adehda
26.09.05,14:48
Dobrý deň Vám prajem,

novelizácia zákona o zdravotnom poistení priniesla zmeny a ja sa Vás pýtam, viete mi poradiť ako je to s odvodmi na ZP u dohodára, ktorý je v riadnom pracovnom pomere ?? príklad:

zamestnanec v pracovnom pomere má uzavretú dohodu o vykonaní práce u iného zamestnávateľa vo výške 7.000,- Sk mesačne, od 09-do 12/2005.
odvody z pracovného pomeru platí z vymeriavacieho základu podľa mesačného príjmu, z uvedenej dohody už odvody neplatí???????????
Informovala som sa na VŠZP v KE, bolo mi povedané, že odvod do ZP zaplatí zvlášť pri ročnom zúčtovaní ZP za rok 2005 z dohody vo výške 14%, no ZP Sidéria - Istota mi dala vyjadrenie, že odvod z dohody o vykonaní práce na ZP neplatí, lebo je zdravotne poistená z pracovného pomeru.
Prosím Vás, ako to vidíte vy? V tomto prípade odvody do ZP dohodár neplatí?

Ďakujem za odpovede.
STRELEC
26.09.05,12:57
Jozef Mihál
26.09.05,19:28
Odvody do ZP neplatí z dohody ten, kto v čase, keď odmenu z dohody poberá, je zamestnancom (má prac.zmluvu) alebo SZČO.
ala13
26.09.05,19:31
Ale zamestnanec ich nakoniec vobec nezatazi odvodmi, kdezto SZCO ich v rocnom zuctovani ZP bude musiet zatazit 14%-ami?
Jozef Mihál
26.09.05,19:40
SZČO, ktorá v čase, kedy je SZČO, má príjem z dohôd, neplatí z odmien za dohody žiadne poistné na ZP. Tento príjem neuvádza v ročnom zúčtovaní.

Vymeriavací základ SZČO je predsa "základ dane podľa § 6 ZDP neznížený poistné na zdravotné poistenie, deleno 2,14" (voľne povedané).
ala13
26.09.05,20:02
Dakujem .
ala13
26.09.05,20:05
Potom mi ale po precitani STRELCOM osporucaneho linku vychadza, ze plati odvod z dohod zamestnanec, lebo prenho je to prijem z § 5. Neplati odvody z dohod iba v pripade, ak nie je povinny podat rocne zuctovanie ZP, pretoze mu nekolisal prijem nad a pod 43 095?
DANEA
26.09.05,20:05
Ja by som súhlasila s vyjadrením ZP Sidéria.
ala13
26.09.05,20:09
A to znie ako? To ma kazda ZP svoje vyjadrenie a navzajom sa lisia????
Jana Motyčková
27.09.05,05:12
Potom mi ale po precitani STRELCOM osporucaneho linku vychadza, ze plati odvod z dohod zamestnanec, lebo prenho je to prijem z § 5. Neplati odvody z dohod iba v pripade, ak nie je povinny podat rocne zuctovanie ZP, pretoze mu nekolisal prijem nad a pod 43 095?Zamestnanec z dohôd neplatí, keďže vymeriavacím základom zamestnanca je príjem zamestnanca, ktorý podlieha dani ... Pod príjmom zamestnanca rozumej príjem z pracovného poemru. Z dohody totiž nie je pre zákon o zdravotnom poistení zamestnancom.
Jajina
27.09.05,09:49
Čo ak zamestnanec na DoVP nie je nikde inde zamestnaný a je evidovaný na úrade práce bez nároku na podporu, poberá len sociálne dávky a pracuje len max.do 64hod measačne s HM do 3.200,- Sk/mes. Nemusím za neho platiť do ZP a ani on si potom nemusí doplatiť sám zdravotné poistenie? Ja som mu zaplatila len úrazové 0,8 %.
Jana Motyčková
27.09.05,13:40
Keďže v úhrne nepresiahne 1/2 minimálnej mzdy, nemusí z dohôd platiť poistné na ZP.
ucetni_fantozzi
28.09.05,07:36
prebehol som si prave novelizovany zakon a kedze v tom nie som az tak doma, tak pre istotu - potvrdite mi prosim niekto:

1/ ak je poistenec zamestnany (HPP) a zaroven ma DVP, z DVP ZP neplati a netyka sa ho ani rocne zuctovanie prijmu z DVP ?
2/ ak je poistenec studentom a zaroven ma DVP, z DVP neplati ZP ak prijem nepresahuje 3 250 Sk a netyka sa ho ani rocne zuctovanie prijmu z DVP ?
3/ ako sa posudzuju doterajsie prijmy (do 31.8.2005) podla predchadzajucich bodov v suvislosti s rocnym zuctovanim ?
4/ posudenie prijmov z DVP u studenta sa berie podla celkoveho uhrnu za rok (teda nesmie presiahnut 12 x 6 500Sk) alebo sa posudzuje kazdy mesiac osobitne?

dakujem
Jana Motyčková
28.09.05,08:40
1/ ak je poistenec zamestnany (HPP) a zaroven ma DVP, z DVP ZP neplati a netyka sa ho ani rocne zuctovanie prijmu z DVP ?
2/ ak je poistenec studentom a zaroven ma DVP, z DVP neplati ZP ak prijem nepresahuje 3 250 Sk a netyka sa ho ani rocne zuctovanie prijmu z DVP ?
3/ ako sa posudzuju doterajsie prijmy (do 31.8.2005) podla predchadzajucich bodov v suvislosti s rocnym zuctovanim ?
4/ posudenie prijmov z DVP u studenta sa berie podla celkoveho uhrnu za rok (teda nesmie presiahnut 12 x 6 500Sk) alebo sa posudzuje kazdy mesiac osobitne?
1. Súhlasím.
2. Súhlasím, s pripomienkou, že sa berie do úvahy celý príjem za obdobie kedy bol študentom a porovnáva sa s 1/2 úhrnu minimálnych miezd za toto obdobie.
3. Píjmy z dohôd za 1-8/2005 akoby neexistovali (vo všetkých prípadoch).
4. Úhrn s ohľadom na odpovede v bode 2. a 3. A nie 6500 ale 1/2 zo 6500.
Poznámka - dôležitá :
Študent, dôchodca a pod. neplatí z dohôd ak príjem z nich v úhrne nedosahuje úhrn 1/2 minimálnych miezd. T.j. ak za obdobie 9-12/2005 budú mať príjem 13000 Sk, poistné platiť budú, ak budú mať príjem 12999 poistné platiť nebudú.
Oľa
29.09.05,06:47






Zamestnávame na dohodu o vykonaní práce dôchodcu, jeho hrubý príjem za mesiace 1 - 6 činil 71.000,- Sk, viac už pre nás pracovať nebude. Keďže jeho príjem za rok neprekročil 78 000,- Sk neplatil si zdravotné poistenie. Zaujíma ma, keďže novelou zákona od septembra sa vlastne zníži táto čiastka na (8 x 6 500 + 4 x 3 250) 65 000,- Sk bude musieť doplatiť toto poistenie?


Odpoveď Judr. Kopeckého v poradni VsZP:




















Tak čo je správne, alebo že by som to nepochopila?http://www.porada.sk/images/icons/icon8.gif




Od 1. septembra 2005 je poberateľ starobného dôchodku poistencom, za ktorého platí poistné na zdravotné poistenie štát a to za podmienky (ustanovenej v § 11 ods. 9 písm. c/ zákona č. 580/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov), že v príslušnom mesiaci nedosiahne príjem, ktorý podlieha dani z príjmov (podľa § 5 a 6 zákona o dani z príjmov) vyšší ako je polovica minimálnej mzdy.
Uvedené znamená, že ak za mesiace od januára do augusta poberateľ dôchodku z dohôd dosiahol príjem vyšší ako je 52 000,-- Sk, pri ročnom zúčtovaní si musí poistné doplatiť.
Ak poberateľ dôchodku dosiahne od 1. septembra 2005 z dohôd príjem vyšší ako je

3 250,-- Sk mesačne, štát za neho poistné neplatí, ale je povinný platiť poistné sám vo forme preddavkov na poistné, najmenej v sume 575,-- Sk mesačne.

Jana Motyčková
29.09.05,06:58
Pán Mihál bude musieť ešte Dr. Kopeckého doškoliť. Pozri §31 ods.8.
Oľa
29.09.05,07:14
Viem, len som chcela dať do pozornosti ako sa šíria "zaručené" informácie.
Ale ako môže JUDr. Kopecký publikovať takéto "kvalifikované" odpovede. Je predsa zamestnaný na oddelení kontroly výberu poistného VsZP a koľko je takých čo čerpajú informácie len z tohto prameňa a predpokladajú (predsa správne), že táto inštitúcia by im mala dať správnu odpoveď. Ďakujem pekne, to takto potom robí aj kontroly? Dosť ma takýto prístup vytáča (ale to je asi len môj problém).
endrju
29.09.05,14:07
Niektoré veci sa nedajú kúpiť ani v lekárni:D
Tweety
29.09.05,14:26
Niektoré veci sa nedajú kúpiť ani v lekárni:D
A rozum určite nie!
Mária M
durisovad
29.09.05,14:56
Ja som e-mailom poslala otazku do vseobecnej zdrav. poistovne a odpoved bola taka, ze ak ako dochodca zarobim od septembra viac ako polovicu minimalnej mzdy, budem musiet platit poistne a vymeriavacim zakladom bude minimalna mzda - do decembra 6500 Sk a od januara 6900 Sk, aj ked zarobim len napr. 3300 Sk.
Jozef Mihál
29.09.05,15:40
Nie § 31 ods.8 ale § 31 ods.9.
S JUDr. Kopeckým sme si tieto veci vyjasňovali posledný augustový týždeň, jeho vyššie citovaná odpoveď nie je správna - čo na našom stretnutí sám uznal.
Oľa
30.09.05,05:30
Ale takúto chorú odpoveď dal niekomu 27. 9. 2005 !!!!!!!!!!! Hlavne, že keď prídu na kontrolu sú múdri ako FUN rádio.
ucetni_fantozzi
11.10.05,07:20
v problematike odvodov nie som velmi doma a priznam sa, ze teraz po precitani poslednych prispevkov som uz asi uplne mimo... :confused: osobne by sa mi hodilo resume, ako posudzovat specificke kategorie dohodarov a ich prijmy za rok 2005 vo vztahu k povinnosti platby preddavku na zdravotne poistenie... nie je take nieco prosim niekde na porade zhrnute?
alena
11.10.05,07:37
http://mihal.blog.sme.sk/
tu je všetko o dohodách a ZP
venec
12.10.05,15:38
Zdravim poradakov, no je v tom dost zmatok, tak mi prosim vas potvrdte ci je moja uvaha spravna: zamestnavam od 1.1.2005 dochodcu na DVP, ma prijem 14000 Sk brutto mesacne, cize:
1/ obdobie od 1.1. do 31.8.2005 neberiem do uvahy.
2/ od 1.9. - 31.12.2005 zarobi spolu viac ako 13000 sk, teda musi podať ročné zuctovanie a zaplatit 14% z 3x 14 000 Sk

Ako sa to da obist aby nemusela platit vobec?
vdaka
Jana Motyčková
12.10.05,17:04
Úvaha správna. Návod na obídenie : ak je dohoda popri pracovnom pomere, neplatí sa z nej zdravotné poistenie. Ale keďže je už október, pracovný pomer je možné uzavrieť najskôr od zajtra, nejaké ZP už ten dôchodca zaplatí.
Evanka
12.10.05,17:27
zamestnavam od 1.1.2005 dochodcu na DVP, ma prijem 14000 Sk brutto mesacne
Daj pozor na DVP, ktorou má určený "dohodár" mesačný plat!!! Myslíš, že taká dohoda bude uznateľná?
misurka
13.10.05,03:45
Ak dôchodca zarobí za mesiac október na DoVP 12 500 Sk, tak mu nevzniká povinnosť podať roč. zúčtovanie preddavkov na ZP a zaplatiť z tohto príjmu 14%, či áno? Za obdobie od 1.9. do 31.12.05 sa berie súhrn 1/2 minim. mzdy, t.j. 13000 Sk, či sa berie ohľad aj na mesačný príjem?
ľudka
13.10.05,03:57
Aký to má význam uzavrieť PP? Veď tak bude automaticky platitiť ZP (aj keď nebude mať príjem napr. z dôvodu absencie) a vstupuje tam aj poistné SP? Takže, skutočne neviem, aký by to malo význam.
misurka
13.10.05,04:07
Komu si odpovedala?

Aký to má význam uzavrieť PP? Veď tak bude automaticky platitiť ZP (aj keď nebude mať príjem napr. z dôvodu absencie) a vstupuje tam aj poistné SP? Takže, skutočne neviem, aký by to malo význam.
ľudka
13.10.05,04:37
Komu si odpovedala?
Príspevok č. 26
venec
13.10.05,09:49
Dakujem za odpovede, nieco uz vyhutam
jjendro
13.10.05,10:06
1. Mám podobnú otázku - ak ide o študenta - na to aby neplatil ZP musí mať príjem za mesiac menší ako 3250,- alebo môže byť vyšší ale celkovo u všetkých dohôd za rok nesmie presiahnuť polovicu minimálnej mzdy.

2. Aby neplatil dan - musí podpísať vyhlásenie, alebo stačí, že príjem je do 3250,-/mes.

Vdaka za odpoveď
Tweety
13.10.05,10:12
Každý príjem aj 1.-Sk podlieha dani z príjmu, ak má podpísané vyhlásenie ,daň neplatí pri takej nízkej sume. Nezdaniteľná suma 7328.-Sk je v tomto prípade vyššia ako príjem.
gita
13.10.05,10:38
Ak hovoríte o pracujúcich dôchodcoch na DVP, platí to isté aj pre invalidných dôchodcov?
ajobs
13.10.05,10:55
Platí to pre všetkých, aj pre študentov.
jjendro
13.10.05,12:10
[QUOTE=jjendro]1. Mám podobnú otázku - ak ide o študenta - na to aby neplatil ZP musí mať príjem za mesiac menší ako 3250,- alebo môže byť vyšší ale celkovo u všetkých dohôd za rok nesmie presiahnuť polovicu minimálnej mzdy.

Platí to pre všetkých, aj pre študentov.

Čo platí aj pre študentov - celkový príjem za rok nesmie byť vyšší ako súhrn polovíc min.mzdy, alebo to nesmie presiahnuť 3250 mesačne.
gita
13.10.05,12:33
Ak má SZČO DVP, neplatí si z tejto dohody ZP? a koľko môže zarobiť?
matafe
13.10.05,12:36
Čo platí aj pre študentov - celkový príjem za rok nesmie byť vyšší ako súhrn polovíc min.mzdy, alebo to nesmie presiahnuť 3250 mesačne.
Pokiaľ ide o študenta, platiteľom poistného na ZP je štát. Nech tento študent je študentom celý kalendárny rok 2006 a nech má počas roka príjmy z DOVP. Nie je podstatná výška sumy v jednotlivých mesiacoch, ale úhrn týchto príjmov za celý kalendárny rok. Pokiaľ tento úhrn nepresiahne sumu 6900*12/2, potom tento študent si neplatí zdravotne poistenie sám a platí zaň štát. Ale ak úhrn jeho príjmov presiahne sumu 6900*12/2, musí si študent po skončení roka vykonať ročné zúčtovanie a zaplatiť poistné.
Pokiaľ ide o rok 2005, u študenta sa skúmajú príjmy z dohôd za obdobie 09-12/2005. Ak úhrn príjmov nepresiahne sumu 6500*4/2, potom si študent nemusí platiť ZP.
neily
13.10.05,13:39
Ak je súčasne popri riadnom prac.pomere niekde na dohodu, z tejto dohody neplatí ZP. Platil by iba ak by nebol už niekde zamestnancom.
STRELEC
13.10.05,14:17
Ak je súčasne popri riadnom prac.pomere niekde na dohodu, z tejto dohody neplatí ZP. Platil by iba ak by nebol už niekde zamestnancom.S príspevkom "39" sa dá vyjadriť súhlas.
katka27
13.10.05,15:50
Pri zamestnancovi na HPP, ktory ma zaroven prijem z dohody o vykonani prace sa bere pre vypocet poistneho do ZP len prijem z HPP. Zakon o ZP nepovazuje osobu pracujucu na zaklade dohody o vykonani prace za zamestnanca. Ak by mal prijem len na zaklade dohody o vykonani prace tento prijem sa sleduje.
jjendro
14.10.05,07:52
super - dakujem za vyčerpavajucu a skutocne jasnu odpoved:o
misurka
14.10.05,08:19
Toto platí aj pre dôchodcov, ženy poberajúce rodič. príspevok?

Pokiaľ ide o študenta, platiteľom poistného na ZP je štát. Nech tento študent je študentom celý kalendárny rok 2006 a nech má počas roka príjmy z DOVP. Nie je podstatná výška sumy v jednotlivých mesiacoch, ale úhrn týchto príjmov za celý kalendárny rok. Pokiaľ tento úhrn nepresiahne sumu 6900*12/2, potom tento študent si neplatí zdravotne poistenie sám a platí zaň štát. Ale ak úhrn jeho príjmov presiahne sumu 6900*12/2, musí si študent po skončení roka vykonať ročné zúčtovanie a zaplatiť poistné.
Pokiaľ ide o rok 2005, u študenta sa skúmajú príjmy z dohôd za obdobie 09-12/2005. Ak úhrn príjmov nepresiahne sumu 6500*4/2, potom si študent nemusí platiť ZP.
matafe
14.10.05,08:29
Toto platí aj pre dôchodcov, ženy poberajúce rodič. príspevok?
Áno, pre všetkých poistencov, pre ktorých je platiteľom poistného na ZP štát (§11 ods.8), čiže aj pre aj pre dôchodcov, aj ženy poberajúce rodič. príspevok.
misurka
17.10.05,03:49
dakujem pekne
Áno, pre všetkých poistencov, pre ktorých je platiteľom poistného na ZP štát (§11 ods.8), čiže aj pre aj pre dôchodcov, aj ženy poberajúce rodič. príspevok.
Jozef Mihál
17.10.05,06:15
Všetkým dohadujúcim sa o dohodách dávam do pozornosti link:

http://mihal.blog.sme.sk/c/22501/Dohody-a-zdravotne-poistenie.html
misurka
17.10.05,07:17
Jozef, ďakujeme!!!
mmade
18.10.05,07:05
Prosim Vas, ja viem, ze sa tu toho uz popisalo vela, ale aj tak by som bola rada, ak by ste mi dali jasnu odpoved. Teraz som si precitala prispevok p. Mihala na blog.sme.sk a zistila som, ze ak je kombinacia zamestnanec a dohodar, tak plati sa poistne len z prijmu z cinnosti zamestnanca a z dohody sa poistne neplati. Ale ako je to v rocnom zuctovani? Do prijmoch tohto zamestnanca davam vsetky prijmy aj zo zamestnania aj z dohôd? Alebo len zo zamestnania a prijmy z dohôd si nevsimam?

Velmi Vam dakujem za odpoved, lebo som z toho domylena.
mmade
18.10.05,08:00
Prosim Vas mohol by mi niekto zareagovat a odpovedat na moju otazku, ci i dohodar ktory je i zamestnancom musi podavat na konci roka svoje prijmy z dohod v rocnom zuctovani prijmov na ZP?
bea
18.10.05,08:09
Prosim Vas, ja viem, ze sa tu toho uz popisalo vela, ale aj tak by som bola rada, ak by ste mi dali jasnu odpoved. Teraz som si precitala prispevok p. Mihala na blog.sme.sk a zistila som, ze ak je kombinacia zamestnanec a dohodar, tak plati sa poistne len z prijmu z cinnosti zamestnanca a z dohody sa poistne neplati. Ale ako je to v rocnom zuctovani? Do prijmoch tohto zamestnanca davam vsetky prijmy aj zo zamestnania aj z dohôd? Alebo len zo zamestnania a prijmy z dohôd si nevsimam?

Velmi Vam dakujem za odpoved, lebo som z toho domylena.
V ročnom zúčtovaní sa berú do úvahy len príjmy zo zamestnania, dohody sa nezapočítavajú.
Jozef Mihál
18.10.05,09:00
Prosim Vas mohol by mi niekto zareagovat a odpovedat na moju otazku, ci i dohodar ktory je i zamestnancom musi podavat na konci roka svoje prijmy z dohod v rocnom zuctovani prijmov na ZP?V ročnom zúčtovaní sa neuvádzajú príjmy z dohôd, ktoré poistenec dosiahol v čase, kedy bol zamestnancom alebo SZČO.
mmade
18.10.05,09:02
Dakujem velmi pekne
Havko
08.08.06,05:39
prosím o radu, zamestnal som syna na dohodu o brig.práci štud. inu dohodu nemá nezarobí u mna viac ako 3000 mesačne, podpísal mi prehlásenie na odpoč.položku tak mu nezražam dan ani ju neodvádzam a on si nebude musieť robiť dan.priznanie, môže to tak byť, alebo musím odvádzat dan a on si potom uro´bí dan.prizn.
Tweety
08.08.06,05:42
prosím o radu, zamestnal som syna na dohodu o brig.práci štud. inu dohodu nemá nezarobí u mna viac ako 3000 mesačne, podpísal mi prehlásenie na odpoč.položku tak mu nezražam dan ani ju neodvádzam a on si nebude musieť robiť dan.priznanie, môže to tak byť, alebo musím odvádzat dan a on si potom uro´bí dan.prizn.
Je to zadané mimotemy Ale, ak podpísal vyhlásenie k zdaneniu, jeho OP je 7568.- mesačne, teda viac, ako jeho odmena z dohody, t,j, nevyjde mu žiadna daň. Tento postup je správny.:cool: