M22
10.02.10,08:13
Dobry den vsetkym,
stala sa mi taka vec, ze som do konca Januara u zamestnavatela nestihol podpisat "VYHLASENIE NA ZDANENIE PRIJMOV FYZICKYCH
OSOB ZO ZAVISLEJ CINNOSTI". Priznavam, moja chyba. Na moju otazku ohladom dodatocneho podpisania vyhlasenia mi boli
zamestnavatelom ponuknute dve moznosti:

a) nepodpisem vobec - mesacne mi nebude znizenie zkladu dane zohladnene v preddavkoch na dan, ale pri vykonani rocneho
zuctovania preddavkov moze byt nezdanitelny zaklad zohladneny v plnej vyske za kazdy mesiac obdobia a preplatok vrateny
b) podpisem teraz vo februari - znizenie zakladu dane bude zohladnene od februara, pri vykonani rocneho zuctovania si vsak
nebudem moct narokovat na nezdanitelnu cast za januar (a pritom je vraj jedno ci si budem zuctovanie robit sam alebo ho urobi
zamestnavatel)

Toto sa mi nejako nepozdava a preto Vas prosim o fundovany nazor: Ked podpisem vyhlasenie az od februara, mozem si v konecnom
zuctovani narokovat nezdanitelnu cast aj za januar?

Dakujem
Marek
Timka1
10.02.10,07:15
Podpíš vyhlásenie a budeš si uplatňovať NČ od februára, pri vykonaní RZD alebo DP máš nárok si uplatniť celú ročnú NČ aj za január.
Timka1
10.02.10,07:31
§ 36 ZoDZP

(4) Ak zamestnanec neuplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a nepreukáže splnenie podmienok na uplatnenie daňového bonusu v priebehu zdaňovacieho obdobia, zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) uplatní nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a prihliadne na preukázané podmienky na priznanie daňového bonusu dodatočne pri ročnom zúčtovaní, ak ich zamestnanec preukáže najneskôr do 15. februára roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia, za ktoré si uplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus, alebo si ich zamestnanec uplatní pri podaní daňového priznania.
ivka70
10.02.10,07:47
To b) je blbost, vzdy si mozes v DP uplatnit celu rocnu nezdanitelnu cast.

a) sa oplati, ak si kandidat na platenie tzv. milionarskej dane, vtedy je lepsie ako vracat pri DP peniaze statu, dostat od statu to ,co si si neuplatnoval cely rok - teda taky podiel , na akym as narok.
M22
10.02.10,08:15
Dakujem pekne za rychle a hlavne uzitocne odpovede. Idem rychlo podpisat, zuctovanie si asi urobim radsej sam.