Danka77
09.02.10,20:14
Ahojte poraďáci

Zdedila som so sestrou byt po rodičoch rovným dielom na polovicu. Chceli by sme ho predať ale sestra chce aby som sa ja o všetko okolo predaja postarala a ona to chce len podpísať a vziať peniaze.
Chcem sa opýtať ako mám postupovať, či potrebujem od nej nejaké splnomocnenie atď.
Ďakujem
buchač
09.02.10,19:51
Ahojte poraďáci

Zdedila som so sestrou byt po rodičoch rovným dielom na polovicu. Chceli by sme ho predať ale sestra chce aby som sa ja o všetko okolo predaja postarala a ona to chce len podpísať a vziať peniaze.
Chcem sa opýtať ako mám postupovať, či potrebujem od nej nejaké splnomocnenie atď.
Ďakujem

Slnomocnenie ...tak to rozhodne áno ...

Ale ako tak tuším a nezvyknem sa mýliť , mám dojem , že sestra je " poriadnéééé číslo " ...takých je ale na svete a samozrejme aj na Slovensku habadej ....

Tým chcem povedať , že ak na takúto tzv. " dohodu " pristúpiš , tak si ju jednoznačne ošetri aj písomnou formou .
Do tejto dohody by som zahrnul všetky náklady spojené s predajom / a tie nie sú malé / ...stačí aj jednoduchá klauzička , jeden bod , napríklad :


1.Podľa zainteresovaných oboch strán došlo k ústnej dohode , ktorou sa spresnili podmienky predaja bytu .
2.Na nákladoch , ktoré sú spojené s predajom bytu sa budú podieľať obidve strany tak isto , rovným dielom .


Jedná sa o výdavky - zakúpenie kolkov , vypracovanie súdnoznaleckého posudku , .....a podobne , napríklad čerpanie dovolenky , použitie vozidla , pohonné hmoty ....holt , dnes nič nie je zadarmo ......či .....? .....

P.S.:
Tieto klauzulky som použil osobne síce pri inej nehnutelnosti , bolože to skákania ....až po plafón vyskakoval švagrík , ale málo platné ....;)
elaurie
09.02.10,20:16
Ahojte poraďáci

Zdedila som so sestrou byt po rodičoch rovným dielom na polovicu. Chceli by sme ho predať ale sestra chce aby som sa ja o všetko okolo predaja postarala a ona to chce len podpísať a vziať peniaze.
Chcem sa opýtať ako mám postupovať, či potrebujem od nej nejaké splnomocnenie atď.
Ďakujem

Ak ona chce podpisovať, tak splnomocnenie nepotrebuješ. Inak úplne súhlasím s Buchačom, že treba dopredu dohodnúť podmienky predaja a spôsob, akým sa bude sestra podieľať na výdavkoch...
LauraL
10.02.10,08:35
to elaurie
zo skusenosti by som si nechala podpisat aj to splnomocnenie... nie raz sa stane, ze teraz chce, no potom ma tisic vyhovoriek (povie, ze ona by to vedela predat vyhodnejsie) A Danka si moze svoju snahu, cas, peniaze atd. strcit vies kam...
Mária27
10.02.10,08:45
Nemusíte zháňať kupcov ruka v ruke. Mám spoluvlastníctvo so sestrou a vybavujem všetko sama.

V kúpnej zmluve budete predávajúce uvedené obe, podpisovať obe, účet uvediete tvoj. Po obdržaní peňazí si odpočítaš výdavky a zo zvyšku jej poukážeš polovicu.
elaurie
10.02.10,08:53
to elaurie
zo skusenosti by som si nechala podpisat aj to splnomocnenie... nie raz sa stane, ze teraz chce, no potom ma tisic vyhovoriek (povie, ze ona by to vedela predat vyhodnejsie) A Danka si moze svoju snahu, cas, peniaze atd. strcit vies kam...

Myslím, že práve preto, aby sestra v budúcnosti nevyskakovala, že by to predala aj výhodnejšie, by som ju nechala podpisovať...
Danka77
10.02.10,16:13
Veľmi ďakujem za rady a chcela by som sa ešte opýtať či to splnomocnenie stačí keď bude napísané len medzi mnou a sestrou alebo aj so svedkami, po prípade aj s notárom?
elaurie
10.02.10,16:32
Ak chce Tvoja sestra, aby si konala v jej mene, podpíše splnomocnenie, pričom jej podpis treba dať úradne overiť.
buchač
10.02.10,16:53
Veľmi ďakujem za rady a chcela by som sa ešte opýtať či to splnomocnenie stačí keď bude napísané len medzi mnou a sestrou alebo aj so svedkami, po prípade aj s notárom?

Taká rýchla vzorka plnej moci , síce v češtine ....ale všetci ludia sú bratia ...

http://plna-moc.cz/

Napíšeš sama , overenie plnej moci " nie poprípade s notárom ".....ale LEN u notára ...svedkov nechaj doma , dosť si ich mala / budeš mať / na svadbe ...;)
Danka77
10.02.10,17:34
Díky moc za všetky rady - asi to bude beh na dlhú trať ....
sarasara
10.02.10,19:59
Ak chceš predať byt, potrebuješ kupujúceho. Daj inzeráty na internet, stránok je veľa, je aj mestská internetová inzercia. Toto je zadarmo, strata je časová. Ak budeš mať záujemcu, ktorý je ochotný byt kúpiť, zájdeš za notárom, spíše vám zmluvu, pri spisovaní zmluvy vyčísli si svoje náklady. Pri podpise zmluvy dostanete peniaze, alebo zostanú do povolenia vkladu u notára. Znalecký posudok nepotrebuješ, byt budeš predávať za trhovú cenu, nie za cenu podľa odhadu.
Moja rada k splnomocneniu. Nechaj sestru podpísať kúpnu zmluvu. Ak ju podpíšeš ty na základe splnomocnenia, bude si myslieť, že snáď...
buchač
10.02.10,20:36
Pôvodca textu príspevku: Danka77
Ahojte poraďáci

Zdedila som so sestrou byt po rodičoch rovným dielom na polovicu. Chceli by sme ho predať ale sestra chce aby som sa ja o všetko okolo predaja postarala a ona to chce len podpísať a vziať peniaze.
Chcem sa opýtať ako mám postupovať, či potrebujem od nej nejaké splnomocnenie atď.
Ďakujem


Ak chceš predať byt, potrebuješ kupujúceho. Daj inzeráty na internet, stránok je veľa, je aj mestská internetová inzercia. Toto je zadarmo, strata je časová. Ak budeš mať záujemcu, ktorý je ochotný byt kúpiť, zájdeš za notárom, spíše vám zmluvu, pri spisovaní zmluvy vyčísli si svoje náklady. Pri podpise zmluvy dostanete peniaze, alebo zostanú do povolenia vkladu u notára. Znalecký posudok nepotrebuješ, byt budeš predávať za trhovú cenu, nie za cenu podľa odhadu.
Moja rada k splnomocneniu. Nechaj sestru podpísať kúpnu zmluvu. Ak ju podpíšeš ty na základe splnomocnenia, bude si myslieť, že snáď...

Danka77 , predpokladám potrebuje splnomocnenie na vybavovačky , tým smerujú jej otázky ...

To " snáď " sa dá poriešiť aj inak , telefonicky , ústne ....proste si určiť spodnú hranicu ceny bytu
elaurie
11.02.10,08:58
Napíšeš sama , overenie plnej moci " nie poprípade s notárom ".....ale LEN u notára ...svedkov nechaj doma , dosť si ich mala / budeš mať / na svadbe ...;)

Podpis na plnomocenstve možno dať úradne overiť buď u notára, ale aj na obecnom/mestskom úrade.