Janinka
10.02.10,11:10
Dobry den,

mam taky zapeklity problem, sme servisom spotrebnej elektroniky a pre nasho garanta opravujeme stroje v zarucnej lehote, co sme mu doteraz nasledne koncom mesiaca vyfakturovali sumou rozdelenou za ND, ktore sme objednali a pouzili a cenou nasej prace, teda sluzby, sidlo spolocnosti bolo v Madarsku ale mali slov. ICDPH teda sme to fakturovali normalne s DPH, ktoru sme odviedli, ale od januara nas postavili pred takuto vec. Nahradne diely nam budu fakturovat so Slov. DPH pretoze sklady su na Slovensku a tovar sa hybe iba vramci SR, co by som chapala, ale podla najnovsieho dodatku koncom mesiaca uz za sluzby nefakturujeme my ale oni nam poslali akoby faktuturu, ktoru nam nasledne preplatia a teda fa ktoru by som mala vystavit ja, na tej fa sme my dodavatelia, oni odberatelia, cize ja si tuto fa vystavujem aj tak u nas v systeme, a ich cislo si dam ako VS ALE kedze sidlo spolocnosti je teraz uz CR, fa vystavujem akoze ja bez DPH, miestom dodania je CR. Pre mna to co znamena prosim vas? Mam nejake povinnosti suvisiace s tym ze dodavam akoze sluzby do CR? ci len vystavim bez DPH a hotovo a inac sluzby sa realizuju na uzemi SR pre SR zakaznikov pod nasim menom ale garantom zarucnych oprav je CR dodavatel. Poradte prosim surne. Dakujem
Janinka
10.02.10,15:20
prosim pomozte
Janinka
11.02.10,07:19
posuvam si
Laco-monter
11.02.10,07:25
posuvam si

Čo to znamená, posúvam ???
azla
11.02.10,08:03
Dobry den,

mam taky zapeklity problem, sme servisom spotrebnej elektroniky a pre nasho garanta opravujeme stroje v zarucnej lehote, co sme mu doteraz nasledne koncom mesiaca vyfakturovali sumou rozdelenou za ND, ktore sme objednali a pouzili a cenou nasej prace, teda sluzby, sidlo spolocnosti bolo v Madarsku ale mali slov. ICDPH teda sme to fakturovali normalne s DPH, ktoru sme odviedli, ale od januara nas postavili pred takuto vec. Nahradne diely nam budu fakturovat so Slov. DPH pretoze sklady su na Slovensku a tovar sa hybe iba vramci SR, co by som chapala, ale podla najnovsieho dodatku koncom mesiaca uz za sluzby nefakturujeme my ale oni nam poslali akoby faktuturu, ktoru nam nasledne preplatia a teda fa ktoru by som mala vystavit ja, na tej fa sme my dodavatelia, oni odberatelia, cize ja si tuto fa vystavujem aj tak u nas v systeme, a ich cislo si dam ako VS ALE kedze sidlo spolocnosti je teraz uz CR, fa vystavujem akoze ja bez DPH, miestom dodania je CR. Pre mna to co znamena prosim vas? Mam nejake povinnosti suvisiace s tym ze dodavam akoze sluzby do CR? ci len vystavim bez DPH a hotovo a inac sluzby sa realizuju na uzemi SR pre SR zakaznikov pod nasim menom ale garantom zarucnych oprav je CR dodavatel. Poradte prosim surne. Dakujem

Aké služby sa fakturujú.

Fakturujete poskytovaný záručný servis poskytovaný platiteľom Dph na Slovensku, ktoré si objednala zdaniteľnej osobe so sídlom v Česku.
Podľa môjho názoru by sa to dalo klasifikovať tieto služby ako práce na hnuteľnom majetku.
Miesto dodania sa určí podľa §15, odst.1, lebo §16/9 vylúčime (ten by sa uplatnil, iba pri službe pre inú ako zdaniteľnú osobu).
§ 15
(1) Miestom dodania služby zdaniteľnej osobe, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby, je miesto, kde má táto osoba sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná prevádzkarni zdaniteľnej osoby, miestom dodania služby je miesto, kde má táto osoba prevádzkareň. Ak zdaniteľná osoba, ktorá je príjemcom služby, nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.

Vystavovanie faktúr
Predpokladám, že v dodatku, ktorý máte podpísaný Ste si dohodli možnosť, ktorú poskytuje § 75 zákona o Dph.

§ 75
Vyhotovenie faktúry

(2) Vyhotovenie faktúry môže platiteľ zabezpečiť aj prostredníctvom inej osoby, pričom faktúra musí byť vyhotovená v mene a na účet platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu.

(3) Faktúru v mene a na účet platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, môže vyhotoviť aj jeho zákazník za podmienky, že medzi platiteľom a zákazníkom je uzavretá písomná dohoda o vyhotovovaní faktúr, ktorá musí obsahovať podmienky, ktoré musia byť splnené, aby dodávateľ akceptoval faktúry vyhotovené zákazníkom.
Janinka
11.02.10,08:05
No skusim sa opytat takto, mozem fa za realizovane opravy pre firmu z CR, ktora je platitelom DPH v CR vystavit bez DPH? I ked opravy sa realizuju v SR a pre SR zakaznikov? Oni to po nas takto chcu. A ked ano, podla ktoreho §? dakujem
Janinka
11.02.10,08:14
jeej, dakujem pekne za odpoved, ano §15ods.1 som myslela ze by to mohol byt, takze v praxi to znamena ze fa vystavim bez DPH a pravo na DPH ma CR, kedze tam je sidlo garanta. Nevadi vsak, ze tam fakturujem aj pouzity material, pri ktorom som si ale DPH odratala, lebo mi ho dodali pod SK DPH a aj prepravne naklady suvisiace s opravami? A ano §75 mame osetreny.
Luna
11.02.10,11:24
Dnes presne riešim tento problém. Faktúry za nás už dlhšiu dobu vystavuje garant. Len dnes ma zaskočila faktúra od garanta že bola vystavená bez DPH. Ale ako tak čítam je to v poriadku. Z nakúpeného materiálu,tovaru odrátam DPH lebo sme ho nakúpili od platiteľa DPH na Slovensku. Pri vystavenej faktúre prenášam daňovú povinnosť na českého garanta. A keďže poskytujeme službu pre českého garanta musíme robiť súhrnne výkazy.
Aspoň tak som to pochopila ja.Ak nie opravte ma. Ináč hor sa registrovať na elektronické podávanie s.výkazu.
Luna
11.02.10,18:49
posúvam
azla
11.02.10,19:01
Tiež mi to tak vychádza.:)
Luna
11.02.10,19:11
A/* par.15 ods.8 Zakona 222/2004 o dani z pridanej hodnoty */.


Anička a ešte na faktúre musí byť odvolávka na par.15.?však
azla
11.02.10,20:50
Janka, §15,16 ....sa zmenil od 1.1.2010:):D


A odvolávky sa píšu.
http://www.porada.sk/t71157-faktury-do-eu-odvolavky-na-smernice-es.html
Luna
11.02.10,23:43
Anička ďakujem. :)Prečítam si priložený link. Vystavujú za nás faktúry,ale žiaden odvolávky tam nie sú.:(
andrea70
12.02.10,07:23
Nehnevajte sa že vám sem vstupujem ale aj ja mám podobný problém. Robíme záručny servis na elektrické náradie /vrtačky, brúsky..../ ktoré dovážame z Poľska. Na Slovensku si zákazník kúpi náradie a keď sa mu v záruke pokazí my ho opravíme a túto službu faktúrujeme Poliakom /idetifikovaným pre daň v PL/. Neviem či sa na nás tiež vzťahuje prenos miesta dodania podľa par. 15 ods.1 keďže náradie už nie je majetkom Poliakov ale slovenského občana. Ďakujem za každú radu.:)
azla
12.02.10,07:27
Túto službu si objednala a platí spoločnosť PL. Čiže vy túto službu poskytujete PL spoločnosti a preto prenos daňovej povinnosti.
alušik
12.02.10,07:49
Fakturuje zdaniteľnej osobe, preto sa na Vás vzťahuje § 15 ods. 1 a prenáša sa tým daňová povinnosť na príjemcu služby. Nepozeráte sa na to z pohľadu vlastníctva danej veci. Firma PL bola povinná opraviť to Vám (v záručnej lehote) a keďže to neopravili priamo oni, tak podľa môjho názoru je ich povinnosťou znášať náklady tejto záručnej opravy.
andrea70
12.02.10,08:45
Veľmi pekne ďakujem ja som si to aj tak myslela ale zmiatol ma ten slovenský vlastník hnuteľnej veci.
zuzzkaa
12.02.10,12:45
Ja sa chcem spýtať: Keď dodávam službu - montáž do ČR ale objednáva si ju slovenská s.r.o., doteraz som to fakturovala ako oslobodené od DPH na základe §15,16. Čo s tým teraz? a keď dodávam službu tiež slovákovi do napr. rakúska ale na lodi? tam som DPH fakturovala jednoducho 19% medzi nami.
Blankake
12.02.10,17:16
Možno niekomu pomôže schéma na určenie miesta dodania služby v priloženom súbore, ktorý som našla.
Luna
12.02.10,18:47
Ďakujem za všetkym odpovede. Furt nás čosi zakočí a furt sa učíme, učíme.
zuzzkaa
15.02.10,06:45
Prosím nikto neporadí? Mám z toho naozaj miešanicu.