martinka_@zoznam.sk
10.02.10,07:26
Dobrý deň,

Od 01.02.2010 máme študenta na základe dohody o zabezpečení odbornej praxe študentov vyššieho odborného štúdia. Dohoda medzi našou firmou a strednou školou. Je povinnosť prihlásiť študenta so sociálky alebo zp? Píše sa tu že organizácia vyplatí študentom odmenu za vykonanú prácu v zmysle svojich vnútorných predpisov a podľa zvláštnej dohody medzi zmluvnými stranami. Má niekto skúsenosti s niečím takým?
Xanti
10.02.10,06:41
Dobrý deň,

Od 01.02.2010 máme študenta na základe dohody o zabezpečení odbornej praxe študentov vyššieho odborného štúdia. Dohoda medzi našou firmou a strednou školou. Je povinnosť prihlásiť študenta so sociálky alebo zp? Píše sa tu že organizácia vyplatí študentom odmenu za vykonanú prácu v zmysle svojich vnútorných predpisov a podľa zvláštnej dohody medzi zmluvnými stranami. Má niekto skúsenosti s niečím takým?
No mala by si s ním uzavrieť minimálne dohodu môj názor ( my máme ).
A dať mu nejakú symbolickú odmenu ( ale to neni povinnosť , my našim študentom platíme aspoň ich to trošku motivuje robiť, a každým rokom sa chodia pýtať nový lebo u nás čo to zarobia, inde robia zadarmo, tak sa im tu páči :D ).
A samozrejme sme ich prihlásili na SP a platíme za nich garančné a úrazové v SP.
martinka_@zoznam.sk
10.02.10,08:11
tak to ho idem okamzite nahlasit na socialku. vdaka
martinka_@zoznam.sk
10.02.10,08:38
konateľ práve volal s riaditeľkou školy , tá mu povedala že ked mu nedáme DOVP môže robiť 7 hod/denne, a ak mu dáme tak len 20 hod týždenne. je to tak?
Xanti
10.02.10,08:43
konateľ práve volal s riaditeľkou školy , tá mu povedala že ked mu nedáme DOVP môže robiť 7 hod/denne, a ak mu dáme tak len 20 hod týždenne. je to tak?
Naši študenti majú dohodu o vykonaní práce. Lebo naozaj ich potrebujeme občas dlhšie aj tých 7 hodín.

Na dohodu o práci študentov môžu len pol úväzok mať, a to nevyhovuje ani nám ani škole. Lebo sme sa zaviazali škole, že budeme mladších žiakov zamestnávať na praxi 5 hodín a starších 7 hodín denne. Čo sa naozaj za 20 hodín stihnúť nedá.
abel
18.05.10,18:08
Nastúpila mi do kancelárie študentka na odbornú prax na 2 týždne. Potrebujem jej dať podpísať, že bola poučená o predpisoch BOZP.
Nemá niekto jednoduchý vzor takéhoto poučenia? Ale prosím aktuálne. Všetko, čo som doteraz našla, má minimálne 17 strán.
zdenka131
18.05.10,18:11
Nastúpila mi do kancelárie študentka na odbornú prax na 2 týždne. Potrebujem jej dať podpísať, že bola poučená o predpisoch BOZP.
Nemá niekto jednoduchý vzor takéhoto poučenia? Ale prosím aktuálne. Všetko, čo som doteraz našla, má minimálne 17 strán.


http://www.porada.sk/t110696-poucenie-o-bozp.html
alena31
03.09.10,07:41
Dobrý deň
naši študenti za pol roka na odbornej praxi majú v priemere 300 hodín, a dohoda by nemala prekročiť 350 hodín za rok, čo v tomto prípade?
Jana Motyčková
03.09.10,12:17
Študenti by nemali mať na odbornú prax uzatváranú dohodu podľa Zákonníka práce. Pracujú na základe zmluvy medzi školou a firmou. Nehlásia sa potom na SP, z ich odmeny sa zráža daň, ak si nepodpíšu vyhlásenie k dani. (Mali sme študentov na odbornej praxi.)
alena31
04.09.10,17:31
Ďakujem za radu.
lenka.ba
07.09.10,05:51
Dobrý deň, mne práve firma poslala Pracovnú dohodu o vykonávaní odbornej praxe žiaka . Treba teda so žiakom uzatvoriť nejakú dohodu o vykonaní práce a prihlásiť ho v SP? A ako to funguje medzi Podnikom a školou? tam prebieha nejaká fakturácia? Za odpoveď vopred ďakujem. Lenka
lenka.ba
07.09.10,06:05
už som sa aj dozvedela, že vyplácať sa žiakovi nič nebude a nebude prebiehať ani žiadna fakturácia, takže zostáva otázka, či ho treba prihlásiť v SP a vykazovať nuly.
Llívia
07.09.10,06:21
už som sa aj dozvedela, že vyplácať sa žiakovi nič nebude a nebude prebiehať ani žiadna fakturácia, takže zostáva otázka, či ho treba prihlásiť v SP a vykazovať nuly.

Pozri príspevok č. 9 od Jany Motyčkovej. To isté ti povedia aj na Sociálnej poisťovni (neprihlasovať).
lenka.ba
07.09.10,06:33
ďakujem veľmi pekne. Ani dohodu o vykonaní práce neuzatváram?
Llívia
07.09.10,06:45
ďakujem veľmi pekne. Ani dohodu o vykonaní práce neuzatváram?
Nie. Dohoda bude len tá, ktorú si uviedla - "Pracovnú dohodu o vykonávaní odbornej praxe žiaka" (uzatvorená medzi firmou a školou. Priamo so žiakmi nebude firma uzatvárať žiadnu dohodu.)
lenka.ba
07.09.10,06:49
ĎAKUJEM
lenka.ba
07.09.10,06:54
Prosím Vás, a kde sa o tom dočítam, v akom zákone? už len toľko...
lenka.ba
07.09.10,07:36
...aby som sa vedela orientovať aj podľa zákona....
Jana Motyčková
07.09.10,07:46
Odborná prax sa robí na základe zákona 184/2009 Z.z., odmeňovanie je v §12.
lenka.ba
07.09.10,07:51
to by malo byť uvedené aj na tej pracovnej dohode? na tej našej je, že podľa 245/2008...
Jana Motyčková
07.09.10,10:18
Môže byť na zmluve 245/2008 - to je školský zákon. Potom podrobnosti, resp. povinnosti zamestnávateľa a pod. rieši 184/2009.
lenka.ba
07.09.10,11:51
ďakujem veľmi pekne
H.B.
20.09.10,05:07
Môže ešte študent strednej školy, ktorý je na odbornej praxi, pracovať ešte v inej firme na DOVP alebo DOBPŠ?
Jana Motyčková
22.09.10,05:31
Môže .
giza25
03.11.10,16:17
Dobrý deň, poradili by ste mi prosím Vás, či môže zobrať na odbornú prax študenta aj SZČO? A či potom môže SZČO viesť daňovú evidenciu, či sa odborná prax považuje za zamestnanca, či potom daňový úrad nebude namietať, že SZČO nevykonáva činnosť samostatne bez zamestnanca.
Lianka
03.11.10,16:31
Dobrý deň, poradili by ste mi prosím Vás, či môže zobrať na odbornú prax študenta aj SZČO? Ano, moze. A či potom môže SZČO viesť daňovú evidenciu, to vobec nesuvisi s odbornou praxou studentači sa odborná prax považuje za zamestnanca nie, či potom daňový úrad nebude namietať, že SZČO nevykonáva činnosť samostatne bez zamestnanca.SZCO = samostatne zarobkovo cinna osoba, t. j. predpoklada sa, ze tento podnikatel vykonava podnikatelsku cinnost v prvom rade osobne, ale moze a nemusi mat zamestnancov

Odpovede v texte.
giza25
04.11.10,15:19
Ďakujem za odpoveď. Takže vediem daňovú evidenciu ďalej.Posledná odpoveď mi je jasná, potrebovala som zodpovedať otázku hlavne kvôli tej daňovej evidencii, lebo ak by sa prax považovala ako zamestnanec, tak by som nemohla viesť DE, ale JÚ.
alusa783
15.04.13,08:58
Zdravím
tema je z 2010 ale podla toho čo mám vedomosti tak sa nič nemenilo ani teraz ano? nikam študenta neprihlasovat iba ho poučit o BOZP a nemá nárok na stravný listok ani žiadnu odmenu. (iba ak by mu zamestnávatel dobrovolne niečo dal ale potom by sa to riešilo predpokladam už cez dohodu čo nieje náš prípad)
Letko
18.05.17,05:12
Študenti by nemali mať na odbornú prax uzatváranú dohodu podľa Zákonníka práce. Pracujú na základe zmluvy medzi školou a firmou. Nehlásia sa potom na SP, z ich odmeny sa zráža daň, ak si nepodpíšu vyhlásenie k dani. (Mali sme študentov na odbornej praxi.)

Dobrý deň,

a čo zdravotná poisťovňa? Ako ste riešili výplatu, platili ste priamo škole? A zdaňovanie?

Ďakujem.