Tinaho
09.02.10,12:28
Dobrý deň,

lúskam nový zákon o DPH (platný od 1.1.2010) a presvedčujúcu odpoveď som nenašla, tak sa pýtam skúsenejších:
Firma z ČR (má pridelené IČ DPH v CZ) nám poskytla službu v SR (rozvoz reklamných letákov), sme platcami DPH. Prosím Vás v akých § v zákone o DPH je uvedené, že si môžem uplatniť samozdanenie pri službe.

Ďakujem.
IvoM
10.02.10,07:15
Neviem čo myslíš pod pojmom "môžem uplatniť samozdanenie pri službe", pri tzv. samozdanení služby Ti najskôr vzniká povinnosť zaplatiť daň z nej /reverse charge/ podľa §15.1 a až potom právo na jej odpočítanie v tomto prípade podľa §49.1
zuzanna
10.02.10,15:21
prosim vás aj mne rakuska firma poslala fakturu za prepravu z viedne do SR bez DPH ja teraz som povinna ju zdanit v SR ze? a mám nárok aj na odpočítanie DPH alebo ju musím len zaplatiť prosím pomôžte mi vdaka
zuzanna
11.02.10,06:39
nikto nevie teda poradit do akych riadkov alebo ako to mam zdanit a ci vobec mam prosim
zuzanna
11.02.10,16:19
prosim vás aj mne rakuska firma poslala fakturu za prepravu z viedne do SR bez DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) ja teraz som povinna ju zdanit v SR ze? a mám nárok aj na odpočítanie DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) alebo ju musím len zaplatiť prosím pomôžte mi vdaka ako postupovať podľa ktorých paragrafov
zuzanna
12.02.10,14:57
halo pisem tak nezrozumitelne napiste mi
durisovad
12.02.10,21:21
http://frontend.post.sk/email2/download.php/b3b11f47b0a8c17e755fe3e76d2bf946/913125522/1/text/html/782023739/6d6573736167652e68746d6c/message.html

mala som obdobny problem a tu je reakcia DRSR. Este by som poznamenala, ze na odpoved som cakala cca dva tyzdne. Nasa spravkyna dane mi povedala, aby som si to dobre opatrila, lebo stanoviska, resp. odpovede DRSR su zavazne pre pripadne kontroly zo strany danoveho uradu.
ondrejvla
12.02.10,21:30
http://frontend.post.sk/email2/download.php/b3b11f47b0a8c17e755fe3e76d2bf946/913125522/1/text/html/782023739/6d6573736167652e68746d6c/message.html

mala som obdobny problem a tu je reakcia DRSR. Este by som poznamenala, ze na odpoved som cakala cca dva tyzdne. Nasa spravkyna dane mi povedala, aby som si to dobre opatrila, lebo stanoviska, resp. odpovede DRSR su zavazne pre pripadne kontroly zo strany danoveho uradu.

Dáška, nedá sa mi to otvoriť.
durisovad
13.02.10,06:23
Vlasticka, poslala som Ti na na mail, prosim Ta, skus to dat sem, mne sa to zjavne nepodarilo.
Igor3
13.02.10,07:26
Pravdepodobne sa jedná o to, že česká firma ( platiteľ dph v Čechách) poskytujúca službu slovenskej firme vystaví faktúru bez dph slovenskej firme. Samozdanenie vykoná slovenská firma - platiteľ dph na slovensku.
Zákon o DPH Paragraf 69 odsek 2:
Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkáreň, alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službách uvedených v § 16 ods. 1 až 4,10 a 11 a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo s montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo zahraničná osoba z tretieho štátu, ak miesto dodania služby alebo tovaru je v tuzemsku; zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom.
ondrejvla
13.02.10,15:01
S dovolením Dášky prikladám vyjadrenie DR SR:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 15 ods.1 zákona o DPH miestom dodania služby zdaniteľnej osobe, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby, je miesto, kde má táto osoba sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná prevádzkarni zdaniteľnej osoby, miestom dodania služby je miesto, kde má táto osoba prevádzkareň. Ak zdaniteľná osoba, ktorá je príjemcom služby, nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň miestom dodania služby je jej bydlisko alebo miesto kde sa obvykle zdržiava.
V prípade, ak platiteľ dane poskytuje službu (práce na hnuteľnom hmotnom majetku) českému podnikateľovi so sídlom alebo s miestom podnikania a identifikačným číslom pre DPH prideleným v Českej republike, miestom dodania tejto služby je miesto, kde má príjemca služby sídlo alebo miesto podnikania, t.j. Česká republika. Platiteľ dane fakturuje túto službu bez DPH a poskytnutú službu vykáže v súhrnnom výkaze, ktorý podá v zmysle § 80 zákona o DPH.

Váš dopyt:

Prosim o Vase stanovisko k mojmu problemu:
Nakupujeme vyrobky, konkretne traktory z Ceskej republiky, predavame ich na Slovensku a pre slovenskych zakaznikov vykonavame aj garancne opravy. Naklady na tieto garancne opravy fakturujeme ceskemu partnerovi. Doteraz sme tieto naklady zatazovali DPH, ale od 1.1.2010 nam nas cesky partner faktury vratil s poukazom na zmenu zakona. Podla jeho nazoru mame fakturovat bez DPH aj napriek tomu, ze sluzba bola vykonana na Slovensku.
Prosim o vysvetlenie tohoto problemu.
S pozdravom D. Durisova, Martin
durisovad
13.02.10,15:55
Vlasticka, dakujem.
zuzanna
14.02.10,10:46
prosim vás aj mne rakuska firma poslala fakturu za prepravu z viedne do SR bez DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) ja teraz som povinna ju zdanit v SR ze? a mám nárok aj na odpočítanie DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) alebo ju musím len zaplatiť prosím pomôžte mi vdaka date mi odpoved prosim
adabirk
14.02.10,19:39
- povinnosť "samozdaniť" prijatie služby Vám vzniká v zmysle
§ 69 ods.
(3) Zdaniteľná osoba a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobu a je registrovaná pre daň podľa § 7, sú povinné platiť daň pri službe dodanej zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu, ak je miesto dodania služby podľa § 15 ods. 1 v tuzemsku.

- nárok na odpočítanie Vám vzniká, v prípade, že ste platiteľom dane v zmysle § 4 zákona o DPH
- § 51 ods.
(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
- § 49 ods.
(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň
b) ním uplatnená z tovarov a služieb, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4, 7 a 9 až 12.
zuzanna
14.02.10,19:50
§ 69 ods.
(3) Zdaniteľná osoba a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobu a je registrovaná pre daň podľa § 7, sú povinné platiť daň pri službe dodanej zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu, ak je miesto dodania služby podľa § 15 ods. 1 v tuzemsku.

toto pre nas asi neplati my sme registrovany podľa §4 adabrik je to dobre??
JM1968
15.02.10,06:25
Dobrý deň, už som sa zase domotala, prosím, predávame aktualizácie softvéru od firmy ČR, má IČDPH v ČR, posielajú nám ich na CD, ich faktúra je bez DPH. Je mi jasné, že samozdaňujeme a máme právo aj na odpočet, len neviem, či je to tovar alebo služba, nakoľko je to softvér. Doteraz som si myslela, že tovar....Ďakujem.
Igor3
15.02.10,06:45
Dodávky štandardných programových balíkov ako aj zariadení spolu so softvérom a licenciami sú predmetom INTRASTAT-SK hlásenia. Hodnota programového balíka sa stanoví ako celková fakturovaná suma softvéru a nosiča. Obdobne sa postupuje pri zariadeniach dodávaných so softvérom, kedy sa do fakturovanej sumy zariadenia zahrnie aj hodnota softvéru a licencie.
Tovar podporujúci štandardné programové balíky, napr. aktualizácia, ktorá je príjemcovi fakturovaná, sa považuje za tovar a preto je predmetom INTRASTAT-SK hlásenia, ak dochádza k fyzickému pohybu tovaru.
Softvér, ktorý nie je predmetom obchodnej transakcie, ako aj softvér a tovar, ktorý dopĺňa predchádzajúcu zásielku, napr. aktualizácia, ktorá príjemcovi nie je fakturovaná sa na INTRASTAT-SK hlásení neuvádza.
Dodávky softvéru vyvinutého alebo upraveného na objednávku zákazníka sa považujú za službu, a preto nie sú predmetom INTRASTAT-SK hlásenia.
Doplňujúce tovary k predchádzajúcemu softvéru, ktoré sú fakturované, ale nesprevádza ich fyzický pohyb tovaru, napr. licencie a práva alebo softvér dodaný cez internet, sa považujú za službu a preto nie sú predmetom INTRASTAT-SK hlásenia.
JM1968
15.02.10,12:36
Dodávky štandardných programových balíkov ako aj zariadení spolu so softvérom a licenciami sú predmetom INTRASTAT-SK hlásenia. Hodnota programového balíka sa stanoví ako celková fakturovaná suma softvéru a nosiča. Obdobne sa postupuje pri zariadeniach dodávaných so softvérom, kedy sa do fakturovanej sumy zariadenia zahrnie aj hodnota softvéru a licencie.
Tovar podporujúci štandardné programové balíky, napr. aktualizácia, ktorá je príjemcovi fakturovaná, sa považuje za tovar a preto je predmetom INTRASTAT-SK hlásenia, ak dochádza k fyzickému pohybu tovaru.
Softvér, ktorý nie je predmetom obchodnej transakcie, ako aj softvér a tovar, ktorý dopĺňa predchádzajúcu zásielku, napr. aktualizácia, ktorá príjemcovi nie je fakturovaná sa na INTRASTAT-SK hlásení neuvádza.
Dodávky softvéru vyvinutého alebo upraveného na objednávku zákazníka sa považujú za službu, a preto nie sú predmetom INTRASTAT-SK hlásenia.
Doplňujúce tovary k predchádzajúcemu softvéru, ktoré sú fakturované, ale nesprevádza ich fyzický pohyb tovaru, napr. licencie a práva alebo softvér dodaný cez internet, sa považujú za službu a preto nie sú predmetom INTRASTAT-SK hlásenia.
Uff, ďakujem za odpoveď...asi je to je štandartný programový balík - dodávateľ nám faktúruje za každé CD 50Kč+hodnota softu na ňom 1tis.Kč. Tieto CD ďalej predávame.O INTRASTATE sa mi niečo marí, to hlásenie nie je limitované nejakou sumou? Nám to robí ročne cca 20tis.€Vďaka za trpezlivosť.
alušik
15.02.10,12:45
§ 69 ods.
(3) Zdaniteľná osoba a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobu a je registrovaná pre daň podľa § 7, sú povinné platiť daň pri službe dodanej zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu, ak je miesto dodania služby podľa § 15 ods. 1 v tuzemsku.

toto pre nas asi neplati my sme registrovany podľa §4 adabrik je to dobre??
Ale Vy ste zdaniteľná osoba.;)
padro
15.02.10,13:02
mam v tom chaos, v mojom pripade ceska firma platca DPH mi poskytne sluzby nie tovar, ja som platcom DPH a povedeli mi ze fakturovat mi to musia s DPH, doteraz som bral len tovar a tam to bol bez dph. Takze ako to je maju mi dodat sluzby s alebo bez dph. respektive ak mi to daju s dph budem to zase zdanovat aj na SK? myslim ze to by bolo dvojite zdanenie. dakujem za odpoved.
padro
15.02.10,17:03
nikto nevie?:(
adabirk
15.02.10,20:47
§ 69 ods.
(3) Zdaniteľná osoba a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobu a je registrovaná pre daň podľa § 7, sú povinné platiť daň pri službe dodanej zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu, ak je miesto dodania služby podľa § 15 ods. 1 v tuzemsku.

toto pre nas asi neplati my sme registrovany podľa §4 adabrik je to dobre?? - platí -

- povinnosť "samozdaniť" prijatie predmetnej prepravy máte v zmysle uvedeného ustanovenia, nakoľko ste zdaniteľná osoba v zmysle § 3 ods. 1
Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.
adabirk
15.02.10,20:52
mam v tom chaos, v mojom pripade ceska firma platca DPH mi poskytne sluzby nie tovar, ja som platcom DPH a povedeli mi ze fakturovat mi to musia s DPH, doteraz som bral len tovar a tam to bol bez dph. Takze ako to je maju mi dodat sluzby s alebo bez dph. respektive ak mi to daju s dph budem to zase zdanovat aj na SK? myslim ze to by bolo dvojite zdanenie. dakujem za odpoved.
- bolo by dobré konkretizovať o poskytnutie akej služby sa jedná (služby sú špecifická oblasť v rámci DPHčka), skúste uviesť viac.
padro
15.02.10,21:16
ide o SEO analyzu webovej stranky, cize v podstate programatorska zalezitost.
adabirk
15.02.10,21:30
ide o SEO analyzu webovej stranky, cize v podstate programatorska zalezitost.
- mali by ste požiadať dodávateľa o zaslanie faktúry bez DPH, keďže ste zdaniteľná osoba a daň platí príjemca služby - ustanovenie § 15 ods. 1 nášho zákona o DPH.
padro
15.02.10,21:52
ze to tak robili bez DPH a z DU im povedali ze to musia s DPH lebo su to sluzby a nie tovar, tak jak fakt neviem ako to je teda.
adabirk
15.02.10,22:15
ze to tak robili bez DPH a z DU im povedali ze to musia s DPH lebo su to sluzby a nie tovar, tak jak fakt neviem ako to je teda.

- český zákon o DPH - § 9 ods. 1 (obdoba nášho § 15 ods. 1)
http://www.zakonycr.cz/seznamy/235-2004-Sb-zakon-o-dani-z-pridane-hodnoty.html
Igor3
16.02.10,06:39
Uff, ďakujem za odpoveď...asi je to je štandartný programový balík - dodávateľ nám faktúruje za každé CD 50Kč+hodnota softu na ňom 1tis.Kč. Tieto CD ďalej predávame.O INTRASTATE sa mi niečo marí, to hlásenie nie je limitované nejakou sumou? Nám to robí ročne cca 20tis.€Vďaka za trpezlivosť.
Spravodajská povinnosť pre rok 2010

Vážená spravodajská jednotka,
na rok 2010 platí prah oslobodenia 200 000 EUR pre prijatie a 400 000 EUR pre odoslanie.
Prah zjednodušenia bol na rok 2010 stanovený na 800 000 EUR pre prijatie a 2 000 000 EUR pre odoslanie.
Ak na konci roka 2009 zistíte, že v roku 2010 by sa mala zmeniť spravodajská povinnosť pre Vašu organizáciu v systéme INTRASTAT-SK buď z úplnej povinnosti na zjednodušenú alebo zo zjednodušenej povinnosti na úplnú, prípadne povinnosť zanikne, oznámte túto skutočnosť Štatistickému úradu SR najneskôr do 31. 1. 2010 na e-mailovú adresu intrastat-sk@statistics.sk (javascript:decodeEmail('ks!scitsitats~ks-tatsartni')) alebo na faxové číslo 02/50 236 720.
Na základe oznamu spravodajskej jednotky o zmene spravodajskej povinnosti od 1. januára 2010 sa urýchli zaznamenanie zmeny v registri zahraničného obchodu ako aj odoslanie tejto informácie Colnej správe SR.
Štatistický úrad SR bude spravodajskú povinnosť prehodnocovať na základe kompletných údajov za rok 2009 až v marci 2010 a aj zmenu spravodajskej povinnosti vykoná až s účinnosťou od 1. marca 2010.
V ozname, prosím, uveďte nasledovné informácie:


Názov spravodajskej jednotky, jej IČO a IČ DPH.
Zmenu spravodajskej povinnosti od januára 2010 (z úplnej na zjednodušenú alebo zo zjednodušenej na úplnú).
Tok, ktorého sa zmena týka (prijatie alebo odoslanie).
Dôvod, prečo Vám povinnosť zaniká (napr. v roku 2009 ste nedosiahli prah oslobodenia na prijatí alebo na odoslaní, prípadne od januára 2010 už nebudete prijímať tovar z iných členských štátov EÚ alebo odosielať tovar do iných členských štátov EÚ).
padro
16.02.10,06:53
- český zákon o DPH - § 9 ods. 1 (obdoba nášho § 15 ods. 1)
http://www.zakonycr.cz/seznamy/235-2004-Sb-zakon-o-dani-z-pridane-hodnoty.html

dik, poslem im to... co by sa stalo ak to zaplatim s DPH? ... musel by som to este raz samozdanit?
adabirk
16.02.10,08:08
- áno, máte povinnosť prijatie takejto služby "samozdaniť" (základ dane je cena bez českej dph), keďže ste platiteľom máte zároveň nárok na odpočítanie dane,
- ak by sa Vám s uvedenou vecou ešte chcelo zaoberať, žiadala by som českú daňovú správu o vrátenie zaplatenej českej dphčky, aspoň by sa český obchodný partner musel uvedenou vecou zaoberať a pomohlo by to ďalším odberateľom (môj názor).
JM1968
16.02.10,09:40
Spravodajská povinnosť pre rok 2010

Vážená spravodajská jednotka,
na rok 2010 platí prah oslobodenia 200 000 EUR pre prijatie a 400 000 EUR pre odoslanie.
Prah zjednodušenia bol na rok 2010 stanovený na 800 000 EUR pre prijatie a 2 000 000 EUR pre odoslanie.
Ak na konci roka 2009 zistíte, že v roku 2010 by sa mala zmeniť spravodajská povinnosť pre Vašu organizáciu v systéme INTRASTAT-SK buď z úplnej povinnosti na zjednodušenú alebo zo zjednodušenej povinnosti na úplnú, prípadne povinnosť zanikne, oznámte túto skutočnosť Štatistickému úradu SR najneskôr do 31. 1. 2010 na e-mailovú adresu intrastat-sk@statistics.sk (http://javascript:decodeEmail('ks!scitsitats~ks-tatsartni')) alebo na faxové číslo 02/50 236 720.
Na základe oznamu spravodajskej jednotky o zmene spravodajskej povinnosti od 1. januára 2010 sa urýchli zaznamenanie zmeny v registri zahraničného obchodu ako aj odoslanie tejto informácie Colnej správe SR.
Štatistický úrad SR bude spravodajskú povinnosť prehodnocovať na základe kompletných údajov za rok 2009 až v marci 2010 a aj zmenu spravodajskej povinnosti vykoná až s účinnosťou od 1. marca 2010.
V ozname, prosím, uveďte nasledovné informácie:


Názov spravodajskej jednotky, jej IČO a IČ DPH.
Zmenu spravodajskej povinnosti od januára 2010 (z úplnej na zjednodušenú alebo zo zjednodušenej na úplnú).
Tok, ktorého sa zmena týka (prijatie alebo odoslanie).
Dôvod, prečo Vám povinnosť zaniká (napr. v roku 2009 ste nedosiahli prah oslobodenia na prijatí alebo na odoslaní, prípadne od januára 2010 už nebudete prijímať tovar z iných členských štátov EÚ alebo odosielať tovar do iných členských štátov EÚ).

Takže ak tomu rozumiem, tak vďaka prahu oslobodenia nemusím podávať výkaz, keď za celý rok sme mali dovoz 20tis.EUR. Ešte raz vďaka.
Igor3
16.02.10,10:24
Takže ak tomu rozumiem, tak vďaka prahu oslobodenia nemusím podávať výkaz, keď za celý rok sme mali dovoz 20tis.EUR. Ešte raz vďaka.

Aj pre rok 2009 bol prah oslobodenia taký istý ako v roku
2010. Podľa mňa netreba podávať výkaz.
Spravodajská povinnosť - Spravodajská jednotka
Spravodajskou jednotkou pre systém INTRASTAT-SK je každá právnická alebo fyzická osoba registrovaná pre DPH v Slovenskej republike (podľa platného zákona o dani z pridanej hodnoty), ktorá za predchádzajúci kalendárny rok, alebo od začiatku sledovaného roka prijala alebo odoslala tovar spoločenstva v súhrnnej hodnote rovnej alebo vyššej ako prah oslobodenia.
JM1968
16.02.10,12:28
Aj pre rok 2009 bol prah oslobodenia taký istý ako v roku
2010. Podľa mňa netreba podávať výkaz.
Spravodajská povinnosť - Spravodajská jednotka
Spravodajskou jednotkou pre systém INTRASTAT-SK je každá právnická alebo fyzická osoba registrovaná pre DPH v Slovenskej republike (podľa platného zákona o dani z pridanej hodnoty), ktorá za predchádzajúci kalendárny rok, alebo od začiatku sledovaného roka prijala alebo odoslala tovar spoločenstva v súhrnnej hodnote rovnej alebo vyššej ako prah oslobodenia.
Ešte raz vďaka, pekný deň
ramarkN
08.09.10,06:37
ahojte, ja mam nasledovny pripad: nasmu zakaznikovi (platca DPH SK) opravili hnutelny majetok v CR. CR firma (platca DPH v CR) vyfakturovala opravu nasej firme (platca DPH Sk) a to bez DPH. No a ja si nie som ista, ci mam tuto sluzbu samozdanit a prefakturovat ju so slovenskou DPH. Alebo mam fakturovat bez DPH, s tym, ze povinnost samozdanit ma ten nas zakaznik? Prosim o radu. Dakujem
Katarína Cigánová
08.09.10,06:45
ahojte, ja mam nasledovny pripad: nasmu zakaznikovi (platca DPH SK) opravili hnutelny majetok v CR. CR firma (platca DPH v CR) vyfakturovala opravu nasej firme (platca DPH Sk) a to bez DPH. No a ja si nie som ista, ci mam tuto sluzbu samozdanit a prefakturovat ju so slovenskou DPH. Alebo mam fakturovat bez DPH, s tym, ze povinnost samozdanit ma ten nas zakaznik? Prosim o radu. Dakujem
Bez ohľadu kto komu fakturuje a prefakturováva . Ak sa nehnuteľnost nachádza v ČR , boli na tejto nehnuteľnosti vykonané práce - má byt faktura s českou DPH .
Samozrejme pre slovenský subjekt / SK / bez nároku na odpočet DPH .
doplnenie : Teda pardon : ak by práce vykonal SK pre CZ - tak by fa bola bez DPH - a CZ by samozdanil .
ak je ale fa vystavená z CZ na SK - tak CZ fakturuje s českou DPH a SK nemá nárok na odpočet
ramarkN
08.09.10,07:10
ale praca bola vykonana na hnutelnom majetku, resp. kombajne
Katarína Cigánová
08.09.10,07:22
ale praca bola vykonana na hnutelnom majetku, resp. kombajne
tak pardon , ja som to zle prečítala :):)
v tomto prípade sa domnievam , že by sa mohlo jednat o službu podľa §15 zákona o DPH , takže český dodavatel služby CZ vy fakturuje slovenskému /SK / bez DPH , pretože samozdaniť to v tomto prípade má príjemca služby .
píšete , v zadaní , že to ďalej prefakturovávate - komu ?
ak slovenskému subjektu , tak mám za to že by to malo byt so slovenskou DPH a príjemca by mal nárok na odpočet.
Toto všetko platí ak ste všetci zdanitelné osoby.

§ 16 ods 9 zákona o DPH síce hovorí , že miestom dodania práce na hnutelnom majetku je miesto kde sa fyzicky práca vykoná , ale toto platí len v prípade , že príjemcom je osoba iná ako zdaniteľná - čo predpokladám nie je váš prípad.
ramarkN
08.09.10,07:32
suhlasim par. 15, ale skutocnym prijemcom sluzby (jeho kombajn sa opravoval) bol nas zakaznik (platca Sk) a preto neviem ci mu to mam prefakturovat bez DPH aby si to samozdanil on??
Katarína Cigánová
08.09.10,07:37
suhlasim par. 15, ale skutocnym prijemcom sluzby (jeho kombajn sa opravoval) bol nas zakaznik (platca Sk) a preto neviem ci mu to mam prefakturovat bez DPH aby si to samozdanil on??
vy ste v tomto prípade sprostredkovatel , ja mám za to že samozdanenie vykonáte vy , a Vaša firma to následne prefakturuje dalšiemu Vášmu klientovi už so slovenskou DPH .
ramarkN
08.09.10,07:42
o.k. dakujem :)
janapill
09.09.10,07:52
Prosím Vás o radu,
- došla mi faktúra z ČR za právne služby(je platiteľom DPH) bez DPH s poznámkou, že odberateľ je povinen priznat a zaplatit daň podľa §9/1 zákona o DPH v ČR. Takže mám túto službu samozdaniť? (sme platcami DPH). Nemala by sa predsa táto DPH ale platiť v ČR podľa §16 ods.17???
- a ako to je ak slovenský dodávateľ nám robí prepravu zamestancov zo Slovenska do Čiech a späť. Je platcom DPH, ale fakturuje nám bez DPH. Je to správne?

V tej DPH hlavne s tými dodávkami do EU mám stále menší chaos. :)))
Ďakujem
Mária.K.
09.09.10,08:10
Prosím Vás o radu,
- došla mi faktúra z ČR za právne služby(je platiteľom DPH) bez DPH s poznámkou, že odberateľ je povinen priznat a zaplatit daň podľa §9/1 zákona o DPH v ČR. Takže mám túto službu samozdaniť? (sme platcami DPH). Nemala by sa predsa táto DPH ale platiť v ČR podľa §16 ods.17???
- a ako to je ak slovenský dodávateľ nám robí prepravu zamestancov zo Slovenska do Čiech a späť. Je platcom DPH, ale fakturuje nám bez DPH. Je to správne?

V tej DPH hlavne s tými dodávkami do EU mám stále menší chaos. :)))
Ďakujem

§ 16 ods. 17 iba menuje služby, u ktorých sa miesto dodania určuje podľa § 16 ods. 16 zákona o DPH. A § 16 ods. 16 hovorí len o službách dodaných nezdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, bydlisko, resp. sa obvykle zdržiava mimo územia EÚ.

Ak sa služba poskytuje inej osobe, ako tej, ktorá je uvedená v § 16 ods. 17, postupuje sa podľa § 15 ods. 1.

(16) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 17 vrátane prijatia záväzku zdržať sa zámeru ich vykonávania alebo zdržať sa ich vykonávania úplne alebo čiastočne, ak sú tieto služby dodané osobe inej ako zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, bydlisko alebo sa obvykle zdržiava mimo územia Európskeho spoločenstva, je miesto, kde má táto osoba sídlo, bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.

(17) Služby, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 16, sú tieto:
a) prevod a postúpenie autorských práv, patentov, licencií, ochranných známok a podobných práv,
b) reklamné služby,
c) poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,
d) bankové, finančné, poisťovacie a zaisťovacie služby s výnimkou nájmu bezpečnostných schránok,
e) poskytnutie zamestnancov,
f) nájom hnuteľného hmotného majetku okrem nájmu dopravných prostriedkov, železničných vagónov a vozňov, prívesov a návesov,
g) poskytnutie prístupu a prepravy alebo prenosu cez rozvodné systémy zemného plynu a elektriny a dodanie ostatných priamo súvisiacich služieb,
h) telekomunikačné služby,
i) služby rozhlasového vysielania a televízneho vysielania,
j) služby dodávané elektronickými prostriedkami.
janapill
09.09.10,09:30
ďakujem veľmi pekne za odpoveď, takže mám to "samozdaniť"?
a čo s tou prepravou? Fakturujú nám to správne?
Mária.K.
09.09.10,10:54
ďakujem veľmi pekne za odpoveď, takže mám to "samozdaniť"?
a čo s tou prepravou? Fakturujú nám to správne?
Právne služby dodané platiteľom DPH z ČR samozdaniť.

Pri preprave osôb sa miesto dodania určuje podľa § 16 ods. 4 zákona o DPH.
§ 16
(4) Miestom dodania dopravy osôb je miesto, kde sa doprava vykonáva, a ak sa vykonáva vo viac ako jednom štáte, považuje sa za vykonanú v týchto štátoch pomerne k prekonaným vzdialenostiam v týchto štátoch.
Na dopravu osôb sa uplatňuje oslobodenie podľa § 46 ods. 2 zákona o DPH:

§ 36
(2) Oslobodená od dane je doprava osôb na území tuzemska, ak ide o dopravu
a) z tuzemska do zahraničia,
b) zo zahraničia do tuzemska,
c) z miesta v zahraničí do miesta v zahraničí cez tuzemsko,
d) medzi dvoma miestami v tuzemsku, ktorá tvorí súčasť medzinárodnej leteckej alebo vodnej dopravy.

Preprava osôb z tuzemska do zahraničia a zo zahraničia do tuzemska by mala byť na základe uvedeného ustanovenia od dane oslobodená.
tana70
13.09.10,11:43
Dobry den,

prosim o radu:

1. faktura za sluzby v oblasti kultury z CR (miesto dodania bolo v CR) od neplatcu DPH slovenskej firme (platca DPH) - ma byt vystavena bez dph? a ma prejst samozdanenim?

2. faktura za dopravu (nejde o prepravu osob) z CR (miesto dodania v CR) od platcu DPH slovenskej firme (platca DPH) - ma byt vystavena bez dph? a ma prejst samozdanenim?

vopred dakujem