xxxVilma
09.02.10,08:44
Dobry den, mam na Vas nasledovnu otazku. Manzel pracuje a ja som na dochodku. Za rok 2008 pri rocnom zuctovani preddavkov na dan z prijmov FO mu vnikol preplatok vo
vyske 6773,- SK t.j.224,83 Eur tieto mal v mesiaci marec vratene vo vyplate. Chcela som zistit ako mu to vyjde za rok 2009 bola som prekvapena, ze mi vyslo nedoplatok
142 Eur. Neviem ci som spravne vyratala preddavky na dan zrazenu zamestnavatelom, tam som totiz odratala vyplateny preplatok vyssie uvedeny t.j. za r.2008.Preto sa pytam,
co sa zaratava do preddavkov na dan. Tiez sa chcem opytat, ci postaci cestne prehlasenie o vyske mojho dochodku + kopia vymeru dochodku, aby si mohol uplatnit
nezdanit,cast na manzelku, nakolko rozdiel medzi 4025,70 Eur a mojim dochodkom je
208 Eur. Soc.poistovna mi totiz nevie toto potvrdenie vystavit, nakolko som isla do
dochodku v priebehu r.2009 a z ustredia Blava mi to zatial neposlali. dakujem Vilma
Zoltán Kovács
09.02.10,07:52
Preplatok za r.2008 vyplatený v r.2009 sa nezarátava do preddavkov na daň roka 2009. Uvedené podklady na uplatnenie nezd.čiastky na manželku postačujú, resp. sú aj priveľa. Ak manžel požiada o vykonanie ročného zúčtovania dane, tak v žiadosti uvedie len výšku dôchodku manželky, a svojim podpisom vyhlasuje, že uvedené údaje sú pravdivé. Pre mzdára toto musí stačiť.
To, že vyžadujú čestné vyhlásenie a podobne nemá oporu v zákone.
Anja111
09.02.10,07:56
Dobry den, mam na Vas nasledovnu otazku. Manzel pracuje a ja som na dochodku. Za rok 2008 pri rocnom zuctovani preddavkov na dan z prijmov FO mu vnikol preplatok vo
vyske 6773,- SK t.j.224,83 Eur tieto mal v mesiaci marec vratene vo vyplate. Chcela som zistit ako mu to vyjde za rok 2009 bola som prekvapena, ze mi vyslo nedoplatok
142 Eur. Neviem ci som spravne vyratala preddavky na dan zrazenu zamestnavatelom, tam som totiz odratala vyplateny preplatok vyssie uvedeny t.j. za r.2008.
Vyplatený preddavok sa neodrátava...
Preto sa pytam,
co sa zaratava do preddavkov na dan. Tiez sa chcem opytat, ci postaci cestne prehlasenie o vyske mojho dochodku + kopia vymeru dochodku, aby si mohol uplatnit
nezdanit,cast na manzelku, nakolko rozdiel medzi 4025,70 Eur a mojim dochodkom je
208 Eur.
Stačí... Za uvedené údaje o manželke a jej príjmoch, či dôchodku, zodpovedá žiadateľ.
Soc.poistovna mi totiz nevie toto potvrdenie vystavit, nakolko som isla do
dochodku v priebehu r.2009
Ešte ma zarazila táto informácia, že na dôchodku si nebola od začiatku roka. Totiž, ak si pred dôchodkom poberala ešte nejaké príjmy, (napr. zo zamestnania), tak aj tie sa musia odčítať z NČ manželky. Teda manžel si môže uplatniť na manželku rozdiel medzi NČ a všetkými jej príjmami...
a z ustredia Blava mi to zatial neposlali. dakujem Vilma
... v texte.