majovrabel
09.02.10,11:10
Dobry den,

obraciam sa na Vas s otazkou. Za minuly rok mi vydavky podla predbeznych prepoctov vychadzali na hranici 40%. Dohodol som sa s uctovnickou na odmene za vystavovane faktury. Takze mam vystavenych asi 80 zalohovych faktur a 200 "ostrych" faktur. Vydavky mi vysli naozaj okolo tych 40%, takze som sa rozhodol pre pausalne vydavky. No a teraz ten problem:) Uctovnicka so mnou prestala komunikovat a termin danoveho priznania sa blizi, takze ma zaujima, ze co s tym teraz mam robit.

Potrebujem robit nieco ako penazny dennik aj pri pausalnych vydavkoch? Alebo mi staci dolozit vypis z uctu? Pripadne co dalsie potrebujem urobit, aby som to mal v poriadku.

Dakujem.
books
09.02.10,10:14
Dobry den,

obraciam sa na Vas s otazkou. Za minuly rok mi vydavky podla predbeznych prepoctov vychadzali na hranici 40%. Dohodol som sa s uctovnickou na odmene za vystavovane faktury. Takze mam vystavenych asi 80 zalohovych faktur a 200 "ostrych" faktur. Vydavky mi vysli naozaj okolo tych 40%, takze som sa rozhodol pre pausalne vydavky. No a teraz ten problem:) Uctovnicka so mnou prestala komunikovat a termin danoveho priznania sa blizi, takze ma zaujima, ze co s tym teraz mam robit.

Potrebujem robit nieco ako penazny dennik aj pri pausalnych vydavkoch? Alebo mi staci dolozit vypis z uctu? Pripadne co dalsie potrebujem urobit, aby som to mal v poriadku.

Dakujem.

Ja som si stiahla jednu super tabuľku z porady. Ak sa mi podarí,tak ju tu priložím.
Ako som spomínala tabuľka nie je môj výtvor,ale stiahnutá z porady a nemá chybu.
Xanti
09.02.10,10:17
Ja som si stiahla jednu super tabuľku z porady. Ak sa mi podarí,tak ju tu priložím.
Ako som spomínala tabuľka nie je môj výtvor,ale stiahnutá z porady a nemá chybu.
Dakujem za pochvalu,
som rada že Ti slúži :D
Zita5
09.02.10,10:21
Zita5
09.02.10,10:27
Dobry den,

obraciam sa na Vas s otazkou. Za minuly rok mi vydavky podla predbeznych prepoctov vychadzali na hranici 40%. Dohodol som sa s uctovnickou na odmene za vystavovane faktury. Takze mam vystavenych asi 80 zalohovych faktur a 200 "ostrych" faktur. Vydavky mi vysli naozaj okolo tych 40%, takze som sa rozhodol pre pausalne vydavky. No a teraz ten problem:) Uctovnicka so mnou prestala komunikovat a termin danoveho priznania sa blizi, takze ma zaujima, ze co s tym teraz mam robit.

Potrebujem robit nieco ako penazny dennik aj pri pausalnych vydavkoch? Alebo mi staci dolozit vypis z uctu? Pripadne co dalsie potrebujem urobit, aby som to mal v poriadku.

Dakujem.

Pre Vás je východiskovým bodom rok 2008.Či ste sa pripravili na to , že v roku 2009 chcete použiť paušálne výdavky . Viac v linku . ktorý som Vám pripojila vyššie .Účtovníčka Vás mala poučiť, lepšie povedané usmerniť .
majovrabel
09.02.10,11:04
Zabudol som napisat, ze aj v roku 2008 som mal pausalne vydavky, cize nejde o prechod 2008-2009. A takisto mi neprechadzaju ziadne pohladavky ani zavazky do roku 2010. Vsetky faktury vystavene v r. 2009 boli uhradene a uhradil som aj zdravotne a socialne odvody.
majovrabel
09.02.10,11:07
Ta tabulka je super:-) Dakujem... nic ine nepotrebujem?
Xanti
09.02.10,11:07
Zabudol som napisat, ze aj v roku 2008 som mal pausalne vydavky, cize nejde o prechod 2008-2009. A takisto mi neprechadzaju ziadne pohladavky ani zavazky do roku 2010. Vsetky faktury vystavene v r. 2009 boli uhradene a uhradil som aj zdravotne a socialne odvody.
Tak potom použi tú tabulku čo Ti prihodila books , vypln podla vzoru. A hotovo.

Viac nepotrebuješ len vyplníš DP, a to odovzdáš na DU. Nepotrebuješ výkazy, peňažný denník nič. Len v tej tabulke si zosumarizuj všetko.
Xanti
09.02.10,11:09
Ta tabulka je super:-) Dakujem... nic ine nepotrebujem?
Ďakujem za pochvalu,
naozaj nič nepotrebuješ. Ale ty máš tuším viac faktúr tak si prekontroluj na tabulke vzorce lebo tuším som ju urobila len do 170 položiek takže to treba stiahnuť trošku dole, aby si pokryl svoje vydané faktúry. :D
majovrabel
09.02.10,11:12
Este jedna otazka k tabulke:) Co pri zalohovych platbach. Cislovanie mam XX2009 zalohove a 2009XXXX ostre. Do tej tabulky budem zrejme uvadzat aj tie zalohove, ak to spravne chapem?
Xanti
09.02.10,11:14
Este jedna otazka k tabulke:) Co pri zalohovych platbach. Cislovanie mam XX2009 zalohove a 2009XXXX ostre. Do tej tabulky budem zrejme uvadzat aj tie zalohove, ak to spravne chapem?
Do tabulky si dávaj len tie faktúry, ktoré si mal vyplatené.
Ak si mal vyplatené zálohé faktúry tak ich tam uved. Ináč nie.

Je to tabulka príjmov reálne získaných, preto ja som si do nej vpisovala údaje až ked mi prišiel výpis z účtu. Nakoľko u mňa všetky platby prebehli cez účet.
majovrabel
09.02.10,12:30
Myslim, ze nezaplatenych zalohovych faktur mam do 5. A presne to som planoval ist podla vypisu uctu, kedze 90% faktur vo vypise ma spravne uvedeny variabilny symbol. Platieb v hotovosti mam presne 9. Treba to nejak specialne oznacit, ze to je zaplatene v hotovosti?
VladoaKatka
09.02.10,13:02
Myslim, ze nezaplatenych zalohovych faktur mam do 5. A presne to som planoval ist podla vypisu uctu, kedze 90% faktur vo vypise ma spravne uvedeny variabilny symbol. Platieb v hotovosti mam presne 9. Treba to nejak specialne oznacit, ze to je zaplatene v hotovosti?
Aby si vedel aj po rokoch odkiaľ máš tie údaje a nemusel hľadať vo výpisoch alebo prezerať faktúry, pridaj stľpec, kde uvedieš poznámku, či je to z výpisu alebo hotovosť.
Xanti
09.02.10,13:08
Myslim, ze nezaplatenych zalohovych faktur mam do 5. A presne to som planoval ist podla vypisu uctu, kedze 90% faktur vo vypise ma spravne uvedeny variabilny symbol. Platieb v hotovosti mam presne 9. Treba to nejak specialne oznacit, ze to je zaplatene v hotovosti?
Je naozaj len a len na tebe ako si to označíš, ako to rozdelíš. Môžeš aj farebne a do rohu si napíšeš čo aká farba znamená. I to Ti pomôže po rokoch rozlíšiť kde máš hladať doklady.
Napr. :
čierna - normálne FA ,
modrá - zálohové FA,
zelená - platené v hotovosti. ... atd možností je veľa.
majovrabel
21.02.10,15:32
Tak uz to mam skoro cele vypisane. Predsa len som este narazil na zopar veci, ktore myslim, ze viem ako urobit, ale radsej sa opytam.

1, Je mi jasne, ze zalohova faktura nie je danovy doklad, takze nezaplatenu tam neevidujem. Co vsak urobit so zaplatenou zalohovou fakturou, ked som nasledne vratil peniaze. V podstate clovek zaplati zalohu, ma moznost do urciteho casu stornovat objednavku a 1 krat to vyuzili:

Mozem to tam poznacit s tym istym cislom a - pri prijmoch, cize by som tam mal napriklad
7.6.2009 +30 euro 0945
13.6.2009 -30 euro 0945

2, Tiez som vracal peniaze po zaplateni ostrej faktury. To mam vystaveny dobropis na danu sumu, takze tiez by som to tam dal s - do prijmov:

7.6.2009 +100 euro 452009
13.6.2009 -100 euro 45a2009

Je to takto spravne?

3, Na ucte som jeden cas mal vyssiu sumu penazi a dostal som aj uroky. Predpokladam, ze tieto by som mal tiez evidovat vo svojich prijmoch, je to spravne?
Xanti
21.02.10,15:44
Tak uz to mam skoro cele vypisane. Predsa len som este narazil na zopar veci, ktore myslim, ze viem ako urobit, ale radsej sa opytam.

1, Je mi jasne, ze zalohova faktura nie je danovy doklad, takze nezaplatenu tam neevidujem. Co vsak urobit so zaplatenou zalohovou fakturou, ked som nasledne vratil peniaze. V podstate clovek zaplati zalohu, ma moznost do urciteho casu stornovat objednavku a 1 krat to vyuzili:

Mozem to tam poznacit s tym istym cislom a - pri prijmoch, cize by som tam mal napriklad
7.6.2009 +30 euro 0945
13.6.2009 -30 euro 0945

2, Tiez som vracal peniaze po zaplateni ostrej faktury. To mam vystaveny dobropis na danu sumu, takze tiez by som to tam dal s - do prijmov:

7.6.2009 +100 euro 452009
13.6.2009 -100 euro 45a2009

Je to takto spravne?

3, Na ucte som jeden cas mal vyssiu sumu penazi a dostal som aj uroky. Predpokladam, ze tieto by som mal tiez evidovat vo svojich prijmoch, je to spravne?
Ano môžeš to tak urobiť ako si písal,
a čo sa týka úrokov no tiež ich môžeš evidovať v príjmoch ale nemusíš lebo z nich už bola zrazená daň.
majovrabel
21.02.10,16:05
Dakujem. Uplne posledna otazka:) Do tych vydavkov si mozem davat iba svoje zdravotne a socialne odvody. Odvody a dane za zamestnancov (brigadnikov) tam dat nemozem, vsak?
Xanti
21.02.10,16:09
Dakujem. Uplne posledna otazka:) Do tych vydavkov si mozem davat iba svoje zdravotne a socialne odvody. Odvody a dane za zamestnancov (brigadnikov) tam dat nemozem, vsak?
No ja som sa s tým nestretla, ale mám pocit že naozaj len svoje odvody do SP a ZP nakoľko ako vyplácaš zamestnancov tak je to náklad a aj odvody by boli a náklady sú zahrnuté v paušali.
majovrabel
21.02.10,16:14
No ked nad tym rozmyslam, tak vlastne zaplatena dan nie je moja dan ale zamestnancova dan, takze to by som povedal, ze urcite nie a tie odvody neviem ci boli vobec 1 euro za cely rok, takze nebudem viac komplikovat:-)

Dakujem velmi pekne. Dalsi bodik dat neviem (ze musim dat niekomu medzi tym), ale naozaj si to velmi vazim.
Xanti
21.02.10,16:17
No ked nad tym rozmyslam, tak vlastne zaplatena dan nie je moja dan ale zamestnancova dan, takze to by som povedal, ze urcite nie a tie odvody neviem ci boli vobec 1 euro za cely rok, takze nebudem viac komplikovat:-)

Dakujem velmi pekne. Dalsi bodik dat neviem (ze musim dat niekomu medzi tym), ale naozaj si to velmi vazim.
To áno,
a určite ak robíš paušalom výdavky a sa Ti to aj napriek zamestnancovi oplatí viac ako JU tak je to zaujímavé. ;)
majovrabel
22.02.10,05:10
No je to velmi natesno:) Niekde medzi 40-45% su skutocne vydavky. Ale kedze zaplatene odvody sa rataju nad ramec tych 40%, tak to o par korun vyjde lepsie asi takto.
ivustek
22.02.10,08:45
Mám asi 50 vystavených faktúr za rok 2009, ktoré mi boli aj v r.2009 uhradené, teda pohľadávky sú nulové..Chcem si uplatniť paušálne výdavky.Prijmy som si nahodila to tej super tabulky, ktorú ste odporučili. A teraz sa pýtam. Keďže pri paušálnych výdavkoch je potrebné viesť aj evidenciu pohľadávok - to si mám znova tie isté faktúry zapisovať do knihy pohľadávok? Alebo do knihy pohľadávok sa evidujú iba tie faktúry ktoré nie sú k 31.12.2009 uhradené?
ivustek
22.02.10,10:34
posúvam, prosím...
ivustek
23.02.10,06:42
Mám asi 50 vystavených faktúr za rok 2009, ktoré mi boli aj v r.2009 uhradené, teda pohľadávky sú nulové..Chcem si uplatniť paušálne výdavky.Prijmy som si nahodila to tej super tabulky, ktorú ste odporučili. A teraz sa pýtam. Keďže pri paušálnych výdavkoch je potrebné viesť aj evidenciu pohľadávok - to si mám znova tie isté faktúry zapisovať do knihy pohľadávok? Alebo do knihy pohľadávok sa evidujú iba tie faktúry ktoré nie sú k 31.12.2009 uhradené?

prosím o odpoveď, ak má niekto čas.Ďakujem.
ivustek
24.02.10,08:37
Mám asi 50 vystavených faktúr za rok 2009, ktoré mi boli aj v r.2009 uhradené, teda pohľadávky sú nulové..Chcem si uplatniť paušálne výdavky.Prijmy som si nahodila to tej super tabulky, ktorú ste odporučili. A teraz sa pýtam. Keďže pri paušálnych výdavkoch je potrebné viesť aj evidenciu pohľadávok - to si mám znova tie isté faktúry zapisovať do knihy pohľadávok? Alebo do knihy pohľadávok sa evidujú iba tie faktúry ktoré nie sú k 31.12.2009 uhradené?

posúvam
Xanti
25.02.10,07:31
Dobry den,
stiahla som si tu perfekntu tabulku za co dakujem.
Mam dotaz:fa vystavena v 12/2009,ale uhraadena nam bola 07.01.2010. Je chybou ak ju zahrniem do prijmu 2009? alebo ju dat do prijmu 2010.
-takisto odvody za 12/2010 odisli z uctu 05.01.2010 su vydavkom roku 2009 alebo 2010. Ano je to chybou, príjmom roku 2009 sú len tie sumy čo prišli na účet alebo do pokladne v roku 2009. A detto odvody.

- ja vela fa nemam len 5, ale jednu nam neuhradil jeden pan a asi sa mozeme aj s tymi peniazkami rozlucit cca400 eur.Nema ani kopiu,lebo manzel zaslal vsetko na jeho adresu. čo znamená všetko? Ved predsa faktúry tlačíš dvojmo, jedna ostáva tebe a jedna ide zákazníkovi. Pošli pánovi upomienku, že neuhradil FA a že to budeš riešiť právnou cestou ak neuhradí do termínu čo mu dáš do tej upomienky. Co s tym,v texte
MartaSk
25.02.10,07:38
lenze on zaslal fa original s kopiou. fa piseme rucne.
Xanti
25.02.10,07:44
lenze on zaslal fa original s kopiou. fa piseme rucne.
Tak len vypísať pre vás novú fa ... s tými istými údajmi ako ste poslali.
MartaSk
25.02.10,07:57
Tak len vypísať pre vás novú fa ... s tými istými údajmi ako ste poslali.
cize chyba mi v poradi fa 04/2009 , vypisem s tymi istymi udajmi a evidujem v prijmoch aj ked viem, ze to neuhradi, bolo to robene bez zmluvy len na dobre slovo, taka rychlovka, ze sa to potom vsetko zdokladuje. Nemam cim argumentovat.
Xanti
25.02.10,08:04
cize chyba mi v poradi fa 04/2009 , vypisem s tymi istymi udajmi a evidujem v prijmoch aj ked viem, ze to neuhradi, bolo to robene bez zmluvy len na dobre slovo, taka rychlovka, ze sa to potom vsetko zdokladuje. Nemam cim argumentovat.
V príjmoch ju eviduješ až ked ju uhradí. Teraz je to tvoja pohľadávka. To sa ti do príjmov roku 2009 neráta.

Stále by som poslala upomienku.
MartaSk
25.02.10,08:23
mozno uz vyzeram ako cvok, ale potom kde tu fa ako pohladavku evidujem? Je nejaka kniha pohladavok, alebo si fa len zalozim , aby mi sedel pocet fa a oznacim ju ako neuhradenu? prosim nehnevajte sa na mna ze tolko otravujem. velka vdaka za odpoved,
Xanti
25.02.10,08:27
mozno uz vyzeram ako cvok, ale potom kde tu fa ako pohladavku evidujem? Je nejaka kniha pohladavok, alebo si fa len zalozim , aby mi sedel pocet fa a oznacim ju ako neuhradenu? prosim nehnevajte sa na mna ze tolko otravujem. velka vdaka za odpoved,
Môžeš si urobiť sama takú knihu v exceli, zaznačíš potrebné údaje. A sa Ti to bude zbierať. Lebo nie raz sa ti tak stane. Že niekto nezaplatí.
majovrabel
26.02.10,05:50
Tak este predsa jedna otazka. Co pri prechode z Pausalnych vydavkov na skutocne napriklad. Bolo mi odporucane ak tento prechod predpokladam, aby som zdanil vsetky nezaplatene faktury z minuleho roku. Nakoniec ani jednu ostru nezaplatenu fakturu nemam, takze s tym problem nie je, ale pre informaciu by ma to zaujimalo. A este druha otazka. Nezaplatene zalohove faktury treba tiez evidovat v knihe pohladavok? Niektore boli uz v roku 2010 zaplatene, ale zase niektore viem ze sa nezaplatia. Prave kvoli tomu vyuzivam zalhove faktury, aby som nemal bordel v tych ostrych, ked niekto nezaplati tak mu nic nedam.
evka-janekova
17.02.11,19:58
Ja mám tiež otázočku. Mám takýto príklad: szčo mal v januári 2010 zaplatenú faktúru za december 2009 a tiež v decembri 2010 mal zaplatenu fakturu v jan.2011. Uplatnuje paušál 60%. Do príjmu mám zahrnút len tie fa, ktoré boli realne v roku 2010 aj zaplatené? Teda fa z roku 2009 a tu decembrovu 2010 nie? Rozmýšlam správne? Diky moc
ego.mc
18.02.11,03:30
Rozmýšľate správne.
hana_
30.12.12,20:01
Ďakujem za pochvalu, naozaj nič nepotrebuješ.

Dobrý deň, aj ja by som rada využila vašu tabuľku, len si nie som istá, či dobre chápem tú pravú stranu - výdaje. Čo mám v tejto časti uviesť? Odvody? A takisto by som sa chcela spýtať, či sa mi počítajú (a teda ich uvádzam) aj odvody do SP, hoci som poistená len dobrovoľne (som SZČO prvý rok).