peterkooo
09.02.10,20:36
Zdravicko. Mam taku otazocku. Nejako sa neviem dopracovat k zisteniu, ci napr. na colnom urade alebo colnom kriminalnom urade musi byt kazdy zamestnanec aj prislusnikom colneho zboru. Dostal som pozvanku na pohovor z colneho uradu, kde som predtym reagoval na poziciu (radca). Vyberove konanie pozostava z pisomneho testu a osobneho pohovoru. Myslite, ze to je praca klasickeho colnika resp. colneho deklaranta? musel by som byt uniformovany? (t.j. predtym este absolvovat napr. psychotesty, fyzicke testy, vycvik atd.?)
buchač
09.02.10,19:57
Zdravicko. Mam taku otazocku. Nejako sa neviem dopracovat k zisteniu, ci napr. na colnom urade alebo colnom kriminalnom urade musi byt kazdy zamestnanec aj prislusnikom colneho zboru. Dostal som pozvanku na pohovor z colneho uradu, kde som predtym reagoval na poziciu (radca). Vyberove konanie pozostava z pisomneho testu a osobneho pohovoru. Myslite, ze to je praca klasickeho colnika resp. colneho deklaranta? musel by som byt uniformovany? (t.j. predtym este absolvovat napr. psychotesty, fyzicke testy, vycvik atd.?)

Zbor colnej správy


Colníci tvoria ozbrojený zbor (zbor colnej správy) a plnia úlohy podľa zákona č. 652/2004 Z. z., osobitných predpisov (napr. nariadenie Rady (EHS) č. 2913/92 z dňa 12. októbra 1992, ktorým sa ustanovuje Colný kódex Spoločenstva), iných všeobecne záväzných právnych predpisov a medzinárodných zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná, na Colnom riaditeľstve SR, colných úradoch a colnom kriminálnom úrade (služobných úradoch colnej správy), ak zákon č. 652/2004 Z. z. neustanovuje inak. Colníci plnia úlohy colnej správy v služobnom pomere, ktorého náležitosti upravuje zákon č. 200/1998 Z. z. o štátnej službe colníkov a o zmene a doplnení niektorých ďalších zákonov v znení neskorších predpisov. Zoznam základných všeobecne záväzných právnych predpisov ako aj verejnosti prístupných interných predpisov, ktorými sa colníci riadia vo výkone štátnej služby, je uvedený v časti legislatíva.
http://www.colnasprava.sk/wps/portal/!ut/p/.cmd/cs/.ce/7_0_A/.s/7_0_16S/_th/J_0_9D/_s.7_0_A/7_0_PO/_me/7_0_16J-7_0_Q0-7_0_12E/_s.7_0_A/7_0_16S
elaurie
09.02.10,20:50
Zdravicko. Mam taku otazocku. Nejako sa neviem dopracovat k zisteniu, ci napr. na colnom urade alebo colnom kriminalnom urade musi byt kazdy zamestnanec aj prislusnikom colneho zboru. Dostal som pozvanku na pohovor z colneho uradu, kde som predtym reagoval na poziciu (radca). Vyberove konanie pozostava z pisomneho testu a osobneho pohovoru. Myslite, ze to je praca klasickeho colnika resp. colneho deklaranta? musel by som byt uniformovany? (t.j. predtym este absolvovat napr. psychotesty, fyzicke testy, vycvik atd.?)

Nie všetci zamestnanci v colnej správe sú v služobnom pomere, niektorí sú len vo verejnej službe (to sú pozície ako napr. sekretárka, skladník, vodič a pod., t. j. práce ktoré nesúvisia s plnením úloh colnej správy, iba servis...). Neviem na akú pozíciu si reagoval, ale pojem "radca" zákon č. 200/1998 Z. z. o štátnej službe colníkov nepozná ("radca" skor evokuje, že by išlo o klasickú štátnu službu čo však v colnej správe nie je). Čo myslíš pod "prácou klasického colníka"? "Colníkom" je každý, kto je v služobnom pomere podľa zákona č. 200/1998 Z. z., t. j. aj riaditeľ colného úradu, aj generálny riaditeľ na riaditeľstve... Ale práca "colného deklaranta" to celkom iste nie je :) Ak by išlo o prácu v služobnom pomere podľa zákona č. 200/1998 Z. z., tak áno, musel by si byť uniformovaný, ak by si úspešne prešiel pohovorom, musel by si absolvovať psychotesty a telesné testy (telesné nie iba ak máš nad 50 r.) atď...

§ 2 zákona č. 200/1998 Z. z.

(1) Colníkom sa na účely tohto zákona rozumie fyzická osoba, ktorá je v služobnom pomere podľa tohto zákona a vykonáva štátnu službu v služobnom úrade.

(2) Štátnou službou na účely tohto zákona sa rozumie plnenie úloh colnej správy, 1) riadenie, organizácia a výkon profesnej prípravy colníkov, colníkom v služobnom úrade alebo v zahraničí a právne vzťahy s tým súvisiace. Štátna služba sa vykonáva v služobnom pomere.

§ 14 ods. 1

(1) Colníkom môže byť štátny občan Slovenskej republiky (ďalej len "občan") starší ako 18 rokov, ktorý o prijatie písomne požiada a
a) je bezúhonný,
b) je spoľahlivý,
c) spĺňa stupeň všeobecného vzdelania určený na výkon funkcie, do ktorej má byť ustanovený alebo vymenovaný,
d) je zdravotne, telesne a duševne spôsobilý na výkon štátnej služby,
e) ovláda štátny jazyk, 4)
f) má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky 5),
g) ku dňu prijatia do štátnej služby nie je členom politickej strany alebo politického hnutia,
h) je spôsobilý na právne úkony v plnom rozsahu,
i) ku dňu prijatia do štátnej služby skončí činnosti, ktorých vykonávanie je zakázané podľa § 44 ods. 6.


§ 14a

(1) Na zistenie spôsobilosti podľa § 14 ods. 1 písm. d) a e) sa občan podrobí lekárskemu vyšetreniu, psychologickému vyšetreniu, previerke ovládania štátneho jazyka a previerke fyzickej zdatnosti, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Zdravotnú spôsobilosť v prijímacom konaní posudzuje služobný posudkový lekár podľa § 212 v lekárskom posudku na základe záverov vyšetrenia občana lekárom so špecializáciou v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo.

(3) Duševná spôsobilosť v prijímacom konaní sa posudzuje psychologickým vyšetrením občana, ktoré vykoná psychológ určený služobným úradom.

(4) Za telesne spôsobilého sa považuje občan, ktorý spĺňa požiadavky na fyzickú zdatnosť ustanovené všeobecne záväzným právnym predpisom, ktorý vydá ministerstvo. Previerke fyzickej zdatnosti sa nepodrobí občan, ktorý dosiahol 50 rokov veku, ak ide o muža, a 40 rokov veku, ak ide o ženu.

(5) Na účely zistenia spoľahlivosti podľa § 14 ods. 3 písm. b) a c) sa občan podrobí aj psychofyziologickému overeniu pravdovravnosti, ak tak ustanoví osobitný predpis9b) alebo ak tak určí minister alebo generálny riaditeľ.".
peterkooo
09.02.10,22:22
elaurie: presne toto som mal na mysli.. ani mne to neslo do hromady.. ale je to tak.. toho deklaranta a pod. to si uz nevsimaj.. som sa trochu poplietol :) po prestudovani zakona o statnej sluzbe colnikov tomu uz vobec nechapem.. funkcie podla stupnov resp. platovych tried su tam uplne ine ako napr. danovy urad, upsvar a pod. tak potom mi nejde do hlavy preco aj v samotnom texte inzeratu a nasledne aj v pozvanke na pohovor je uvedena funkcia "Radca".. kedze konkretne Colny kriminalny urad spada pod Ministerstvo financii, tak ma napadlo, ze by to mozno mohlo byt nejak prepletene..
elaurie
10.02.10,09:16
Colný kriminálny úrad je súčasťou colnej správy a spadá pod colné riaditeľstvo rovnako ako ktorýkoľvek colný úrad. Skôr rozmýšlam, či ten inzerát bol uverejnený na internete, ak je to z internetu, tak zadávateľ inzerátu mohol nahodiť niečo predvolené (teda výraz z klasickej štátnej služby) a tak sa tam mohol dostať ten pojem radca. Ale to je samozrejme iba moja špekulácia. Myslím si, že by si tam vkľude mohol zavolať, aby Ti to upresnili o čo konkrétne ide, aj o akú agendu ide (pod ktoré oddelenie spadá to obsadzované miesto), aspoň budú vidieť, že máš záujem a budeš sa môcť lepšie pripraviť na pohovor...
vlado15x
10.08.10,13:01
zdravím.. chcel by som sa spýtať.. kde a ako mam žiadať alebo kam mam poslať žiadosť k colnej správe alebo isť tam osobne na krajský alebo okresný colný úrad? aby mi poslali predvolanie na pohovor... bo nemám s týmto žiadne skúsenosti a zaujímal by som sa o prácu v colnej správe..
buchač
10.08.10,13:09
zdravím.. chcel by som sa spýtať.. kde a ako mam žiadať alebo kam mam poslať žiadosť k colnej správe alebo isť tam osobne na krajský alebo okresný colný úrad? aby mi poslali predvolanie na pohovor... bo nemám s týmto žiadne skúsenosti a zaujímal by som sa o prácu v colnej správe..

Nič v zlom ...ale keby si si len linky zbežne prebehol , pozrel , klikol na ne ....pozornejšie aj odpovede čítal , tak si v pohode ...
A teraz zadriem ....viem , že nik nie je dokonalý , ale takýto , čo si ani to , alebo ono nevie , nechce ....nedokáže vyhľadať na nete ....tak takýto

NEMÁ čo robiť v štátnej správe...

a neospravedlní ho ani vek , ani vzdelanie / tak to už vôbec nie .../ ...ani ...a ani ...ozaj a tiež ani to ....
Domi77
10.08.10,15:31
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či môžem byť prijatá do policajného zboru, ak študujem externe na VŠ??
buchač
10.08.10,15:51
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či môžem byť prijatá do policajného zboru, ak študujem externe na VŠ??
Kukni ...
http://www.porada.sk/t85414-ziadost-o-prijatie-do-sluzobneho-pomeru-prislusnika-pz.html

alebo

http://www.minv.sk/?podmienky-prijatia-nr

ale povedal by som , že to len plus môže byť ...;)