Zajtra
09.02.10,09:49
Milí členovia
Prosím o radu, lebo som relatívne nová, v postupoch to neviem nájsť, snáď máte viac skúseností . Potrebujem vysporiadať zostatok na 042 zo starých rokov po mojom predchodcovi. Viem že to tam nemá čo hľadať, ale zdedila som to. Mám tam časť sumy z roku 2004 nejaké inventarizačné rozdiely a časť je z roku 2005 z faktúry za vypracovanie realizačného projektu, ktorý sa ale nevyužil, lebo sme žiadali dotáciu z eurofondov a tú sme nedostali. Do nedaňových nákladov, alebo...? Ďakujem aj za úvahy
betka
09.02.10,20:41
Ak sa začalo účtovať na 042, išlo o obstarávanie majetku.

Vynaložili ste PP na obstaranie projektu. Investícia však bola zmarená. (dajte si do vyhľadávača zmarené investície, nájdete tam kopec príspevkov ako účtovať)

Zaujímavé, že inventar. rozdiely boli účtované na 042. Na strane MD invent. rozdiel. Tam predsa obstarávam majetok na základe účtovného dokladu. V tomto prípade tiež predpokladám, že Váš predchodca, čisto teoreticky zaúčtoval zrejme to, čo mu nesedelo, možno, toto iba dedukujem, pretože viem, ako radi mnohí:
- buď nedodržiavajú zásadu bilančnej kontiniuity (niečo nesedí, šup niekde, 042 zrejme dosť neznáma...)
- alebo radi porušú zásadu zákazu kompenzácie
Zajtra
10.02.10,06:27
Ďakujem
Tie inventarizačné rozdiely sú konkrétne uvedené ako inv. rozdiely 042 oproti účtu 395. Mal tam vytvorenú analytiku na 042 a podobné operácie boli párovanie analytík, čo bolo tiež oproti 395. Ako by ste to vysporiadali?
Zoltán Kovács
10.02.10,06:42
Budem trošku (dosť) mimotemy ale pri zadaní otázky sa mi veľmi páčila jedna vec. A to: Dotazujúca potrebuje riešiť problém, ktorý zanechala jej predchodkyňa. Napriek tomu nezačala sa sťažovať a kritizovať jej prácu, ale zameriava sa na riešenie problému. Veľmi simpatický prístup, a v dnešnej dobe pomerne zriedkavý.
Zajtra
11.02.10,09:33
Tak ak nemá niekto inú radu asi dám všetko na 548 nedaňové. :confused:Hm?