Inečka
10.02.10,14:05
FA za nájom od nepodnikateľa z ČR
Slovenská s.r.o. má prenajatý v ČR byt od českej osoby (nepodnikateľ, neplatiteľ DPH). Máme povinnosť sa zaregistrovať v ČR ako platitelia DPH, keďže nehnuteľnosť sa nachádza v Čechách ? :confused:

Zhodou okolností máme tento byt prenajatý od českej účtovníčky, ktorá
si myslí, že keď je prenájom bytu v ČR oslobodený, tak sa teda nemusí ona
zaregistrovať ako platiteľ DPH, aj keď poskytuje službu do zahraničia.

Prosím o názor.
IvoM
10.02.10,14:42
Nemáte povinnosť sa registrovať, to by sa musel registrovať každý kto sa ubytuje v hoteli v zahraničí, v ČR musí platiť obdoba našej §16.1. takže tiež si myslím že ona sa nemusí registrovať, pretože to nie je služba obdobná našej §15.1.
Inečka
10.02.10,15:44
Ďakujem za odpoveď. Som rada, že sa nemusíme registrovať.
Mám teda urobiť samozdanenie, keď je faktúra od neplatiteľa dane?
Ak samozdanenie, budeme mať aj nárok na odpočet?

Teraz mi napísala, že v českom zákone je uvedené:
"místo plnění u nájmu je není tam, kde se nemovitost nachází, ale přechází nově za DIČEM tj. v našem případě SK. "

Myslela som si, že by mal byť princíp rovnaký v každej krajine EÚ. Keď je u nás miestom zd. plnenia,
kde sa nehnuteľnosť nachádza, že to tak je aj v iných krajinách.
Inečka
10.02.10,17:54
k príspevku 3 - robí sa samozdanenie na takúto faktúru?
prosííííím o radu