JSJP
27.09.05,06:35
Ahojte,


chcela by som Vás poprosiť, či zamestanec má nárok na stravný lístok aj cez štátny sviatok.

Ďakujem.
kvet
27.09.05,04:39
ak pracuje a odpracuje viac ako štyri hodiny tak áno, ak nepracuje, resp. neodpracuje viac ako štyri hodiny, tak nie
svobodova
29.09.05,06:22
Neviete, prosím, či má nárok na stravné aj študent, ktorý pracuje na DBPŠ? Pýtal sa ma na to jeho zamestnávateľ. Povedala som mu, že ak odpracuje viac ako štyri hodiny a má to s ním dohodnuté v DBPŠ, tak áno. Môžete mi to niekto potvrdiť? V tomto prípade si niesom celkom istá.
Ďakujem
zuzanar
29.09.05,06:42
Neviete, prosím, či má nárok na stravné aj študent, ktorý pracuje na DBPŠ? Pýtal sa ma na to jeho zamestnávateľ. Povedala som mu, že ak odpracuje viac ako štyri hodiny a má to s ním dohodnuté v DBPŠ, tak áno. Môžete mi to niekto potvrdiť? V tomto prípade si niesom celkom istá.
ĎakujemMyslím, že áno. Tiež to tak robíme.
marmal
29.09.05,07:44
Narok na stravne listky nema, ale zamestnavatel moze so suhlasom zastupcov zamestnancov rozsirit okruh osob, ktorym poskytne stravovanie (napriklad dochodcom alebo dohodarom) - pozri par. 152 Zakonnik prace.
anriet
27.08.07,07:13
Dobrý deň

Potrebovala by som vediet, kolko Sk ma zamestnavatel platit zamestnancovi za stravu, aj dohodarovi?

Anriet
bendži
27.08.07,07:15
Dobrý deň

Potrebovala by som vediet, kolko Sk ma zamestnavatel platit zamestnancovi za stravu, aj dohodarovi?

Anriet

minimalne 55% hodnoty stravy, resp. poskytovaneho stravneho listka, maximalne vsak 55% z nahrad za pracovnu cestu v trvani od 5 do 12 hodin, ktora je momentalne vo vyske 89 Sk, t.j. maximalne 55% z tejto sumy 89 Sk
bonboane
29.04.11,10:49
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, či má zamestnanec nárok na stravný lístok aj keď odrobí presne 4 hodiny. Teraz mi totiž povedali, že po novom je to tak.
VieraPopluharova
29.04.11,11:00
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, či má zamestnanec nárok na stravný lístok aj keď odrobí presne 4 hodiny. Teraz mi totiž povedali, že po novom je to tak.

Podľa § 152 ods. 2 ZP: "Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny."
Ak pracujete presne 4 hodiny alebo menej, nemáte nárok na poskytnutie stravovania od zamestnávatela (a ani na stravné listky).
Ak by ste pracovali hoci na 4 hodiny a 15 minút denne, tak by ste nárok mali. Viem, trocha pritiahnuté za vlasy, ale zákon je zákon :)
Z pracovného pomeru sa odvádzajú odvody na zdravotné i sociálne poistenie (boli by ste nemocensky aj dôchodkovo poistená), z dohôd sa neodvádzajú žiadne. Z pracovného pomeru máte aj nárok na dovolenku, dohodári nie.
Lubaba
29.04.11,11:02
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, či má zamestnanec nárok na stravný lístok aj keď odrobí presne 4 hodiny. Teraz mi totiž povedali, že po novom je to tak.
§ 152
Stravovanie zamestnancov
1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí.
gagus
18.06.11,13:29
Prosím poradaci, poradte.
Zamestnanec musi odrobit 30 hodin týždenne, jeden den je na pracovisku 10 hodín, dalsi den len 2 hodiny. Ked odpracuje iba 2 hodiny, nema narok na stravný lístok, ale ked odpracuje 10 alebo viac hodin, nema narok na dva lístky ? Dakujem za radu.
adi11
18.06.11,14:10
Prosím poradaci, poradte.
Zamestnanec musi odrobit 30 hodin týždenne, jeden den je na pracovisku 10 hodín, dalsi den len 2 hodiny. Ked odpracuje iba 2 hodiny, nema narok na stravný lístok, ale ked odpracuje 10 alebo viac hodin, nema narok na dva lístky ? Dakujem za radu.

nech si to rozdeli tak, ze 5 x v tyzdni odrobi denne 6 hodin a bude mat narok na str. listok
gagus
18.06.11,17:17
Keby to slo, niet co riesit, ale ma dané, ze ma sluzbu od 12.00 do 20.00
a keby tam bol 12 hodin, má, alebo nema narok na 2 listky, tým by sa to vyriesilo. Dakujem.
Tweety
18.06.11,17:19
Keby to slo, niet co riesit, ale ma dané, ze ma sluzbu od 12.00 do 20.00
a keby tam bol 12 hodin, má, alebo nema narok na 2 listky, tým by sa to vyriesilo. Dakujem.
Zo ZP §152 nemá nárok, zamestnáv. mu ho môže, ale aj nemusí poskytnúť.
gagus
18.06.11,17:21
dakujem za odpoved
vychadza mi to tak, ze bud bude nadcasovat, alebo bude mat stravný listok
Tweety
18.06.11,17:25
dakujem za odpoved
vychadza mi to tak, ze bud bude nadcasovat, alebo bude mat stravný listok
Priznám sa bez mučenia, že tomuto konštatovaniu akosi nerozumiem.
gagus
18.06.11,17:30
Takze - jeden den ma urcene, ze odrobi 10 hodin, druhý den ma urcených dalsich 10 hodin, takze mu zostava uz len 10 hodin na tri dni, a to je menej, ako 4 hodiny denne (z hladiska nároku na stravný listok) Konstatovala som teda, ze bud si splni mieru vyucovacej povinnosti - 30 hodin týždenne a nebude mat narok na stravný listok kazdy den, alebo tam zostane dlhsie, aby splnil 4hodiny denne a nárok má. Snad som bola zrozumitelnejsia.
Tweety
18.06.11,17:31
Takze - jeden den ma urcene, ze odrobi 10 hodin, druhý den ma urcených dalsich 10 hodin, takze mu zostava uz len 10 hodin na tri dni, a to je menej, ako 4 hodiny denne (z hladiska nároku na stravný listok) Konstatovala som teda, ze bud si splni mieru vyucovacej povinnosti - 30 hodin týždenne a nebude mat narok na stravný listok kazdy den, alebo tam zostane dlhsie, aby splnil 4hodiny denne a nárok má. Snad som bola zrozumitelnejsia.
Terazky áno.
gagus
18.06.11,17:40
teraz citam "vychadza mi to tak, ze bud bude nadcasovat, alebo bude mat stravný listok", mas pravdu, je to holý nezmysel, malo tam byt bud nadcas a stravný listok, alebo ho nedostane
dodo2438
19.09.11,09:54
Dobrý deň,

ako je to s delenou smenou? Pracovník odpracuje ráno šesť hodín, potom má dve hodiny (neplatené) voľno a znovu robí šesť hodín. Má nárok na jeden alebo dva stravné lístky?
Tweety
19.09.11,09:58
Dobrý deň,

ako je to s delenou smenou? Pracovník odpracuje ráno šesť hodín, potom má dve hodiny (neplatené) voľno a znovu robí šesť hodín. Má nárok na jeden alebo dva stravné lístky?
Zo ZP §152 nemá nárok na druhý , zamestnáv. mu ho môže, ale aj nemusí poskytnúť.
peta3
19.09.11,11:24
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu. Ako je s nárokom na stravné u odborných asistentov na vysokých školách, napr. s 80% úväzkom. Platí pre nich rovnako, že musia odpracovať nad 4 hodiny, alebo pre nich platí niečo iné?
Vraj je takéto vydávanie lístkov učiteľom podľa odrobeného času protizákonné???
Ďakujem za rady:)
Tweety
19.09.11,11:25
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu. Ako je s nárokom na stravné u odborných asistentov na vysokých školách, napr. s 80% úväzkom. Platí pre nich rovnako, že musia odpracovať nad 4 hodiny, alebo pre nich platí niečo iné?
Vraj je takéto vydávanie lístkov učiteľom podľa odrobeného času protizákonné???
Ďakujem za rady:)
Podľa §152 ZP musí odpracovať viac ako 4 hod. za zmenu. Samozrejme, ak je zamestnancom. Pretože ak pracuje na dohodu, tam zákonný nárok na zabezpečenie stravy nie je.
latka
19.09.11,12:11
dobrý deň, ak máme zmluvu o výkone funkcie konateľa bez nároku na odmenu, môžme do internej smernice zahrnúť poskytovanie stravných lístkov okrem zamestnancom na hlavný prac. pomer aj dohodárom a aj takýmto konateľom. Bude 55% z hodnoty stravného lístka daňovo uznaným nákladom?, ďakujem
latka
19.09.11,13:16
dobrý deň, ak máme zmluvu o výkone funkcie konateľa bez nároku na odmenu, môžme do internej smernice zahrnúť poskytovanie stravných lístkov okrem zamestnancom na hlavný prac. pomer aj dohodárom a aj takýmto konateľom. Bude 55% z hodnoty stravného lístka daňovo uznaným nákladom?, ďakujem

posúvam prosím....
latka
20.09.11,06:43
dobrý deň, ak máme zmluvu o výkone funkcie konateľa bez nároku na odmenu, môžme do internej smernice zahrnúť poskytovanie stravných lístkov okrem zamestnancom na hlavný prac. pomer aj dohodárom a aj takýmto konateľom. Bude 55% z hodnoty stravného lístka daňovo uznaným nákladom?, ďakujem

posúvam prosím
rozimova
17.11.11,09:12
Dobrý deň,
práve som s údivom zistila, že moji zamestnanci - teda budú zamestnancami od 1.12. - na 5 hodín denne, resp. 4,5 hodiny - budem musieť im poskytnúť stravné lístky. Doteraz som bola presvedčená, že len v tom prípade , ak by odrobili viac ako 5 hodín denne. Rozumiem teda správne? Keď bude 5 hodín v robote, resp. 4,5 hodiny - musím mu dať lístok?
zk24
17.11.11,09:13
Dobrý deň,
práve som s údivom zistila, že moji zamestnanci - teda budú zamestnancami od 1.12. - na 5 hodín denne, resp. 4,5 hodiny - budem musieť im poskytnúť stravné lístky. Doteraz som bola presvedčená, že len v tom prípade , ak by odrobili viac ako 5 hodín denne. Rozumiem teda správne? Keď bude 5 hodín v robote, resp. 4,5 hodiny - musím mu dať lístok?

Musíš mu dať stravný lístok alebo iným spôsobom zabezpečiť stravovanie
druzstvo81
20.12.11,07:54
ahojte, mám niekoľko otázok ohľadom stravných lístkov:

1. zamestnanec na kratší prac. úvazok - odpracuje 6 hodin denne, takže mu vzniká nárok na stravný lístok? (aj keď nemá plný prac. úv.)?
2. na začiatku mesiaca vydám zamestnancovi taký počet lístkov, koľko je prac. dní, napr. mu vydám 20 lístkov, ale odpracuje len 18 dní. tie dva lístky sa mu počítaju do ďalšieho mesiaca? a pri zrážke zo mzdy mu zrazím za 18 dní alebo za 20 keďže dostal 20 lístkov?
3. za sviatok, dovolenku a návštevu u lekára sa stravný lístok nedáva však?
4. účtovanie: stravný lístok v hodnote 4,-€
a)firma hradí 55% z 3,8 (od 1.1.2011?) = 2,09€ 527/213
b)príspevok zo SF = 0,20€ 472/213
c)zrážka zo mzdy (4-2,09-0,20) = 1,71€ 331/213
ak by sa mu nezrážalo zo mzdy ale by si to sám hradil 335/213 a 211/335? v tomto prípade, do akého dátumu je povinný zamestnanec vložiť hotovosť do pokladne?
a ešte k otázke príspevku zo SF, stretla som sa s názorom, že tento príspevok sa zdaňuje! ???
druzstvo81
28.12.11,07:33
k príspevku 29: medzičasom som zislila, že príspevok zo SF sa nezdaňuje! a ak zamestnávateľ "preplatí" celú časť lístka - to znamená, ak zamestnanec neprispieva na stravný lístok, tente jeho "nepeňažný príjem" je oslobodený od dane...

ale stále mi zostala nevyriešená otázka č. 2 z príspevku č. 29:
ako účtujete o stravných lístkoch, keď na začiatku mesiaca vydám taký počet lístkov, koľko je pracovných dní v mesiaci, ale zamestnanec si napr. čerpá pár dní dovolenku?
Tweety
28.12.11,08:03
k príspevku 29: medzičasom som zislila, že príspevok zo SF sa nezdaňuje! a ak zamestnávateľ "preplatí" celú časť lístka - to znamená, ak zamestnanec neprispieva na stravný lístok, tente jeho "nepeňažný príjem" je oslobodený od dane...

ale stále mi zostala nevyriešená otázka č. 2 z príspevku č. 29:
ako účtujete o stravných lístkoch, keď na začiatku mesiaca vydám taký počet lístkov, koľko je pracovných dní v mesiaci, ale zamestnanec si napr. čerpá pár dní dovolenku? Účtovanie je na presne vydaný počet lístkov, ak v budúcom mesiaci sa zistí, že dostal viac, ako mal nárok, novovzniknutý nárok sa mu o tieto dni kráti, a logicky aj účtovanie bude len k tomu menšiemu počtu SL.
lienka492
23.04.12,12:31
Mam dotaz. Vo firme, kde som nastupila, sa listky davaju tak, ze ked ma clovek 1/2 dna dovolenky nema narok na listok. Ale ked ma v tom istom mesiaci 2x 1/2 dna dovolenky, tak sa mu to spocita a zoberie sa mu iba jeden listok. Ja si myslim, ze by sa mu mal zobrat za kazdeho 1/2 dna jeden listok.Nie som s tym stotoznena, ale robilo sa to tu este predtym ako som sem prisla. Neviete niekto, co by na to povedala kontrola?
Tweety
23.04.12,12:43
Mam dotaz. Vo firme, kde som nastupila, sa listky davaju tak, ze ked ma clovek 1/2 dna dovolenky nema narok na listok. Ale ked ma v tom istom mesiaci 2x 1/2 dna dovolenky, tak sa mu to spocita a zoberie sa mu iba jeden listok. Ja si myslim, ze by sa mu mal zobrat za kazdeho 1/2 dna jeden listok.Nie som s tym stotoznena, ale robilo sa to tu este predtym ako som sem prisla. Neviete niekto, co by na to povedala kontrola?
Za zmenu menej ako 4 hod. nie je nárok na zabezpečenie stravovania. Nemôžeme spočítavať dva 1/2 dne, ide o každý deň samostatne.
lienka492
23.04.12,12:54
a co by spravila kontrola, keby zistila, ze sa to tak robi?
avalik
23.04.12,13:44
Mam dotaz. Vo firme, kde som nastupila, sa listky davaju tak, ze ked ma clovek 1/2 dna dovolenky nema narok na listok. Ale ked ma v tom istom mesiaci 2x 1/2 dna dovolenky, tak sa mu to spocita a zoberie sa mu iba jeden listok. Ja si myslim, ze by sa mu mal zobrat za kazdeho 1/2 dna jeden listok.Nie som s tym stotoznena, ale robilo sa to tu este predtym ako som sem prisla. Neviete niekto, co by na to povedala kontrola?

(8) Zamestnávateľ môže po prerokovaní so zástupcami zamestnancov
a) upraviť podmienky, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie počas dovolenky, prekážok v práci, alebo inej ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci,
b) umožniť stravovať sa zamestnancom, ktorí pracujú mimo rámca rozvrhu pracovných zmien za rovnakých podmienok ako ostatným zamestnancom,
c) rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie, a ktorým bude prispievať na stravovanie podľa odseku 3.
alusa783
21.05.12,07:54
len sa chcem uistit, ked to bude v internej smernici zakotvené tak je to danový náklad však?
Tweety
21.05.12,07:58
len sa chcem uistit, ked to bude v internej smernici zakotvené tak je to danový náklad však?
Musí to byť prerokované so zástupcami zamestnancov, alebo v KZ, takže samotná IS nestačí.
alusa783
21.05.12,08:10
KZ? neviem čo to je, ked je to malá firma kde o všetkom rozhoduje konateľ, su tu 4 ludia HPP takže ziadny zastupcovia zamestnancov niesu.
Tweety
21.05.12,08:15
KZ? neviem čo to je, ked je to malá firma kde o všetkom rozhoduje konateľ, su tu 4 ludia HPP takže ziadny zastupcovia zamestnancov niesu.
KZ-kolektívna zmluva.
VieraPopluharova
21.05.12,09:25
Práve keď je takýto malý pracovný kolektív, mal by byť jeden určený ako zástupca zamestnancov a tieto veci by mali byť prerokované s ním a mala by byť vyhotovená zápisnica o tom.... mám 2 takéto firmy a majú zástupcu.....