné výkazy nebudú pri kontrole používať. Predsa nekontrolujú starý rok, ale rok 2009. Neviem, ale asi by im tie rozdiely hneď udreli do očí. Jednoducho ak nad tým uvažujem takto, tak mi rozum nedovolí, aby som prepočítavala z tisícok Sk.
Stefan2005
23.03.10,09:32
Ja tam nikde nevidím ani zmienku o prepočítavaní zaokrúhlených celých tisícok SKK.
....


... prepočítajú sumy ... vykazované na jednotlivých riadkoch súvahy a výkazu ziskov a strát ...

myslím, že je o tom dosť jednoznačne sa zmienené.
Ak je napísané, že sa prepočítajú sumy vykazované na jednotlivých riadkoch výkazov, a sumy v tých výkazoch boli uvádzané v zaokrúhlení na tisíc Sk, tak to z toho asi vyplýva...
Betina2
23.03.10,09:53
myslím, že je o tom dosť jednoznačne sa zmienené.
Ak je napísané, že sa prepočítajú sumy vykazované na jednotlivých riadkoch výkazov, a sumy v tých výkazoch boli uvádzané v zaokrúhlení na tisíc Sk, tak to z toho asi vyplýva...

je tam

sumy položiek súvahových účtov a výsledkových účtov vykazované na jednotlivých riadkoch súvahy a výkazu

Ja vidím len toto a nie, že sa prepočítajú sumy vykazované v riadkoch Súvahy. Súvahové účty máme rôzne....a do niektorých riadkov Súvahy sa sčítavali. A napokon zaokrúhlili a zapísali v tisícoch SK. Sumy položiek súvahových účtov pre mňa znamenajú práve tie sumy, ktoré sa prevzali z účtovníctva, súčtovali a nakoniec zaokrúhlili na tisíce a zapísali. Ja si nemyslím, že by to mali byť položky vykázané na riadkoch Súvahy. Keby tam bolo " sumy položiek vykazované na jednotlivých riadkoch súvahy" tak by som uvažovala rovnako ako Ty. Ale je tam ten ten text, ktorý je uvedený červeno.
Nechcem, aby z toho bol len náš osobný spor o názor. Rada by som bola, keby sa táto vec vyjasnila, lebo mňa dosť tlačí čas a tiež chcem, aby to bolo správne. Ja som to konzultovala s kolegyňami účtovníčkami z rôznych firiem, dokonca aj s takými, ktoré majú audit a zhodli sme sa na tomto názore.
Budem vďačná za každý postreh. Je mi jasné, že metodický pokyn je na pr...a viac uškodil ako pomohol. Zaokrúhlovanie pri prechode na menu Euro k 1.1.2009 bolo stanovené jasne, a ked toto platilo pre účtovníéctvo, prečo to má byť ináč pri výkazoch. Potom podľa toho čo píšeš tie výkazy neodzrkadlujú pravdivý obraz o UJ. To je môj názor.
Stefan2005
23.03.10,10:23
... Potom podľa toho čo píšeš tie výkazy neodzrkadlujú pravdivý obraz o UJ. To je môj názor...

Každý má právo na názor, preto sa sporiť nebudem. Ale prežili sme zaokrúhľovanie výkazov na tisíc Sk, a neutrpel pritom verný a pravdivý obraz účtovnej závierky. Prežijeme aj prepočet skutočnosti minulého obdobia z Sk na EUR - či to bude zo zaokrúhlených alebo nezaokrúhlených súm. Ostatne materiál DRSR pripúšťa obe možnosti.

Ja to vidím tak, že odchýlka od verného zobrazenia skutočnosti nebude o nič väčšia od toho, kedy sme zaokrúhľovali na tisíc SKK, ako keď teraz prepočítame zaokrúhlené sumy na EUR.

Mne to matematicky proste vychádza vždy maximálny rozdiel do 1000 Sk, alebo 33,20 EUR. Aj v roku 2008 sa bežne muselo kvôli sumárnym riadkom bežne zaokrúhliť napr. 120 SK na 1 tisíc, alebo 765 Sk na 0 tisíc. A vôbec tým neutrpel pravdivý obraz účtovníctva, ani ÚZ.

Okrem toho, keď daňováci budú kontrolovať rok 2008, tak pre nich budú smerodatné výkazy roku 2008. A okrem toho ja nič nemusím prepočítavať, mne to urobí softvér - automaticky mi prenesie z výkazov roku 2008 prepočítané stavy do výkazov roku 2009 ako skutočnosť minulého obdobia.
Katija
23.03.10,11:06
je tam

sumy položiek súvahových účtov a výsledkových účtov vykazované na jednotlivých riadkoch súvahy a výkazu

Ja vidím len toto a nie, že sa prepočítajú sumy vykazované v riadkoch Súvahy. Súvahové účty máme rôzne....a do niektorých riadkov Súvahy sa sčítavali. A napokon zaokrúhlili a zapísali v tisícoch SK. Sumy položiek súvahových účtov pre mňa znamenajú práve tie sumy, ktoré sa prevzali z účtovníctva, súčtovali a nakoniec zaokrúhlili na tisíce a zapísali. Ja si nemyslím, že by to mali byť položky vykázané na riadkoch Súvahy. Keby tam bolo " sumy položiek vykazované na jednotlivých riadkoch súvahy" tak by som uvažovala rovnako ako Ty. Ale je tam ten ten text, ktorý je uvedený červeno.
Nechcem, aby z toho bol len náš osobný spor o názor. Rada by som bola, keby sa táto vec vyjasnila, lebo mňa dosť tlačí čas a tiež chcem, aby to bolo správne. Ja som to konzultovala s kolegyňami účtovníčkami z rôznych firiem, dokonca aj s takými, ktoré majú audit a zhodli sme sa na tomto názore.
Budem vďačná za každý postreh. Je mi jasné, že metodický pokyn je na pr...a viac uškodil ako pomohol. Zaokrúhlovanie pri prechode na menu Euro k 1.1.2009 bolo stanovené jasne, a ked toto platilo pre účtovníéctvo, prečo to má byť ináč pri výkazoch. Potom podľa toho čo píšeš tie výkazy neodzrkadlujú pravdivý obraz o UJ. To je môj názor.

Tu nie je o čo sa sporiť. Stačilo by ti prečítať si to spomenuté usmernenie a doporučujem ti hlavne stranu 3. Je tam uvedený konkrétny príklad, kde sú riadky výkazov prepočítavané zo súm zaokrúhlených na tisíc Sk. Jednoducho to tak vymysleli.
Dievčatá, čo boli na školeniach hlásili tu na porade, že vraj budú DÚ akceptovať aj prepočet z presných súm. Ale to je tzv. "usmernenie per huba". :o Urob ako myslíš.
Betina2
23.03.10,11:38
Ešte mi nedá vložiť sem toto. Zverejnili to na stránke daňového riaditeľstva a z toho mi vychádza, že správne sú oba postupy.:)

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/info_uct2009.pdf
azla
23.03.10,11:41
Ja tam nikde nevidím ani zmienku o prepočítavaní zaokrúhlených celých tisícok SKK.


§3 opatrenia:
(2) Pri zostavovaní individuálnej účtovnej závierky za prvé účtovné obdobie končiace po dni zavedenia eura sa na účely vykazovania peňažných údajov za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie prepočítajú sumy položiek súvahových účtov a výsledkových účtov vykazované na jednotlivých riadkoch súvahy a výkazu ziskov a strát zo slovenských korún na eurá konverzným kurzom tak, že pri prepočte spôsobom zhora nadol sa v súvahe najskôr prepočíta suma vykazovaná na súčtových riadkoch 001 a 066 (http://www.porada.sk/t59437-066-pozicky-uctovnej-jednotke-v-konsolidovanom-celku.html) a vo výkaze ziskov a strát sa najskôr prepočíta suma vykazovaná na súčtovom riadku 61.

...a vykazované na jednotlivých riadkoch boli v tis. Sk


Môžeš použiť ktorýkoľvek spôsob, aj ten na presné čísla. Avšak aj ten prvý prepočet z údajov zaokrúhlených na tis. Sk je správny a v súlade s opatrením.
Stefan2005
23.03.10,12:13
...Ostatne materiál DRSR pripúšťa obe možnosti...


... z toho mi vychádza, že správne sú oba postupy...

:)
Katija
23.03.10,12:18
Ešte mi nedá vložiť sem toto. Zverejnili to na stránke daňového riaditeľstva a z toho mi vychádza, že správne sú oba postupy.:)

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/info_uct2009.pdf:o Dobre, tak už teda nie "per huba". Kedy to ale zverejnili? Zbožňujem takéto dokumenty, bez dátumu a podpisu. To sa hanbia podpísať a či čo?
Anna123
23.03.10,15:53
Poprosím o radu, prepočítam predchádzajúce účt.obdobie podľa tabuliek, ktoré tu boli uvedené a r.č. 001 je v Sk 671 tis. v € 22273, prepočítam ďalšie riadky a potom mi súčet na r. 001 vyjde 23600 €, čo je rozdiel 1327 €. Ďakujem.
Stefan2005
23.03.10,17:09
Poprosím o radu, prepočítam predchádzajúce účt.obdobie podľa tabuliek, ktoré tu boli uvedené a r.č. 001 je v Sk 671 tis. v € 22273, prepočítam ďalšie riadky a potom mi súčet na r. 001 vyjde 23600 €, čo je rozdiel 1327 €. Ďakujem.

Prepočítaj to ešte raz.
Predpokladám, že máš na mysli súvahu.
r. 001 je súčtom troch "medzisúčtových" riadkov = r.002+r.031+r.061.
Takýto rozdiel - 1327 EUR vzniknúť nemôže. Máš špatný prepočet, alebo chybu v skutočnosti 2008.
Anna123
23.03.10,17:48
Robím súvahu na internete na stránkach DR. Predchádzajúce účtovné obdobie prepočítam podľa tu uvedenej tabuľky, keď mi to spočíta r. 001 a r. 066 napr. 23600 €, tak mi to nesedí s r. 2008, kde tieto r. 001 a r. 065 je 671 tis. Sk čo je iba 22273 €, problém je asi v zaokruhľovaní, ale tak veľa.
Anna123
23.03.10,19:50
Je to v poriadku, problém som našla a to v účte 429.
Mery977
25.03.10,08:27
čo s hospodárskym výsledkom? v roku 2008 mám 1 317 tis SKK , čo je v prepočte na eurá 39 675 EUR. (ale v účtovníctve mám 1 317 839,95 SKK - t.j. 43 744,27 EUR)
V predchádzajúcom období mám teda uvedené 39 675EUR , OK ???
pohodička
25.03.10,11:54
Chcela by som poprosiť o radu, čo mám urobiť ak výkazy, ktoré som urobila už vo februári som odovzdala konateľovi tak, ako to zaokruhlila Pohoda. HV 53 tis. Sk za predchádzajúce obdobie je 1773 eur a nie 1759 eur ako mi vychádza podľa tu uvedenej tabuľky. Je tam rozdiel 14 eur. Výkazy aj DP bolo prehraté cez drsr.sk bez problému. Včera som objavila túto tému a už som z toho nešťastná. Čo s tým? Mám pre nich pripraviť opravné DP alebo nechať tak, akoto urobila Pohoda a ako je aj v účtovníctve?
Reročka
25.03.10,12:33
čo s hospodárskym výsledkom? v roku 2008 mám 1 317 tis SKK , čo je v prepočte na eurá 39 675 EUR. (ale v účtovníctve mám 1 317 839,95 SKK - t.j. 43 744,27 EUR)
V predchádzajúcom období mám teda uvedené 39 675EUR , OK ???

Odkial si vzala, ze prepocet zo sumy 1 317 tis. SKK je 39 675 EUR?
Ved je to 43.716,39 EUR - teda ak sa nemylim;)
Mery977
25.03.10,12:58
jasné, ja už som nejaká domýlená z tých prepočtov, prepočítala som 1317 eur , nie 1317 tis. takže máš pravdu
puto
25.03.10,13:44
Ahojte,
ja mam problem s presunom riadku 002 Pohladavky za upisane vlastne imanie z aktiv do riadku 072 do pasiv.
Suvaha vo formate 2008 vyzerala u mna takto:

Aktiva
353 pohladavky za upisane vl. imanie 3336€
311 pohladavky z obchodneho styku 3598€
211 pokladnica 5484€
221 bank. ucet 288€
spolu 12706€

Pasiva
411 zakladne imanie 6672€
431 nerozd zisk 5820€
vysledok hospodarenia za uct. obdobie 0€
321 zavazky 214€
spolu 12706€

Idem tuto suvahu nahodit vo formate roku 2009, kde sa spominane pohladavky za upisane vlastne imanie maju presunut do pasiv.
Logicky mi vychadza ze sa presunu do pasiv s minusovym znamienkom,
cize by to malo vyzerat takto

Aktiva
311 pohladavky z obchodneho styku 3598€
211 pokladnica 5484€
221 bank. ucet 288€
spolu 9370€

Pasiva
411 zakladne imanie 6672€
353 pohladavky za upisane vl. imanie -3336€
431 nerozd zisk 5820€
vysledok hospodarenia za uct. obdobie 0€
321 zavazky 214€
spolu 9370€

ALE v elektronickom formulari v riadku 072 nie je mozne zadat minusovu sumu. Robim nieco uplne zle? Alebo ako to mam poriesit?

Dakujem velmi pekne za pomoc.
Martin
Stefan2005
25.03.10,14:14
... v elektronickom formulari v riadku 072 nie je mozne zadat minusovu sumu....

V ktorom elektronickom formulári to nie je možné zadať? na stránke DRSR?
Povolí zadať - zostane zvýrazené, ale povolí...
puto
25.03.10,14:19
Ano, na stranke DRSR. Zostane zvyraznene, mas pravdu povoli. Ale v popise je napisane, ze Nezaporne cele cislo. Tak som z toho zmateny. Bojim sa len aby mi potom nevolali z danovaku, ze to neviedia nahodit do svojho systemu. Myslis, ze to nie je problem?
Dakujem.
Rozalka
25.03.10,17:41
Chcela by som poprosiť o radu, čo mám urobiť ak výkazy, ktoré som urobila už vo februári som odovzdala konateľovi tak, ako to zaokruhlila Pohoda. HV 53 tis. Sk za predchádzajúce obdobie je 1773 eur a nie 1759 eur ako mi vychádza podľa tu uvedenej tabuľky. Je tam rozdiel 14 eur. Výkazy aj DP bolo prehraté cez drsr.sk bez problému. Včera som objavila túto tému a už som z toho nešťastná. Čo s tým? Mám pre nich pripraviť opravné DP alebo nechať tak, akoto urobila Pohoda a ako je aj v účtovníctve?

Pri zaokruhľovaní do 500 Sk dole alebo nahor môže vzniknúť rozdiel až 16 euro. Kým ťa nevyzvú (čo ani nepredpokladám), nerob si z toho ťažkú hlavu.
Sú možné 2 spôsoby prepočtu - buď z halierových súm v Sk alebo zo zaokrúhlených údajov na tis.Sk (a tam sú potom tie rozdiely). Oba spôsoby sú dovolené.
Slovenka
26.03.10,18:04
:o Dobre, tak už teda nie "per huba". Kedy to ale zverejnili? Zbožňujem takéto dokumenty, bez dátumu a podpisu. To sa hanbia podpísať a či čo?

Informácia k vykazovaniu údajov vo výkazoch bola zverejnená na drsr
4. 3. 2010 - nachádza sa na Titulnej stánke v Aktualitách s dátumom
3. 2. 2010 Daň z príjmov - 7 bod.