mamina h.
10.02.10,08:40
Dobry den, poprosim o radu :
Zivnostnik ma v roku 2009 minimalnu aktivitu, spravil jednu malu fakturu, tento rok (2010) je mozne ze bude uplne na nule.

Chcela by som sa spytat, ci je jeho povinnost platit minimalne odvody nepretrzite, alebo niektore nemusi platit, pokial bude jeho aktivita minimalna, mozno nulova. Zatial nerozmysla nad pozastavenim cinnosti, ale ak nebude ina moznost, tak to bude riesit zrejme pozastavenim, ako nepretrzitym platenim odvodov. Dakujem.
Nutricia
10.02.10,07:50
na sociálne poistenie bude platiť až po predložení výpisu z danového priznania do 30.6.2010, ak dosiahne potrebné príjmy bude povinný platiť odvody do SP od 1.7.2010.
na ZP si musí platiť ako živnostník minimálne odvody 44,73 Eur.

otázka, ak je živnostník a nemá príjmy z čoho žije?
mamina h.
10.02.10,08:29
na sociálne poistenie bude platiť až po predložení výpisu z danového priznania do 30.6.2010, ak dosiahne potrebné príjmy bude povinný platiť odvody do SP od 1.7.2010.
na ZP si musí platiť ako živnostník minimálne odvody 44,73 Eur.

otázka, ak je živnostník a nemá príjmy z čoho žije?

Dakujem za odpoved.
Socialne plati v sucasnosti ako minimalne, to znamena ze po podani DP ostane stale na minimalnej platbe. Moja otazka bola, ci neexistuje moznost pozastavit alebo znizit aj tieto minimalne odvody ? Niekto mi o tom hovoril, ze to tak ma, ale ja som to oficialne nikde nenasla, tak som sa chcela poradit aj na porade, ci o niecom nevedia ostatni. :)
Ivenka
10.02.10,08:38
Do Sociálnej budeš platiť na základe Výpisu z daňového priznania. ZP si môžeš znížiť jednine ak budeš v súbehu, čiže budeš zamestnaná aj na základe Pracovnej zmluvy. Potom bude platiť zo živnosti skutočné preddavky, ktoré Ti vyjdu z RZZP a nie z min.mzdy.
Aljok
10.02.10,08:48
Dakujem za odpoved.
Socialne plati v sucasnosti ako minimalne, to znamena ze po podani DP ostane stale na minimalnej platbe. Moja otazka bola, ci neexistuje moznost pozastavit alebo znizit aj tieto minimalne odvody ? Niekto mi o tom hovoril, ze to tak ma, ale ja som to oficialne nikde nenasla, tak som sa chcela poradit aj na porade, ci o niecom nevedia ostatni. :)
Ak jeho hrubý príjem z podnikania za r. 2009 nebol vyšší ako 3 834,96 €, tak sa od 01/07/2010 odhlási zo SP = nebude povinne poistený = nebude povinný platiť odvody do SP...
Nutricia
10.02.10,08:48
ak nedosiahne SZČO príjem za rok 2009 najmenej vo výške 3834,84 Eur, ide o príjem v hrubom bez odpočítania výdavkov.Týmto príjmom sa posudzuje či je SZČO povinná platit SP alebo sa môže poistiť dobrovolne.
Potom tu existuje už len cesta pozastavenia živnosti do 30.6.2010,takže od 1.7.2010 nebude SZČO čiže nebude platiť odvody do SP. Pokial pozastavíš živnosť na ZP takisto nebudeš platiť preddavky.
mamina h.
10.02.10,09:08
Ak jeho hrubý príjem z podnikania za r. 2009 nebol vyšší ako 3 834,96 €, tak sa od 01/07/2010 odhlási zo SP = nebude povinne poistený = nebude povinný platiť odvody do SP...
Srdecna vdaka, toto som hladala. To znamena, ze nebude musiet platit vobec nic do SP ? Samozrejme si musi byt vedomy, ze nebude sa mu to pocitat do dochodku, ma to aj nejake ine nevyhody ?
Nutricia
10.02.10,09:18
nebude mat nárok na nemocenské ak bude PN alebo OČR,môže si tieto odvody platit dobrovolne.
mamina h.
10.02.10,09:35
.......Potom tu existuje už len cesta pozastavenia živnosti do 30.6.2010,takže od 1.7.2010 nebude SZČO čiže nebude platiť odvody do SP. Pokial pozastavíš živnosť na ZP takisto nebudeš platiť preddavky.
nutricia, dakujem ti velmi pekne.
posledna otazka : preco je tam ten datum do 30.6., teoreticky moze pozastavit tu cinnost hocikedy a okamzite prestane platit preddavky, mylim sa ? cize aj predtym datumom aj po nom, nie ?
Nutricia
10.02.10,09:45
nutricia, dakujem ti velmi pekne.
posledna otazka : preco je tam ten datum do 30.6., teoreticky moze pozastavit tu cinnost hocikedy a okamzite prestane platit preddavky, mylim sa ? cize aj predtym datumom aj po nom, nie ?

áno môže ju pozastaviť hocikedy a okamžite prestane platit odvody SP,ZP. toho 30.6. tam je kvoli termínu pre podanie výpisu z danového priznania.
pozri si aj toto:
Prerušenie a zrušenie živnosti obíde povinnosť platiť odvody bez ohľadu na výšku príjmu
Nemocenské a dôchodkové poistenie vzniká SZČO od 1. júla daného roka, ak jej príjem za posudzovaný minulý rok presiahol zákonom stanovenú hranicu – pre rok 2009 sumu 3 834,96. Sumu príjmu preukazuje SZČO už spomínaným výpisom z daňového priznania (http://www.investujeme.sk/clanky/povinnosti-szco-okrem-danoveho-priznania-musite-podat-aj-vypis-socialnej-poistovni-a-zuctovanie-zdravotneho-poistenia/) za daný rok, ktorý musí predložiť najneskôr do 1. júla nasledujúceho roka.
Samostatne zárobkovo činnou osobou je v zmysle zákona o sociálnom poistení fyzická osoba, ktorá má v danej chvíli oprávnenie prevádzkovať živnosť, resp. inú registrovanú činnosť(ide napr. o advokátov). Osobe bez oprávnenia táto povinnosť nevzniká.
Registráciu teda obíde každá SZČO, ktorá k 1. júlu oprávnenie nemá – teda živnosť buď pozastavila alebo úplne zrušila. A to bez ohľadu na výšku príjmu – ak aj príjem zákonnú hranicu presiahol, tým že SZČO svoje oprávnenie preruší, resp. zruší, poistné za minulý rok už platiť nemusí. Ak živnosť po čase obnoví, resp. znovu založí, opäť mu beží jeden až jeden a polročná amnestia, počas ktorej poistné neplatí. Povinnosť registrácie sa bude znovu posudzovať až 1. júla roka, ktorý nasleduje po roku, v ktorom opäť začal podnikať.
Podotýkame, že živnostenské oprávnenie je možné:

prerušiť – toto je možné len na dobu minimálne 6 mesiacov. Po jej skončení sa však živnosť obnoví automaticky, bez oznámenia zo strany akéhokoľvek úradu.
zrušiť – po úplnom zrušení je možné požiadať o živnostenské oprávnenie znova. Podnikateľ sa pri zrušení odhlási zo zdravotnej poisťovne a daňového úradu. Po pridelení nového oprávnenia sa s novými IČO-m na zdravotnú poisťovňu a daňový úrad znovu prihlási.
Príklad
Pán Andrej dosiahol za r. 2009 príjmy z podnikania vo výške 12 000 EUR. 20. júna 2010 však živnostenské oprávnenie preruší až do 20. decembra 2010. Za rok 2009 mu nevzniká povinnosť platiť poistné do SP. Sociálnu poisťovňu navštívi až opäť 1. júla 2011, keď sa mu bude posudzovať výška príjmu za r. 2010. V prípade, že živnosť opäť preruší, tejto povinnosť sa znova vyhne.
Príklad
Slečna Jana dosiahne za r. 2009 príjmy zo sprostredkovania predaja finančných produktov prostredníctvom živnosti vo výške 15 000 EUR. 25. júna 2010 živnostenské oprávnenie úplne zruší a za r. 2009 jej povinnosť registrácie nevzniká. 2. júla 2010 požiada opäť o založenie živnosti a s novým IČOM podniká ďalej.
mamina h.
10.02.10,09:59
dakujem, chcela som ti dat este jeden bod, ale nenecha ma to 2x po sebe, pekny den :)
Nutricia
10.02.10,10:07
Dakujem
zuso
10.02.10,21:43
Prosím pekne o radu. Živnostník je od 10/2009 na PN a ak preruší živnosť, prestane sa mu vyplácať nemocenské?
Ak by sa mu aj naďalej vyplácalo nemocenské, a pozastaví živnosť, môže sa evidovať na úrade práce keď bude PN? Je to vôbec možné mať pozastavenú živnosť a byť evidovaný na úrade práce a žiadať podporu?
Samozrejme podpora mu nebude vyplácaná ak poberá nemocenské. Až po ukončení PN.
Andyke
11.02.10,05:55
Aj po prerušení živnosti môže poberať nemoc.dávky (kým bude PN). Počas PN ho na úrade práce nezaevidujú ako uchádzača o zamestnanie, keď ukončí PN, potom sa môže zaregistrovať na úrade práce .