rage1
27.09.05,07:38
Poradte prosim ak viete. Firma potrebuje ziskat peniaze na zakupenie stroja. Predchadzajuce dve obdobia vsask bola stratova. Neviete o nejakom sposobe ako taky stroj financne zabezpecit?
ALDA
27.09.05,06:04
Poradte prosim ak viete. Firma potrebuje ziskat peniaze na zakupenie stroja. Predchadzajuce dve obdobia vsask bola stratova. Neviete o nejakom sposobe ako taky stroj financne zabezpecit?
Ak bola firma stratová, neznamená to, že nemá finančné prostriedky na zabezpečenie nákupu stroja. Opačne firma zisková, nemusí mať finančné prostriedky a dokonca môže mať problémy ako zaplatiť daň a preddavky.
Zita5
27.09.05,06:14
Poradte prosim ak viete. Firma potrebuje ziskat peniaze na zakupenie stroja. Predchadzajuce dve obdobia vsask bola stratova. Neviete o nejakom sposobe ako taky stroj financne zabezpecit?
Doposiaľ pri úveroch alebo lízingoch som sa stretla s tým , že sa neprihliada na to či je firma stratová alebo nie / možno niekde aj áno - nemôžem posudzovať iné sploločnosti /, podstatné sú údaje z výkazov v mojom prípade sa jedná o JÚ . Výkaz o majetku a záväzkoch - tam je dôležité aby rozdiel medzi majetkom a záväzkami bol plusový , nemôže byť mínusový . Malo by to potom prejsť . Hoci na jednej strane , ak firma má zo dva či tri lízingy tak veru sa aj stane , že rozdiel medzi M a Z ide do mínusu , tam sa už ťažko dá niečo vybaviť .

To je moja súčasná skúsenosť , kde som spracovávala podklady pre úver vo výške 5 000 000,- Sk a bol schválený .
rage1
27.09.05,06:47
ja som sa zase zatial nestretla, ze by sa niekto na tu stratu nepytal. praveze moja skusenost je, ze akonahle sme oznamili, ze sme boli minuly rok v strate, okamzite koncili s debatou. Este sa spytam, nemate nahodou niekto skusenost s uverom PODNIKATELKA od SZRB?
ALDA
27.09.05,07:03
ja som sa zase zatial nestretla, ze by sa niekto na tu stratu nepytal. praveze moja skusenost je, ze akonahle sme oznamili, ze sme boli minuly rok v strate, okamzite koncili s debatou. Este sa spytam, nemate nahodou niekto skusenost s uverom PODNIKATELKA od SZRB?
Skúsenosti s úvermi mám a veľké aj s EU fondami. Za posledných 6 rokov som robila podklady pre 9 úverov PÚ aj JÚ. Prekvapuje ma to tvrdenie o tej strate. Skutočne to nie je dôležité!! Ale je dôležité prečo je strata!!
Ešte dodávam, že je to zdĺhavá práca, kopu tlačív, výkazov, predpokladov..atď. Banka si zúčtuje veľké peniaze za spracovane podkladov, ktoré im odovzdáš /podľa výšky úveru %/ a potom sa rozhodne.Treba si všetko obhájiť a ešte je najdôležitejšia záruka..majetok a ten musí byť aspom 1,5x väčší ako je úver, podľa toho ktorú banku o úver požiadaš.

Hela
rage1
27.09.05,07:34
a co by si mi teda odporucila?
STRELEC
27.09.05,07:44
a co by si mi teda odporucila?Zobrať kópie výkazov a DP 2004,2003, navštíviť 2 - 3 pobočky bánk (v prvom rade tam, kde má firma účet) a zistiť ich postoj k firme. U niektorých bánk záleží dosť na histórii (bol úver a splatil sa alebo sa spláca, firma staršia alebo nová ...). Banky sú už o niečo benevolentnejšie ako boli pred 2 - 3 rokmi. Nezostáva nič iné, iba to skúsiť. Ak by sa nedalo pohnúť priamo, tak povedzme skúsiť zobrať úver "na niekoho". To je už ale chúlostivé na vzťahy.
ALDA
27.09.05,08:31
a co by si mi teda odporucila?
Vieš ja nie som zástanca úverov. Ale ak to inak nejde..tak potom treba konať.
Ako písal STRELEC..zobrať DP s výkazmi aj tri roky späť a obehať banky. Stalo sa mi v r.2000, že som robila podklady pre sedem bánk..pokiaľ to vyšlo:D
A na 5 rokov/ možno10/ podľa úveru, projekt- čo prinesie pre firmu ten stroj ak ho zakúpite.

Chce to pevné nervy a trpezlivosť.

Hela
zuzi
27.09.05,09:36
My sme kupovali stroj na splátkový predaj. Je to podobné ako leasing, ale oveľa jednoduchšie sa to účtuje aj eviduje. Leasingovka nám poskytla prostriedky na kúpu.
bepo
27.09.05,10:37
Bude štastie ak dostanete na 5 rokov,10 ročný úver je neskutočná výnimka.
ALDA
27.09.05,11:30
Bude štastie ak dostanete na 5 rokov,10 ročný úver je neskutočná výnimka.
Peťo..nehovorila som o úvere na 5-10 rokov, ale o projekte na 5-10 rokov dopredu..čo prinesie zakúpenie stroja pre firmu!!:D

Hela
ALDA
27.09.05,11:38
My sme kupovali stroj na splátkový predaj. Je to podobné ako leasing, ale oveľa jednoduchšie sa to účtuje aj eviduje. Leasingovka nám poskytla prostriedky na kúpu.
To nemyslíš vážne, že ak beriem úver, leasing, splátkový predaj sa prihliada
na jednoduchšie účtovanie a evidenciu. Doteraz som musela vypočítať, čo je
hlavne lacnejšie a výhodnejšie pre firmy. A či ten splátkový predaj je výhodnejší ako leasing o tom pochybujem.

Hela