vrocka
10.02.10,12:53
dobrý deň, chcela by som sa opýtať ohľadom zmeny pracovnej zmluvy resp. prepustenia. Manžel pracuje v jednej nemenovanej firme - ST od roku pána tuším 1989, je stále zamestnaný na dobu neurčitú a pri prepúšťaní by mal dostať podľa kolektívnej zmluvy odstupné za 6 mesiacov plus za každý odpracovaný rok niečo. (Vychádzalo mu to okolo 6.000€)Teraz však od júna ich má preberať nová spoločnosť a vraj ich preberá aj zo záväzkami či čo - tomu nejako nerozumiem, majú im však meniť zmluvy na dobu určitú teda na jeden rok. Príde tým však o všetky výhody a odstupné čo som uviedla. Rozmýšľa však ísť podnikať a ja som mu povedala že aby novú zmluvu nepodpísal a tak vlastne by dostal aspoň to odstupné plus za tie roky, tvrdí mi však že to by bolo porušenie zmluvy a nedostane nič. Kto mi vie pomôcť. Už keď je tam ako dinosaurus nech z toho niečo má ďakujem MIrka:eek::eek:
hanelie
10.02.10,12:47
zákonník práce
§ 29a
Na začiatok

Ak sa prevodom zmenia pracovné podmienky dohodnuté v pracovnej zmluve a zamestnanec nesúhlasí so zmenou pracovných podmienok, skončí pracovný pomer zamestnávateľ z dôvodov podľa § 63 ods. 1 písm. b) alebo dohodou z tých istých dôvodov.

§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
vrocka
11.02.10,13:23
no ono je to vlastne podľa zákona v poriadku, aj keď je ako dinosaurus, firma ho preberie - dostane však zmluvu už nie na dobu neurčitú ale určitú na jeden rok a vlastne príde o všetko o čo prísť môže, už viem prečo sú tie paragrafy také pokrivené - sú nespravodlivé, pretože v nových zmluvách majú garantované platy a všetky ostatné výhody po dobu jedného roka nič viac ... ďakujem aj tak za odpoveď Mirka