Linkman
10.02.10,08:27
Chcem sa spýtať, ako má byť účtovne preukázaný príspevok na podnikanie z Úradu práce.
Ako to má vyzerať v praxi?
tanica1
12.02.10,11:28
predpokladam, ze ste presli povinnym skolenim pred poziadanim o prispevok. Je treba preukazať spotrebu prispevku podla podnikatelskeho zameru - teda kupit iba veci uvedene v kalkulacii pod. zameru a v uctovnictve to mat jednoznacne oznacene, ze je to z dotacie.
bendo
15.02.10,11:03
Ahojte, chcem sa spýtať, čo ak má klientka na faktúre preukazujúcej použitie príspevku uvedené meno manžela. Kupovať kanc. stolík bol on a neuvedomil si, že tam musí byť uvedené meno manželky a úhrada bola z jeho účtu (mimochodom je to i účet, na ktorý bola zaslaná dotácia..), pretože manželka vlastný podnikateľský účet nemá.
Ďakujem za radu :)
Timka1
15.02.10,11:07
Ahojte, chcem sa spýtať, čo ak má klientka na faktúre preukazujúcej použitie príspevku uvedené meno manžela. Kupovať kanc. stolík bol on a neuvedomil si, že tam musí byť uvedené meno manželky a úhrada bola z jeho účtu (mimochodom je to i účet, na ktorý bola zaslaná dotácia..), pretože manželka vlastný podnikateľský účet nemá.
Ďakujem za radu :)


Faktúra musí byť uvedená na jej meno - žiadateľa príspevku a teda aj náležitosti v faktúre IČO, DIČ majú byť uvedené jej - SZČO.
Nech skúsi si dať prepracovať faktúru, pozmeniť adresu a doplniť ju.
bendo
15.02.10,11:45
Faktúra musí byť uvedená na jej meno - žiadateľa príspevku a teda aj náležitosti v faktúre IČO, DIČ majú byť uvedené jej - SZČO.
Nech skúsi si dať prepracovať faktúru, pozmeniť adresu a doplniť ju.

Ďakujem za odpoveď. To isté som jej radila aj ja, tak tam telefonovala a vraj oni to meniť nebudú :( tak ja neviem, čo s tým...

A ďalšia vec, kupovala pokladňu, tiež v rámci čerpania dotácie, ale formou úveru cez Home Credit. To tiež neviem ako zahrnúť do čerpania dotácie... účtovať to budem: celá výška faktúry ako VOZD (faktúra bolal uhradená zálohou a zvyšok doplatil Home Credit), jednotlivé splátky úveru budú VNZD. Takže čerpanie dotácie by malo byť takisto v plnej výške faktúry? Nejako sa mi to nepozdáva....
Timka1
15.02.10,11:51
Ďakujem za odpoveď. To isté som jej radila aj ja, tak tam telefonovala a vraj oni to meniť nebudú :( tak ja neviem, čo s tým...

A ďalšia vec, kupovala pokladňu, tiež v rámci čerpania dotácie, ale formou úveru cez Home Credit. To tiež neviem ako zahrnúť do čerpania dotácie... účtovať to budem: celá výška faktúry ako VOZD (faktúra bolal uhradená zálohou a zvyšok doplatil Home Credit), jednotlivé splátky úveru budú VNZD. Takže čerpanie dotácie by malo byť takisto v plnej výške faktúry? Nejako sa mi to nepozdáva....

ani mne sa to nepozdáva, veď keď pokladňu mala v kalkulácii nákladov, tak aj dostala na ňu peniažky .......
bendo
15.02.10,13:00
Ďakujem za odpoveď. To isté som jej radila aj ja, tak tam telefonovala a vraj oni to meniť nebudú :( tak ja neviem, čo s tým...

A ďalšia vec, kupovala pokladňu, tiež v rámci čerpania dotácie, ale formou úveru cez Home Credit. To tiež neviem ako zahrnúť do čerpania dotácie... účtovať to budem: celá výška faktúry ako VOZD (faktúra bolal uhradená zálohou a zvyšok doplatil Home Credit), jednotlivé splátky úveru budú VNZD. Takže čerpanie dotácie by malo byť takisto v plnej výške faktúry? Nejako sa mi to nepozdáva....

Tak nie som sama, komu sa to nezdá... A poradí mi teraz niekto čo s tým? Ako to vyriešiť? Ďakujem
bendo
15.02.10,14:28
Prosím, neporadí niekto?
Zoltán Kovács
15.02.10,14:40
Prosím, neporadí niekto?

Obávam sa, že tu neexistuje žiadne rozumné riešenie. Jednoznačne porušila podmienky dohody o dotácii.
bendo
15.02.10,14:53
Obávam sa, že tu neexistuje žiadne rozumné riešenie. Jednoznačne porušila podmienky dohody o dotácii.

Ďakujem za odpoveď... Ešte som rozmýšlala, že pri uplatnení paušálnych výdavkov 40% jej dám do príjmu celú výšku dotácie (čo sa účtovníctva týka, bude to mať v poriadku, nakoľko v r.2009 vysoké príjmy nemala, výdavky budú zahrnuté v paušále...) a preukázanie použitia dotácie pre Úrad práce nechám na klientku s tým, že jej poviem, že porušila podmienky dohody, nech si to dá do poriadku aspoň v nasledujúcom roku..... momentálne ma nič rozumnejšie nenapadá... :(

A ešte jedná otázka: Dúfam, že sa nič nemenilo v tom, že keď obdržala SZČO dotáciu z ÚP môže pri splnení ostatných zák. podmienok uplatniť paušálne výdavky?
jankah38
22.02.10,14:45
Ahojte, podľa mojich informácii dotáciu z UP na SZČO zaúčtuješ ako príjem neovplyvňujúci základ dane. Pokiaľ bude nakupovať tie veci ktoré ma uvedené a schválené v podnikateľskom pláne prevedieš - zaúčtuješ to takto : príjem ovplyvňujúci základ dane na pokladňu vo výške účtenky / faktúry a zároveň aj ako výdaj z pokladne, to znamená, že vždy účtuješ len skutočnú sumu ktorú použije podla podnikateľského plánu po dobu dvoch rokov až do vyčerpania dotácie. Týmto postupne zúčtuješ celú dotáciu, a nebude to mať vplyv na základ dane v roku, ktorom bola prijatá dotácia.