nellka1
09.02.10,10:53
Dobry den,

poprosim o radu, je mozne, aby zamestnavatel v stanej organizacii vo verejnej sluzbe na zaklade valorizacie platov.
Valorizoval platy z osobneho priplatku a pridal k zakladnemu platu? Ved siahnut na osobne ohodnotenie ma iba v pripade najakeho odovodnenia, ktore ani neposkytol a zvysenie platov vyplyvalo podla platovych tarif. Ako sa da proti tomuto postupovat?
Platove dekrety sme totiz dostali iba tento tyzden.
dakujem
gypsynka
09.02.10,10:00
U nás urobili to isté, prerozdelili peniaze v rámci príplatkov tak, že v konečnom dôsledku sme dostali nový dekrét s rovnakou sumou ako sme mali predtým.
wagner
09.02.10,16:33
Dobry den,

poprosim o radu, je mozne, aby zamestnavatel v stanej organizacii vo verejnej sluzbe na zaklade valorizacie platov.
Valorizoval platy z osobneho priplatku a pridal k zakladnemu platu? Ved siahnut na osobne ohodnotenie ma iba v pripade najakeho odovodnenia, ktore ani neposkytol a zvysenie platov vyplyvalo podla platovych tarif. Ako sa da proti tomuto postupovat?
Platove dekrety sme totiz dostali iba tento tyzden.
dakujem
Na osobný príplatok nemáš zákonný nárok. Zamestnávateľ ho môže upravovať tak, ako uzná za vhodné. Ja si to vysvetľujem tak, že bol povinný zvýšiť platy, ale rozpočet na mzdy zostal rovnaký. Tak preto zvýšil plat v súlade so zákonom a znížil osobný príplatok. To je bežná prax, zbytočne sa nad tým pozastavuješ. Radšej vyšší základný plat, ktorý je nárokovateľný a nižší osobný príplatok.
tutiola
03.03.10,17:44
U nás už roky mám výšku osobitného príplatku rovnaku, ale percentuálne stále nižšiu. Valorizovať plat je zamestnávateľ povinný zo zákona, ale týka sa to len základného platu a nie príplatkov.mimotemyaž keď budem mať 0% osobitný príplatok, vtedy pocítim valorizáciu platu.
tomas112
04.03.10,05:53
ešte by som sa na vašom mieste skúsil pozrieť - v prípade že máte uzatvorenú kolektívnu zmluvu - či to tam nie je upravené (napr. že zníženie osobného príplatku je možné iba pri disciplinárnom riešení zamestnanca alebo podobne - dokonca, býva to ohraničené dobou, na ktorú môže byť OP znížený)
wagner
04.03.10,12:07
ešte by som sa na vašom mieste skúsil pozrieť - v prípade že máte uzatvorenú kolektívnu zmluvu - či to tam nie je upravené (napr. že zníženie osobného príplatku je možné iba pri disciplinárnom riešení zamestnanca alebo podobne - dokonca, býva to ohraničené dobou, na ktorú môže byť OP znížený)

Pokiaľ ja mám informácie, tak kolektívna zmluva nezvykne riešiť osobné príplatky. Tam je dôležité riešenie základných platov, odstupné, odchodné a pod. Tieto veci sú pre zamestnanca dôležité.
tomas112
16.03.10,13:06
No tak ja som napríklad v jednej KZ na rok 2010 našiel okrem iného toto:


2. Osobné príplatky sa priznávajú podľa týchto kritérií:
a) počas skúšobnej doby možno priznať osobné príplatky výnimočne,
b) za preukázané závažné alebo opakované menej závažné porušenie pracovnej disciplíny sa znížia osobné príplatky o viac ako 50 % na čas najviac troch kalendárnych mesiacov; toto kritérium možno opakovane uplatniť iba v prípade, ak bola zároveň zamestnancovi daná výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. d) bodu 4 Zákonníka práce alebo podľa § 63 ods. 1 písm. e) Zákonníka práce,
c) pri menej závažnom porušení pracovnej disciplíny možno znížiť osobné príplatky až
o 50 % na čas najviac troch kalendárnych mesiacov; pri určení miery zníženia sa vždy prihliada na doterajšiu pracovnú činnosť zamestnanca a na charakter porušenia pracovnej disciplíny,
d) určenie objemu platových prostriedkov na osobné príplatky sa vykonáva na jednotlivé prvky organizačnej zložky v rovnakej percentuálnej výške, pričom sa vychádza z percentuálneho vyjadrenia výšky osobných príplatkov za organizačnú zložku vo vzťahu k súhrnu priznaných tarifných platov na základe plánu použitia platových prostriedkov zamestnancov; úprava limitov vyčlenených na jednotlivé prvky organizačnej zložky sa vykonáva podľa vývoja čerpania platových prostriedkov a prípadných rozpočtových opatrení nadriadených zložiek, pričom primerane platí prvá veta tohto písmena,
e) osobné príplatky sa priznávajú najmenej na čas troch kalendárnych mesiacov; ak nedôjde k úprave limitov podľa písmena d) tohto odseku, tento čas sa predlžuje o ďalšie tri kalendárne mesiace.

Zamestnancom, na ktorých sa nevzťahujú ustanovenia písmen a) až c), sa priznávajú osobné príplatky najmenej vo výške 70 % priemeru osobných príplatkov za organizačnú zložku vo vzťahu k súhrnu priznaných tarifných platov zamestnancov na základe plánu použitia platových prostriedkov; vychádza sa pritom z priznaného tarifného platu toho ktorého zamestnanca.
tutiola
16.03.10,15:48
Na osobné príplatky zamestnanec nemá nárok zo zákona. Keď sa valorizujú platy, to neznamená, že sa zároveň valorizujú aj príplatky. Tie (v prípade, že zamestnávateľ na to nemá) zostávajú v rovnakej výške, čiže percentuálne oproti platu sa znížia, ale ich finančná hodnota sa zachová. Osobný príplatok nie je nároková zložka platu. (To nie je citácia zákona, ale zabehnutá prax.)mimotemy Nesúhlasim s tým, ale je to jediné, čo sa s tým da robiť, že to poviem. Aj to len tíško, aby to šef nepočul.:---



Nikdy som nemala 70% osobného príplatku. Nie je to chyba? .....najmenej 70%....skôr sa mi zdá, že ..najviac...
Natty
18.06.10,08:58
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Natty http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t13295-p70-skoncenie-pracovneho-pomeru-zo-strany-zamestnanca.html#post1422067)
Ahojte, prosím vás o radu pri skončení štátnozamestnaneckého pomeru, keďže v diskusii štátni zamestnanci som na nič podobné nenatrafila...
Plánujem skončiť štátnozamestnanecký pomer výpoveďou podľa § 46 ods. 1 písm. b) zákona 400/2009 Z.z. a moje otázky sú:
1) Výpovedná lehota podľa horeuvedeného zákona je 2-mesačná, nemôže mi zamestnávateľ predĺžiť túto lehotu, keďže môj štátnozam. pomer trval viac ako 5 rokov? - ak dáš ty výpoveď, tak výpovedná doba je 2 mesiace. § 48 zákona č. 400/2009
Výpovedná doba
(1) Ak je daná výpoveď, štátnozamestnanecký pomer
sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba
je rovnaká pre služobný úrad aj pre štátneho zamestnanca
a je dva mesiace.
(2) Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho
mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede
a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného
kalendárneho mesiaca.

2) Môže (má na to nárok) mi po čas výpovednej lehoty znížiť plat (napr. odobrať osobný príplatok)?
3) Koľko dovolenky môžem dočerpať k 31.8.2010, keď nárok je 32,5 dní, z toho 2,5 je dovolenka z minulého roka a k 31.5.2010 som vyčerpala spolu 3,5 dní? - predpokladám, že tých 32,5 dňa je nárok na dovolenku do konca roku 2010 (t.z. 2,5 dňa rok 2009 a 30 dní rok 2010). K 31. 8. 2010 budeš mať nárok na dovolenku v počte dní: 30/12*8 = 20 dní. K 31.5.2010 si vyčerpala 2,5 dňa z roku 2009 a 1 deň z roku 2010, takže k 31.8.2010 máš ešte nárok na 19 dní.
4) Môžem dať výpoveď počas trvania PN? - ty môžeš dať výpoveď aj počas trvana PN. Počas trvania PN nemôže dať tebe výpoveď zamestnávateľ.
5) Ak by som bola PN počas výpovednej lehoty, nebude sa o dobu PN predlžovať výpovedná lehota? - ak dáš ty výpoveď, tvoj PP bude ukončený posledným dňom výpovednej lehoty, t.z. nebude sa výpovedná lehota predlžovať o dni PN.
6) Môžete mi, prosím, poslať nejaký vzor výpovede? Napr. Meno, Priezvisko, adresa

Osobný úrad XX

Výpoveď

V zmysle § 46 ods. 1 zákona č. 400/2009 Z. z. a § 67 Zákonníka práce dávam výpoveď zo štátnozamestnaneckého pomeru, ktorý bol založený na základe služobnej zmluvy zo dňa ...

Meno a podpis, dátum
Vopred ďakujem krásne za každý príspevok a každú radu ;)

Vychádzam z ustanovenia zákona č. 400/2009

§ 120
Na štátnozamestnanecké vzťahy sa primerane použijú
ustanovenia § 10, § 11a ods. 1, § 15, § 16, § 17 ods. 1
a 3, § 19, § 20, § 32 až 41, § 49 ods. 1, 2, 3, 5 a 8, § 52,
§ 55 ods. 2 písm. c) až f), § 60, § 61 ods. 1, 2 a 4, § 63
ods. 3 až 5, § 64 ods. 1 a 2, § 67, § 69, § 70, § 72, § 74,
§ 75 ods. 3 a 4, § 76 ods. 3 a 5, § 77 až 80, § 84 ods. 3 a 4,
§ 85 ods. 2 až 6, 8 a 9, § 85a, § 86 až 95, § 96 ods. 1, 2, 4,
6 a 7, § 97 až 102, § 103 ods. 4 až 7, § 104 až 114, § 116
ods. 2 a 3, § 117, § 129 až 132 (http://www.porada.sk/t59466-132-tovar-na-sklade-a-v-predajniach.html), § 136 až 139 (http://www.porada.sk/t59467-139-tovar-na-ceste.html), § 141,
§ 142 až 148, § 150, § 151, § 152 ods. 1, 2, 4 až 7, § 156
až 160, § 161 ods. 1, § 164 až 170, § 177 až 185, § 187
až 189, § 191 (http://www.porada.sk/t59468-191-opravne-polozky-k-materialu.html) ods. 2 až 4, § 192 (http://www.porada.sk/t59469-192-opravne-polozky-k-nedokoncenej-vyrobe.html) až 198, § 217 až 222,
§ 230 až 236 a § 240 Zákonníka práce.


Prosím, pomôže mi niekto zodpovedať na otázku, či môže zamestnávateľ znížiť alebo aj odobrať osobný príplatok, keď som vo výpovednej lehote? Výpoveď chcem dať už v tomto mesiaci, tak ma to dosť zaujíma.
A ešte sa chcem opýtať, ak by som aj výpoveď dala, či si to môžem prípadne rozmyslieť a dá sa potom výpoveď stiahnuť (odvolať) ?
Prosím, prosím, pomôžte mi...:confused:
Máte niekto priamo vzor výpovede zo štátnej služby, lebo ja som nastupovala do ŠS pred 6 rokmi a vtedy to ešte nebol služobný pomer ani služobná zmluva, tak aby som niečo nedomrvila. Dík :)