Alena Spišiaková
09.02.10,19:07
Ahojte poraďáci,

keď ide o komisionálny predaj. S.r.o.-čka prijíma buď na BÚ alebo cez registračnú pokladňu platbu za tovar, ktorý nemá vo vlastníctve, teda tovar na komis. Jej zákazník jej však zaplatí za tovar v plnej sume. No ako dosiahnuť, aby časť tržby za tovar nebola jeho tržbou? Pomocou interných dokladov??? Ako zaúčtovať takúto tržbu pozostávajúcu z vlastnej tržby a z tržby za tovar v komise???? Čo sa týka účtovania tovaru na komis na podsúvahových účtoch, to už som si naštudovala a pozrela aj tu na porade. Takže len o týchto tržbách rozmýšľam, ako to urobiť, aby to bolo dobre. V minulosti bol tento človek živnostníkom a podľa vyjadrenia drsr to preúčtovával cez interné doklady.

Ďakujem
a_je_to
08.03.10,17:07
Účtovanie závisí od druhu komisu /zo záložne, z exekúcie, z bazáru/. V záložni sa cudzia vec stáva tovarom uplynutím času, za ktorý mal klient vrátiť záložnú pôžičku .... a nevrátil, teda 504/378,315. U vecí od exekútora sa vec stáva tovarom okamihom jej predaja. Veci prevzaté na predaj sa zaúčtujú na sklad cudzieho tovaru 751/799. Po predaji sa vydajú 799/751 a po dohodnutom časovom intervale sa oznámia exekútorovi zoznamom ako predané, čo možno účtovať ako došlú faktúru 504/321,379. U bazáru zverenú vec po predaji tiež treba účtovať 504/321,379. Spoločne zhrnuté – je to nákup a predaj tovaru ako každý iný. Ibaže najprv predáš, potom kúpiš a namiesto dodávateľa je tam komitent – poverovateľ, od ktorého ten tovar musíš po úspešnom predaji odkúpiť, za cenu, ktorú účtuješ na 504. Potom Ti zostane čistý výnos z predaja, ako rozdiel 604 mínus 504.
Alena Spišiaková
09.03.10,19:10
Ďakujem za odpoveď, ale potom vďaka tržbe, ktorá vlastne nie je jeho sa stane platiteľom DPH a práve tomuto sa chceme vyhnúť, aby tento cudzí obrat nešiel do obratu pre prihlásenie sa za platiteľa DPH. Je to obchodník s umeleckými predmetmi (obrazy, šperky, maľovaný hodváb, atď.)
a_je_to
09.03.10,23:24
Ďakujem za odpoveď, ale potom vďaka tržbe, ktorá vlastne nie je jeho sa stane platiteľom DPH a práve tomuto sa chceme vyhnúť, aby tento cudzí obrat nešiel do obratu pre prihlásenie sa za platiteľa DPH. Je to obchodník s umeleckými predmetmi (obrazy, šperky, maľovaný hodváb, atď.)
Omyl ... tá tržba je jeho ! Nedá sa tomu vyhnúť, iba ak by sa vzdal rastúceho obratu a predával iba pod hranicou.... ale prečo ? Pozri § 8, ods. 6, zákona o DPH, tam je presná odpoveď. Ak prekročí hranicu obratu, tak sa musí registrovať za platiteľa. No a čo ? Tak bude platiteľom, ako mnoho iných, ktorí chcú a musia podnikať s vyšším obratom. Na DPH neskrachuje, lebo bude postupovať podľa § 66 zákona o DPH. DPH bude platiť iba z rozdielu medzi nákupnou a predajnou cenou, nie z celého obratu, lebo nemá z čoho uplatniť odpočet. Ak kúpi za 50 a predá za 60, tak DPH bude /60-50/x0,19=1,90 .... a nie 60x0,19=11,40. A to sa dá vydržať. Z ostatného nákupu s DPH má nárok na plný odpočet /energie, materiály a pod./. Takže žiadny strach, iba účtovníctvo bude o niečo náročnejšie. Ja som to všetko absolvoval aj na bazáre mobilov, aj na záložniach, ide to.
Alena Spišiaková
10.03.10,09:42
Ďakujem a teraz to musím povedať jemu :-)
artina_10
06.03.12,13:32
Zdravím poraďáci, chcela by som vás aj aj požiadať o radu. Ako je to v prípade, že ak komitent je zahraničná osoba? Konkrétne z ČR? Hlavne čo sa týka DPH nie som si istá. Veľmi by som ocenila vašu pomoc.

ĎAKUJEM