alltracboy
09.02.10,08:31
Zaujimalo by ma, ako sa riesi izolacia okolo okien. Ked mam na stene napriklad 10cm izolaciu, tak predpokladam, ze taka ista nepojde aj do okenneho otvoru. Da sa do obvod okenneho otvoru oblozit styrodurom vacsej hrubky? zvacsuje sa kvoly tumu okenny otvor aby ostal povodny rozmer okna? Videl som, ze heluz ma take koncove okenne tehly s drazkou na styrodur, ale pokial sa take tehly nepouziju je lepsie oblozit cely otvor dajme tomu 2cm XPS?
220870
09.02.10,07:43
Najlepšie obložiť celé ostenie 50 mm styrodurom a zväčšuje sa kôli tomu okenný otvor.
vladoziak
09.02.10,08:32
alebo ak nemate este osadene okna tak ich osadit zarovno vonkajsim murom a izolaciou na stene prekryt aj cast okna
alltracboy
09.02.10,08:32
A ked sa ostenie oblozi s XPS, potom sa este dava dalsia vrstva XPS cez ram?

Nakreslil som to tu:

http://www.upnito.sk/imggal.php?viewGallery=68db55ec45c94f2ddbff2077d0f 565a3
alltracboy
09.02.10,08:34
alebo ak nemate este osadene okna tak ich osadit zarovno vonkajsim murom a izolaciou na stene prekryt aj cast okna
Tym sa asi moc neporiesi tepelny most, kedze tam bude len cca 3cm EPS z boku ale ked sa este aj ostenie oblozi este pred osadenim okien, a potom prekryt fasadnym, mohlo by to byt ok
vladoziak
09.02.10,08:38
Tym sa asi moc neporiesi tepelny most, kedze tam bude len cca 3cm EPS z boku

akoze neporiesi.Ved tepelny most je na styku okna a muriva,ta cast sa vyplna purpenou a ked prekryjete tu purpenu izolaciou co je na stene,tak tepelny most je minimalizovany
alltracboy
09.02.10,08:45
Neviem ci by som mal brat pur penu ako tepelnu izolaciu, alebo len pridrzny material, kedze na niektorych miestach bude mozno len par mm peny.
vladoziak
09.02.10,08:48
Pur pena je izolacia ale nesmie zdegenerovat,a preto sa musi do istej doby prekryt omietkou alebo niecim inym aby nebola vystavena UV ziareniu,ale k tepelnemu mostu ked budem doma poslem Vam linky kde riesie tieto temy aj z priebehom teplot
ve-ge
09.02.10,10:19
Chystam sa do vymeny okien a balkonovych dveri celeho domu (14ks). zatial som len rozposlal ponuky, ale rozmery som ratal ako na stare okna. Ma velky vyznam to izolovanie celeho ostenia, ked sa chystam cely dom zateplit 10cm EPS? Este totiz mozem ponuku zmenit-zmensim vsetky okna. Ake mozu byt negativne dosledky, ked ostenie nebudem izolovat? Nestacilo by len vonkajsie spalety urobit 5cm EPS? dakujem.
alltracboy
09.02.10,10:31
urcite staci, ja vsak idem stavat novy dom a rad by som ho mal spraveny co najlepsie.
220870
09.02.10,14:33
A ked sa ostenie oblozi s XPS, potom sa este dava dalsia vrstva XPS cez ram?

Nakreslil som to tu:

http://www.upnito.sk/imggal.php?viewGallery=68db55ec45c94f2ddbff2077d0f 565a3
Môže sa to urobiť tak ako je to nakreslené.Môžu sa použiť aj komprimačné pásky .Ale úplne najlepšie je to zapeniť.Žiadne špekulácie ,presne vymerať a presne osadiť cca 0,5 mm na každú stranu okno osadiť do stredu múru .Osádzať to na vonkajšiu hranu muriva môže mať za následok ,že okno nebude dostatočne "oplachované" teplým vnútorným vzduchom a bude zbytočne rosiť.
220870
09.02.10,14:36
Chystam sa do vymeny okien a balkonovych dveri celeho domu (14ks). zatial som len rozposlal ponuky, ale rozmery som ratal ako na stare okna. Ma velky vyznam to izolovanie celeho ostenia, ked sa chystam cely dom zateplit 10cm EPS? Este totiz mozem ponuku zmenit-zmensim vsetky okna. Ake mozu byt negativne dosledky, ked ostenie nebudem izolovat? Nestacilo by len vonkajsie spalety urobit 5cm EPS? dakujem.
Na špalety je vhodné použiť min 40mm polystyrén.Tak by som odpručil merať tak aby sa tam zmestilo min 40mm.Amatér aj keď zručný si nedokáže odmerať okná.
MAGO
09.02.10,14:36
Nestacilo by len vonkajsie spalety urobit 5cm EPS? dakujem.
Moja otazka:A z vnutornej strany netreba nic dat? staci len omietka?
220870
09.02.10,14:39
Moja otazka:A z vnutornej strany netreba nic dat? staci len omietka?
Z vnútornej strany stačí aj omietka.Ale, najmä ,pri novostavbe je to zbytočná komplikácia.
alltracboy
09.02.10,14:48
pri 30cm stene a podlahovke.. ked sa to na vonkajsiu hranu, bude sa to rosit? podlahovka moc tepelny vir pod oknom asi nespravi
220870
09.02.10,14:58
Nemám overenú skúsenosť s podlahovkou.Ale by som tipoval že to môže byť ešte horšie.U podlahových kúrení sú veľmi kritické dni na jeseň keď sa ešte naplno nekúri a na jar keď sa prestáva kúriť.
alltracboy
09.02.10,15:01
cize najlepsie je osadit okno do XPS ostenia na 5mm sparu a tu vypenit?
MAGO
09.02.10,15:04
Z vnútornej strany stačí aj omietka.Ale, najmä ,pri novostavbe je to zbytočná komplikácia. CO je ta komplikacia ,ked je tam len omietka?
220870
09.02.10,15:12
cize najlepsie je osadit okno do XPS ostenia na 5mm sparu a tu vypenit?
Presne tak.:cool:A ak sa vám chce nie ste lenivý tak v mieste kde bude okno záhĺbte do styroduru 5mm hlbokú a 80mm širokú ryhu.Robil som to tak už niekoľko krát a nič sa tomu nevyrovná.UNO TUTO .
220870
09.02.10,15:17
CO je ta komplikacia ,ked je tam len omietka?
Jednoduchšie menej pracné a aj kvalitnejšie je dať na celú šírku ostenia(špalety) ten istý materiál.Niekedy je to závislé od konkrétnych podmienok.
alltracboy
09.02.10,15:47
Presne tak.:cool:A ak sa vám chce nie ste lenivý tak v mieste kde bude okno záhĺbte do styroduru 5mm hlbokú a 80mm širokú ryhu.Robil som to tak už niekoľko krát a nič sa tomu nevyrovná.UNO TUTO .
nemate nejake fotky?
220870
09.02.10,16:07
Nemám to nafotené.
alltracboy
09.02.10,17:26
alltracboy
09.02.10,17:40
alebo ak nemate este osadene okna tak ich osadit zarovno vonkajsim murom a izolaciou na stene prekryt aj cast okna
je to tak ako pisete. Ten heluz ma preto okno na XPS lebo sa nezatepluje. Aj ked pekne vyzerat hrany na fasadnom co bude prekryvat ram moze byt narocne. A mozno este problem pri pripadnom vymienani okna.
TomasHC
09.02.10,19:53
Presne tak.:cool:A ak sa vám chce nie ste lenivý tak v mieste kde bude okno záhĺbte do styroduru 5mm hlbokú a 80mm širokú ryhu.Robil som to tak už niekoľko krát a nič sa tomu nevyrovná.UNO TUTO .

Skoda ze som toto necital skor... Urcite by som to tak riesil. Palec hore!
radek666
10.02.10,08:20
Idem stavat z Heluzu je dobré ten detail vyriešiť ako je v odkaze pomocou doplnkových tehál alebo pracne po celom obvobe okna lepiť styrodur??? splní ten istý účel aj doplnková tehla a v nej XPS???

http://www.istavebnictvo.sk/obr/clanky2/2008_03_Heluz_8.jpg
alltracboy
10.02.10,08:49
alltracboy
10.02.10,08:50
vo verzii bez zateplenia je pouzitelne aj oblozenie okenneho otvoru styrodurom.
220870
10.02.10,12:16
detail okna v murive bez zateplenia:

http://www.istavebnictvo.sk/obr/clan...03_Heluz_8.jpg

detail okna v murive zateplenom:

http://www.upnito.sk/subor/e4093186a1f880201d40b2dc10032ee2.html
Len naopak preložiť tie polystyrény.Fasádny musí prekrývať "špaletový"
radek666
10.02.10,13:22
detail okna v murive bez zateplenia:

http://www.istavebnictvo.sk/obr/clan...03_Heluz_8.jpg

detail okna v murive zateplenom:

http://www.upnito.sk/subor/e4093186a1f880201d40b2dc10032ee2.html

Tak bud som slepý alebo neviem. nejak sa mi tie názory rozchádzajú. v tom tvojom druhom odkaze v reze nikde nevidím prilepený po celom obvode na špalete styrodur. beriem variantu zo zateplením. podľa toho obrázku je okno osadené priamo na murovacom materiále.

opýtam sa teda inak : ak osadím okno do doplnkových tehál heluz vyplnené styrodurom a keď sa bude zateplovať tak sa to prekryje ešte fasádnym polyšom bude to tak ok alebo je to zle???
alltracboy
10.02.10,13:36
ten heluz ma polystyrenovy pas zhruba v strede muru, tak ram asi fasadnym neprekryjes. V tom reze je spaletovy polystyren ten mensi
220870
10.02.10,15:13
Tak bud som slepý alebo neviem. nejak sa mi tie názory rozchádzajú. v tom tvojom druhom odkaze v reze nikde nevidím prilepený po celom obvode na špalete styrodur. beriem variantu zo zateplením. podľa toho obrázku je okno osadené priamo na murovacom materiále.

opýtam sa teda inak : ak osadím okno do doplnkových tehál heluz vyplnené styrodurom a keď sa bude zateplovať tak sa to prekryje ešte fasádnym polyšom bude to tak ok alebo je to zle???

Bude to tak dobre.
pivko
31.05.10,15:41
Sused osádzal okná takto: oblepil 2cm styrodur celú špaletu a potom mu šrubami ukotvili okná. Okná osádzal na kraj múru nakoľko zateploval 150mm EPS. čo na to odborníci? je to správne riešenie a vyhovovalo by aj mne ak budem zateplovať len:D 120mm Nobasil FKD:confused::confused::confused:
220870
31.05.10,17:00
Vyhovujúce riešenie len tie "šróby" by som nahradil kotvami.
andiablo
31.05.10,17:26
A čo to napríklad takto spraviť. Iný rez nemám tak prikladám tento.
pivko
01.06.10,11:44
Vyhovujúce riešenie len tie "šróby" by som nahradil kotvami.
Zajtra mi nalepia murári ten XPS, sused to však lepil/ povedal mi to až dnes/ len na 3 strany ostenia.na spodnú nelepil tam sa osadilo okno na penu. Ako to urobiť ? tak ako on,alebo dať XPS dooklola. A firmu ktorá bude montovať okná som už na tie kotvy upozornil a nieje vraj problém že montujú aj na kotvy.aj keď neviem ako to je:D
220870
01.06.10,13:10
Okná oblepiť dookola dvere len z troch strán.Treba dať pozor aby na dvere dali min každých 40 cm kotvy.Na oknách každých 60cm.
pivko
01.06.10,13:13
Okná oblepiť dookola dvere len z troch strán.Treba dať pozor aby na dvere dali min každých 40 cm kotvy.Na oknách každých 60cm.
A majú ten styrodur aj presieťkovať,alebo sa to urobí až po osadení okien?:confused:
220870
01.06.10,13:20
Nesieťkovať ,až po montáži okien ,styrodur môžu lepiť na penu, alebo kombinovať penu s lepidlom.Treba použiť lepidlo na fasádne polystyrénove dosky aj penu napr. etic bond.Taktiež hlavne ak sú nejaké väčšie rozmery okien tak styrodur klasicky poprichytávať tanierovými hmoždinami tie isté čo sa dávajú na polystyrénové fasády.
inajana
05.08.10,14:15
... Treba dať pozor aby na dvere dali min každých 40 cm kotvy.Na oknách každých 60cm.

Toto naši montéri nedodržali ... Špalety praskajú (dávali 3 kotvy na výšku dverí a 2 kotvy na 140cm výšku okien) - čo s tým?
220870
05.08.10,17:57
spaleti bi nemali praskat z dovodu toho ze je malo kotiev omietki spaliet urcite popraskali pre nieco ine.
alltracboy
06.08.10,05:30
je vobec dobre ak okna drzia na XPS? nebude sa to casom veklat?
mam dverny otvor. pri vyske podlahy 20cm bude mat 205cm.. uvazujem ci nedat hore na halung este 2 cm XPS s tym, ze ak by mahodou bolo treba vyssi dverny otvor, ze sa len vylupne XPS a bude tam +2cm miesta. Ak bude tych 205cm vyhovovat, nebude tam robit to XPS sarapatu?
inajana
06.08.10,09:13
Myslela som pukliny pri rámoch.
Robia sa na stranách, kde je kľučka - hlavne na vchodových a balkónových dverách, menej na otvár. oknách.
Pri rámoch, kde sa viac-menej krídla len vyklápajú, pri malých (vécko, špajza) a pri pevnom (čo sa nedá otvoriť) to nepuká vôbec.
andiablo
06.08.10,10:34
Myslela som pukliny pri rámoch.
Robia sa na stranách, kde je kľučka - hlavne na vchodových a balkónových dverách, menej na otvár. oknách.
Pri rámoch, kde sa viac-menej krídla len vyklápajú, pri malých (vécko, špajza) a pri pevnom (čo sa nedá otvoriť) to nepuká vôbec.
no je to tým,že miesta sú dynamicky namáhané . Rámy sa pohybujú. Medzi okno a omietku myla isť dilatačná lišta
220870
07.08.10,12:26
drobne puklini medzi ramom a omitkou vzdi co si pamatam boli a nikomu to nikdi nevadilo.V sucastnosti sa pouzivaju rozne dilatacne listi medzi ram a omietku ,je to sice lepsie ako nic ale tiez to nieje na 1000 Percent .Horsie bi bolo ak bi ta omietka zacala opadavat.Mozete to reklamovat ale aj tak vam to len prisilikonuju
andiablo
07.08.10,14:59
drobne puklini medzi ramom a omitkou vzdi co si pamatam boli a nikomu to nikdi nevadilo.V sucastnosti sa pouzivaju rozne dilatacne listi medzi ram a omietku ,je to sice lepsie ako nic ale tiez to nieje na 1000 Percent .Horsie bi bolo ak bi ta omietka zacala opadavat.Mozete to reklamovat ale aj tak vam to len prisilikonuju
no daj tam silikón alebo akkryl. Ja som dával akryl a mam to na sto pero. Nič nepuká veru. Robil som to tak na nejednej chalupe. Len malá nevýhoda je že sa nedá pretrieť tak pozor na farbu
pivko
07.08.10,17:59
Dnes mi namontovali okna a vchodové dvere+ presklenie na terasu+ balkonove dvere podložili v rohoch ytongom. Ako postupovať teraz?Mám to celé na hrúbku muriva podmurovať ?,zašalovať a zaliať betónom? kde dať styrodur?
pivko
09.08.10,03:37
Dnes mi namontovali okna a vchodové dvere+ presklenie na terasu+ balkonove dvere podložili v rohoch ytongom. Ako postupovať teraz?Mám to celé na hrúbku muriva podmurovať ?,zašalovať a zaliať betónom? kde dať styrodur?
Posúvam.........
pivko
09.08.10,16:53
Dnes mi namontovali okna a vchodové dvere+ presklenie na terasu+ balkonove dvere podložili v rohoch ytongom. Ako postupovať teraz?Mám to celé na hrúbku muriva podmurovať ?,zašalovať a zaliať betónom? kde dať styrodur?
Posúvam.........
andiablo
09.08.10,18:25
tehly môžeš nechať ako máš a do zvyšku daj XPS
dodo75477
09.08.10,18:27
Ahoj, Penu v prvom rade netreba brat ako nieco, co drzi okno, pretoze ho nema drzat, PU Pena je na utesnenie a izolaciu, nie na fixaciu. Ak stavias novy dom, tak tesniace pasky su tiez dolezite. Inak staci 3 cm toho XPS, dokonca nemusi byt ani po celej sirke ostenia a ram prekryt najlepsie 3 cm fasadnym, ked ti budu robit zateplenie
dodo75477
09.08.10,18:36
ahoj, detail na obrazku nie je zly...problem je tehla ako taka..je to najnestastnejsi material pokial ide o riesenie detailov... so styrodurom to je este OK, ale ak by si chcel predsadit okno do izolacie - hotova pohroma... Heluzaci maju aj horsie napady, ako je tento s tym styrodurom xixixixi.
dodo75477
09.08.10,18:44
Ahoj, aspon ti to pekne podlozili.... byva to aj horsie... dobre si zaizoluj napajaciu skaru aspon v spodnej oblasti pod tymi terasovymi dverami... malokto si uvedomuje, ale tento detail, ktory ty teraz riesis je jeden z najdolezitejsich na vsetkych oknach v dome...ked budes mat nahodou podlahove kurenie a stanes si pri -10°C vonkajsej teplote k oknu, aby si sa pokochal padajucim snehom, vtedy to najviac citit... tak si to dobre zaizoluj, aby si nemal ziaden zly pocit...
pivko
10.08.10,03:21
Ahoj, Penu v prvom rade netreba brat ako nieco, co drzi okno, pretoze ho nema drzat, PU Pena je na utesnenie a izolaciu, nie na fixaciu. Ak stavias novy dom, tak tesniace pasky su tiez dolezite. Inak staci 3 cm toho XPS, dokonca nemusi byt ani po celej sirke ostenia a ram prekryt najlepsie 3 cm fasadnym, ked ti budu robit zateplenie
Ostenia sú mi jasné,budem dávať z vnútra 2cm XPS/tak boli aj okná zamerané aby nebol XPS až po pánt/ a z vonkajšej strany prekryje rám okna nobasil FKD ,ale čo ten spodok?:confused: Ja by som to urobil asi tak: podmurovať do 2/3 šírky rámu ytongom na výšku až po spodný rám okna a z vnútra podmurovať tú 1/3 rámu + cca 10cm do izby na výšku -5cm spodok rámu. na tých 5cm nalepiť XPS. Bolo by to O.K?:confused: Len dumem že ak to takto spravím v časti kde to teraz nieje podložené či potom keď to stvrdne nepovyberať tie ytongy čo sú tam teraz a urobiť to tiež tak.
pivko
10.08.10,16:21
Ostenia sú mi jasné,budem dávať z vnútra 2cm XPS/tak boli aj okná zamerané aby nebol XPS až po pánt/ a z vonkajšej strany prekryje rám okna nobasil FKD ,ale čo ten spodok?:confused: Ja by som to urobil asi tak: podmurovať do 2/3 šírky rámu ytongom na výšku až po spodný rám okna a z vnútra podmurovať tú 1/3 rámu + cca 10cm do izby na výšku -5cm spodok rámu. na tých 5cm nalepiť XPS. Bolo by to O.K?:confused: Len dumem že ak to takto spravím v časti kde to teraz nieje podložené či potom keď to stvrdne nepovyberať tie ytongy čo sú tam teraz a urobiť to tiež tak.
To tu nikto nemá francúzke okná a vchodové dvere???:confused::confused::confused: ako ste to podmurovali:confused:
dodo75477
10.08.10,17:41
Ahoj, no ty to hrozne komplikujes ( tam 10 cm do izby, tam 5 cm XPS, atď), podmurovať to treba na co najmensiu sirku, ak das 10 cm este do izby, tam budes mat predsa izolaciu podlahy.... to by nebolo dobre... ty uz to mas podoprete, mozes to podmurovat kludne na co najmensiu sirku (sirku ramu)... to sa cudujem preco ti ludia nechcu pod tie terasove dvere a francuzke okna purenitovy profil... nemuseli by sa takto babrat, co potom s tym... toto je ta najslabsia stranka zabudovania okien...
pivko
22.08.10,03:03
Ahoj, no ty to hrozne komplikujes ( tam 10 cm do izby, tam 5 cm XPS, atď), podmurovať to treba na co najmensiu sirku, ak das 10 cm este do izby, tam budes mat predsa izolaciu podlahy.... to by nebolo dobre... ty uz to mas podoprete, mozes to podmurovat kludne na co najmensiu sirku (sirku ramu)... to sa cudujem preco ti ludia nechcu pod tie terasove dvere a francuzke okna purenitovy profil... nemuseli by sa takto babrat, co potom s tym... toto je ta najslabsia stranka zabudovania okien...
Tak že ešte raz a naposledy. Zajtra sa to chystám podmurovať.
Tie podpery čo sú tam teraz zasahujú do izby cca 10cm. Kde a ako tam dať XPS:confused:Podmurovať to len na šírku rámu?a potom ako dať XPS vodorovne ,alebo zvisle?
220870
22.08.10,05:09
Na tak veľkom okne je riziko vyberať tie podpory ,dá sa to ale bude to potrebovať aj trochu šikovnosti od majstra.Pri takýchto oknách by som to celé podmuroval ytongom,ytong z vonku zateplil styrodurom.Čo sa týka tej otázky koľko to môže trčať dovnútra..Záleží to od toho čo vo vnútri bude aká skladba podlahy aká povrchová úprava.Ak bude podlahové kúrenie tak tie tehly môžu kľudne trčať dovnútra tých 10 cm.Ak nebude podlahovka tak by som odporučil pod takéto okno konvertor(malý podlahový radiátor pod okno).http://www.isan.cz/cz-oplflex-typy
V tom prípade by to malo trčať čo najmenej.5 cm nieje problem
pivko
22.08.10,05:16
Na tak veľkom okne je riziko vyberať tie podpory ,dá sa to ale bude to potrebovať aj trochu šikovnosti od majstra.Pri takýchto oknách by som to celé podmuroval ytongom,ytong z vonku zateplil styrodurom.Čo sa týka tej otázky koľko to môže trčať dovnútra..Záleží to od toho čo vo vnútri bude aká skladba podlahy aká povrchová úprava.Ak bude podlahové kúrenie tak tie tehly môžu kľudne trčať dovnútra tých 10 cm.Ak nebude podlahovka tak by som odporučil pod takéto okno konvertor(malý podlahový radiátor pod okno).http://www.isan.cz/cz-oplflex-typy
V tom prípade by to malo trčať čo najmenej.5 cm nieje problem
Kúrenie už mám hotové ,okná su 3sklo tak dúfam že sa nebude rosiť. Tak že to podmurujem Ytongom z vonkajšej strany 5cm XPS /to mám aj na sokli a z vnútornej strany dám pri okne XPS namiesto EPS 100S .
Može byť? /okná majú zospodu takú montážnu lištu 3cm na výšku/ do akej výšky robiť poter ak budem dávať laminát cca 8-10mm + podložka.
220870
22.08.10,05:34
Laminátová podlaha by mala zakryť celú montážnu lištu.Na 8mm laminátovu podlahu sa vynecháva 12mm.To samé u keramickej dlažby.
pivko
23.08.10,02:46
Laminátová podlaha by mala zakryť celú montážnu lištu.Na 8mm laminátovu podlahu sa vynecháva 12mm.To samé u keramickej dlažby.
Tak že podlaha sa má zasunúť pod rám dverí?/nakoľko lišta je v strede/tejto výšky sa mám držať?
220870
23.08.10,03:43
aká lišta?
pivko
23.08.10,11:45
aká lišta?
Montážna lišta , Okna Incon ju majú za príplatok aby sa okná nepoškodili pri montáži a šúchaní po zemi. šírka lišty cca 4cm výška 3 cm a v strede profilu dole.
Wlady
14.09.10,12:47
Tak že ešte raz a naposledy. Zajtra sa to chystám podmurovať.
Tie podpery čo sú tam teraz zasahujú do izby cca 10cm. Kde a ako tam dať XPS:confused:Podmurovať to len na šírku rámu?a potom ako dať XPS vodorovne ,alebo zvisle?

Mozem vchodove a balkonove dvere polozit na pasy z XPS? Moc sa mi nevidi to riesienie s podlozim kuskou tvarnic.
pivko
14.09.10,13:00
Mozem vchodove a balkonove dvere polozit na pasy z XPS? Moc sa mi nevidi to riesienie s podlozim kuskou tvarnic.
Okná vačších rozmerov a dvere sa nedoporučuje položiť len na XPS , treba to podmurovať.
andiablo
14.09.10,14:10
Mozem vchodove a balkonove dvere polozit na pasy z XPS? Moc sa mi nevidi to riesienie s podlozim kuskou tvarnic.
aspoň na krajoch ich podlož buď na stojky alebo na ytong
Wlady
22.09.10,12:17
Stale neviem ci to oknarom predpripravit alebo nie. Vidi sa mi to ako je to na prilozenom obrazku. Vysku stavebneho otvoru mam 252cm, ram dveri ma rozmer 230cm, podlaha bude 20cm. Na rame dveri bude + 3cm montazna lista. Na aku vysku to mozem dopredu podmurovat na 17 alebo 18cm? Dakujem.
andiablo
22.09.10,14:25
Stale neviem ci to oknarom predpripravit alebo nie. Vidi sa mi to ako je to na prilozenom obrazku. Vysku stavebneho otvoru mam 252cm, ram dveri ma rozmer 230cm, podlaha bude 20cm. Na rame dveri bude + 3cm montazna lista. Na aku vysku to mozem dopredu podmurovat na 17 alebo 18cm? Dakujem.
no ja by som ti to podoručoval na 18. Tá lišta bude sedieť na podklade. Inak by bola vo výške a musel by si to dopeňovať a okno celé by bolo vo vdzuchu a nie na tej podmurovke
220870
22.09.10,16:03
18 ale odporúčam nemurovať ,murovať až po montáži okien,vzhľadom na výšku podlahy a jej konečnej povrchovej úpravy.
Wlady
23.09.10,04:04
18 ale odporúčam nemurovať ,murovať až po montáži okien,vzhľadom na výšku podlahy a jej konečnej povrchovej úpravy.

Nemozem to predpripravit ako je to na tom obrazku aj ked presne viem aka bude skladba podlahy po nulu?
220870
23.09.10,09:29
Môžete .Len si dajte pozor na výšku nuly aby ste tehlu nemali vyššie ako nula.
Matias.S
28.09.10,12:33
Mám otázku,

nedávno nám menili v bytovke chodbové okná (železné) za plastové ... po niekoľkých mesiacoch po daždivom počasí nám začali pretekať až na schodiskovú časť. Ide o okná medzi výťahovou šachtou a bytom ... sú to medziposchodia.... po reklamácii u firmy, ktorá to realizovala bola urobená náprava, ktorú budeme môcť pozorovať až po dažďoch ... firma nás však upozornila, že toto zatekanie môže byť spôsobené aj poruchou panelov (máme problém zo zatekaním na 8 poschodí), pretože zateká len na vrchých 3 poschodiach s klesajúcou intenzitou .... (čiže až do nuly cca na 6 poschodí) ... môže to byť spôsobené výmenou okien ?
220870
28.09.10,16:50
Môže.Najmä vtedy ak sa odfláknu vonkajšie ostenia .
Matias.S
29.09.10,10:22
Môže.Najmä vtedy ak sa odfláknu vonkajšie ostenia .
firma sa stavia k problému ústretovo a okamžite po nahlásení riešila problém aj prísľubom ďalšej opravy v prípade ďalšieho zatekania ...skôr vidím problém v streche ...je tu aj táto možnosť, že po montáži nových okien vznikli v ostení problémy ?
Wlady
01.10.10,05:29
Tak od vcera sme aj my stastnymi majitelmi klucov od domceka.
220870
01.10.10,10:33
firma sa stavia k problému ústretovo a okamžite po nahlásení riešila problém aj prísľubom ďalšej opravy v prípade ďalšieho zatekania ...skôr vidím problém v streche ...je tu aj táto možnosť, že po montáži nových okien vznikli v ostení problémy ?
Neviem vám viac poradiť ,na to treba obhliadku.
Wlady
04.10.10,06:34
Ked okna uz mam osadene, ale zateplenie a fasadu planujem az na rok, mozem nejak osetrit pur penu z vonkajsej strany, aby dovtedy nezvetravala? /nemam montaz na pasky/.
220870
04.10.10,10:04
Čiastočne pomôže hliníková páska ,dáva sa na parozábrannu fóliu.Pozor nesmiete odpáskovať okná!
Wlady
04.10.10,13:29
Čiastočne pomôže hliníková páska ,dáva sa na parozábrannu fóliu.Pozor nesmiete odpáskovať okná!

Kedze nemam montaz na pasky nemam parozabrannu foliu. Okna su iba vypenene. Chcem penu do zateplenia ochranit pred slnkom.
220870
04.10.10,15:38
Nepochopili sme sa .Penu ochránite tak že na jej povrch nalepíte pásku ktorá odráža slnečné svetlo.Je pomerne lacná cca 5€.Alebo ak budete zateplovať ostenia tak ich môžete urobiť teraz dopredu.
radek666
04.10.10,17:58
Čiastočne pomôže hliníková páska ,dáva sa na parozábrannu fóliu.Pozor nesmiete odpáskovať okná!

prečo???
220870
04.10.10,18:04
Akákoľvek lepiaca páska ktorú dlhodobo ,viac ako dva týždne necháte prilepenú na rámoch okna sa potom veľmi ťažko z rámov odstraňuje.Preto tam treba nechať tú pôvodnú ktorú dodávajú už nalepenú na rámoch okna a na túto môžete bez obáv nalepiť ďalšie lepiace pásky .
radek666
04.10.10,18:17
Akákoľvek lepiaca páska ktorú dlhodobo ,viac ako dva týždne necháte prilepenú na rámoch okna sa potom veľmi ťažko z rámov odstraňuje.Preto tam treba nechať tú pôvodnú ktorú dodávajú už nalepenú na rámoch okna a na túto môžete bez obáv nalepiť ďalšie lepiace pásky .

no ale práveže som videl na oknách čo porobili pásky originál ktoré tam boli nalepené cca rok. presne čo si napísal. alebo to bol len výnimočný stav???
220870
04.10.10,18:29
Ja mám skúsenosti ,že pásky idú po pol roku síce trochu horšie dole ale bez veľkých problémov.Neviem o akých oknách aj tu na porade veľa ľudí píše ,ale ja som sa s tým fakt ešte nestretol ,aby sa po pol roku nedali pásky strhnúť dolu.Samozrejme diskutujúcim verím len neviem názov profilu z ktorého to ide tak ťažko dolu.
Wlady
04.10.10,18:33
Akákoľvek lepiaca páska ktorú dlhodobo ,viac ako dva týždne necháte prilepenú na rámoch okna sa potom veľmi ťažko z rámov odstraňuje.Preto tam treba nechať tú pôvodnú ktorú dodávajú už nalepenú na rámoch okna a na túto môžete bez obáv nalepiť ďalšie lepiace pásky .

Mna montaznici upozornili, aby som ochranne pasky co najskor odlepil, aby farba ramu ostala rovnaka na celom rame, ak by slnko vytiahlo farbu z uz odlepenych casti.
220870
04.10.10,18:36
Mna montaznici upozornili, aby som ochranne pasky co najskor odlepil, aby farba ramu ostala rovnaka na celom rame, ak by slnko vytiahlo farbu z uz odlepenych casti.
Toto je haluz ,by som ich s takýmito oknami poslal kade tade.:mee:
Wlady
04.10.10,18:56
Nepochopili sme sa .Penu ochránite tak že na jej povrch nalepíte pásku ktorá odráža slnečné svetlo.Je pomerne lacná cca 5€.Alebo ak budete zateplovať ostenia tak ich môžete urobiť teraz dopredu.

Uz chapem, som blondak:-))) Okna su osadene zarovno s vonkajsou hranou muriva. Takze kym nebudem zateplovat cely dom, mam moznost iba tych pasok....
katalóg
09.05.11,06:50
Ako má vyzerať povrch omietky a aká je jeho skladba okolo vymeneného plastového okna v paneláku? Dáva sa tento detail do zmluvy, alebo je to samozrejmosť?
220870
09.05.11,16:43
Ako má vyzerať povrch omietky a aká je jeho skladba okolo vymeneného plastového okna v paneláku? Dáva sa tento detail do zmluvy, alebo je to samozrejmosť?
Štandardne sa postupuje podľa toho čo sa dávalo za cisára pána.To znamená ,že by mali urobiť ,ako povrchovú úpravu štukovú omietku.
katalóg
09.05.11,17:09
Štandardne sa postupuje podľa toho čo sa dávalo za cisára pána.To znamená ,že by mali urobiť ,ako povrchovú úpravu štukovú omietku.
Nejde o môj príbytok. Neviem aké majú ostatní ľudia skúsenosti v tomto smere, to by ma tiež zaujímalo. Týždeň po montáži sa objavujú aj vodorovné praskliny od rámu po bokoch ako tvrdne zmes, povrch je veľmi hrubozrnný, cementový poter je proti tomu poleva na torte, totálne na hrubo urobená omietka, celý efekt výmeny sa poprel. Štítky sa pri montáži postrhávali. Ide o gealan systém. Okná sú vyplatené. Dá sa s tým niečo urobiť, reklamovať? Dá sa to zbrúsiť? A keď, tak kto? Ako postupovať? Dáva sa aj toto do zmluvy? V živote by mi nenapadla táto alternatíva totálne odfláknutej práce.
Ide sa robiť celková rekonštrukcia bytu, oknami sa začala. Byt je po starom rodičovi, obýva ho vnúča.
katalóg
10.05.11,14:20
Nejde o môj príbytok. Neviem aké majú ostatní ľudia skúsenosti v tomto smere, to by ma tiež zaujímalo. Týždeň po montáži sa objavujú aj vodorovné praskliny od rámu po bokoch ako tvrdne zmes, povrch je veľmi hrubozrnný, cementový poter je proti tomu poleva na torte, totálne na hrubo urobená omietka, celý efekt výmeny sa poprel. Štítky sa pri montáži postrhávali. Ide o gealan systém. Okná sú vyplatené. Dá sa s tým niečo urobiť, reklamovať? Dá sa to zbrúsiť? A keď, tak kto? Ako postupovať? Dáva sa aj toto do zmluvy? V živote by mi nenapadla táto alternatíva totálne odfláknutej práce.
Ide sa robiť celková rekonštrukcia bytu, oknami sa začala. Byt je po starom rodičovi, obýva ho vnúča.
Ešte raz sa vraciam k otázke, poraďte mi prosím, ako mám zareagovať na tú hrubú omietku. Je to príšerné.
220870
10.05.11,16:50
Je to nereklamovateľné.Odporúčam dať špalety znovu omietnuť niekomu čo sa tomu rozumie.Okná montujú všetci možný aj nemožný babráci.Nemôžete od nich čakať kvalitu.Česť výnimkam.Väčšinou sa to dá pomerne nenákladne opraviť.
katalóg
10.05.11,17:50
Je to nereklamovateľné.Odporúčam dať špalety znovu omietnuť niekomu čo sa tomu rozumie.Okná montujú všetci možný aj nemožný babráci.Nemôžete od nich čakať kvalitu.Česť výnimkam.Väčšinou sa to dá pomerne nenákladne opraviť.
Ďakujem za odpoveď.
Lubomir1
15.05.11,18:16
Našiel som video s použitím tesniacej fólie TwinAktiv. http://www.youtube.com/watch?v=7ZnXRlIvY_k
Máte niekto skúsenosti s týmito alebo podobnými páskami?

Ak by som dal Styrodur 50 mm na špalety okolo okna http://www.podsvojostreho.net/weblogs/upload/7/164798978545dac9527d79b.jpg
chytila by tesniaca fólia TwinAktiv a pod. aj na ten Styrodur?
zcvicel
15.04.13,10:19
Pur pena je izolacia ale nesmie zdegenerovat,a preto sa musi do istej doby prekryt omietkou alebo niecim inym aby nebola vystavena UV ziareniu,ale k tepelnemu mostu ked budem doma poslem Vam linky kde riesie tieto temy aj z priebehom teplot
Riešim teraz, či (ne)zatepliť ostenie. Ak máte nejaké hodnoverné linky týkajúce sa zatepľovania ostenia, budem rád, ak mi ich pošlete na zcvicel@gmail.com Informácie čerpám väčšinou z internetu, lebo žiadna "oknárska" firma sa k tomu nevie odborne a presvedčivo vyjadriť. Dom je v štádiu hrubej stavby pred osadením okien. Použitý materiál tehla š. 30, okná 7-komorové 3-sklo budú osadené na vonkajšiu stranu stavebného otvoru, neskôr zateplím zrejme 20 cm, čiastočne prekryjem okenné rámy izoláciou. Je vhodné zatepliť ostenie, či nie?
lapejko
15.04.13,18:37
budete to mať zvonku ideálne zateplené, zvnútra by bolo vhodné použiť parotesné pásky a zvonku kompresný pásik, zatepľovať ostenie nie je nutné.