monikal
09.02.10,22:14
veeelmi prosim opät o radu. mam tu FO v straašnom neporiadku,,,
k 31.03.2009 ukončenie živnosti,,,veeela neuhradených FD aj velmi starých a aj prijem až do konca roka,,,31.03.2009 posledný krat učtujem v PD, od 01.04 už žiaden zapis
-31.03.2009 osbnou spotrebou vynulujem pokladnu
-31.03.2009 odobnou spotrebou vynulujem zostatok v banke
-k 31.03.2009 budem robit výkaz o majetu a záväzkoch tam budem mat zostatok na zaväzkoch a pohladávkach
-od 01.04.až do konca mi fugovala banka vysporiadavalo sa všetko čo sa dalo,,,mam tam asi 200 položiek a neviem čo s nimi,,spravim si tabulky
-poratam si poplatky banke,uroky, až do 12 mesiaca a 31.12. to dám ako VOZD ako uzavierkové operácie to bude par 17- zníž. ZD
-mam asi 50 došlých faktur ktore boli uhradene až po ukončeni živnosti, tie uhrady si hodim do tabulky a 31.12. VOZD uzavierkové operácie-zníž ZD
- vystavené faktury ktore boli zaplatené až po ukončení živnosti,,,hodím do tabulky a 31.12 jednou sumou POZD ako uzavierkove operácie-zvýš ZD
-drobný majetok a majetok dlhodobý vyradim k 31.03
toto je asi tak začiatok chaosu,,,zatial dik :(:(:(:(:(
a_je_to
09.02.10,22:19
Skús pozrieť tento link, aj súvisiace nasledujúce, možno si niečo vyberieš....http://www.porada.sk/t130968-ukoncena-zivnost.html#post1287269
monikal
10.02.10,07:56
no prečitala som všetko dva krat no aj tam mi to nie je moc jasne tak skusim na priklade,,,ukončenie živnosti 31.03.
-31.03. = pokladna = 0 cez osobnu spotrebu
-31.03. = banka = 0 cez osobnu spotrebu
-31.03 = dlhodobý majetok a drobný majetok vyradené
-31.03 = ostali neuhradené došlé faktury cca 1000 eur,,
-31.03. = ostali neuhradene vystavene faktury cca 800 eur
k 31.03. = urobim výkaz o majetku a zaväzkoch kde budem evidivat zaväzky 1000 eur a pohladavky 800eur
-k 31.03. = robím aj vákaz o prijmoch a výdavkoch?????

banka funguje do 31.12 nabiehaju zaväazky a platia sa pohladavky = uzavierkove operácie
-31.12. = ID = bankové poplatky , uroky ktore sa bolo do 31.12 zaučtujem to ako VOZD
-31.12 = ID = naratam všetky faktury došle aj tie uhradene aj tie ktore nikdy nebudu uhradene a jednou sumou k 31.12 to zaučtujem ako uzavierkove operacie = VOZD
-31.12 = naratam všetky vystavené faktury a jednou sumou k cez uzavierkove operacie do POZD
-??? v knihe faktur a v knihe danových dokladov mam tieto faktura nepenažnou operaciou aj uhradit?? alebo ostanu ako neuhradene a uhrady prebehnu len cez dennik

na zaklade výkazu o prijmoch a výdavkoch k 31.03 urobim DP k 31.12 = ako prijem a výdaj zo živnosti nezahrniem uzavierkove operacie tie dam do riadku 42 a 43 DP

je prosssssim tento postup spravny alebo som uuuuplne mimo,,,dik
a_je_to
10.02.10,11:16
je prosssssim tento postup spravny alebo som uuuuplne mimo,,,dik
odpoveď je zeleným v texte:
no prečitala som všetko dva krat no aj tam mi to nie je moc jasne tak skusim na priklade,,,ukončenie živnosti 31.03. dvakrát je málo, musíš čítať dovtedy, kým Ti to nebude jasné. Bol by som "navoňaný frajer" , keby mi všetko stačilo prečítať dvakrát....a mohol by som robiť.
-31.03. = pokladna = 0 cez osobnu spotrebu, ale až po 31.3.2009, dovtedy je v stave
-31.03. = banka = 0 cez osobnu spotrebu ak máš na výpise z BÚ k 31.3.09 konečný stav = 0....tak môžeš, ale pochybujem že ho máš. Účto Ti musí dať ten stav, čo je k 31.3. na BÚ, inak nie je niečo ok.
-31.03 = dlhodobý majetok a drobný majetok vyradené skôr preradené do os. užívania, lebo je to rozdiel. Ak sa do 31.3.2014 niečo z toho predá, /vyradí kvôli predaju/ ide potom do najbližšieho daňového priznania, viď § 9 ZoDP. Preradíš až po 31.3.09, lebo dovtedy ešte trvala živnosť.
-31.03 = ostali neuhradené došlé faktury cca 1000 eur,, odpočítať od základu dane, vyčísleného z PD k 31.3.2009 cez uzávierkové operácie k 31.3.09. Mali by tam byť aj neuhradené odvody, dzmv, atď.
-31.03. = ostali neuhradene vystavene faktury cca 800 eur pripočítať k základu dane, vyčíslenému z PD k 31.3.2009 cez závierkové operácie k 31.3.09
- 31.03 = doplním..... pripočítať k základu dane, vyčíslenému z PD k 31.3.2009 aj stav zásob materiálu, tovaru, výrobkov cez závierkové operácie k 31.3.09
k 31.03. = urobim výkaz o majetku a zaväzkoch kde budem evidivat zaväzky 1000 eur a pohladavky 800eur....no a ešte všetko ostatné, čo som Ti nedoporučil dať von pred 31.3.2009
-k 31.03. = robím aj vákaz o prijmoch a výdavkoch?????....a ak nie.... z čoho by si potom urobila daňové priznanie....a čo by si k nemu priložila ?
banka funguje do 31.12 nabiehaju zaväazky a platia sa pohladavky = uzavierkove operácie
-31.12. = ID = bankové poplatky , uroky ktore sa bolo do 31.12 zaučtujem to ako VOZD...po 31.3.09 daňové účtovníctvo SZČO končí.......sú to už osobné príjmy a výdavky....pozor, ten úrok je skôr príjem, nie výdaj
-31.12 = ID = naratam všetky faktury došle aj tie uhradene aj tie ktore nikdy nebudu uhradene a jednou sumou k 31.12 to zaučtujem ako uzavierkove operacie = VOZD ....ak dodržíš predchádzajúci postup, tak po 31.3.09 už nič neúčtuješ, lebo keď účtovná jednotka skončila, tak k tomu termínu končí aj daňové účtovníctvo..... zbytok je len súkromná evidencia
-31.12 = naratam všetky vystavené faktury a jednou sumou k cez uzavierkove operacie do POZD....nie k 31.12.2009....ale k 31.3.2009
-??? v knihe faktur a v knihe danových dokladov mam tieto faktura nepenažnou operaciou aj uhradit?? alebo ostanu ako neuhradene a uhrady prebehnu len cez dennik ....ostanú neuhradené a úhrady už nemusia prebehnúť cez denník.
na zaklade výkazu o prijmoch a výdavkoch k 31.03 urobim DP k 31.12 = ako prijem a výdaj zo živnosti ...áno, čítaj § 17, odsek 8, písm. a ZoDP...nezahrniem uzavierkove operacie tie dam do riadku 42 a 43 DP....nieeeéééé, práveže zahrnieš....tie riadky slúžia pre PÚ FO, čítaj aj Poučenie k vyplneniu DP, strana 2 posledné 4 riadky. To čo voláš uzávierkové operácie, musíš mať v JÚ zaúčtované už vo výslednom základe dane. Ak ešte treba....vráť sa na začiatok príspevku a čítaj znova.

je prosssssim tento postup spravny alebo som uuuuplne mimo,,,dik odpoveď je zeleným v texte.
Rekapitulácia :
Účtovníctvo podľa § 16, ods. 6, písm. b P-JÚ uzavrieš k 31.3.2009....vyčíslením rozdielu medzi dovtedy zaúčtovanými príjmami a výdavkami...ku ktorému priúčtuješ závierkové operácie podľa § 17, ods. 8, písm. a ZoDP....Výsledok ide do R11 Výkazu príjmov a výdavkov, aj R 40, alebo 41 DPFO.
monikal
15.02.10,20:49
no tak sa tu stým ukončenim živnosti zase trááápim a čitam kade tade všetko čo sa len da,,tak niečo na overenie
-neuhradene faktury došle ktore boli zaplatene po ukončeni živnosti, nevyplatene mzdy a odvody , poistné poratam a zapíšem iba do knihy závazkov do PD nie
-neuhradene faktury vyšle ktore boli zaplatene po ukončení živnosti poratam a zase pojdu do knihy pohladavok a nie do PD
- BV = aktualny zostatok k 31.03.2009
- pokladnu možem k 31.03.2009 dat osobnou spotrebou na nulu
- bankove poplatky za obdobie 01.04.2009-31.12.2009 kým ešte učet fungoval a behali tam platby poratam a k 31.03.2009 zaučtujem do dennika ako VOZD-uzavierkova operacia
- urobím si výkaz o PaV
- urobim si výkaz o MaZ tam budem mat zavazky z knihy zavazkov , pohladavky z knihy pohladavok a zostatok na učte
- urobim danove prijmy - výdaje a to čo bolo v knihe zaväzkov a pohladavok bude par 17
prosim o kontrolu,,,dik
ego.mc
15.02.10,21:12
no tak sa tu stým ukončenim živnosti zase trááápim a čitam kade tade všetko čo sa len da,,tak niečo na overenie
-neuhradene faktury došle ktore boli zaplatene po ukončeni živnosti, nevyplatene mzdy a odvody , poistné poratam a zapíšem iba do knihy závazkov do PD nie Všetky záväzky do PD v rámci uzávierkových operácií ako VOZD.
-neuhradene faktury vyšle ktore boli zaplatene po ukončení živnosti poratam a zase pojdu do knihy pohladavok a nie do PD Všetky pohľadávky do PD v rámci uzávierkových operácií ako POZD.
- BV = aktualny zostatok k 31.03.2009 Áno
- pokladnu možem k 31.03.2009 dat osobnou spotrebou na nulu Áno
- bankove poplatky za obdobie 01.04.2009-31.12.2009 kým ešte učet fungoval a behali tam platby poratam a k 31.03.2009 zaučtujem do dennika ako VOZD-uzavierkova operacia Nie, ako VOZD len do 31.3.2009, potom sú to už iba osobné financie a osobné výdavky.
- urobím si výkaz o PaV
- urobim si výkaz o MaZ tam budem mat zavazky z knihy zavazkov , pohladavky z knihy pohladavok a zostatok na učte K 31.3. už žiadne záväzky ani pohľadávky.
- urobim danove prijmy - výdaje a to čo bolo v knihe zaväzkov a pohladavok bude par 17
prosim o kontrolu,,,dik
Ešte raz si prečítaj príspevok od a_je_to.
a_je_to
15.02.10,21:42
Ešte raz si prečítaj príspevok od a_je_to.
- urobim si výkaz o MaZ tam budem mat zavazky z knihy zavazkov , pohladavky z knihy pohladavok a zostatok na učte K 31.3. už žiadne záväzky ani pohľadávky.
- urobim danove prijmy - výdaje a to čo bolo v knihe zaväzkov a pohladavok bude par 17
prosim o kontrolu,,,dik

ďakujem za podporu môjho príspevku, súhlasím.... ale s tou pripomienkou, že tie záväzky a pohľadávky ku dňu účtovnej závierky by vo výkaze majetku a záväzkov asi mali zostať vyčíslené. Oni síce majú byť zahrnuté do základu dane cez uzávierkové operácie Jú, ale nenuluje ich to. Stále trvajú až do momentu úhrady, ktorý nastane až po dni závierky.
monikal
15.02.10,23:41
ježiiiš ja krava teraz to tam vidim že to na tie riadky 42 a 43 vobec nepojde,,bude to iba v par.6 prijmy a výdaje zo živnosti
--tak som si poratala všetky zavazky a pohladavky od 01.04.2009 a k 31.03.2009 som to zaučtovala záväzky VOZD = faktury odvody, mzdy
a pohladavky k 31.03.2009 POZD = faktury
-- banka aktualny zostatok
--pokladna teda 0
--drobný majetojk do osobneho uživania
--dlhodobý majetok do osobneho uživania
??možem si za tie 3 mesiace uplatnit odpisy??
?? nezdanitelnu čiastku si dam iba za tie 3 mesiace,,dik
Zita5
16.02.10,04:54
ježiiiš ja krava teraz to tam vidim že to na tie riadky 42 a 43 vobec nepojde,,bude to iba v par.6 prijmy a výdaje zo živnosti
--tak som si poratala všetky zavazky a pohladavky od 01.04.2009 a k 31.03.2009 som to zaučtovala záväzky VOZD = faktury odvody, mzdy
a pohladavky k 31.03.2009 POZD = faktury
-- banka aktualny zostatok
--pokladna teda 0
--drobný majetojk do osobneho uživania
--dlhodobý majetok do osobneho uživania
??možem si za tie 3 mesiace uplatnit odpisy??
?? nezdanitelnu čiastku si dam iba za tie 3 mesiace,,dik

http://www.porada.sk/979341-post131.html
http://www.porada.sk/983132-post173.html
Zdenka 0705
16.02.10,05:33
ježiiiš ja krava teraz to tam vidim že to na tie riadky 42 a 43 vobec nepojde,,bude to iba v par.6 prijmy a výdaje zo živnosti
--tak som si poratala všetky zavazky a pohladavky od 01.04.2009 a k 31.03.2009 som to zaučtovala záväzky VOZD = faktury odvody, mzdy
a pohladavky k 31.03.2009 POZD = faktury
-- banka aktualny zostatok
--pokladna teda 0
--drobný majetojk do osobneho uživania
--dlhodobý majetok do osobneho uživania
??možem si za tie 3 mesiace uplatnit odpisy??
?? nezdanitelnu čiastku si dam iba za tie 3 mesiace,,dik
Odpisy nemôžeš uplatniť, nakoľko si majetok nemala v evidencii k 31.12.2009
Nezdaniteľnú čiastku si odrátaš celú za rok, nič nekrátiš.
Faktúry prijaté a vydané by si mala deliť nielen na POZD a VOZD, ale aj na ich jednotlivé členenie príjmov a výdavkov v PD.
jana007
16.02.10,05:42
- urobim si výkaz o MaZ tam budem mat zavazky z knihy zavazkov , pohladavky z knihy pohladavok a zostatok na učte K 31.3. už žiadne záväzky ani pohľadávky.
- urobim danove prijmy - výdaje a to čo bolo v knihe zaväzkov a pohladavok bude par 17
prosim o kontrolu,,,dik

ďakujem za podporu môjho príspevku, súhlasím.... ale s tou pripomienkou, že tie záväzky a pohľadávky ku dňu účtovnej závierky by vo výkaze majetku a záväzkov asi mali zostať vyčíslené. Oni síce majú byť zahrnuté do základu dane cez uzávierkové operácie Jú, ale nenuluje ich to. Stále trvajú až do momentu úhrady, ktorý nastane až po dni závierky.

Na školení u Ing.Prajovej nás upozorňovali, že v DP za rok 2009 sa už nevyplňujú riadky 42 a 43 (úpravy základu dane podľa §17). Všetky úpravy treba urobiť cez uzávierkové operácie. To znamená, že pohľadávky a záväzky by vo výkazoch mali zostať nulové.
monikal
16.02.10,06:22
prečo si odratam nezdanitelnu čiastku celu,,, ked som sa od 01.04.2009 zamestnala tak tam som si uplatnovala nezdanitelnu čiastku,,,,preto som sa pýtala na tie 3 mesiac
Timka1
16.02.10,06:29
prečo si odratam nezdanitelnu čiastku celu,,, ked som sa od 01.04.2009 zamestnala tak tam som si uplatnovala nezdanitelnu čiastku,,,,preto som sa pýtala na tie 3 mesiac


V DP typ B zrátaš príjmy zo živnosti a závislej činnosti a tým pádom si uplatňuješ celú NČ ročnú a to je 4025,70 €, nekrátiš ju.
Zdenka 0705
16.02.10,06:32
prečo si odratam nezdanitelnu čiastku celu,,, ked som sa od 01.04.2009 zamestnala tak tam som si uplatnovala nezdanitelnu čiastku,,,,preto som sa pýtala na tie 3 mesiac
Robíš si DP B sama. Do V. oddielu vypíšeš z Potvrdenia o zdanit. príjmocho od zamestnávateľa riadky 34,35, možno aj 36 a 37 máš základ dane zo záv. činnosti.
Nezdaniteľnú časť celú uvádzaš až na r. 70 /ak nie si starobný dôchodca/.
monikal
16.02.10,06:46
jejda ja som zabudla na to potvrdenie od zamestnavatela,,,ano mate pravdu dakujem
monikal
16.02.10,07:23
a viete mi ešte poradit ako je to ked do 31.032009 som bola szčo a od 01.04.2009 s.r.o??
- SF musim nejako preučtovat alebo ho neriešim
- majetok ktory je davno odpisany preradim do os.uživania a 01.04.-2009 ho vložim do s.r.o v hodnote v ktorej som ho vyradila alebo v nulovej,,
- majetok ktorý som kupila v 2008 za cca 100.000,-,, v roku 2008 odpis 25.000,- zostatková cena 75,000,-,,,v tejto cene vystaví szčo fakturu na s,r,o za predaj majetku v sume 75.000,- a v s.r.o ho budem odpisovat 75.000,-/4
je to takto nejako?? dik
monikal
16.02.10,08:09
a teraz som sa dočitala na porade že ak mam nedoodpisovaný majetok v hodnote 75.000,- ktorý predavam - vystavím na neho fakturu a dam POZD a v ramci uzavierkových operácii dám odpis majetku či ako to nazvem na sumu 75,000,- ako VOZD takže sa mi to vynuluje,,,dobre som to pochopila??? dik
monikal
16.02.10,08:47
prosimmm PORADI MI NIEKTO
a_je_to
19.02.10,21:10
Na školení u Ing.Prajovej nás upozorňovali, že v DP za rok 2009 sa už nevyplňujú riadky 42 a 43 (úpravy základu dane podľa §17). Všetky úpravy treba urobiť cez uzávierkové operácie. To znamená, že pohľadávky a záväzky by vo výkazoch mali zostať nulové.

S prvými dvomi vetami predsa súhlasím, netrvrdil som opak. Ale....znamená ? Prečo by malo znamenať....že pohľadávky a záväzky by vo výkazoch mali zostať nulové....keď neboli zaplatené, iba zahrnuté do základu dane ? To tvrdíš Ty, alebo Ing. Prajová ? Neviem, kto to je....nezáleží....ale pohľadávky a záväzky sa pripočítaním k základu dane cez uzávierkové operácie peňažného denníka nevyrovnávajú a neuhradia, ostávajú ku dňu závierky naďalej pohľadávkami a záväzkami v tej istej hodnote, ako boli. Preto podľa mňa nemôžu zostať nulové, iba kvôli logike...
a_je_to
19.02.10,21:28
a teraz som sa dočitala na porade že ak mam nedoodpisovaný majetok v hodnote 75.000,- ktorý predavam - vystavím na neho fakturu a dam POZD a v ramci uzavierkových operácii dám odpis majetku či ako to nazvem na sumu 75,000,- ako VOZD takže sa mi to vynuluje,,,dobre som to pochopila??? dik
Bol by to hazard s mladým nádejným účtovníckym osudom....odpovedať Ti iba áno....Majetok má svoju obstarávaciu cenu, zostatkovú cenu a predajnú cenu. Odpisuje sa pri predaji zostatková cena cez uzávierkové operácie ....a do POZD sa dáva predajná cena, ktorá sa samozrejme nemusí rovnať zostatkovej, môže byť nižšia, alebo vyššia. Aj keby boli rovnaké, nič sa nenuluje, aj príjem aj výdavok zostáva, iba má nulový vplyv na dovtedajší základ dane.
Zdenka 0705
20.02.10,06:17
S prvými dvomi vetami predsa súhlasím, netrvrdil som opak. Ale....znamená ? Prečo by malo znamenať....že pohľadávky a záväzky by vo výkazoch mali zostať nulové....keď neboli zaplatené, iba zahrnuté do základu dane ? To tvrdíš Ty, alebo Ing. Prajová ? Neviem, kto to je....nezáleží....ale pohľadávky a záväzky sa pripočítaním k základu dane cez uzávierkové operácie peňažného denníka nevyrovnávajú a neuhradia, ostávajú ku dňu závierky naďalej pohľadávkami a záväzkami v tej istej hodnote, ako boli. Preto podľa mňa nemôžu zostať nulové, iba kvôli logike...
Ja tiež rozmýšľam, ako spraviť výkazy pri končiacich FO. A skúsila som sa na to pozrieť z inej strany:
Nezaplatené pohľadávky a záväzky si pripočítam, k základu dane cez uzáv. operácie, a tým pádom z pohľadu DÚ ich mám vysporiadané, čiže zdanené.
A výkazy predsa robím len pre DÚ, takže by som dala nulové /okrem stavu účtu/, veď ich už ďalej nezaujíma, či Ti odberateľ zaplatí, hlavne že si príjem zdanil. Vidím v tom ich "logiku".
Veď všetci dobre vieme, že jednoduché účtovníctvo je skôr daňové ako účtovné. A preto aj vo výkazoch nehľadajme účtovnú logiku, ale daňovú :cool:
monikal
20.02.10,21:43
fuuha dakujem za odpovede a teraz som v neistote či výkaz o majetku a záväzkoch dat nulove alebo tam nechat zostatky,,,,hmmmm
a_je_to
20.02.10,21:45
Ja tiež rozmýšľam, ako spraviť výkazy pri končiacich FO. A skúsila som sa na to pozrieť z inej strany:
Nezaplatené pohľadávky a záväzky si pripočítam, k základu dane cez uzáv. operácie, a tým pádom z pohľadu DÚ ich mám vysporiadané, čiže zdanené.
A výkazy predsa robím len pre DÚ, takže by som dala nulové /okrem stavu účtu/, veď ich už ďalej nezaujíma, či Ti odberateľ zaplatí, hlavne že si príjem zdanil. Vidím v tom ich "logiku".
Veď všetci dobre vieme, že jednoduché účtovníctvo je skôr daňové ako účtovné. A preto aj vo výkazoch nehľadajme účtovnú logiku, ale daňovú :cool:
No.....uvažuješ síce dobre, ale ak sa nenahneváš, skúsim Ťa posunúť „o level“ ďalej. Je pravda, že JÚ je hlavne daňové, ale daňový je len a len peňažný denník. Výkazy zostávajú čisto účtovné a žiadny nadradený daňový princíp okrem hotových účtovných výstupov z peňažného denníka ich neriadi. Nerobia sa iba pre daňový úrad, ale pre všetkých užívateľov účtovníctva. Prvým užívateľom, ak to Ty chceš....je správca dane /DÚ/, druhým je majiteľ firmy, tretím je účtovná firma, štvrtým je Štatistický úrad SR. Ak Ty vykazuješ záväzok, niekto ho musí vykazovať ako svoju pohľadávku a v rámci štatistiky by mala táto väzba zostať zachovaná. Aj keď pri ukončení podnikania trebárs v prvom polroku to môže štatistiku poznačiť skôr nepriaznivo, než priaznivo. Záväzky nemôžu zostať predsa čisté. Dôkaz ? A keď Ti vyjde daňová povinnosť, dpfo, tak ju nevykazuješ vo VMZ ? Veď je to posledný záväzok účtovného roka.... a ten do uzávierkových operácií nejde. VMZ je účtovný výkaz, ktorý musí zobrazovať účtovný stav majetku, aj nevyrovnaných pohľadávok a záväzkov ku dňu účtovnej závierky /skončeniu podnikania/ podľa inventarizácie. V § 5 P-JÚ sa uvádza .... pohľadávky a záväzky z obchodných vzťahov....a nie z daňového účtovníctva. Napokon, aj DÚ zrejme radšej uvíta stav záväzkov a pohľadávok vo výkazoch a skontroluje, či boli v správnych sumách prenesené do základu dane cez uzávierkové operácie. Ak sú riadky prázdne, musí sumy nasčítať z KP a KZ....ak si aj tie v mene daňového účtovníctva už nevysporiadala. No...a napokon ešte ....vysvetlivky k VMZ pre riadky 8 a 17 píšu že .... tu sa uvádzajú údaje z KP a KZ. V KP a v KZ nemôžeš predsa vynulovať pohľadávky a záväzky iba preto, že si ich už zahrnula do uzávierkových operácií. Ale súhlasím s Tebou, že....aj účtovné predpisy by v tejto veci mali byť konkrétnejšie.
Zdenka 0705
21.02.10,05:35
No.....uvažuješ síce dobre, ale ak sa nenahneváš, skúsim Ťa posunúť „o level“ ďalej. Je pravda, že JÚ je hlavne daňové, ale daňový je len a len peňažný denník. Výkazy zostávajú čisto účtovné a žiadny nadradený daňový princíp okrem hotových účtovných výstupov z peňažného denníka ich neriadi. Nerobia sa iba pre daňový úrad, ale pre všetkých užívateľov účtovníctva. Prvým užívateľom, ak to Ty chceš....je správca dane /DÚ/, druhým je majiteľ firmy, tretím je účtovná firma, štvrtým je Štatistický úrad SR. Ak Ty vykazuješ záväzok, niekto ho musí vykazovať ako svoju pohľadávku a v rámci štatistiky by mala táto väzba zostať zachovaná. Aj keď pri ukončení podnikania trebárs v prvom polroku to môže štatistiku poznačiť skôr nepriaznivo, než priaznivo. Záväzky nemôžu zostať predsa čisté. Dôkaz ? A keď Ti vyjde daňová povinnosť, dpfo, tak ju nevykazuješ vo VMZ ? Veď je to posledný záväzok účtovného roka.... a ten do uzávierkových operácií nejde. VMZ je účtovný výkaz, ktorý musí zobrazovať účtovný stav majetku, aj nevyrovnaných pohľadávok a záväzkov ku dňu účtovnej závierky /skončeniu podnikania/ podľa inventarizácie. V § 5 P-JÚ sa uvádza .... pohľadávky a záväzky z obchodných vzťahov....a nie z daňového účtovníctva. Napokon, aj DÚ zrejme radšej uvíta stav záväzkov a pohľadávok vo výkazoch a skontroluje, či boli v správnych sumách prenesené do základu dane cez uzávierkové operácie. Ak sú riadky prázdne, musí sumy nasčítať z KP a KZ....ak si aj tie v mene daňového účtovníctva už nevysporiadala. No...a napokon ešte ....vysvetlivky k VMZ pre riadky 8 a 17 píšu že .... tu sa uvádzajú údaje z KP a KZ. V KP a v KZ nemôžeš predsa vynulovať pohľadávky a záväzky iba preto, že si ich už zahrnula do uzávierkových operácií. Ale súhlasím s Tebou, že....aj účtovné predpisy by v tejto veci mali byť konkrétnejšie.
...áno... posunul si ma o "level" vyššie :)...ďakujem a cením si Tvoje rady, sú logicky odôvoditeľné a zrozumiteľné. Ďakujem.
holubička1
21.02.10,17:22
No.....uvažuješ síce dobre, ale ak sa nenahneváš, skúsim Ťa posunúť „o level“ ďalej. Je pravda, že JÚ je hlavne daňové, ale daňový je len a len peňažný denník. Výkazy zostávajú čisto účtovné a žiadny nadradený daňový princíp okrem hotových účtovných výstupov z peňažného denníka ich neriadi. Nerobia sa iba pre daňový úrad, ale pre všetkých užívateľov účtovníctva. Prvým užívateľom, ak to Ty chceš....je správca dane /DÚ/, druhým je majiteľ firmy, tretím je účtovná firma, štvrtým je Štatistický úrad SR. Ak Ty vykazuješ záväzok, niekto ho musí vykazovať ako svoju pohľadávku a v rámci štatistiky by mala táto väzba zostať zachovaná. Aj keď pri ukončení podnikania trebárs v prvom polroku to môže štatistiku poznačiť skôr nepriaznivo, než priaznivo. Záväzky nemôžu zostať predsa čisté. Dôkaz ? A keď Ti vyjde daňová povinnosť, dpfo, tak ju nevykazuješ vo VMZ ? Veď je to posledný záväzok účtovného roka.... a ten do uzávierkových operácií nejde. VMZ je účtovný výkaz, ktorý musí zobrazovať účtovný stav majetku, aj nevyrovnaných pohľadávok a záväzkov ku dňu účtovnej závierky /skončeniu podnikania/ podľa inventarizácie. V § 5 P-JÚ sa uvádza .... pohľadávky a záväzky z obchodných vzťahov....a nie z daňového účtovníctva. Napokon, aj DÚ zrejme radšej uvíta stav záväzkov a pohľadávok vo výkazoch a skontroluje, či boli v správnych sumách prenesené do základu dane cez uzávierkové operácie. Ak sú riadky prázdne, musí sumy nasčítať z KP a KZ....ak si aj tie v mene daňového účtovníctva už nevysporiadala. No...a napokon ešte ....vysvetlivky k VMZ pre riadky 8 a 17 píšu že .... tu sa uvádzajú údaje z KP a KZ. V KP a v KZ nemôžeš predsa vynulovať pohľadávky a záväzky iba preto, že si ich už zahrnula do uzávierkových operácií. Ale súhlasím s Tebou, že....aj účtovné predpisy by v tejto veci mali byť konkrétnejšie.
No hej spravila v alfe uzávierkové operácie t.j. všetky záväzky a pohľadávky, sklad postupne cez ID, to sa mi prenesie do odd VI. riadok 2 údaje zo živnosti, no a tým pádom sa mi tie záväzky a pohľ vynulujú, do riadku 42 a 43 už tieto údaje neuvádzam, No ale potom mi VOMZ zostáva nulový, lebo som tie zav a pohľ. vysporiadal cez uzávierkové operácie, čo mám teda teraz s tým urobiť, aby to bolo správne????:)
holubička1
21.02.10,17:53
No hej spravila v alfe uzávierkové operácie t.j. všetky záväzky a pohľadávky, sklad postupne cez ID, to sa mi prenesie do odd VI. riadok 2 údaje zo živnosti, no a tým pádom sa mi tie záväzky a pohľ vynulujú, do riadku 42 a 43 už tieto údaje neuvádzam, No ale potom mi VOMZ zostáva nulový, lebo som tie zav a pohľ. vysporiadal cez uzávierkové operácie, čo mám teda teraz s tým urobiť, aby to bolo správne????:)
Neporadí mi nikto...
a_je_to
21.02.10,18:08
No hej spravila v alfe uzávierkové operácie t.j. všetky záväzky a pohľadávky, sklad postupne cez ID, to sa mi prenesie do odd VI. riadok 2 údaje zo živnosti, no a tým pádom sa mi tie záväzky a pohľ vynulujú, do riadku 42 a 43 už tieto údaje neuvádzam, No ale potom mi VOMZ zostáva nulový, lebo som tie zav a pohľ. vysporiadal cez uzávierkové operácie, čo mám teda teraz s tým urobiť, aby to bolo správne????:)
Uviedol som iba svoj zdôvodnený názor. DRSR by možno na otázku odpovedalo inak....a možno by o týždeň vydalo opačný názor....aj to sa stáva, aj úrady aj ľudia sú omylní, .... občas aj ja.
Nepoznám Alfu, možno je naprogramovaná tak, aby to vynulovalo vždy, alebo iba pri zadaní nejakého príznaku prenosu, ktorý možno vynechať. Predpokladám, že ide o program, ktorý trvalo nefixuje každý zápis, v ktorom možno opravovať vstupy a vždy vypočíta a zobrazí nové výstupy. Skús sa s ním trochu pohrať, poexperimentovať. Pri účtovaní závierkových operácií by žiadny program nemal vykonať žiadny pohyb v stavoch pokladne, ani v banke, iba príjmy a výdavky celkom a v rozpisoch. Možno keď by sa pohľadávka a záväzok uviedol v závierkovej operácii iba sumou, bez uvedenia čísla, alebo príznaku KP a KZ, tak by ho ponechalo nevyrovnaný. Pozri aj príručku, prípadne volaj technickú podporu.....možno sa ešte ozve niekto, kto s tým má skúsenosť priamo v Alfe.
holubička1
21.02.10,19:41
Uviedol som iba svoj zdôvodnený názor. DRSR by možno na otázku odpovedalo inak....a možno by o týždeň vydalo opačný názor....aj to sa stáva, aj úrady aj ľudia sú omylní, .... občas aj ja.
Nepoznám Alfu, možno je naprogramovaná tak, aby to vynulovalo vždy, alebo iba pri zadaní nejakého príznaku prenosu, ktorý možno vynechať. Predpokladám, že ide o program, ktorý trvalo nefixuje každý zápis, v ktorom možno opravovať vstupy a vždy vypočíta a zobrazí nové výstupy. Skús sa s ním trochu pohrať, poexperimentovať. Pri účtovaní závierkových operácií by žiadny program nemal vykonať žiadny pohyb v stavoch pokladne, ani v banke, iba príjmy a výdavky celkom a v rozpisoch. Možno keď by sa pohľadávka a záväzok uviedol v závierkovej operácii iba sumou, bez uvedenia čísla, alebo príznaku KP a KZ, tak by ho ponechalo nevyrovnaný. Pozri aj príručku, prípadne volaj technickú podporu.....možno sa ešte ozve niekto, kto s tým má skúsenosť priamo v Alfe.
Ok vdaka:)
v.balogova
21.02.10,20:06
Takže ak dáš pri zadávaní ID sumu a zaškrtneš úhrada záv. alebo pohľ. tak ti to spáruje a potom tam máš 0. Ak si úhradu nezaškrtneš tak to nespáruje a zostatky ti zostanú.
Prima73
04.03.10,06:12
Zdravim, mam otazku, ak ukoncujem zivnost 28.1. a mam neuhradene odvody do ZP. 28.1. spravim uzavierkovy interny doklad - vydavok (ucel mam pouzit:odvody do fondov alebo iny odpocitatelny od zakladu dane (v tomto pripade mi to ale vo vykaze o majetku a zaväzkoch zarata do prevadzkovej rezie).
Dalej pri cerpani dotacie z UP, z ktorej sa cerpalo na nakup kratkodobeho majetku, tiez spravim 28.1. uzavierkovy interny doklad - prijem (ucel pouzitia: Iny zdanitelny prijem)???
Dakujem za pomoc.
Zita5
04.03.10,06:18
Zdravim, mam otazku, ak ukoncujem zivnost 28.1. a mam neuhradene odvody do ZP. 28.1. spravim uzavierkovy interny doklad - vydavok (ucel mam pouzit:odvody do fondov alebo iny odpocitatelny od zakladu dane (v tomto pripade mi to ale vo vykaze o majetku a zaväzkoch zarata do prevadzkovej rezie).
Dalej pri cerpani dotacie z UP, z ktorej sa cerpalo na nakup kratkodobeho majetku, tiez spravim 28.1. uzavierkovy interny doklad - prijem (ucel pouzitia: Iny zdanitelny prijem)???
Dakujem za pomoc.

28.1. ktorého roku ?
Prima73
04.03.10,10:09
28.1. ktorého roku ?

28.1.2009 ukoncil SZCO zivnost. Zostal mu zaväzok, nezaplatene odvody do zdravotnej poistovne v sume 290,82 eura. Spravila som ID-vydavok v cleneni odvody do fondov ako uzavierkovy doklad. AJ ked ich ma este neuhradene, ale aby sa mu to dostalo do DP za rok 2009. Spravila som to spravne? Dakujem za pomoc.
Zita5
04.03.10,12:45
28.1.2009 ukoncil SZCO zivnost. Zostal mu zaväzok, nezaplatene odvody do zdravotnej poistovne v sume 290,82 eura. Spravila som ID-vydavok v cleneni odvody do fondov ako uzavierkovy doklad. AJ ked ich ma este neuhradene, ale aby sa mu to dostalo do DP za rok 2009. Spravila som to spravne? Dakujem za pomoc.

Pokiaľ ukončil živnosť tak správne , nakoľko pri ukončení živnosti k 28.1.2009 upravujete základ dane §17 odst.8 písm.a. To znamená okrem iného ,čsa týka záväzkov , všetky nezaplatené záväzky sa stávajú výdavkami OVZD a nezaplatené pohľadávky sa stávajú zdaniteľným príjmom OVZ .
Prima73
05.03.10,05:38
Pokiaľ ukončil živnosť tak správne , nakoľko pri ukončení živnosti k 28.1.2009 upravujete základ dane §17 odst.8 písm.a. To znamená okrem iného ,čsa týka záväzkov , všetky nezaplatené záväzky sa stávajú výdavkami OVZD a nezaplatené pohľadávky sa stávajú zdaniteľným príjmom OVZ .


Dakujem za odpoved, kedze som este nerobila ukoncenie zivnosti, mam este jednu otazku: Z uctovnictva sa prenesu udaje do Danoveho priznania, V DP sa to automaticky uvedie v tab.č.1 riadok 2 (vydavok zo zivnosti), do Danoveho priznania tento zaväzok, ktory som uzavierkovym dokladom dala do penazneho dennika uz do riadku 43 (polozky znizujuce zaklad dane, zvysujuce stratu, paragraf 17) neuvadzam?
Zita5
05.03.10,05:47
Dakujem za odpoved, kedze som este nerobila ukoncenie zivnosti, mam este jednu otazku: Z uctovnictva sa prenesu udaje do Danoveho priznania, V DP sa to automaticky uvedie v tab.č.1 riadok 2 (vydavok zo zivnosti), do Danoveho priznania tento zaväzok, ktory som uzavierkovym dokladom dala do penazneho dennika uz do riadku 43 (polozky znizujuce zaklad dane, zvysujuce stratu, paragraf 17) neuvadzam?

http://www.porada.sk/979341-post131.html

http://www.porada.sk/983132-post173.html

Neuvádzate .
Prima73
05.03.10,05:55
ivustek
05.03.10,06:00
citujem: poratam si poplatky banke,uroky, až do 12 mesiaca a 31.12. to dám ako VOZD


poplatky banke, ktoré boli po ukončení živnosti sú VNZD
reagovala so na úvodný príspevok
ivustek
05.03.10,06:02
citujem: -31.03.2009 odobnou spotrebou vynulujem zostatok v banke


myslím, že zostatok treba nechať taký, aký bol k 31.3.2009
reagovala som na úvodný príspevok
Zita5
05.03.10,06:04
citujem: -31.03.2009 odobnou spotrebou vynulujem zostatok v banke


myslím, že zostatok treba nechať taký, aký bol k 31.3.2009

ivustek , nie je jasné z Tvojej odpovede, koho príspevok cituješ.Prosím o doplnenie .:)
ivustek
05.03.10,06:08
jasné, hneď som si to uvedomila, tak som to dodatočne opravila.Ďakujem.
Prima73
15.03.10,06:01
Dobry den, pri ukonceni zivnosti k datumu 28.2.2010 treba spravit Vykazy k tomuto datumu, uctovnictvo sa uzavrie a zalozi. Odovzdavaju sa tieto vykazy teraz niekam, alebo sa prilozia az k danovemu priznaniu za rok 2010? Dakujem za odpoved.
Timka1
15.03.10,06:10
Dobry den, pri ukonceni zivnosti k datumu 28.2.2010 treba spravit Vykazy k tomuto datumu, uctovnictvo sa uzavrie a zalozi. Odovzdavaju sa tieto vykazy teraz niekam, alebo sa prilozia az k danovemu priznaniu za rok 2010? Dakujem za odpoved.

priložia sa k DP za rok 2010 s dátumom od 01.2010 do 02.2010 k 28.2.2010
Heleč
15.03.10,15:50
Poprosím o radu -
SZČO ukončilživnosť 31.1.2009.
Dlhodobý majetok ma v sume 8.216,-€ - nepredal, ani nikdy neodpisoval. Čo s ním? Zostane ta suma aj na vo výkaze aj na konci?

Ďakujem
Heleč
15.03.10,17:29
Poprosím o radu -
SZČO ukončilživnosť 31.1.2009.
Dlhodobý majetok ma v sume 8.216,-€ - nepredal, ani nikdy neodpisoval. Čo s ním? Zostane ta suma aj na vo výkaze aj na konci?

Ďakujem


poprosím o radu
NICOLETTA
16.03.10,12:03
Dobry den,

a co s drobnym majetkom evidovanym v JU ako zasoby? Aj ten sa
musi pripocitat k ZD?
invest
16.03.10,12:48
Tiež mám chaos s ukončením živnosti. Kamarát ukončil živnosť 31.1.2009. potom bo na UP a od 1.8.2009 je znovu živnostník. Ako podať DP?? na ktoré DIČ?? alebo samostatne??
Katarina
16.03.10,13:44
Heleč k 31.1.2009 na karte DHIM vyznačiť - preradené do osobného užívania a tým pádom vyradiť. Do výkazu sa už neuvádza.
Katarina
16.03.10,13:47
Dobry den,

a co s drobnym majetkom evidovanym v JU ako zasoby? Aj ten sa
musi pripocitat k ZD?

Nie nepripočíta sa k základu dane, ak sa jedná o staré veci doporučujem vyradiť - vyraďovací protokol, resp. preradiť do osobného užívania. Vynuluje sa tak kniha drobného majetku.
Anik
16.03.10,14:19
Predpokladám že DIČ má len jedno - prinajhoršom to môže dať na R.Č to je jedinečné a na DÚ to k nemu priradia . Každí podáva len jedno DP a v tom zohľadní všetky svoje príjmy
invest
16.03.10,16:40
Predpokladám že DIČ má len jedno - prinajhoršom to môže dať na R.Č to je jedinečné a na DÚ to k nemu priradia . Každí podáva len jedno DP a v tom zohľadní všetky svoje príjmy
Súhlasím. Overovala som so to a naozaj má pridelené to isté DIČ.
invest
16.03.10,16:41
Heleč k 31.1.2009 na karte DHIM vyznačiť - preradené do osobného užívania a tým pádom vyradiť. Do výkazu sa už neuvádza.
a čo s nepredaným tovarom v predajni po ukončení živnosti?
Zita5
16.03.10,16:43
a čo s nepredaným tovarom v predajni po ukončení živnosti?

Nepredaný tovar musíte zahrnúť do základu dane .Mohli ste spraviť radšej nejaký výpredaj za cenu nižšiu .
adams
16.03.10,17:53
Ako to je s ukončením živnosti, keď živnostník uplatňuje paušálne výdavky. Ide mi hlavne o to, že keď mu do priznania dám len príjmy, ktoré mal do dňa ukončenia živnosti (bez príjmov podľa § 17, ktorými upravím základ dane), vyjdu mu aj menšie výdavky. Ako by som mala správne vyplniť daňové priznanie?

1. spôsob:
- príjmy podľa § 6 (bez neuhrádených pohľadávok ku dňu skončenia)
- výdavky 40 % z príjmov + preukázateľné odvody
- r. 42 príjmy podľa § 17 (suma neuhradených pohľadávok, tj. uzávierkové operácie)
- r. 43 ??? alebo nič?
- r. 44 základ dane

2. spôsob:
- príjmy podľa § 6 (všetky - aj uzávierkové operácie)
- výdavky 40 % z príjmov + preukázateľné odvody
- r. 42 nula alebo nič
- r. 43 nula alebo nič
- r. 44 základ dane

Ďakujem za Vaše odpovede
Anik
16.03.10,18:00
druhý bod je správne
Anik
16.03.10,18:01
cez uzávierkové operácie poriešiš ešte aj následné príjmy a výdavky súvisiace priamo so živnosťou
Zita5
16.03.10,18:03
adams
16.03.10,18:17
Ešte raz ďakujem... uzavierkové operácie mi sú jasné, len si nie som ista ako to doplnit do priznania. Na základe toho 2. spôsobu vyplním priznanie. 40 % paušálne výdavky budem počítať z celkových príjmov (tj. príjmy do skončenia živnosti + uzávierkové operácie)? Ja si myslím, že z celkových príjmov... len som zvedavá aj na Váš názor.
Janka12345
17.03.10,13:10
Ja som ukončila živnosť 4.5.2009. Do konca mája mi fungoval firemný účet. všetky neuhradené záväzky a pohľadávky po tomto termíne som uhradila zo súkromného účtu. Tento som si aj pridala do účtovníctva a všetky úhrady som zaúčtovala na tomto účte.
Môže to tak byť, alebo to musím urobiť cez ID a zaúčtovať ako iný zdaň. príjem a výdavok?
ivustek
17.03.10,13:17
súkromný účet do účtovníctva nepleťte - určite ho nemáte na DÚ zahlásený a dokonca je o ňom účtované po skončení podnikania.. Účtovníctvo uzavrite 4.5.2009. Urobte uzávierkové operácie- ID - kde do POZD dáte všetky pohľadávky a zásoby a do VOZD všetky záväzky. Takže tie veci čo ste účtovali na súkromnom účte sa Vám do DP dostanú. Až potom vyčíslite ZD. A to, či ste vy Vaše záväzky uhradili zo súkromného účtu už nikoho nezaujíma.
Janka12345
17.03.10,13:27
súkromný účet do účtovníctva nepleťte - určite ho nemáte na DÚ zahlásený a dokonca je o ňom účtované po skončení podnikania.. Účtovníctvo uzavrite 4.5.2009. Urobte uzávierkové operácie- ID - kde do POZD dáte všetky pohľadávky a zásoby a do VOZD všetky záväzky. Takže tie veci čo ste účtovali na súkromnom účte sa Vám do DP dostanú. Až potom vyčíslite ZD. A to, či ste vy Vaše záväzky uhradili zo súkromného účtu už nikoho nezaujíma.
Ďakujem za radu. Keď budem robiť uzávierkové operácie cez ID, nemám to párovať s pohľadávkami a záväzkami, aby som mala ich zostatky na výkaze?
ivustek
18.03.10,05:32
Ďakujem za radu. Keď budem robiť uzávierkové operácie cez ID, nemám to párovať s pohľadávkami a záväzkami, aby som mala ich zostatky na výkaze?
V uzávierkových operáciách tie pohľadávky a záväzky uvediete do príjmov a výdajov. Vo výkazoch však budú vykázané ako zostatky, teda výkazy nebudú nulové.
ego.mc
18.03.10,06:21
Ako to je s ukončením živnosti, keď živnostník uplatňuje paušálne výdavky. Ide mi hlavne o to, že keď mu do priznania dám len príjmy, ktoré mal do dňa ukončenia živnosti (bez príjmov podľa § 17, ktorými upravím základ dane), vyjdu mu aj menšie výdavky. Ako by som mala správne vyplniť daňové priznanie?

1. spôsob:
- príjmy podľa § 6 (bez neuhrádených pohľadávok ku dňu skončenia)
- výdavky 40 % z príjmov + preukázateľné odvody
- r. 42 príjmy podľa § 17 (suma neuhradených pohľadávok, tj. uzávierkové operácie)
- r. 43 ??? alebo nič?
- r. 44 základ dane

2. spôsob:
- príjmy podľa § 6 (všetky - aj uzávierkové operácie)
- výdavky 40 % z príjmov + preukázateľné odvody
- r. 42 nula alebo nič
- r. 43 nula alebo nič
- r. 44 základ dane

Ďakujem za Vaše odpovede
Keďže živnostník uplatňuje paušálne náhrady, 2. spôsob nemôže použiť.
Nevedie predsa účtovníctvo, takže nemá žiadne uzávierkové operácie!
korela888
18.03.10,07:06
Dobrý deň, mám otázočku ohľadom ukončenia živnosti. Daňovník ju prerušil v polovici r. 2008 do 06.07.2009 a následne ju zrušil. V DP za rok 2008 sme pripočítali pohľ. a záväzky ako pri ukončení, vzhľadom k tomu, že živnosť neobnovil do dátumu na podanie DP. Teraz po ukončení živnosti ( 07/2009 )v mesiaci 09/2009 mu došli úroky z omeškania z exekúcie z neskoro uhradených faktúr a zároveň zaplatil v 10/2009 aj nedoplatok na RZZP. Môžem tieto príjmy a výdavky zahrnúť ako par. 6 a použiť aj 40 % výdavkov k tomu, alebo by to malo isť podľa par. 8 ? Ovplyvní mi to aj RZZP za rok 2009. Vie mi niekto poradiť? ďakujem
via
18.03.10,09:00
Keďže živnostník uplatňuje paušálne náhrady, 2. spôsob nemôže použiť.
Nevedie predsa účtovníctvo, takže nemá žiadne uzávierkové operácie!
"Riadky 42 a 43 vypĺňa len daňovník, ktorý účtuje v sústave podvojného účtovníctva ....."

z tohto mi teda vyplýva, že aj neuhradené pohľadávky zahrnie do riadku 2 - príjmy zo živnosti, uplatní aj na ne 40% paušál a odpočíta poistné uhradené do dňa, kým zrušil živnosť .... kalkulujem správne?
Tabitha
22.03.10,19:43
Pokiaľ ukončil živnosť tak správne , nakoľko pri ukončení živnosti k 28.1.2009 upravujete základ dane §17 odst.8 písm.a. To znamená okrem iného ,čsa týka záväzkov , všetky nezaplatené záväzky sa stávajú výdavkami OVZD a nezaplatené pohľadávky sa stávajú zdaniteľným príjmom OVZ .
dobrý deň,prepáčte ,že sa takto hlupo pýtam /je to tu napísané.len tomu nemožem uveriť/je to naozaj tak, že o nuhradene záväzky/mám neuhradene závazky z rokov 1996 až do r.2009/ si možem ponížiť základ dane??žijem v tom že síce neuhradene pohladavky sa musia zdaniť /dostať ich do základu dane/ ale o neuhradene záväzky si nemožem ponížiť ZD...nemá to nič spoločné s rokom z ktorého sa neuhradene pohladavky "ťahaju"??ukončili sme živnosť k 9.7.2009 dakujeeem
Tabitha
23.03.10,08:06
dobrý deň,prepáčte ,že sa takto hlupo pýtam /je to tu napísané.len tomu nemožem uveriť/je to naozaj tak, že o nuhradene záväzky/mám neuhradene závazky z rokov 1996 až do r.2009/ si možem ponížiť základ dane??žijem v tom že síce neuhradene pohladavky sa musia zdaniť /dostať ich do základu dane/ ale o neuhradene záväzky si nemožem ponížiť ZD...nemá to nič spoločné s rokom z ktorého sa neuhradene pohladavky "ťahaju"??ukončili sme živnosť k 9.7.2009 dakujeeem
ahojte neodpovie mi niekto:confused: dakjeeeem
Zita5
23.03.10,10:09
dobrý deň,prepáčte ,že sa takto hlupo pýtam /je to tu napísané.len tomu nemožem uveriť/je to naozaj tak, že o nuhradene záväzky/mám neuhradene závazky z rokov 1996 až do r.2009/ si možem ponížiť základ dane??žijem v tom že síce neuhradene pohladavky sa musia zdaniť /dostať ich do základu dane/ ale o neuhradene záväzky si nemožem ponížiť ZD...nemá to nič spoločné s rokom z ktorého sa neuhradene pohladavky "ťahaju"??ukončili sme živnosť k 9.7.2009 dakujeeem

Zákon o dani z príjmu

§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t126521-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-09-2009-do-31-12-2009-a.html#hore)

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,

c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
eva.ch
23.03.10,13:36
Dobrý deň, mam 3 otázky k ukončeniu živnosti jednej SZČO(kaderníčka):
1. SZČO ukončila podnikanie k 8. 10. 2009. Zostava mi tam nedoplatená pôžička (od FO, nie z banky), ktorú spláca mesačne vždy k 20. v mesiaci a dátum poslednej splátky pôžičky je až 20. 10. 2011. čo s tým? a s úrokmi? Môžem si ich dať nejako do výdajov, lebo sa aj naďalej bude platiť, alebo to zostane visieť v záväzkoch?
2. hoci končila živnosť 8. 10. 2009, este prišla do svojej prevádzky 12. 10. a kedze zabudla k 8. 10. 2009 vytlačiť z ERP mesačnu uzávierku, tak ešte nahodila do nej príjem 2 €, teda toho 12., (neviem z akého dôvodu to urobila) a vytlačila aj k 12. mesačnú uzávierku. A ja teraz neviem čo s tým mám urobiť. Príjem z ERP účtujem mesačne na konci mesiaca jedným zápisom.
3. Keďže bola v prenajatých priestoroch, tak jej na začiatku 10. mesiaca prišla faktúra za nájom na celý mesiac a tú aj hneď uhradila v plnej výške. Ja som si túto sumu vydelila 31 a vynásobila 8(teda do 8.10.2010)a v tejto sume som si ju nahrala do záväzkov. Výdavkový doklad som dala tiež len na túto sumu. Bolo to tak správne? Alebo som ju mala nahrať v plnej výške a pri úhrade rozdeliť tých 8 dní ako VOZD a zvyšných 23 dní ako VNZD?
Mohol by mi prosím niekto poradiť? Vopred veeeľmi ďakujem
Zita5
23.03.10,17:10
Dobrý deň, mam 3 otázky k ukončeniu živnosti jednej SZČO(kaderníčka):
1. SZČO ukončila podnikanie k 8. 10. 2009. Zostava mi tam nedoplatená pôžička (od FO, nie z banky), ktorú spláca mesačne vždy k 20. v mesiaci a dátum poslednej splátky pôžičky je až 20. 10. 2011. čo s tým? a s úrokmi? Môžem si ich dať nejako do výdajov, lebo sa aj naďalej bude platiť, alebo to zostane visieť v záväzkoch?
2. hoci končila živnosť 8. 10. 2009, este prišla do svojej prevádzky 12. 10. a kedze zabudla k 8. 10. 2009 vytlačiť z ERP mesačnu uzávierku, tak ešte nahodila do nej príjem 2 €, teda toho 12., (neviem z akého dôvodu to urobila) a vytlačila aj k 12. mesačnú uzávierku. A ja teraz neviem čo s tým mám urobiť. Príjem z ERP účtujem mesačne na konci mesiaca jedným zápisom.
3. Keďže bola v prenajatých priestoroch, tak jej na začiatku 10. mesiaca prišla faktúra za nájom na celý mesiac a tú aj hneď uhradila v plnej výške. Ja som si túto sumu vydelila 31 a vynásobila 8(teda do 8.10.2010)a v tejto sume som si ju nahrala do záväzkov. Výdavkový doklad som dala tiež len na túto sumu. Bolo to tak správne? Alebo som ju mala nahrať v plnej výške a pri úhrade rozdeliť tých 8 dní ako VOZD a zvyšných 23 dní ako VNZD?
Mohol by mi prosím niekto poradiť? Vopred veeeľmi ďakujem

Použijem do príspevku Vaše otázky :
1. SZČO ukončila podnikanie k 8. 10. 2009. Zostava mi tam nedoplatená pôžička (od FO, nie z banky), ktorú spláca mesačne vždy k 20. v mesiaci a dátum poslednej splátky pôžičky je až 20. 10. 2011. čo s tým? a s úrokmi? Môžem si ich dať nejako do výdajov, lebo sa aj naďalej bude platiť, alebo to zostane visieť v záväzkoch?

- Pôžička síce je v záväzkoch , ale všetky záväzky treba jednotlivo posúdiť , že či to je záväzok , ktorý nám ovplyvní základ dane , alebo neovplyvní základ dane.
Záväzok nesplatenej pôžičky, je výdavkom neovplyvňujúcim základ dane ,to znamená ,že samotnú splátku ste ani nemohli účtovať do VOZD .
Čo sa týka úrokov z pôžičky - môj názor je , že musí byť zmluvne dohodnutý .I napriek tomu možno očakávať, že daňová kontrola bude okolo úrokov niečo namietať , ale neviem čoho sa pôžička týka ,treba zo strany podnikateľa argumentovať .Inak úrok z pôžičky je výdavok OVZD,ale vo Vašom prípade len úrok do dňa skončenia podnikania .Ale ako píšem,musí byť zmluvne dohodnutý .

2. hoci končila živnosť 8. 10. 2009, este prišla do svojej prevádzky 12. 10. a kedze zabudla k 8. 10. 2009 vytlačiť z ERP mesačnu uzávierku, tak ešte nahodila do nej príjem 2 €, teda toho 12., (neviem z akého dôvodu to urobila) a vytlačila aj k 12. mesačnú uzávierku. A ja teraz neviem čo s tým mám urobiť. Príjem z ERP účtujem mesačne na konci mesiaca jedným zápisom.

- no čo už, chyba sa stala - túto tržbu treba zahrnúť do príjmov - jedine cez uzávierkové operácie , ale aj to riskuje , že bude porušený ZoÚ a Postupy JU.

3. Keďže bola v prenajatých priestoroch, tak jej na začiatku 10. mesiaca prišla faktúra za nájom na celý mesiac a tú aj hneď uhradila v plnej výške. Ja som si túto sumu vydelila 31 a vynásobila 8(teda do 8.10.2010)a v tejto sume som si ju nahrala do záväzkov. Výdavkový doklad som dala tiež len na túto sumu. Bolo to tak správne? Alebo som ju mala nahrať v plnej výške a pri úhrade rozdeliť tých 8 dní ako VOZD a zvyšných 23 dní ako VNZD?
Mohol by mi prosím niekto poradiť?

Bod 3 je správny .Nahrali ste do záväzkov len tie dni , kedy v skutočnosti trvala živnosť .
eva.ch
24.03.10,11:46
Použijem do príspevku Vaše otázky :
1. SZČO ukončila podnikanie k 8. 10. 2009. Zostava mi tam nedoplatená pôžička (od FO, nie z banky), ktorú spláca mesačne vždy k 20. v mesiaci a dátum poslednej splátky pôžičky je až 20. 10. 2011. čo s tým? a s úrokmi? Môžem si ich dať nejako do výdajov, lebo sa aj naďalej bude platiť, alebo to zostane visieť v záväzkoch?

- Pôžička síce je v záväzkoch , ale všetky záväzky treba jednotlivo posúdiť , že či to je záväzok , ktorý nám ovplyvní základ dane , alebo neovplyvní základ dane.
Záväzok nesplatenej pôžičky, je výdavkom neovplyvňujúcim základ dane ,to znamená ,že samotnú splátku ste ani nemohli účtovať do VOZD .
Čo sa týka úrokov z pôžičky - môj názor je , že musí byť zmluvne dohodnutý .I napriek tomu možno očakávať, že daňová kontrola bude okolo úrokov niečo namietať , ale neviem čoho sa pôžička týka ,treba zo strany podnikateľa argumentovať .Inak úrok z pôžičky je výdavok OVZD,ale vo Vašom prípade len úrok do dňa skončenia podnikania .Ale ako píšem,musí byť zmluvne dohodnutý .

2. hoci končila živnosť 8. 10. 2009, este prišla do svojej prevádzky 12. 10. a kedze zabudla k 8. 10. 2009 vytlačiť z ERP mesačnu uzávierku, tak ešte nahodila do nej príjem 2 €, teda toho 12., (neviem z akého dôvodu to urobila) a vytlačila aj k 12. mesačnú uzávierku. A ja teraz neviem čo s tým mám urobiť. Príjem z ERP účtujem mesačne na konci mesiaca jedným zápisom.

- no čo už, chyba sa stala - túto tržbu treba zahrnúť do príjmov - jedine cez uzávierkové operácie , ale aj to riskuje , že bude porušený ZoÚ a Postupy JU.

3. Keďže bola v prenajatých priestoroch, tak jej na začiatku 10. mesiaca prišla faktúra za nájom na celý mesiac a tú aj hneď uhradila v plnej výške. Ja som si túto sumu vydelila 31 a vynásobila 8(teda do 8.10.2010)a v tejto sume som si ju nahrala do záväzkov. Výdavkový doklad som dala tiež len na túto sumu. Bolo to tak správne? Alebo som ju mala nahrať v plnej výške a pri úhrade rozdeliť tých 8 dní ako VOZD a zvyšných 23 dní ako VNZD?
Mohol by mi prosím niekto poradiť?

Bod 3 je správny .Nahrali ste do záväzkov len tie dni , kedy v skutočnosti trvala živnosť .
Ďakujem Vám veľmi pekne za rady a len si chcem upresniť ten prvý bod, neuhradená pôžička zostane naďalej v záväzkoch? A pre upresnenie uvádzam, že úrok bol zmluvne dohodnutý.
Zita5
24.03.10,12:21
Ďakujem Vám veľmi pekne za rady a len si chcem upresniť ten prvý bod, neuhradená pôžička zostane naďalej v záväzkoch? A pre upresnenie uvádzam, že úrok bol zmluvne dohodnutý.

Áno pôžička zostáva zapísaná v záväzkoch , je však na podnikateľovi kedy a ako ju splatí. To nie je záležitosť ukončenia živnosti, ale samotnej FO .
O túto pôžičku neupravujete v rámci uzávierkových operácii nič , nakoľko platba pôžičky nie je výdavkom ovplyvňujúcim základ dane .Jedným slovom táto pôžička Vám nesmie ovplyvniť základ dane t.j. zvýšiť výdavky a nemá dopad na HV ako taký .
eva.ch
24.03.10,12:46
Ďakujem
Darina1234
24.03.10,17:30
Poprosim o radu, živnost som ukoncila k 13,10,2009 a nasledne otvorila k 14,10,2009 novu. Zostal mi ten isty podn. ucet, ako mam dalej posupovat so zauctovanim výpisu za 10/2009, kde mi prebiehaju este uhrady aj za staru zivnost aj za novu. Prosim poradte.
Zita5
24.03.10,17:36
Poprosim o radu, živnost som ukoncila k 13,10,2009 a nasledne otvorila k 14,10,2009 novu. Zostal mi ten isty podn. ucet, ako mam dalej posupovat so zauctovanim výpisu za 10/2009, kde mi prebiehaju este uhrady aj za staru zivnost aj za novu. Prosim poradte.

Neviem čo sa sledovalo tým zrušením a znovu založením živnosti .Ale jednoducho pokračujete účtovanie v tom istom peňažnom denníku a v účtovných knihách s tým, že si vyznačíte koniec a začiatok podnikania .IČO a DIČ Vám zostalo pôvodné , takže pokračujete v účtovaní ďalej až po 31.12.2009 kedy vykonáte inventarizáciu a účtovnú závierku JU.

To už máte jedno či Vám nabiehajú platby aj za starú aj za novú živnosť ,daňové priznanie podávate len jedno , ktoré vychádza z jedného účtovníctva.

Takto to vidím z môjho pohľadu .
Darina1234
24.03.10,17:41
Dakujem velmi pekne za odpoved, ak som teda dobre pochopila, tak v alfe si neotvaram novu firmu, ale pokracujem v ucovnictve dalej. Zivnost som ukoncila lebo som zavorila predajnu a nova je na webove sranky a e-chopy.Este sa spytam, teda ak som nezaplatila odvod do SP za ukoncen zivnost prenasa sa mi ako zavazok do roku 2010?
Zita5
24.03.10,17:45
Dakujem velmi pekne za odpoved, ak som teda dobre pochopila, tak v alfe si neotvaram novu firmu, ale pokracujem v ucovnictve dalej. Zivnost som ukoncila lebo som zavorila predajnu a nova je na webove sranky a e-chopy.

No to ste kľudne mohli najskôr založiť novú živnosť a potom zrušiť starú .Ale už idete tak ,aká je skutočnosť .
Podľa mňa nie .
Darina1234
24.03.10,17:52
Dakujem, idem pokracovat v uctovnicve.
bredikova
24.03.10,19:47
Potrebujem poradiť. Všetko som si prečítala a spravila tak ako treba ale , chem sa spýtať , môžem si uplatniť stratu z minulého roku ? Pretože mi vyšlo , že by sme mali dodaniť. A ešte otázočka, čo s pohladávkou o ktorej viem že mi nikdy nebude vyplatená ? Aj tú mám dať do uzávierkových operácii ? alebo sa dá nejako vyradiť
jana007
25.03.10,05:20
Pohľadávky treba pripočítať ako zdaniteľný príjem - všetky v rámci uzávierkových operácií. Stratu z minulých rokov si môžete uplatniť pri splnení podmienok uvedených v § 30 zákona o dani z príjmu.
Prima73
07.04.10,04:38
Dobre ranko, mam otazku ohladom ukoncenia zivnosti a DPH. Podnikatel ukoncil zivnost k 28.2.2010. Teraz do 25.4.2010 musi podat Vykaz DPH?
Do konca januara bol clenom zdruzenia, za mesiac februar uz sam za seba. Treba uzavierkovymi operaciami dostat prijem za clenstvo v zdruzeni do uctovnictva, aj do DPH? Neviem si s tym rady...
Prima73
08.04.10,09:42
Dobre ranko, mam otazku ohladom ukoncenia zivnosti a DPH. Podnikatel ukoncil zivnost k 28.2.2010. Teraz do 25.4.2010 musi podat Vykaz DPH?
Do konca januara bol clenom zdruzenia, za mesiac februar uz sam za seba. Treba uzavierkovymi operaciami dostat prijem za clenstvo v zdruzeni do uctovnictva, aj do DPH? Neviem si s tym rady...

posuvam.. poradi prosim niekto? dakujem.
Zita5
08.04.10,10:08
Dobre ranko, mam otazku ohladom ukoncenia zivnosti a DPH. Podnikatel ukoncil zivnost k 28.2.2010. Teraz do 25.4.2010 musi podat Vykaz DPH?
Do konca januara bol clenom zdruzenia, za mesiac februar uz sam za seba. Treba uzavierkovymi operaciami dostat prijem za clenstvo v zdruzeni do uctovnictva, aj do DPH? Neviem si s tym rady...

Ak je štvrťročným platiteľom DPH , tak daňové priznanie riadne podá v termíne do 25.apríla 2010 .Ak ukončil podnikanie, tak DU mu určí posledné zdaňovacie obdobie DPH, ak to už neobdržal .

Za združenie ako také podáva DP DPH ten, kto bol zmluvne poverený vedením účtovníctva a vedením záznamov podľa § 70 Zákona o DPH .

Čo sa týka uzávierkových operácii a podielu zo združenia , neviem akou formou sa vysporiadali .
Prima73
08.04.10,10:41
Ak je štvrťročným platiteľom DPH , tak daňové priznanie riadne podá v termíne do 25.apríla 2010 .Ak ukončil podnikanie, tak DU mu určí posledné zdaňovacie obdobie DPH, ak to už neobdržal .

Za združenie ako také podáva DP DPH ten, kto bol zmluvne poverený vedením účtovníctva a vedením záznamov podľa § 70 Zákona o DPH .

Čo sa týka uzávierkových operácii a podielu zo združenia , neviem akou formou sa vysporiadali .

Dakujem za radu a ochotu, je stvrtrocnym platcom, ak to teda spravne chapem, dph za januar (kedy bol este clenom zdruzenia) podava povereny za zdruzenie a on si podava dph iba za mesiac februar, kedze k 28.2. ukoncil zivnost? Ci mu DU urcil posledne zdanovacie obdobie zial neviem, ale zistim.

Jeho uctovnictvo bude zacinat 1.2. a koncit 28.2.2010, treba nejako zahrnut do uctovnictva aj mesiac januar,kedy bol clenom zdruzenia, alebo januar nemam vôbec brat do uvahy?
Zita5
08.04.10,10:55
Dakujem za radu a ochotu, je stvrtrocnym platcom, ak to teda spravne chapem, dph za januar (kedy bol este clenom zdruzenia) podava povereny za zdruzenie a on si podava dph iba za mesiac februar, kedze k 28.2. ukoncil zivnost? Ci mu DU urcil posledne zdanovacie obdobie zial neviem, ale zistim.

Jeho uctovnictvo bude zacinat 1.2. a koncit 28.2.2010, treba nejako zahrnut do uctovnictva aj mesiac januar,kedy bol clenom zdruzenia, alebo januar nemam vôbec brat do uvahy?

Čo sa týka DPH u členov združenia je to nasledovne - príklad dvoch SZČO platiteľov DPH :

1/ Za spoločné dosahovanie príjmov formou združenia podáva daňové priznanie z týchto činností poverený člen združenia + jeho jednotlivá činnosť , ak ju okrem združenia vykonáva .Takto podá daňové priznanie za 1.štvrťrok 2010 .

2/ Druhý člen /ktorý nie je poverený / podáva daňové priznanie za 1.štvrťrok 2010 nulové , alebo /ak dosahuje príjem aj z inej činnosti /podáva DP DPH za svoju jednotlivú činnosť , ktorú okrem združenia vykonáva sám .

3/ Neviem čo myslíte tým zahrnutím z januára - DPH , alebo máte na mysli výsledné zúčtovanie v združení čo sa týka príjmov a výdavkov ?
Prima73
08.04.10,11:36
Čo sa týka DPH u členov združenia je to nasledovne - príklad dvoch SZČO platiteľov DPH :

1/ Za spoločné dosahovanie príjmov formou združenia podáva daňové priznanie z týchto činností poverený člen združenia + jeho jednotlivá činnosť , ak ju okrem združenia vykonáva .Takto podá daňové priznanie za 1.štvrťrok 2010 .

2/ Druhý člen /ktorý nie je poverený / podáva daňové priznanie za 1.štvrťrok 2010 nulové , alebo /ak dosahuje príjem aj z inej činnosti /podáva DP DPH za svoju jednotlivú činnosť , ktorú okrem združenia vykonáva sám .

3/ Neviem čo myslíte tým zahrnutím z januára - DPH , alebo máte na mysli výsledné zúčtovanie v združení čo sa týka príjmov a výdavkov ?


V januari este vykonavali spolocnu cinnost, je nutne aby poverena osoba v zdruzeni, ktore dalej pokracuje v cinnosti spravila mimoriadnu uzavierku a rozdelila prijmy a vydavky za mesiac januar percentualnymi podielmi a to si potom clen ktory odisiel zo zdruzenia zahrnie do uctovnictva uzavierkovymi internymi dokladmi k 28.2?
Zita5
08.04.10,11:40
V januari este vykonavali spolocnu cinnost, je nutne aby poverena osoba v zdruzeni, ktore dalej pokracuje v cinnosti spravila mimoriadnu uzavierku a rozdelila prijmy a vydavky za mesiac januar percentualnymi podielmi a to si potom clen ktory odisiel zo zdruzenia zahrnie do uctovnictva uzavierkovymi internymi dokladmi k 28.2?

Je to nutné .

Ďalej si pozrite aj tieto linky

http://www.porada.sk/t76660-zdruzenie-fo-suhrn-tem.html
Prima73
09.04.10,06:45
Je to nutné .

Ďalej si pozrite aj tieto linky

http://www.porada.sk/t76660-zdruzenie-fo-suhrn-tem.html

Dakujem velmi pekne za cenne rady a pomoc.
Maryš
13.01.11,11:35
Dobrý deň, SZČO - platiteľ DPH ukončila živnosť k 31.12.2010. V rámci živnosti prenajímala nehnuteľnosť, ktorú vrátane ostatného majetku previedla (predala) na svoju jednoosobovú sro. Prepisy odberateľa u dodávateľov el. energie, plynu, vody uskutočnila 5.1.2011, ktorý v januári 2011 vystavili vyúčtovacie faktúry so zohladnením preddavkov, kt. SZČO platila v priebehu roka. SZČO teraz musí urobiť rozúčtovanie uvedených fa svojim nájomníkom plátcom DPH, z ktorých niektorí platili preddavky, niektorí nie. Ide o to , že napr. fa za vodu je už s 20% DPH (dátum dodania:1.1.2011), el. enrgie 19% DPH (dátum dodania:31.12.2010, dátum vystavenia:5.1.2011). Posledného zdaňovacie obdobia má určené daň.úradom na január 2011.

Môže SZČO vystaviť vyúčtovacie fa svojim nájomníkom v januári 2011, aj keď už nie je SZČO?

Ak ich bude môcť vystaviť v januári, vzniknuté záväzky, pohľadávky môže cez ID vrámci uzávierkových operácii ako VOZD a POZD zaevidovať do peňažného denníka k 31.12.2010?
Maryš
14.01.11,06:47
Prosím, vie niekto poradiť. Ďakujem.
veronikasad
12.02.11,17:34
Maryš, požiadal SZČO DU o stanovenie posledného zdaňovacieho obdobia ? Registráciu platitela DPH už má zrušenú ?
leyre
12.02.11,17:47
Dobrý deň, prosím o radu. Mám klientku, ktorá začala podnikať 01.03.2010/dátum vystavenia ŽL/ a dátum ukončenia živnosti k 04.09.2010 /oznámenie o ukončení podnikania-ohlas.živnosť./ Pred dátumom 01.03.2010 mala 28.2.výdavok na nájom za marec - apríl /to môžem dať ako zriaďovacie výdavky?/ ale hlavne ma zaujíma, či došlé fa za nájom, elektrinu, inzerciu - uhradené po ukončení /cca do novembra 2010/ možno zaúčtovať a ako. S uzávierkovými operáciami nemám skúsenosti. Nemôžem to urobiť jednoducho paušálnymi výdavkami? /spočítať príjem z ERP
plus elektirna a 40% z tejto sumy?
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď