Lord_AI
09.02.10,17:43
zdravim.. potreboval by som od vas poradit... mam jeden problem, pracujem ako zamestnanec a nejak sa mi nevidi vyska mzdy..
som odmenovany formou zakladna mzda, osobne a premie.. ale zakladna mzda mi neustale nejak moc skace.. jeden mesiac mam zakladnu napr. 2,5e na hodinu, druhy mesiac to moze byt 2,10 na hodinu a treti mesiac zas 3e.. je to normalne a hlavne je to v poriadku?? moze mi takto skakat zakladna mzda?? ked si vezmem napr. dovolenku, tak mam viac na dovolenku alebo nizsi zaklad atd.. nemal by byt zaklad fixny??
druha otazka, pracujem Po-Pia, co v pripade ze napr. utorok je sviatok?? mam v takom pripade narok na nahradu sviatku?? podla zakona som pochopil, ze pokial to nie je nepretrzita prevadzka, napr. linka, tak by som mal mat naork na nahradu sviatku, lenze na paske mam v kolonke sviatok napr. 2dni a suma je 0.. je toto v poriadku?? mam moznost ziadat nejak dorovnat peniaze aj dozadu?? som vo firme zamestnany uz stvrty rok a terza som si to nejak tak vsimol, takze ak je to tak, tak za sviatky som prisiel o pekne peniaze..:(

velmi pekne dakujem za odpovede..:)
VERONIKA6
09.02.10,17:51
zdravim.. potreboval by som od vas poradit... mam jeden problem, pracujem ako zamestnanec a nejak sa mi nevidi vyska mzdy..
som odmenovany formou zakladna mzda, osobne a premie.. ale zakladna mzda mi neustale nejak moc skace.. jeden mesiac mam zakladnu napr. 2,5e na hodinu, druhy mesiac to moze byt 2,10 na hodinu a treti mesiac zas 3e.. je to normalne a hlavne je to v poriadku?? moze mi takto skakat zakladna mzda?? ked si vezmem napr. dovolenku, tak mam viac na dovolenku alebo nizsi zaklad atd.. nemal by byt zaklad fixny??
druha otazka, pracujem Po-Pia, co v pripade ze napr. utorok je sviatok?? mam v takom pripade narok na nahradu sviatku?? podla zakona som pochopil, ze pokial to nie je nepretrzita prevadzka, napr. linka, tak by som mal mat naork na nahradu sviatku, lenze na paske mam v kolonke sviatok napr. 2dni a suma je 0.. je toto v poriadku?? mam moznost ziadat nejak dorovnat peniaze aj dozadu?? som vo firme zamestnany uz stvrty rok a terza som si to nejak tak vsimol, takze ak je to tak, tak za sviatky som prisiel o pekne peniaze..:(

velmi pekne dakujem za odpovede..:)
Treba si pozrieť na pracovnú zmluvu, ako boli dohodnuté mzdové podmienky. Za sviatok patrí náhrada, ktorá sa vypláca dovolenkovým priemerom. Pokiaľ máš dohodnutý pracovný týždeň 40 hodinový a sviatok pripadol na niektorý deň v týždni, patrí Ti náhrada za tento deň.Keď to tak nemáš, choď výplatu reklamovať.
hena22
09.02.10,17:56
Treba si pozrieť na pracovnú zmluvu, ako boli dohodnuté mzdové podmienky. Za sviatok patrí náhrada, ktorá sa vypláca dovolenkovým priemerom. Pokiaľ máš dohodnutý pracovný týždeň 40 hodinový a sviatok pripadol na niektorý deň v týždni, patrí Ti náhrada za tento deň.Keď to tak nemáš, choď výplatu reklamovať.

To nemusí byť pravda, pre zamestnancov odmeňovaných mesačnou mzdou sa sviatok považuje za odpracovaný deň. Neplatí sa priemerom.
A pokiaľ Lord_AI má "skákajúcu hodinovku", mohlo by to byť tým, že má mesačnú mzdu a rozličný počet odpracovaných dní.
Lord_AI
09.02.10,17:58
...
tanica1
09.02.10,17:59
A nemas nahodou dohodnutu mesacnu mzdu? V tom pripade je sviatok zaratany v nej a ked samozrejme beries napr. dovolenku tak ta mesacna zakladna mzda sa Ti krati.
VERONIKA6
09.02.10,18:03
To nemusí byť pravda, pre zamestnancov odmeňovaných mesačnou mzdou sa sviatok považuje za odpracovaný deň. Neplatí sa priemerom.
A pokiaľ Lord_AI má "skákajúcu hodinovku", mohlo by to byť tým, že má mesačnú mzdu a rozličný počet odpracovaných dní.
To je pravda, keď má mesačnú mzdu, náhrada za sviatok nepatrí, má ju zahrnutú už v mesačnej mzde. Radím mu aby si išiel dať vysvetliť vyplácanie jeho mzdy.
VERONIKA6
09.02.10,18:05
A nemas nahodou dohodnutu mesacnu mzdu? V tom pripade je sviatok zaratany v nej a ked samozrejme beries napr. dovolenku tak ta mesacna zakladna mzda sa Ti krati. V prípade čerpania dovolenky sa mesačná mzda kráti, ale zase má preplatenú čerpanú dovolenku.
Lord_AI
09.02.10,18:06
mno.. s tym vyplacanim je to zlozitejsie, ale dakujem za vysvetlenie tych sviatkov uz to zacinam chapat..:))

btw, k tej vyske zakladnej mzdy, je normlane ze to tak neskutocne skace?? ved niekedy mam az o tretinu vyssi hodinovy zaklad nez inokedy.. premie a osobne mam na paske osobitne, cize to neratam, to mi je jasne ze to je pohybliva cast ktora bude skakat..
hena22
09.02.10,18:14
mno.. s tym vyplacanim je to zlozitejsie, ale dakujem za vysvetlenie tych sviatkov uz to zacinam chapat..:))

btw, k tej vyske zakladnej mzdy, je normlane ze to tak neskutocne skace?? ved niekedy mam az o tretinu vyssi hodinovy zaklad nez inokedy.. premie a osobne mam na paske osobitne, cize to neratam, to mi je jasne ze to je pohybliva cast ktora bude skakat..

Hodinovka by mala byť rôzna podľa počtu pracovných dní v mesiaci ale o takmer 50% zase nie. Tvoja mesačná mzda by mala byť vypočítaná ako odpracované dni/všetky pracovné dni*mzda podľa prac. zmluvy. Sviatok sa pri tomto výpočte ráta ako odpracovaný deň. Tak skús prepočítať, či to stále skáče až tak veľmi...
Lord_AI
09.02.10,18:35
problem je v tom, ze pracovny plat sme si papierovo dohodli pri nastupe, cize davno, odvtedy sme sa vela zmenilo a na nic nemam papier.. ale kazdopadne ked nepocitame mesiace kde su sviatky(lebo na tie mesiace sa musim poinformovat teda) ale len mesiace ktore som cele komplet odrobil a pocitame s tym, ze pozname pocet dni, teda aj pocet hodin a aj vysku zakladnej mzdy, tak ano, zakladna mzda mi pravidelne neskutocne skace.. pozrel som starsie pasky bez sviatku, dovolenky atd.. dva po sebe iduce mesiace, jeden je vyska na hodinu 2,93 a hned ten dalsi je 2,21..
mno.. musim sa ist zitra povypravat s uctovnikom, nech mi vysvetli ako to vlastne funguje vsetko, lebo fakt som v tomto asik lamka..
hena22
09.02.10,18:39
ešte povedz či náhodou nerobíš nadčasy, za tie sa mzda delí na základ + príplatok a mohli by to skresľovať
Lord_AI
09.02.10,18:49
nie, nadcasy nerobim.:)

kazdopadne chcem velmi podakovat za ochotu vsetkym co mi radia, fakt som necakal takyto pristup.:) dakujem..:)
Džudi
06.05.10,07:56
Chcela by som poprosiť o radu, ak je zamestnanec odmeňovaný mesačnou mzdou nemá žiadne odmeny, príplatky nič môžem mu dávať každý mesiac 800 € tak ako má dohodnuté ? Alebo je treba prepočítavať dovolenku ? Je to matiteľ takže nie je o nič ukrátený, len nechce stále meniť odvody, lebo je v zahraničí a chce si dať TP , výkazy by som mu ja posielala. Ak prepočítavam dov. priemer sú tam minimimálne rozdiely, v jednotlivých mesiacoch. Ďakujem
veronikasad
06.05.10,08:01
Chcela by som poprosiť o radu, ak je zamestnanec odmeňovaný mesačnou mzdou nemá žiadne odmeny, príplatky nič môžem mu dávať každý mesiac 800 € tak ako má dohodnuté ? Alebo je treba prepočítavať dovolenku ? Je to matiteľ takže nie je o nič ukrátený, len nechce stále meniť odvody, lebo je v zahraničí a chce si dať TP , výkazy by som mu ja posielala. Ak prepočítavam dov. priemer sú tam minimimálne rozdiely, v jednotlivých mesiacoch. Ďakujem
U zamestnanca nedoporučujem dávať trvalý príkaz na mzdy. V prípade čerpania dovolenky ide o náhradu mzdy, ktorá sa platí priemerom z predch. kal. štvrťroka (aj keď sú minimálne rozdiely, treba náhradu odpočítať zo základnej mzdy)
Džudi
06.05.10,08:31
Ďakujem .