cagica
09.02.10,10:54
V roku 2008 bol výsledok hospodárenia -45880, ten bol prenesený na účet 431 ako počiatočný stav roku 2009
V tomto roku vychádza hospodársky výsledok -15000€. Ako mám zaúčtovať stratu z roku 2008? Zaúčtuje mi to niekto aby som to mala správne? Už neviem ako poďakovať. Porada je super vec.
hapeti
09.02.10,09:58
Zaúčtovať to máš na základe rozhodnutia VZ, ak rozhodli o prevode do neuradenej straty tak: 431/429
liba2
09.02.10,13:57
V roku 2008 bol výsledok hospodárenia -45880, ten bol prenesený na účet 431 ako počiatočný stav roku 2009
V tomto roku vychádza hospodársky výsledok -15000€. Ako mám zaúčtovať stratu z roku 2008? Zaúčtuje mi to niekto aby som to mala správne? Už neviem ako poďakovať. Porada je super vec.
cagica, účtovnú závierku predkladáš konateľovi a ten ju ďalej predkladá valnému zhromaždeniu na schválenie. Ak ide o jednoosobovú s.r.o. , potom ÚZ schvaľuje tento spoločník sám svojim rozhodnutím o "schválení ÚZ a vysporiadaní výsledku hospodárenia" t.j. straty.
Stratu môže uhradiť, t.j. vložiť do firmy sumu straty, alebo rozhodne tak, že sa uhradí zo zisku v nasledujúcom roku - ak predpokladá, že zisk dosiahne. O tomto rozhodnutí urobí písomný záznam, na základe ktorého ty zaúčtuješ to čo bolo rozhodnuté (resp. záznam z valného zhromaždenia). Proste nemôžeš účtovať svojvoľne.
Inak tú stratu máš 1.1. zaúčtovanú na účte 431, iba musíš tento účet vysporiadať tak, aby na ňom nezostal ani cent.
Odporúčam ti prečítať si o tom niečo v Obch. zákonníku (to je o postupe spoločníkov a VZ a o schvaľovaní ÚZ) a v postupoch účtovania (to je o účtovaní).
Tiež na porade je veľa príspevkov na túto tému, skús niečo pohľadať cez "vyhľadávanie" a dozvieš sa toho ešte omnoho viac.