csuvto
10.02.10,13:40
Dobry den!
Je podla zakona možne vyberať od uchádzačov poplatok za talentove skušky?
Poplatok je 20 € a je použitý na nákup výkresov, modelovacej hliny a pod.
Dakujem.
Chobot
10.02.10,13:13
Dobry den!
Je podla zakona možne vyberať od uchádzačov poplatok za talentove skušky?
Poplatok je 20 € a je použitý na nákup výkresov, modelovacej hliny a pod.
Dakujem.

To je súkromná škola?
csuvto
10.02.10,13:27
nie, nie je to súkromná, ale cirkevna umelecká škola.
Chobot
10.02.10,14:51
nie, nie je to súkromná, ale cirkevna umelecká škola.

Neviem o tom, že by zákon priamo zakazoval vyberať poplatok za skúšky, ale nie je tých 20 € trochu veľa?? :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Ingrid Ondruskova
10.02.10,15:27
Nebojte nič..kapitalizmus dorazil aj do škôl, ja som bola na zápise s dcérou do 1.triedy ZŠ a "kukala som jak puk" keď odomňa vypýtali akože "zápisné" 10,-EUR, že vraj na zošity, bolo tam v ten deň asi sedemdesiat detí, platil každý rodič a z kapacitných dôvodov mohli zobrať len štvrtinu detí , už vidím ako vrátia poplatok deťom, čo nebudú na zozname...
vikinka
10.02.10,16:07
To vyberanie "zápisného" som zažila aj ja pri zápise môjho syna,ktorý už druhý rok študuje na strednej,takže pred 12 rokmi,nakoniec na tú školu ani nešiel,dala som ho na druhú a dodnes mi nik nič nevrátil ani nepoďakoval za sponzorstvo.
Tá suma 20,-€ je predsa len vysoká,pred dvomi rokmi robil syn talentovky na súkromnej umeleckej a platili sme 300,-SKK teda 10,-€.
jaros5
11.02.10,07:34
Podobná téma - vyberanie poplatkov na ZŠ a SŠ tu už v minulosti bola http://www.porada.sk/t122570-poplatky-na-zakladnych-a-strednych-skolach.html

Treba rozlíšiť či je škola v zriaďovateľskej pôsobnosti obce, kraja = "štátne školy", alebo je to súkromná škola, resp. cirkevná škola;
Štátne školy nesmú vyberať poplatky za služby ktoré poskytujú (teraz nemyslím poplatky za krúžky, alebo prenájom priestorov napr. telocvične mimo vyučovania a pod.), myslím všetko súvisiace s povinnou školskou dochádzkou (zaručuje to ústava SR);

Ak sa ale rodičia dohodnú, že "za niečo" budú platiť (forma akéhosi sponzorstva), tak je to v poriadku a či si dosledujú, alebo nedosledsledujú ako sa tieto prostriedky použijú, je už ich problém. Škola je však povinná nakladať s týmito prostriedkami v zmysle platnej legislatívy;
Nikoho však nemožno nútiť, aby tieto poplatky platil. Ak sa nájde čo i len jeden rodič, ktorý odmietne, môže dôjsť k dosť vážnej diskriminácii a porušeniu zákona;

Ak požadujú poplatky za svoje nadštandartné služby súkromné (cirkevné), tak je to podľa môjho názoru v poriadku, lebo je na rodičovi, či si takúto alternatívnu školu pre svoje dieťa vyberie, alebo nie;
__________________________________________________ __
Na otázku zadávateľky témy "poplatok za talentovky":
Poplatok si myslím je v poriadku, škola má s tým isté výdavky. Diskutabilná je výška sumy;
csuvto
11.02.10,10:11
tych 20 € este nie je schvalených, mne osobne sa to tiez zdá moc. Viac menej som to uviedla informativne.
Dakujem za odpovede.