adrika
26.09.05,13:30
Ahojte, potrebujem poradiť, ako postupovať, keď preberám účtovníctvo zabehanej s.r.o.-čky, čo všetko si mám skontrolovať a nahodiť , čo s čím odkontrolovať- potrebujem nahodiť celý rok 2005 a od nich mám iba Hlavnú knihu k 31.12.2004 so zostatkami účtov aj so zaúčtovaním dane z príjmu PO na ú. 591. Neviem či to stačí, aby mi správne vyšiel hospodársky výsledok.vďaka
Pavol_Kr
26.09.05,11:53
Preberanie účtovníctva ??? no v priebehu roka je to troška problematické. Nutné podklady pre rok 2005. Zostatky účtov k 31,12,2004 ak v priebehu roka tak ku dňu ku ktorému oni končia a ty začínaš tak tabuľkovú predvahu kde dobrý program ti vyhodí PS. obrat MD a D a zostatok ku dňu. Ďalej potrebuješ saldokonto faktúr došlých aj vydaných. stavy účtov a pokladni k tomu dňu a vlastne aj uzávierku z roku 2004 a všetky doklady za rok 2005. Ak je toho veľa tak stačí si to odkontrolovať s hlavnou knihou a obratmi účtov k danému dátumu. Problém je ten že málo ktorá firma ktorá stráca účtovníctvo ti odovzdá takéto kompletné podklady. Zrejme sa budeš musieť odraziť od 31,12,2004 a nahodiť si všetky doklady a zaúčtovania.
Ak má firma aj mzdy tak tam potrebuješ kompletné mzdové zložky a tie musia mať: vyhlásenie potvrdenia o zrazených preddavkoch resp. zúčtovanie dane, prehľad o čerpanej dovolenke, prihlášky do SP a do ZP zápočet pre určenie dovolenky, osobný dotazník, pracovnú zmluvu. prípadne aj výpis z RT. No dúfam že som na nič nezabudol.
ANNA
26.09.05,12:01
Okrem iného je požadovať inventarizáciu účtov k 31.12.2004. Hlavne náklady budúcich období, rezervy, odhadné položky.. A dať pozor na ich zúčtovanie v 2005. Veľa krát je jednoduchšie nahodenie a zaúčtovanie všetkých dokladov odznova v 2005. Ale to záveží od ich množstva.
ondrejvla
26.09.05,14:02
Okrem toho odporúčam aj inventarizáciu otvorených položiek, v prípade účtovania spôsobom A - účet 132 musí súhlasiť so skladovou evidenciou, 112 detto, účty 314/A a 324/A čo je na nich konkrétne, aby sa tam neťahali nejaké X-ročné pohľadávky a záväzky, účty 378, 379, 211/A na jednotlivé pokladničné knihy, účty 221/A na zostatky na výpisoch, účty 261/A mali by byť vyčistené, knihy pohľadávok a záväzkov, kniha majetku - mala by ti súhlasiť na súvahu, príp. predvahu, leasingy - či je správne zaúčtované a vyčistené cez odpisy, prípadne zostatky na záväzkoch týkajúcich sa leasingu.
Možno ešte ďalších napadne niečo...
adrika
26.09.05,14:04
Aj ja si myslím, že bude pre mňa lepšie, ak si rok 2005 nahodím odznova už sama, len neviem ako mám postupovať. Stačí ak nahodím zostatky / podľa hlavnej knihy ktorú mi dali k 31.12.04/ - k 1.1.05 podľa nich vystavím inter. doklad a cez účet 701 ponahadzujem tieto stavy do nového roka ? Ale ako potom zistím presný hodpod. výsledok za r. 2004 ? Presne ako sa píše vyššie - je to problém dostať komplet doklady-ideálna by bola kópia daň. priznania - aspoň. Saldo záväzkov a pohľadávok , banka a pokladńa sedí. Len si nie som istá hlavne majetkom a tým HV. ďakujem za vaše názory
liba2
26.09.05,14:33
Pridám aj ja svoj názor. Ak by som preberala účtovníctvo od 1.okt. v roku, tak určite by som ho nenahodila ešte raz, a to nie preto, že by sa mi nechcelo.
Mám už podobnú skúsenosť a oľutovala som to. Môže sa totiž stať, že v účtovníctve ale hlavne v operatívnej evidencii môže byť taký nedostatok, ktorý sa už nedá odstrániť, lebo už je časovo "po".
Myslím si, že stačí "zmapovať" stav (inventúra účtov) a postupne zistené nedostatky odstraňovať - ak sa to ešte dá.
Preberajúca účtovníčka predsa nenesie zodpovednosť za účtovníctvo do 30.sept., ale až odo dňa prevzatia.
KEJKA
26.09.05,15:55
Ahojte, potrebujem poradiť, ako postupovať, keď preberám účtovníctvo zabehanej s.r.o.-čky, čo všetko si mám skontrolovať a nahodiť , čo s čím odkontrolovať- potrebujem nahodiť celý rok 2005 a od nich mám iba Hlavnú knihu k 31.12.2004 so zostatkami účtov aj so zaúčtovaním dane z príjmu PO na ú. 591. Neviem či to stačí, aby mi správne vyšiel hospodársky výsledok.vďakazáleží na tom, či pkračuješ v softvéri po starej účtovníčke - ak sa dá, tak dokončiť rok tam, nenahadzovať znova. Ak je málo dokladov, tak sa dá uvažovať aj o tom, tiež ak je účtovníctvo nepreukazné, tak sa radšej vrátiť na začiatok a nahodiť znova - ale to je rekonštrukcia účto, zaplatí ti to niekto?
Je to na zváženie, všeobecne správna odpoved nie je.
adrika
26.09.05,16:45
Nepokračujem v sw, mám vlastný - iný, dokončiť to v starom nie je možné. Je to trochu komplikované, ale podstatné je, to čo som písala vyššie. Jednoducho to preberám - nie je toho až tak veľa-v porovnaní s firmou, ktorú už mám. Počet dokladov nie je veľký, ale mne skôr ide o princíp, aby som hlavne dobre začala. Problém je aj v tom, že predch. firma, ktorá im robila účto /už som to písala v inej téme/ keď pozerám staré doklady - zásoby účtovali napr. 501 xxx / 111 xxx- Áno , dobre vidíte ?!?! Nepomýlila som si účty ani strany ani nič. Jednoducho celý r. 2004 to takto robili a ja za svet neviem prísť na to, čo to znamená. Neviem, či je to spôsob A či B, žiadne uzávierky - preúčtovanie skladu na konci roka....A robila to účtovnícka firma......Neviem čo budem robiť....boooože , že ja som neostala v pekne v teplej banke....hi hi hi -to je iba vtip,/kto už tam robil, tak sa tam nevráti/Aj tak ďakujem za vaše názory.
KEJKA
26.09.05,17:07
Nepokračujem v sw, mám vlastný - iný, dokončiť to v starom nie je možné. Je to trochu komplikované, ale podstatné je, to čo som písala vyššie. Jednoducho to preberám - nie je toho až tak veľa-v porovnaní s firmou, ktorú už mám. Počet dokladov nie je veľký, ale mne skôr ide o princíp, aby som hlavne dobre začala. Problém je aj v tom, že predch. firma, ktorá im robila účto /už som to písala v inej téme/ keď pozerám staré doklady - zásoby účtovali napr. 501 xxx / 111 xxx- Áno , dobre vidíte ?!?! Nepomýlila som si účty ani strany ani nič. Jednoducho celý r. 2004 to takto robili a ja za svet neviem prísť na to, čo to znamená. Neviem, či je to spôsob A či B, žiadne uzávierky - preúčtovanie skladu na konci roka....A robila to účtovnícka firma......Neviem čo budem robiť....boooože , že ja som neostala v pekne v teplej banke....hi hi hi -to je iba vtip,/kto už tam robil, tak sa tam nevráti/Aj tak ďakujem za vaše názory.tak to rozhodne začni od začiatku a podľa vlastného rozumu a my pomôžeme. Ale dohodni - rozhodne trvaj na tom aby ti to zaplatili od januára, aspon polovičnú taxu. Nie je fima ako firma.
účtovníctvo má byť ucelené, preto nahod to čo vieš - poč. stavy a doklady, ktoré máš k dispozícii účtuj od januára vo svokom sw.
Viem o čom hovorím - takto sa narobíš, ale budeš vedieť, čo si tam dala.