marcelaStanakova
26.09.05,12:56
Je možné vypracovať k dohode o vykonaní práce dohodu o hmotnej zodpovednosti?
Ajuška
26.09.05,11:03
Marcelka, dohoda o hmotnej zodpovednosti je za zverené hodnoty zamestnávateľa zamestnancovi. A Dohoda o vykonaní práce je predsa tiež určitou formou pracovno-právneho vzťahu. Ale sú tu isto zbehlejší v zákonoch. Isto Ti to aj § doložia...
Luba2
26.09.05,11:03
Napriek tomu, že by som dohodu o hmotnej zodpovednosti v určitých prípadoch chcela dať aj k DOVP, v Komentáre k Zákonníku práce Helena Barancová píše: " Hmotne zodpovedný zamestnanec: Zodpovedným subjektom je zásadne zamestnanec v pracovnom pomere bez ohľadu na to, či ide o plný, alebo čiastočný pracovný úväzok.
Ajuška
26.09.05,11:30
nebola by som čakala takúto záludnosť. Ďakujem za výklad.
durisovad
26.09.05,14:27
Ja si myslim, ze je celkom namieste, ak ma hmotnu zodpovednost aj dohodar, v pripade, ze vedie a spravuje pokladnu alebo nejaky sklad. Ak by hmotnu zodpovednost nemal, mohol by si safarik ako by sa mu zapacilo.
liba2
26.09.05,14:38
Asi je málo pravdepodobné, že na DVP by mohol niekto spravovať pokladňu alebo sklad.
ZuzanaP
27.09.05,03:59
Na DOVP sme mali strážnika, ktorý zastupoval jedného počas PN. V časti DOVP - ostatné dojednania sme mu napísali, že je hmotne zodpovedný za strážený objekt vtedy a vtedy. Ak to podpísal, tak s tým súhlasil, takže v tom nevidím problém.

Mali sme aj kontrolu, kde si ich pozerali, neboli žiadne námietky.
MANDI
27.09.05,07:37
Citujem Narodne poistenie 12/2004.Dohodu o hmotnej zodpovednosti je mozne uzatvorit aj pri pracach konanych mimo pracovny pomer,t.j. na zaklade dohôd o brigadnickej praci studetov alebo dohody o vykonani prace.
porfin
27.09.05,07:46
Myslím si, že aj pri DoVP je možné mať hmotnú zodpovednosť, veď tak ako aj pri brigádnickej práci napríklad v supermarketoch.
Johanka
27.09.05,08:05
Marcelka sa pýtala už v inej téme. CHcela som len pripomenúť dodržiavanie § 120 Zákonníka práce - minimálne mzdové nároky v súvislosti s prílohou ZP, kde sú práce spojené s hmotnou zodpovednosťou zaradené v druhom stupni náročnosti prác a mal by byť dodržaný koeficient minimálnej mzdy 1,2. Ale neviem ako sa na to pozerá Inšpektorát práce pri kontrolách v prípade dohodárov.
Luba2
27.09.05,08:24
Citujem Narodne poistenie 12/2004.Dohodu o hmotnej zodpovednosti je mozne uzatvorit aj pri pracach konanych mimo pracovny pomer,t.j. na zaklade dohôd o brigadnickej praci studetov alebo dohody o vykonani prace.
To je opäť príklad toho, že dvaja odborníci, ktorí sa živia komentármi zákonov majú na rovnaký problém rôzny názor. A teda asi zostane na rozhodnutí každého, ktorý výklad mu bude viac vyhovovať.
STRELEC
27.09.05,08:56
Citujem Narodne poistenie 12/2004.Dohodu o hmotnej zodpovednosti je mozne uzatvorit aj pri pracach konanych mimo pracovny pomer,t.j. na zaklade dohôd o brigadnickej praci studetov alebo dohody o vykonani prace.Odpoveď na pôvodnú otázku "je možné uzavrieť dohodu o hmotnej zodpovednosti...." je naprosto presná. Hmotná zodpovednosť u zamestnanca vyplýva priamo zo ZP + je možné ju rozšíriť o osobitnú hm. zodp. Nič ale nebráni tomu uzavrieť dohodu o hm. zodp. aj u DVP alebo DoBPŠ ak je preto dôvod a ak sa zmluvné strany na tom dohodnú. Podobné: otázka cestovných náhrad ....