mariana11
09.02.10,06:11
Chcem sa spýtať ak v SRO je len jeden spoločník, ktorý je konateľom a nemá uzatvorenú žiadnu zmluvu na výkon funkcie konateľa, ani nie je zamestnancom v SRO. Je je to firma , ktorá poskytuje služby - rozne opravy u zákazníkov a všetku prácu vykonáva konateľ sám. Má nárok na cestovné náhrady spojené s cestou na tieto zákazky? Totiž čítala som , že konateľ má právo na cestovné náhrady v tom prípade, ak vykonáva činnosť, ktorá pre neho vyplýva z postavenia konateľa. Môže si uplatniť cestovné náhrady aj z týchto ciest a ciest , ktoré využíva na zabezpečenie chodu firmy napr. nákup materiálu, cesta do banky a pod?
mariana11
28.04.10,12:24
Túto otázku som poslala aj na DR. A odpoveď mi prišla taká, že aj tak neviem čo s tým. Neviete mi poradiť? Nerozumiem tomu zvýraznenému v odpovedi. Môžem teda vykazovať aj cesty,na ktoré som sa pýtala? Už sa s tým trápim dosť dlho a nikde som na to odpoveď nenašla.
Ja som dávala aj takéto pracovné cesty a aj som mala daňovú kontrolu a nič nenamietali a neviem či je to tak správne alebo si to len nevšimli?


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Daňovými výdavkami podľa § 19 ods. 2 písm. d) zákona o dani z príjmov sú výdavky (náklady) na pracovné cesty, na ktoré vzniká nárok podľa osobitných predpisov (zákon č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov).
Okruh osôb, ktoré majú nárok na cestovné náhrady pri pracovných cestách je uvedený v § 1 zákona o cestovných náhradách. Pracovnú cestu môžu vykonávať aj iné osoby ako zamestnanci. Za iné osoby sa považujú osoby, ktoré plnia činnosti pre nich vyplývajúce z osobitného postavenia podľa osobitných predpisov napr. konateľ spoločnosti. U týchto osôb sa za pracovnú cestu považuje aj cesta, ktorá trvá od ich nástupu na cestu za účelom plnenia činností vyplývajúcich z ich osobitného postavenia vrátane výkonu činnosti, do skončenia tejto cesty.
Vzhľadom na to, že § 5 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov ustanovuje, že príjmy konateľa sa považujú za príjmy zo závislej činnosti a konateľ sa považujú za zamestnanca podľa ods. 2 tohto ustanovenia, má konateľ nárok na cestovné náhrady vo výške, na ktoré im vzniká nárok podľa zákona o cestovných náhradách.
Ak je konateľ na pracovnej ceste, náklady na pracovné cesty zaúčtované v účtovníctve zamestnávateľa ovplyvňujú základ dane v nárokovej výške podľa § 19 ods. 2 písm. d) zákona o dani z príjmov.
Ak konateľ nie je na pracovnej ceste, nemá nárok na poskytnutie náhrad v súlade so zákonom o cestovných náhradách. Z pohľadu zamestnávateľa ide potom o nedaňové výdavky podľa § 21 ods.1 zákona o dani z príjmov.

Zároveň oznamujeme, že výklad zákona o cestovných náhradách zabezpečuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Odbor služieb pre verejnosť
Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica
betka
28.04.10,18:01
§ 1
Predmet úpravy

(1) Tento zákon upravuje poskytovanie cestovných náhrad, náhrad výdavkov a iných plnení (ďalej len "náhrada") pri pracovných cestách, pri dočasnom pridelení na výkon práce k inej právnickej osobe alebo fyzickej osobe (ďalej len "dočasné pridelenie"), pri vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu (ďalej len "vznik pracovného pomeru") a pri výkone práce v zahraničí

a) zamestnancom v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu, ak osobitný predpis neustanovuje inak, 1)
b) členom družstiev, ak podľa stanov podmienkou členstva je aj pracovný vzťah,
c) fyzickým osobám činným na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ak je to dohodnuté,
d) osobám, o ktorých to ustanovuje tento zákon.

(2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,

a) o ktorých to ustanovuje osobitný predpis,
b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a),
c)ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu ani v inom právnom vzťahu 1a), ak je to dohodnuté.

Záver:
Ano, má nárok na cestovné náhrady. 2/b
mariana11
29.04.10,04:58
Betka ,ďakujem za odpoveď. Ja viem , že má nárok , ale ide mi konkrétne o určité pracovné cesty ako som písala v otázke. Totiž aj v Usmerneni DR SR vo veci zamestnávateľom poskytnutých cestovných náhrad konateľovi spoločnosti s ručením obmedzeným sa píše toto:

Za pracovnú cestu sa podľa ustanovenia § 2 ods. 1, druhá veta zákona o cestovných náhradách na účely poskytovania cestovných náhrad považuje každá cesta konateľa, v rámci ktorej plní funkciu, ktorá pre neho vyplýva z tohto osobitného postavenia, t.j. z postavenia konateľa spoločnosti. Podmienkou poskytovania cestovných náhrad je teda priama súvislosť medzi vykonanou cestou a činnosťou konateľa spoločnosti a nie miesto, kde sa táto činnosť vykonáva.

Konateľ spoločnosti má nárok na cestovné náhrady za cesty, ktoré súvisia s výkonom funkcie konateľa spoločnosti, a to bez ohľadu na to, v akom mieste tieto činnosti vykonáva. V tomto prípade nie je potrebné na účely poskytovania cestovných náhrad dohodnúť pravidelné pracovisko.
Podľa ustanovenia § 2 ods. 6 zákona o cestovných náhradách sa uvedené osoby, aj konateľ považujú za zamestnanca. Konateľ má nárok na cestovné náhrady za cesty, ktoré súvisia s funkciou konateľa


Tu je celý článok:http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/bonus33_1_2008.pdf

Mne len nie je jasné, či pracovné cesty za účelom napríklad : nákup materiálu, cesta do banky , cesta na zákazku je teda cestou ktorá súvisí s výkonom funkcie konateľa. Podľa mňa nie a teda si myslím, že konateľ by mal mať uzatvorenú pracovnú zmluvu . Bola by som rada, ak by ste ma presvedčili že to nie je nutné.
mariana11
29.04.10,07:05
Nikto mi nevie poradiť a tak som poslala dotaz na DR zasa. Buď budú zo mňa mať srandu, alebo mi pošlú kontrolu:(

Poslala som toto.
Dobrý deň.
Dňa 8.2.2010 som od Vás dostala odpoveď na dotaz č.30405 prijatý dňa 4.2.2010.
Keďže mi z tejto odpovede nie je jasné ako mám postupovať, prosím ešte raz o odpoveď.
Konateľ v sro nemá uzatvorený pracovný pomer ani žiadnu zmluvu na výkon funkcie konateľa. Teda ani nepoberá žiadny príjem z sro. Firma sa zaoberá revíziami po celom Slovensku. Konateľ vykonáva tieto revízie sám. Firma nemá žiadnych zamestnancov. Poprosím o jednoznačnú odpoveď na dve otázky.

1. Bude preplatenie pracovnej cesty, ktorú vykáže konateľ za týmito revíziami uznaným daňovým výdavkom podľa Zákona o dani z príjmov?
2. Bude preplatenie pracovných ciest tohto konateľa za účelom zabezpečenia a udržania príjmov napr. nákup materiálu, kancelárskych potrieb, návšteva banky a pod. uznaným daňovým výdavkom podľa Zákona o dani z príjmov?

Upozornili ste ma, že výklad zákona o cestovných náhradách zabezpečuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Ale v tomto prípade si myslím, že sa obraciam na Vás oprávnene, lebo ma to zaujíma z dôvodu oprávnenosti daňových výdavkov.

Vopred ďakujem za odpoveď.
S pozdravom
mariana11
20.05.10,08:14
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V kompetencii Daňového riaditeľstva SR nie je zaujať konkrétne stanovisko k problémom daňového subjektu, ktoré si vyžaduje posúdenie konkrétnych účtovných dokladov v konkrétnej situácii. DR SR je oprávnené poskytovať daňovým subjektom informácie o ich právach a povinnostiach vo veciach daní s odkazom na príslušné ustanovenia osobitných predpisov. Takáto informácia Vám bola poskytnutá 8.2.2010 (odpoveď na dopyt č. 30405).
Daňovými výdavkami podľa § 19 ods. 2 písm. d) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov sú výdavky (náklady) na pracovné cesty, na ktoré vzniká nárok podľa osobitných predpisov (zákon č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov).
Ustanovenie § 5 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov ustanovuje, že príjmy konateľa sa považujú za príjmy zo závislej činnosti a konateľ sa považujú za zamestnanca podľa ods. 2 tohto ustanovenia, tzn. že konateľ má nárok na cestovné náhrady vo výške, na ktoré mu vzniká nárok podľa zákona o cestovných náhradách (výklad zákona o cestovných náhradách zabezpečuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR).
Ak zamestnávateľ vyplatí zamestnancovi, ktorý je vyslaný na pracovnú cestu náhrady, na ktoré mu vzniká nárok podľa zákona o cestovných náhradách, tieto sú aj uznaným daňovým výdavkom podľa zákona o dani z príjmov.

Táto odpoveď mi prišla. Zákon si viem prečítať aj sama, nemuseli mi to písať. Ale ja si myslím, že som im poskytla dosť informácii k tomu, aby sa mohli vyjadriť konkrétne.
Takže som tam kde som bola na začiatku. Neviem ako mám postupovať.
PROSÍM pomôžte mi niekto. Nechcem dať do účtovníctva niečo, čo mi následne pri kontrole vyhodia.
Tweety
20.05.10,08:19
Nikto mi nevie poradiť a tak som poslala dotaz na DR zasa. Buď budú zo mňa mať srandu, alebo mi pošlú kontrolu:(

Poslala som toto.
Dobrý deň.
Dňa 8.2.2010 som od Vás dostala odpoveď na dotaz č.30405 prijatý dňa 4.2.2010.
Keďže mi z tejto odpovede nie je jasné ako mám postupovať, prosím ešte raz o odpoveď.
Konateľ v sro nemá uzatvorený pracovný pomer ani žiadnu zmluvu na výkon funkcie konateľa. Teda ani nepoberá žiadny príjem z sro. Firma sa zaoberá revíziami po celom Slovensku. Konateľ vykonáva tieto revízie sám. Firma nemá žiadnych zamestnancov. Poprosím o jednoznačnú odpoveď na dve otázky.

1. Bude preplatenie pracovnej cesty, ktorú vykáže konateľ za týmito revíziami uznaným daňovým výdavkom podľa Zákona o dani z príjmov? Bude Je to v súlade so Zákonom o CN.
2. Bude preplatenie pracovných ciest tohto konateľa za účelom zabezpečenia a udržania príjmov napr. nákup materiálu, kancelárskych potrieb, návšteva banky a pod. uznaným daňovým výdavkom podľa Zákona o dani z príjmov ?Bude

Upozornili ste ma, že výklad zákona o cestovných náhradách zabezpečuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Ale v tomto prípade si myslím, že sa obraciam na Vás oprávnene, lebo ma to zaujíma z dôvodu oprávnenosti daňových výdavkov.

Vopred ďakujem za odpoveď.
S pozdravom
Odpovede v texte.
mariana11
20.05.10,08:23
Tweety ďakujem . A aj napriek tomu, čo som napísala v príspevku č. 4? Tie cesťáky sú v niektorých firmách dosť veľká položka, tak mám obavu...
Tweety
20.05.10,08:34
Tweety ďakujem . A aj napriek tomu, čo som napísala v príspevku č. 4? Tie cesťáky sú v niektorých formách dosť veľká položka, tak mám obavu...
Všetky cesty spojené s funkciou konateľa sú nákladom podľa Zákona o CN, to, ktoré sú, a ktoré nie, už musíte rozlíšiť interne.
Daniela12345
08.12.10,17:23
Prosím o radu pri stanovení spotreby paliva : konateľ spoločnosti- bez PP používa auto manželky na služobné cesty.Potrebujem vyúčtovať náhrady za použitie mot. vozidla a neviem akú spotrebu mám použiť. V technickom preukaze v časti - EMISIE a SPOTREBA je určená spotreba paliva : 10,3 /100 km.
V evidencii jázd sú vykázané km : mesto
mimo mesta
kombinovane.
Môžem použiť 10,3 na všetky cykly? Ďakujem za odpoveď.
Adiks
09.12.10,09:07
Za km mimo mesta použiješ uvedenú spotrebu, za km v meste použiješ uvedenú spotrebu zvýšenú o 20 %.
Tita
20.02.11,19:53
Za km mimo mesta použiješ uvedenú spotrebu, za km v meste použiješ uvedenú spotrebu zvýšenú o 20 %.

Toto zaujíma aj mňa...je niekde stanovené že zvýšenú práve o 20%?
Adiks
21.02.11,12:55
V par.7 ods.6 písm.d) zákona o cestovných náhradách je uvedené, že "ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa osobitného predpisu bez členenia na cykly, na výpočet sa použije spotreba podľa tohto osobitného predpisu, pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa spotreba zvýši o 20 %". Osobitným predpisom je Nariadenie vlády Slovenskej republiky č.374/2006 Z.z. o technických požiadavkách na meranie emisií oxidu uhličitého a spotreby paliva motorových vozidiel. Iné by to bolo, ak by bola v technickom preukaze uvedená spotreba v členení na mestský cyklus, mimomestský cyklus a kombinovaný cyklus, vtedy by sa použila spotreba zodpovedajúca príslušnému cyklu premávky alebo kombinácii jednotlivých cyklov premávky, odvodených od konkrétneho režimu jazdy motorového vozidla. Ale v otázke bolo uvedené, že sa v technickom preukaze uvádza len jedna spotreba.
Tita
21.02.11,15:15
ďakujeeeeeeeeeeeem :)
Tita
21.02.11,15:21
§ 1
Predmet úpravy

(1) Tento zákon upravuje poskytovanie cestovných náhrad, náhrad výdavkov a iných plnení (ďalej len "náhrada") pri pracovných cestách, pri dočasnom pridelení na výkon práce k inej právnickej osobe alebo fyzickej osobe (ďalej len "dočasné pridelenie"), pri vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu (ďalej len "vznik pracovného pomeru") a pri výkone práce v zahraničí

a) zamestnancom v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu, ak osobitný predpis neustanovuje inak, 1)
b) členom družstiev, ak podľa stanov podmienkou členstva je aj pracovný vzťah,
c) fyzickým osobám činným na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ak je to dohodnuté,
d) osobám, o ktorých to ustanovuje tento zákon.

(2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,

a) o ktorých to ustanovuje osobitný predpis,
b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a),
c)ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu ani v inom právnom vzťahu 1a), ak je to dohodnuté.

Záver:
Ano, má nárok na cestovné náhrady. 2/b

A neviete či si konateľ môže uplatniť cestovné náhrady aj ked s sro ma Zmluvu o prenájme svojho súkr. vozidla???? Prosííím, neviete niekto poradiť? Neviem nájsť takýto prípad:(((( čo presne si môžem dať do nákladov sro, okrem dane z MV, nájomného plateneho konatelovi a PHM z bločkov.