andrea-andrea
09.02.10,14:20
Prosím o radu : účtujem kvetinárstvo v jednoduchom účtovníctve
ako sa účtujete faktúra s dodacím listom zaplatená v hotovosti - na dodacom liste je nákup živých kvetov, hnojivo na kvety, nákup stúh
Výdavkový pokladničný doklad rozpisujete???
Napr. VPD 16 – nákup živých kvetov = nákup tovaru (do spotreby)
VPD 16 – nákup hnojiva = nákup tovaru (na sklad)
VPD 16 – nákup stúh = nákup materiálu (do spotreby)
Jeden príjmový PD od dodávateľa môžem rozúčtovať na moje tri VPD pod rovnakým číslom ?



Veľmi pekne ďakujem za akúkoľvek odpoveď.
Zoltán Kovács
09.02.10,13:27
Na jeden VPD samozrejme môžeš to rozúčtovať podľa druhu výdavku.
mirhu
10.02.10,10:00
Prosím o radu : účtujem kvetinárstvo v jednoduchom účtovníctve
ako sa účtujete faktúra s dodacím listom zaplatená v hotovosti - na dodacom liste je nákup živých kvetov, hnojivo na kvety, nákup stúh
Výdavkový pokladničný doklad rozpisujete???
Napr. VPD 16 – nákup živých kvetov = nákup tovaru (do spotreby)áno
VPD 16 – nákup hnojiva = nákup tovaru (na sklad)áno,
VPD 16 – nákup stúh = nákup materiálu (do spotreby)áno
Jeden príjmový PD od dodávateľa môžem rozúčtovať na moje tri VPD pod rovnakým číslom ?



Veľmi pekne ďakujem za akúkoľvek odpoveď.
Učtujem kvetinárstvo v Alfe, a spravila som si k režii analytiku, kde mám réžia, a tovar, a raz za tri mesiace, to preúčtujem z réžie na tovar, a tak presne je všetko tam kde má byť. Tým pádom máš všetko na jednom VPD-netreba 3x jeden VPD pod rovnakým číslom.
ego.mc
10.02.10,11:57
Učtujem kvetinárstvo v Alfe, a spravila som si k režii analytiku, kde mám réžia, a tovar, a raz za tri mesiace, to preúčtujem z réžie na tovar, a tak presne je všetko tam kde má byť. Tým pádom máš všetko na jednom VPD-netreba 3x jeden VPD pod rovnakým číslom.
Nechcem byť zlý, ale podľa odpovede sa mi zdá, že tento postup nie je v poriadku.
Ako napríklad sa dá presunúť réžia (dodané služby, energie a p.) do tovaru?
A na základe čoho raz za tri mesiace?
andrea-andrea
10.02.10,12:43
Prosím poraďte mi, čím viac sa v tom kvetinárstve rýpem tým som viac zamotaná. Môžem účtovať v JU - ide o malé kvetinárstvo s nákupom všetkého tovaru aj materiálu za rok cca 20000,- Eur, tržby sú len z registračnej pokladne za rok cca 25000,- EUR
môžem účtovať všetko ako tovar a tržby za tovar a rozdiel zdaniť a hotovo. Žiaden sklad, iba inventúra k 31. 12. v nákupných cenách, žiadne rozúčtovanie tovar - materiál.
Poprípade ešte zaúčtovať odpis na konci roka uschnuté kvety -
5 %.
Prejde mi to na daňovom úrade.
Veď by sa zbláznili, kdeby to kontrolovali podrobne:
napr. dodací list na jednom dodacom -
sošky, sušené kvety, aranžérsky materiál, obalový matriál, stuhy, krepový papier a položka doplnky - veď to nikto nezistí čo to je.
A kvetinárka si kúpila pokladňu - lepšie povedané, že je to len kalkulačka lebo nerobí nič len ráta tržby a dennú a mesačnú uzávierku všetko jedným číslom. Žiadny rozpis tržba za kytice, za kahance alebo ničo iné.
mirhu
11.02.10,12:10
Prosím poraďte mi, čím viac sa v tom kvetinárstve rýpem tým som viac zamotaná. Môžem účtovať v JU - ide o malé kvetinárstvo s nákupom všetkého tovaru aj materiálu za rok cca 20000,- Eur, tržby sú len z registračnej pokladne za rok cca 25000,- EUR
môžem účtovať všetko ako tovar a tržby za tovar a rozdiel zdaniť a hotovo. Žiaden sklad, iba inventúra k 31. 12. v nákupných cenách, žiadne rozúčtovanie tovar - materiál.
Poprípade ešte zaúčtovať odpis na konci roka uschnuté kvety -
5 %.
Prejde mi to na daňovom úrade.
Veď by sa zbláznili, kdeby to kontrolovali podrobne:
napr. dodací list na jednom dodacom -
sošky, sušené kvety, aranžérsky materiál, obalový matriál, stuhy, krepový papier a položka doplnky - veď to nikto nezistí čo to je.
A kvetinárka si kúpila pokladňu - lepšie povedané, že je to len kalkulačka lebo nerobí nič len ráta tržby a dennú a mesačnú uzávierku všetko jedným číslom. Žiadny rozpis tržba za kytice, za kahance alebo ničo iné.
No aj moj kvetinar ma ,,kalkulacku,,
sklad mu vediem ja.. :)
mirhu
11.02.10,12:11
Nechcem byť zlý, ale podľa odpovede sa mi zdá, že tento postup nie je v poriadku.
Ako napríklad sa dá presunúť réžia (dodané služby, energie a p.) do tovaru?
A na základe čoho raz za tri mesiace?

V alfe si viem ku každému stĺpcu spraviť analytiku, podľa stredísk, alebo podľa toho, čo účtujem do réžie, prípadne tovaru. Ak mám na jednom bločku aj tovar, aj réžiu, tak do analytiky nahodím zvlášt sumu pre réžiu, zvlášť pre tovar, a potom to cez ID, preúčtujem...
ego.mc
11.02.10,15:01
Išlo mi o to, že veci ako obalový materiál, aranžérske potreby, stuhy a p. nie sú réžia ale materiál minimálne od 1.1.2008, keď sa zmenili Postupy účtovania.
A takisto, ak upravujete cez ID, tak v rámci uzávierkových operácií na konci roka.
Inak, myslím si, že aj Alfa podporuje viacnásobný zápis na jeden doklad, takže ako písal Zoltán v príspevku č. 2, stačí na to jeden VPD a v PD to bude rozčlenené na tovar a materiál.
mirhu
19.02.10,07:50
Išlo mi o to, že veci ako obalový materiál, aranžérske potreby, stuhy a p. nie sú réžia ale materiál minimálne od 1.1.2008, keď sa zmenili Postupy účtovania.
A takisto, ak upravujete cez ID, tak v rámci uzávierkových operácií na konci roka.
Inak, myslím si, že aj Alfa podporuje viacnásobný zápis na jeden doklad, takže ako písal Zoltán v príspevku č. 2, stačí na to jeden VPD a v PD to bude rozčlenené na tovar a materiál.

Z alfy mi došla odpoveď, že viacnásobný zápis nie je možný, ale ja mám na to členenie-analytiku, a potom to cez ID preučtujem do správneho stĺpca, robím to tak stále, a zatiaľ nebol problém.
mirhu
25.02.10,15:01
Na jeden VPD samozrejme môžeš to rozúčtovať podľa druhu výdavku.

Poradiš ako to zauctovat-rozuctovat v Alfe?