Eva99
27.09.05,07:01
Dobré ránko!

Hneď takto z rána len takú hlúpučkú otázku, ale je poptrebné, aby boli všetky bloky orazené vystavovateľom? Nestačí, ak má všetky náležitosti na hlavičke bloku? Kde by som o tom mohla niečo nájsť?
Ďakujem!
KEJKA
27.09.05,05:09
zákon o DPH, náležitosti faktúry..... Aj doklad z ERP je faktúra, ale, musia tam byt udaje aj o odberateľovi a to sa najľahšie doplní pečiatkou.
martinka
27.09.05,05:11
Pred 3 mesiacmi som mala daňovú kontrolu. Pri tej príležitosti som sa nato spýtala a ich vyjadrenie bolo také, že nepotrebujem opečiatkované bločky, pretože podľa zákona, bloček už nie je zjednodušený daňový doklad a musí obsahovať všetky potrebné náležitosti ako faktúra. T.j. - pokiaľ má bloček všetky potrebné náležitosti, tak ho nemusíš mať opečiatkovaný.
Prajem ti pekný deň!
Paula
27.09.05,05:21
Mám zlú skúsenosť s opečiatkovanými bločkami. Často je pečiatka cez vážne údaje, ktoré sa tak stávajú nečitateľnými (najmä na ČS). Tiež sa stáva, že ak je pečiatka na zadnej strane bločku, doslova premokne na prednú stranu .....zasa nastane nečitateľnosť údajov. Veľa bločkov má malý rozmer a pečiatka sa nezmestí na ich "čistú" plochu.
KEJKA
27.09.05,05:35
Mám zlú skúsenosť s opečiatkovanými bločkami. Často je pečiatka cez vážne údaje, ktoré sa tak stávajú nečitateľnými (najmä na ČS). Tiež sa stáva, že ak je pečiatka na zadnej strane bločku, doslova premokne na prednú stranu .....zasa nastane nečitateľnosť údajov. Veľa bločkov má malý rozmer a pečiatka sa nezmestí na ich "čistú" plochu.opravujem svoju odpoved - pečiatka od predajcu nemusí byť!
jA SOM MALA NA MYSLI, TVOJU PEčIATKU. A Tú SI MôžEš DAť DOMA A TAK, ABY NEPRERážALA. DOBRý POSTUP JE TEN. žE sa nalepí bloček a opečiatkuje sa čiastočne na blok a čiastočne na podkladový papier - tak sa neprekryjú údaje a je jasné, že blok a pečiatka patria k sebe.
šebka
27.09.05,05:36
Bločky v pokladni sa majú opečiatkovať príjemcom a to s toho dôvodu, aby sa nedali používať u druhého podnikateľa. Ale predávajúci nemusí na blok dať pečiatku.
Eva99
27.09.05,05:36
Takže nakoniec je ešte lepšie bez pečiatky, ako s ňou... :D Ďakujem Vám veľmi pekne a prajem pekný deň!
Julča
04.10.05,15:27
To myslíte vážne? Ja som doteraz našu pečiatku nedávala na bločky z ERP alebo iné. Ak mal všetky náležitosti vytlačím k nemu VPD a ten bloček naň nalepím. Má niekto iné skúsenosti. Napíšte ako to robíte. Účtujem v Jú.
Alllena
04.10.05,15:33
To myslíte vážne? Ja som doteraz našu pečiatku nedávala na bločky z ERP alebo iné. Ak mal všetky náležitosti vytlačím k nemu VPD a ten bloček naň nalepím. Má niekto iné skúsenosti. Napíšte ako to robíte. Účtujem v Jú.Pečiatkujem bločky našou pečiatkou. Mali sme to vytké od DÚ pri daňovej kontróle aj pri kontróle nadmerného odpočtu DPH ,pečiatkuj.
andrej_rv
04.10.05,15:34
Bločky v pokladni sa majú opečiatkovať príjemcom a to s toho dôvodu, aby sa nedali používať u druhého podnikateľa. A toto ukladá aký zákon alebo usmernenie ?
Jana Acsová
04.10.05,15:38
Bločky v pokladni sa majú opečiatkovať príjemcom a to s toho dôvodu, aby sa nedali používať u druhého podnikateľa. Ale predávajúci nemusí na blok dať pečiatku.Táto povinnosť zo Zákona o dani z pridanej hodnoty vypadla od 1. 5. 2004 t.j. vstupom do EÚ a nadobudnutím účinnosti zákona č. 222/2004 Z.z. Ak by to DÚ žiadal, je to nad rámec zákona a daňový subjekt by to musel plniť iba v prípade, že to uloží do tzv. "záznamovej povinnosti". Inak žiadne povinnosti z tohto titulu nemá.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Alllena
04.10.05,15:38
A toto ukladá aký zákon alebo usmernenie ?
Daňový úrad je daňový úrad
Jana Acsová
04.10.05,15:39
Daňový úrad je daňový úradA daňový subjekt má práva a povinnosti.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
andrej_rv
04.10.05,15:41
Daňový úrad je daňový úrad

Ústava SR - I. hlava:


Čl. 2

(1) Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.

(2) Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.

(3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.
Alllena
04.10.05,15:43
A daňový subjekt má práva a povinnosti.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Súhlasím ,v niektorých prípadoch im asi bezhlavo veríme a tak pečiatkujeme
Jana Acsová
04.10.05,15:44
Súhlasím ,v niektorých prípadoch im asi bezhlavo veríme a tak pečiatkujemePrípadne si ešte daniari nepreštudovali celý nový zákon.http://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif
Alllena
04.10.05,15:47
Ústava SR - I. hlava:




Čl. 2

(1) Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.

(2) Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.

(3) Každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá.

toto poteší a treba to sem tam pripomenúť
andrej_rv
04.10.05,15:53
toto poteší a treba to sem tam pripomenúť No veď práve preto som to (po pozitívnej osobnej skúsenosti) sem pripol :) :) :)
Zuziana
04.10.05,15:58
mala som kontrolu na DPH za celý minulý rok, bločky opečiatkované neboli, kontrola nič nevytkla:)
Paula
04.10.05,16:02
mala som kontrolu na DPH za celý minulý rok, bločky opečiatkované neboli, kontrola nič nevytkla:)Ani mne, nikdy, za celých 12 rokov kontrol akýchkoľvek.
Jana Acsová
04.10.05,16:06
Ani mne, nikdy, za celých 12 rokov kontrol akýchkoľvek. No tak to nám do 30. 4. 2004 veru kontrolovali. Ale potom ... adié ...http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
liba2
04.10.05,16:07
Bločky v pokladni sa majú opečiatkovať príjemcom a to s toho dôvodu, aby sa nedali používať u druhého podnikateľa. Ale predávajúci nemusí na blok dať pečiatku.Toto platilo podľa starého zákona o DPH a slúžilo to presne na tento účel.
Tweety
04.10.05,16:11
Daňový úrad je daňový úrad
Ruším s čím som omylom súhlasila . Dnes akosi to škrípe s tými súhlasmi a odpoveďami. Niektoré odpovede nemám zaradené.Súhlasila som s príspevkom nasledujúcim od AVO a ono zároveň hodilo súhlas aj na predošlý príspevok.
Doplňam: ani daňováčky nie sú znalé všetkého.
Netreba sa dať zneistiť a obhajovať svoje názory, hlavne keď ste v práve.
Mária M

;) :eek:
Tweety
04.10.05,16:15
Ja sa nestačím čudovať, kým som dopísala príspevok súhlas záhadne zmizol. Nie sú tu na návšeteve Ufóni?
Mária M :D :cool:
Mickya
13.10.05,12:35
Ja osobne na prijaté bloky dávam pečiatku. Hoci to zákon o DPH neprikazuje, ale je tu ešte z. o účtovníctve, kde je spomenuté (tuším § 10), že účtovný doklad má obsahovať obe strany. Nechcem týmto príspevkom nikoho dopliesť, ale je to môj osobný názor. ....a budem rada na názor ostatných.
Jana Acsová
13.10.05,13:37
Ja osobne na prijaté bloky dávam pečiatku. Hoci to zákon o DPH neprikazuje, ale je tu ešte z. o účtovníctve, kde je spomenuté (tuším § 10), že účtovný doklad má obsahovať obe strany. Nechcem týmto príspevkom nikoho dopliesť, ale je to môj osobný názor. ....a budem rada na názor ostatných.Účtovný doklad vystavuje (spravidla) účtovná jednotka. Bloček je v tomto prípade vlastne iba príloha, ktorou preukazuje operáciu zaúčtovanú na základe účtovného dokladu. Nestretla som sa s prípadom, aby blok plnil funkciu účtovného dokladu.

Ad 1) nie je na ňom spravidla dostatok priestoru
Ad 2) nie je to obvyklou rokmi osvedčenou praxou

Osvedčenou praxou je vystavenie pokladničného dokladu, ktorý v tomto prípade plní po doplnení všetkých náležitostí funkciu účtovného dokladu.
Chudíková Katarína
12.11.07,19:25
Mala som ix kontrol, a vôbec netrvali na pečiatkovaní bločkov, aj keď môj šef na tom začal trvať, neviem, od koho sa dozvedel, že vraj to musí byť, a ja nechcem bojovať proti veterným mlynom.
liba2
12.11.07,21:43
Mala som ix kontrol, a vôbec netrvali na pečiatkovaní bločkov, aj keď môj šef na tom začal trvať, neviem, od koho sa dozvedel, že vraj to musí byť, a ja nechcem bojovať proti veterným mlynom.
V minulosti to bola predpísaná povinnosť u platiteľov DPH. V tomto v súčasnosti platnom ZDPH o tom nie je zmienka z dôvodu, že sú zákonom predpísané náležitosti faktúry...
Chudíková Katarína
28.10.08,09:13
Aj jiadne asom mala daňovú kontrolu a nie raz a nikdy to odo mňa nevyžadovali, takže pohoda!!! Žiadne stresy, sú iné veci, pre ktoré nás buzerujú.
Eva99
28.10.08,09:34
Účtovný doklad vystavuje (spravidla) účtovná jednotka. Bloček je v tomto prípade vlastne iba príloha, ktorou preukazuje operáciu zaúčtovanú na základe účtovného dokladu. Nestretla som sa s prípadom, aby blok plnil funkciu účtovného dokladu.

Ad 1) nie je na ňom spravidla dostatok priestoru
Ad 2) nie je to obvyklou rokmi osvedčenou praxou

Osvedčenou praxou je vystavenie pokladničného dokladu, ktorý v tomto prípade plní po doplnení všetkých náležitostí funkciu účtovného dokladu.

Stretli ste sa už s tým, že na jednotlivé bloky nie je vystavený VPD, bloky sú len nalepené na čistej A4 a vedľa nich je kontovacia pečiatka, kde je blok zaúčtovaný, očíslovaný, uvedený dátum a podpis? Ja som videla už niekoľko takto vedených účtovníctiev a podľa predchádzajúceho názoru myslím, že to teda nie je správne. Nie je to účtovný doklad, keďže tam nie je odberateľ. Myslíte, že keby bola súčasťou aj pečiatka odberateľa, bolo by to dostačujúce?
karcoolka1
01.11.08,18:03
Stretli ste sa už s tým, že na jednotlivé bloky nie je vystavený VPD, bloky sú len nalepené na čistej A4 a vedľa nich je kontovacia pečiatka, kde je blok zaúčtovaný, očíslovaný, uvedený dátum a podpis? Ja som videla už niekoľko takto vedených účtovníctiev a podľa predchádzajúceho názoru myslím, že to teda nie je správne. Nie je to účtovný doklad, keďže tam nie je odberateľ. Myslíte, že keby bola súčasťou aj pečiatka odberateľa, bolo by to dostačujúce?

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

Prikláňam sa k tomu, že je to ok, ale chýba slovné označenie.