radkaaaa
10.02.10,08:47
Dobry den, budem rada ak mi niekto dokaze poradit co robit. Prenajimam byt rodine, ktory podnikaju v nasom meste a chcu odo mna suhlas aby si mohli dat byt do nakladov. Co to pre mna znamena ??? Ake mam povinnosti ? Zmluvu mame, zaregistrovana som na DU ze prenajimam byt.Mam sa niecoho obavat ??? dakujem za kazdu radu.
Daggmar
10.02.10,07:52
O aký súhlas presne ide ? Ak majú nájomnú zmluvu, náklady si uplatňujú na základe nej ...
radkaaaa
10.02.10,08:01
Byt im prenajimam uz dlhsie, no asi si to nedavali do nakladov, aspon o tom neviem. A poslali mi email (nezijem na SK) ci by mi to nevadilo, bola to len taka otazka, a ja neviem co odpovedat. ci ma to nejak ovplivni. Co sa tyka ich povinnosti to ma nezaujima ci to oni budu mat uctovne v poriadku.
Daggmar
10.02.10,08:35
Ako majú postavenú nájomnú zmluvu ohľadom platby? ak im prikazuje zmluva platiť nájomné priamo na účet k určitému dátumu bez výzvy (faktúra) ,to je pre nich súhlas na možnosť uplatnenia výdavkov. Predpokladám, že byt je v tvojom osobnom vlastníctve. Nech špecifikujú aký konkrétny súhlas potrebujú ...
radkaaaa
10.02.10,12:41
byt je v osobnom vlastnictve a platia na ucet k urcitemu datumu....
Mária.K.
10.02.10,14:09
Dobry den, budem rada ak mi niekto dokaze poradit co robit. Prenajimam byt rodine, ktory podnikaju v nasom meste a chcu odo mna suhlas aby si mohli dat byt do nakladov. Co to pre mna znamena ??? Ake mam povinnosti ? Zmluvu mame, zaregistrovana som na DU ze prenajimam byt.Mam sa niecoho obavat ??? dakujem za kazdu radu.
Možno majú na mysli, či nebude problém, ak byt nie je vyňatý z bytového fondu a bude celý využívaný na podnikanie.
sentio
24.07.11,08:22
a je to problem, ak byt nie je vynaty z bytoveho fondu?

prave riesim podobnu situaciu..
Katarina
25.07.11,08:27
Nerozumiem, prečo by sa nehnuteľnosť ktorá prenajíma na podnikateľké účely mala vybrať z bytového fondu. Predsa nájomca platí nájomné + režijné náklady v zmluve dohodnuté,ktoré tvoria jeho výdaj, a prenajímateľ z prenájmu platí daň.
sentio
25.07.11,08:41
ja na to vidím iba jeden dôvod:
daň z nehnuteľností je vyššia pre podnikateľské priestory ako pre bytové priestory.
Možno nie je nutné byť vyňať z bytového fondu, ale asi je potrebé zmeniť účel využitia bytu - asi na mestskom úrade, kde sa platí daň z nehnuteľností.

otázka, prosím vyjadrite sa k nej:
SRO (NÁJOMCA) prenajíma garáž a skladové priestory v rodinnom dome. Garáž sa prenajíma na parkovanie vypožičaného automobilu kt. sro využíva na podnikateľské účely. Skladové priestory bude sro využívať ako sklad tovaru.

K tomu, aby si sro mohla uplatniť tento výdavok ako daňový výdavok, je potrebné niečo iné ako všeobecnú zmluvu o prenájme priestorov??

ďakujem pekne za odpovede.
Katarina
25.07.11,08:53
Stačí zmluva o prenájme priestorov ak obsahuje všetky náležitosti.
sentio
25.07.11,08:57
Ďakujem.
Je povinnou súčasťou tejto zmluvy list vlastníctva ?
Silkov
15.08.11,06:20
Klient Živnostník (Autodoprava) mal prenajatý byt v BA pre dcéru, ktorá tam študovala. Dcéra štúdium skončila a byt by si chcel živnostník ďalej prenajímať na podnikateľské účely, aby si mohol uplatniť výdavky - prenájom. Byt by bol použitý pre šoférov pri výkladke tovaru a aby mali kde šofery odýchnuť prípadne spať. Ak by mohol taký byt prenajať na podnikateľské účely, čo musí splniť živnostník a majiteľ bytu.....!!!!
Katarina
15.08.11,08:09
Majiteľ bytu sa registruje na DÚ z titulu prenájmu, ale to už asi urobil keď byt prenajímal dcére. Má pridelené DIČ a ak prekročí zákonom stanovený limit bude príjem z prenájmu zdaňovať. Uzatvorí sa zmluva o prenájme medzi majiteľom bytu a živnostníkom. Živnostník z platenia nájomného bude mať daňovo uznateľný výdaj.
Silkov
15.08.11,10:22
Katarína Ďakujem. Ešte taká drobnosť. Môže si živnostník prenajímať byt na hore uvedené potreby. On ma sídlo firmy PO a byt je v BA
Ice dive
15.08.11,10:42
Katarína Ďakujem. Ešte taká drobnosť. Môže si živnostník prenajímať byt na hore uvedené potreby. On ma sídlo firmy PO a byt je v BA
no mal by vedieť preukázať, že byt v BA naozaj potrebuje na účel, ktorý deklaruje - odpočinok/nocľah pre šoférov, asi ťažko by zdôvodňoval, že sa oplatí prenajímať byt za povedzme 500 €/mesiac, ak by mal v BA povedzme dve vykládky do mesiaca a hotel by vychádzal na 100 € noc...

ak by mal povedzme tých vykládok 30 do mesiaca bolo by to zas o niečom inom...
Zita5
15.08.11,10:50
no mal by vedieť preukázať, že byt v BA naozaj potrebuje na účel, ktorý deklaruje - odpočinok/nocľah pre šoférov, asi ťažko by zdôvodňoval, že sa oplatí prenajímať byt za povedzme 500 €/mesiac, ak by mal v BA povedzme dve vykládky do mesiaca a hotel by vychádzal na 100 € noc...

ak by mal povedzme tých vykládok 30 do mesiaca bolo by to zas o niečom inom...

Súhlasím a dodám....treba dosť silné a preukázateľné argumenty .Ak sú, nie je problém .
Silkov
15.08.11,11:34
Ďakujem za cenné rady....