stlienka
10.02.10,14:20
Ahojte,
chcem sa spýtať, pred manželstvom som si kúpil byt /mám od toho aj doklad/. Byt ale patril bytovému družstvu. Počas manželstva sme byt aj s bývalou manželkou odkúpili do osobného vlastníctva. Byt sme dali písať na oboch, lebo mi bolo povedané, že inak sa to ani nedá, aj keď som si ho chcel dať písať len na seba. Má manželka nárok na 1/2 aj keď som byt kúpil ja?
Zoltán Kovács
10.02.10,13:32
Pred manželstvom si kupoval zrejme iba členský podiel v bytovom družstve, a nie samotný byt.
Mgr.Shrek
10.02.10,14:57
Pred manželstvom si kupoval zrejme iba členský podiel v bytovom družstve, a nie samotný byt.

A kedže vlastnícke právo k bytu ste nadobudli počas trvania manželstva, respektíve k vkladu do katastra došlo počas manželstva, patrí byt do BSM.
BSM- BEZpodielové spoluvlastníctvo manželov- znamená, že podiely nie sú určené, preto nie je možné povedať, koľko má tvoja manželka a koľko ty. V podstate máte obaja všetko.
Mária27
10.02.10,18:05
Ahojte,
chcem sa spýtať, pred manželstvom som si kúpil byt /mám od toho aj doklad/. Byt ale patril bytovému družstvu. Počas manželstva sme byt aj s bývalou manželkou odkúpili do osobného vlastníctva. Byt sme dali písať na oboch, lebo mi bolo povedané, že inak sa to ani nedá, aj keď som si ho chcel dať písať len na seba. Má manželka nárok na 1/2 aj keď som byt kúpil ja?


Na manželku si ho dal zapísať dobrovolne, vlastne si jej 1/2 daroval. Teraz už má nárok na byt tak, ako ty. Teda predpokladám, že manželka nebola zaslobodna členkou družstva. Ty si za prevod členských práv s nájmom bytu zaplatil trhovú cenu, potom ste ho odkúpili za cenu nesplatenej anuity.

Ak si sa stal nájomcom družstevného bytu pred manželstvom, stal si sa aj družstevníkom. Uzavretím manželstva sa manželka stala spoločnou nájomníčkou, nie však družstevníčkou. Podľa § 28 zákona o vlastníctve bytov má nárok na prevod družstevného bytu jeho nájomca, ktorý je členom družstva. Sú o tom aj judikatúry, ktoré nepriznávajú právo na prevod nečlenovi.

§ 28

Nájomca družstevného bytu, ktorý je členom bytového družstva, má nárok na prevod vlastníctva bytu podľa tohto zákona, ak nepožiadal o prevod vlastníctva podľa osobitného predpisu. 7)
------------------------------------------------------------------
7) § 22 a nasl. zákona č. 42/1992 Zb. o úprave majetkových vzťahov a vyporiadaní majetkových nárokov v družstvách v znení neskorších predpisov.



Takto to potvrdil aj Ústavný súd SR v uznesení II. ÚS 302/08-11:
Sťažovateľ nemohol legitímne bez splnenia zákonných podmienok očakávať, že nadobudne vlastníctvo k predmetnému bytu. V tomto prípade jednou z takýchto podmienok bola nepochybne aj podmienka existencie členstva sťažovateľa v družstve žalovaného.
stlienka
19.02.10,12:47
A to akože nikoho nezaujíma, kto platil ten byt aj keď bol družstevný? Nemôžem si pri vysporiadavaní BSM nárokovať aspoň o toľko viac peňazí, za ktoré som ten byt kúpil?
Mária27
19.02.10,14:36
Pri vyporiadaní BSM si môžeš nárokovať z trhovej hodnoty bytu v čase rozvodu odpočítanie sumy členského podielu, ktorú si uhradil. Je to podobné, ako by si mal pred sobášom rozostavaný dom.



§ 150 obč. zák.

Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok.
arimi
21.02.10,16:24
som týžden rozvedená, manžel je dlhodobý neplatič, teraz dokonca aj bez práce, celú domácnost tahám ja sama, živím okrem exmanžela ešte dve deti. ako si možem vobec vydobit nejaké právo v mojom byte na súkromie, kedže exmanžel sa nechce odstahovat,ale využíva všetko grátis, aj jedlo któré kúpim detom a pod. ja som v mesiaci dva týždne v rakúsku, doma dalšie dva týždne. mala by som platit len polovicu nájmu a dalších poplatkov, ale on sa nevzrušuje a je mu jedno. vie, že všetko poplatím a čaká na moju reakciu. neviem, či ho mám udať, alebo zažalovat, alebo čo vlastne robit. doteraz sa mi smial ked mi kradnul peniaze a jedlo, že bere zo spoločného. po rozvode to už hovorit nemože, ale kradnút bude dalej, to viem. ako sa ho mám zbavit, alebo ako si mám rozdelit byt, ide to vobec bez dohody s ním? policajti mi v tomto asi moc nepomožu.
Xanti
21.02.10,16:28
som týžden rozvedená, manžel je dlhodobý neplatič, teraz dokonca aj bez práce, celú domácnost tahám ja sama, živím okrem exmanžela ešte dve deti. ako si možem vobec vydobit nejaké právo v mojom byte na súkromie, kedže exmanžel sa nechce odstahovat,ale využíva všetko grátis, aj jedlo któré kúpim detom a pod. ja som v mesiaci dva týždne v rakúsku, doma dalšie dva týždne. mala by som platit len polovicu nájmu a dalších poplatkov, ale on sa nevzrušuje a je mu jedno. vie, že všetko poplatím a čaká na moju reakciu. neviem, či ho mám udať, alebo zažalovat, alebo čo vlastne robit. doteraz sa mi smial ked mi kradnul peniaze a jedlo, že bere zo spoločného. po rozvode to už hovorit nemože, ale kradnút bude dalej, to viem. ako sa ho mám zbavit, alebo ako si mám rozdelit byt, ide to vobec bez dohody s ním? policajti mi v tomto asi moc nepomožu.
Arimi,
v prvom rade treba vysporiadať BSM, vyplatiť ho z bytu dať mu peniaze a poslať ho kade lahšie.
Ak nebude chcieť , tak dať návrh na súd na vysporiadanie BSM, dať návrh na výživné od ex aj ked nerobí platiť musí na deti a medzitým sa odsťahovať do podnájmu. Aby nekradol deťom jedlo.
arimi
21.02.10,16:49
to bude dost tažké, lebo nám pitím narobil dlhy, ale snád postupne dám aspon niečo do poriadku po nom. budúci týžden idem domov, tak sa zájdem na súd spýtat, čo s tým. na právnika nemám tolko penazí. ale dúfala som, že snád zohladnia moju starostlivost o rodinu a jemu prikážu splatit si, čo prepil. ja som si naivne myslela, že rozvodom sa aspon trochu umierni vo svojich vysokých nárokoch, no on si nič nepripúšťa...
mne už pomaly dochádzajú sily.
vysporiadanie bsm asi tiež niečo stojí, však?
Mária27
21.02.10,16:51
som týžden rozvedená, manžel je dlhodobý neplatič, teraz dokonca aj bez práce, celú domácnost tahám ja sama, živím okrem exmanžela ešte dve deti. ako si možem vobec vydobit nejaké právo v mojom byte na súkromie, kedže exmanžel sa nechce odstahovat,ale využíva všetko grátis, aj jedlo któré kúpim detom a pod. ja som v mesiaci dva týždne v rakúsku, doma dalšie dva týždne. mala by som platit len polovicu nájmu a dalších poplatkov, ale on sa nevzrušuje a je mu jedno. vie, že všetko poplatím a čaká na moju reakciu. neviem, či ho mám udať, alebo zažalovat, alebo čo vlastne robit. doteraz sa mi smial ked mi kradnul peniaze a jedlo, že bere zo spoločného. po rozvode to už hovorit nemože, ale kradnút bude dalej, to viem. ako sa ho mám zbavit, alebo ako si mám rozdelit byt, ide to vobec bez dohody s ním? policajti mi v tomto asi moc nepomožu.

Nepíšeš, či ste v nájomnom byte alebo ho máte vo vlastníctve. Ak by to bol byt nájomný, okamžite zrušiť spoločný nájom. Ak je to byt vo vlastníctve, okamžite žiadať vyporiadanie BSM.
V každom prípade ho treba čím skôr dostať z domu do nájomného bytu, on sa nepolepší. Podľa všetkého čo píšeš, príkaz na jeho odsťahovanie musí dať súd. Tak konaj.
arimi
21.02.10,17:13
vo vlastníctve.
až v piatok budem na slovensku, pojdem hned na súd.
vdaka.
Xanti
21.02.10,17:28
vo vlastníctve.
až v piatok budem na slovensku, pojdem hned na súd.
vdaka.
No to by si mala mať spísaný návrh u právnika a už len podať na súde.
arimi
21.02.10,17:47
to bude asi riadna fuška...ešte keby sa mi podarilo toho chlapíka dostat načas z obývačky preč, aj to by bolo niečo....to je niečo abnormálne, čo tam urobil za holubník...suší si tam tabak, dymí tam pri zavretom okne, to sa nedá už zvládat...a decka to musia trpiet, kým som preč...fakt je to na prášky...
IVETA N
21.02.10,18:36
mila arimi ,,prášky nechaj na pokoji,, čaka ťa ešte dlhá cesta
kým ho dostaneš z ,, obyvačky ,, len treba čo najskor začat konat v tomto smere. Máš pre koho bojovat
,,máš dve krasne deti ,, pre ktore sa oplatí žiť.
arimi
21.02.10,18:47
no, ved už som počula, že rozvodom sa nič nekončí, ale všetko ešte len začína :-)))
a u nás to asi bude dobrý masaker...
nie v pravom slova zmysle, ale k vojne roseovcov to nemá daleko...
IVETA N
21.02.10,19:03
tá ,,vojna,, zaleži aj od toho ako je rozumovo vyzretý ten tvoj ,,expartner .. keď bude chciet prieky bude robit stále . Zažila som to vo svojej rodine sestra mala taký istý problém musela trpieť dva roky dokial nastal klud a mohla s deťmi spokojne začať žiť
arimi
21.02.10,19:34
rozumovo klesol, zdá sa, do detského veku a nie je to fakt nič moc...
tvoja sestra bývala s bm dva roky po rozvode?
ja proste tohto človeka už nemožem ani cítit, nieto ešte stretávať...
jeho poznačili tie finančné školenia a semináre o rýchlom zbohatnutí, totálny imbecil z neho zostal...
najhoršie pre mna je, že mu dáva "právne" rady jedna jeho akože kolegyne z rovnakého pyramidáckeho spolku a tá už je rozvedená dávno a strašne rada radí cudzím ženatým chlapom, ako zatočit s ich manželkami...takže som proti nim dvom dost v nevýhode...
arimi
28.02.10,15:11
som už doma a mám problém. zamkla som si komoru, taký kumbál čo máme v chodbe, dala som si tam svoje veci a papiere a nejaké potraviny a odstahovala sa do najmenšej izby v byte, aby bol klud. manžel aj tak mi tam stále chodí a nenechá mi žiadne súkromie, napriek tomu, že pred synom slúbil, že mi tam chodit nebude. kedže mu prenechávam obývačku.
dnes urobil strašný cirkus kvoli tej zamknutej komore a vytrhol mi klučku a ja som to musela otvorit.
ja napriek tomu, že tu všetko platím sama, on na nás parazituje, neplatí nič, nesmiem zavriet ani dvere, zamknút už vobec nie, tak sa potrebujem spýtat, mám vobec ja na niečo právo? alebo mám len povinnosti?
to si naozaj nemožem dovolit bez vysporiadania ani tú komoru zamknút?
je mi hrozne.
fakt je mi hrozne. čo mám robit?
anjelanjelský
28.02.10,15:19
som už doma a mám problém. zamkla som si komoru, taký kumbál čo máme v chodbe, dala som si tam svoje veci a papiere a nejaké potraviny a odstahovala sa do najmenšej izby v byte, aby bol klud. manžel aj tak mi tam stále chodí a nenechá mi žiadne súkromie, napriek tomu, že pred synom slúbil, že mi tam chodit nebude. kedže mu prenechávam obývačku.
dnes urobil strašný cirkus kvoli tej zamknutej komore a vytrhol mi klučku a ja som to musela otvorit.
ja napriek tomu, že tu všetko platím sama, on na nás parazituje, neplatí nič, nesmiem zavriet ani dvere, zamknút už vobec nie, tak sa potrebujem spýtat, mám vobec ja na niečo právo? alebo mám len povinnosti?
to si naozaj nemožem dovolit bez vysporiadania ani tú komoru zamknút?
je mi hrozne.
fakt je mi hrozne. čo mám robit?
ak máš v byte trvalý pobyt, máš rovnaké práva, ako on.. hlavne sa nedaj, viem, že sa ľahko radí, ale prešla som si niečím veľmi podobným až som sa nakoniec rozviedla.. myslela som si, že sa všetko rozvodom skončí, ale mýlila som sa...
arimi
28.02.10,15:40
mám trvalý pobyt, navyše všetko ale všetko platím len ja sama, on nič neplatí, on parazituje. ja tahám byt, celú domácnost, detom skoly, no všetko.
a ja, čo všetko cálujem, nesmiem ani ceknúť a ten, čo parazituje, si tu rozkazuje a rozhoduje čo možem a čo nemožem.
tak ja neviem, obrátit sa na políciu, že mi ničí zámky na zamknutých dverách? a nenechá mi súkromie?
anjelanjelský
28.02.10,15:45
mám trvalý pobyt, navyše všetko ale všetko platím len ja sama, on nič neplatí, on parazituje. ja tahám byt, celú domácnost, detom skoly, no všetko.
a ja, čo všetko cálujem, nesmiem ani ceknúť a ten, čo parazituje, si tu rozkazuje a rozhoduje čo možem a čo nemožem.
tak ja neviem, obrátit sa na políciu, že mi ničí zámky na zamknutých dverách? a nenechá mi súkromie?

choď na obvodné oddelenie PZ a tam povedz, že ti obmedzuje osobnú slobodu a neprispieva na domácnosť.. skúsim ti zistiť presný postup a dám ti vedieť ešte dnes večer, alebo zajtra ráno...
a to že všetko platíš, odkladaj si všetky účty a mala by si si viesť aj nejaký denník výdavkov, na súde to budeš potrebovať a dosť ti to pomôže... ja to mám v excelovskej tabuľke..
arimi
28.02.10,16:04
už som im volala a povedali mi, že pokial nemám vysporiadané bsm, tak mi može zničit čokolvek, aj dvere vykopnút. musím zajtra na súd a tam sa pýtat čo robit, vraj prebežným opatrením to ide.
anjelanjelský
28.02.10,16:06
už som im volala a povedali mi, že pokial nemám vysporiadané bsm, tak mi može zničit čokolvek, aj dvere vykopnút. musím zajtra na súd a tam sa pýtat čo robit, vraj prebežným opatrením to ide.

návrh na rozvod manželstva si už podala?
Xanti
28.02.10,16:08
no, ved už som počula, že rozvodom sa nič nekončí, ale všetko ešte len začína :-)))
a u nás to asi bude dobrý masaker...
nie v pravom slova zmysle, ale k vojne roseovcov to nemá daleko...


návrh na rozvod manželstva si už podala?
Anjelanjelský,
mimotemyobčas je vhodné prečítať si aj príspevky trošku vyššie.

Arimi je rozvedená.
anjelanjelský
28.02.10,16:11
Anjelanjelský,
mimotemyobčas je vhodné prečítať si aj príspevky trošku vyššie.

Arimi je rozvedená.

Prepáč, nevšimla som si to. Myslela som si, že keď spolu bývajú, tak nie sú ešte rozvedení.
Xanti
28.02.10,16:17
Prepáč, nevšimla som si to. Myslela som si, že keď spolu bývajú, tak nie sú ešte rozvedení.
No ja myslím, že na slovensku býva dosť veľa rozvedených v jednom byte. Lebo majú problémy nájsť a hlavne zaplatiť si nové bývanie.

U Arimi jej ex má extremne chovanie. Takže u nej jedinou cestou je požiadať o zrušenie BSM , vyplatiť ex a potom ho môže poslať kade lahšie.
arimi
28.02.10,16:17
my sme asi dva týždne rozvedení.
kde by býval, ked tu má všetko grátis?
a fakt je zbehlý v jeho právach ako nikto.
ja len tápem a pýtam sa čo robit a pri tom platím...
a on si len parazituje...
aj na to má právo.
žena s deťmi zdá sa nemá právo na nič iné, len chovat chlapa. ktorému sa nechce robit.
hena22
28.02.10,16:24
my sme asi dva týždne rozvedení.
kde by býval, ked tu má všetko grátis?
a fakt je zbehlý v jeho právach ako nikto.
ja len tápem a pýtam sa čo robit a pri tom platím...
a on si len parazituje...
aj na to má právo.
žena s deťmi zdá sa nemá právo na nič iné, len chovat chlapa. ktorému sa nechce robit.

Myslím, že by si mala zodpovedať ešte pár otázok:
Aké veľké máte deti? Kto sa o ne stará keď si preč? Aké výživné mu súd nariadil (deti boli predpokladám zverené Tebe)? Je rozsudok už právoplatný? Útočí na Teba alebo deti aj fyzicky?
Tu na porade je veľa šikovných ľudí, keď ich uvedieš správne do situácie, poradia Ti. Určite. Ale bude to beh na dlhé trate, priprav sa na to.
arimi
28.02.10,16:39
deti sú velké, vysokoškolák 25 rokov, stredoškolák 16. na toho mi má prispievat sumou 50 euro, súhlasila som aj s tým málom, aby sa rozvod netahal dlho a on sa neodvolával.je právoplatný a vzdali sme sa odvolania.útočí na mna aj na deti, ja som podala len prvýkrát na neho trestné oznámenie v decembri. mám záznam aj z pohotovosti o jeho napadnutí v novembri.
o najmladšieho syna sa stará najstarší syn, ten býva s priatelkou v našom meste a ten vysokoškolák. a ešte moja sestra.
hena22
28.02.10,16:47
deti sú velké, vysokoškolák 25 rokov, stredoškolák 16. na toho mi má prispievat sumou 50 euro, súhlasila som aj s tým málom, aby sa rozvod netahal dlho a on sa neodvolával.je právoplatný a vzdali sme sa odvolania.útočí na mna aj na deti, ja som podala len prvýkrát na neho trestné oznámenie v decembri. mám záznam aj z pohotovosti o jeho napadnutí v novembri.
o najmladšieho syna sa stará najstarší syn, ten býva s priatelkou v našom meste a ten vysokoškolák. a ešte moja sestra.

Rozsudok je teda právoplatný a môžeš konať, to je dobre.
1.) Výživné musí platiť, ak nie, je to trestný čin. Stačí ak 3 krát nezaplatí a môžeš na neho podať trestné oznámenie.
2.) Vysokoškolák je nezaopatrené dieťa, o výživné musí žiadať sám. Nahovor ho na to, prečo ho ukracovať?
3.) Ak na Vás fyzicky útočí, treba to nahlásiť. Aj opakovane. Myslím, že je možné za určitých okolností dosiahnuť aj zákaz vstupu do bytu. Choď na sociálne, možno tam sa dozvieš presnejšie.
arimi
28.02.10,16:55
on to asi vie, lebo ta jeho priatelka je hodne zbehlá ohladne rozvodových situácií , teda vedel, že mi može aj dvere vylomit a že si tu nesmiem nič zamykat. ale aj to, že mi nemusí tri mesiace platit.
len s tým bývaním to bude zaujímavé, lebo predsa len, asi tri aj viac rokov platím všetko ja sama, a dokonca aj teraz po rozvode a nevyzerá to na to, že by mi chcel prispievat. tam fakt už neviem čo s tým. nikto ho nedonúti ani platit, lebo nemá z čoho a dokonca može ešte žiadat po mne aj výživné...to urobil už v lete, ked si najal právnika a žiadal po mne výživné. a to bol ešte ženatý.
no v každom prípade asi pojdem nahlásit to vyhrážanie sa mi zabitím, aj ked nemám dokazy, ja mám z neho už strach. on vobec nerátal s tým, že nás tak rýchlo rozvedú, preto teraz robí cirkus.
Xanti
28.02.10,17:00
on to asi vie, lebo ta jeho priatelka je hodne zbehlá ohladne rozvodových situácií , teda vedel, že mi može aj dvere vylomit a že si tu nesmiem nič zamykat. ale aj to, že mi nemusí tri mesiace platit.
len s tým bývaním to bude zaujímavé, lebo predsa len, asi tri aj viac rokov platím všetko ja sama, a dokonca aj teraz po rozvode a nevyzerá to na to, že by mi chcel prispievat. tam fakt už neviem čo s tým. nikto ho nedonúti ani platit, lebo nemá z čoho a dokonca može ešte žiadat po mne aj výživné...to urobil už v lete, ked si najal právnika a žiadal po mne výživné. a to bol ešte ženatý.
no v každom prípade asi pojdem nahlásit to vyhrážanie sa mi zabitím, aj ked nemám dokazy, ja mám z neho už strach. on vobec nerátal s tým, že nás tak rýchlo rozvedú, preto teraz robí cirkus.
Neklam,
lebo skončíš v base s krivím obvinením.

Čo sa týka platenia bytu, to že si platila počas manželstva a sama nemôžeš si nárokovať od neho polovicu, lebo peniaze čo si zarobila patrili i jemu.

Samozrejme teraz po rozvode, by Ti mal prispievať na byt lebo tam býva. AK nebude tak to pekne vyčísliš a o tú sumu (1/2 nákladov na byt od rozvodu do vysporiadania BSM ) mu znížiš jeho podiel BSM.

A vyhral? Získal výživné na seba? Predpokladám, že nie. Treba si nájsť dobrého právnika, ktorý bude konať aj ked ty budeš v rakúsku. A ako spomínala Hena22 syn ten starší by mal podať žiadosť na súd na platenie výživného od otca. Nech neotáľa.

A ked mu vyplatíš BSM, tak bude mať z čoho platiť výživné, i bude mať z čoho žiť. A vtedy ho budeš môcť vykopnúť z bytu skôr nie.
arimi
28.02.10,17:08
to neklam platí na to vyhrážanie zabitím, však? no nemám dokazy, to je pravda. ale strašne to človeka ubíja, ked to počujem, že ak sa opovážim zamknút čo len jedny dvere, tak ma zabije.
a to je len jeden prípad.
mylsím, že by bol schopný to urobit.
Xanti
28.02.10,17:12
to neklam platí na to vyhrážanie zabitím, však? no nemám dokazy, to je pravda. ale strašne to človeka ubíja, ked to počujem, že ak sa opovážim zamknút čo len jedny dvere, tak ma zabije.
a to je len jeden prípad.
mylsím, že by bol schopný to urobit.
Ano nato,
lebo Tebe to viac pohorší, ak to neurobil ak sa Ti zabitím nevyhrážal a ak nemáš svedkov.

A čo sa týka svedkov lepšie je niekto cudzí ako z rodiny. Nájdi si dobrého právnika a rieš situáciu. Na porade ťa vieme nakopnúť ale nevyriešime tvoju situáciu. Môžeš sa vysťažovať ulaví sa ti na duši ale nevyrieši to tvoju situáciu.
Proste len dobrý právnik, a nech to rieši. Myslím, že táto investícia do právnika sa Ti vráti hned ako sa zbavíš príživníka.
hena22
28.02.10,17:15
to neklam platí na to vyhrážanie zabitím, však? no nemám dokazy, to je pravda. ale strašne to človeka ubíja, ked to počujem, že ak sa opovážim zamknút čo len jedny dvere, tak ma zabije.
a to je len jeden prípad.
mylsím, že by bol schopný to urobit.

Ak je to pravda, tak ho nahlás. Urob si nahrávku alebo nájdi svedkov.
Skús požiadať súd o predbežné opatrenie ohľadne užívania bytu, tak aby si mala svoje súkromie. Daj návrh na delenie BSM. Platí sa za to, ale zdá sa, že dohodou to nepôjde. A platiť budete na polovicu, takže aj ex. Ak to inak nepôjde, odsťahuj sa dočasne do podnájmu.
Zaplať si právnika, sú to dosť zložité veci, ale určite sa s tým dá pohnúť.
arimi
28.02.10,17:32
už som sa pýtala aj na legalaid, to je bezplatné právne poradenstvo, možno že by mi to aj vyšlo finančne, len neviem, či sa mi to oplatí zase so stratou času, kvoli cestovaniu je to až v žiline, ja som v púchove, a či ma to nevyjde nakoniec finančne narovnako.
idem zajtra na ten súd, možno mi aj odporučia nejakého právnika, ja to tu vobec nepoznám.
Xanti
28.02.10,17:43
Skús si pozrieť akých právnikov máte vôbec v Púchove... http://www.sak.sk/blox/cms/sk/zone1/advokati/vyhladanie/proxy/list/formular/picker/event/page/0 a skús si ich postupne pozadávať do googla čo nájdeš. Alebo možno niekto zo známych bude poznať nejakého právnika a odporučí TI.
hena22
28.02.10,17:56
A neboj sa, za konzultáciu dáš možno 20 €. To hádam nie je také hrozné.
elaurie
28.02.10,20:36
Arimi, hlavne nečakaj na súde bezplatné právne poradenstvo, to nie je nápĺňou ani povinnosťou súdu...
arimi
28.02.10,20:54
nie, to nie je hrozné.
isté je, že bez právnika sa fakt nepohnem.
ked si kúpim teraz rýchlo skrinu na zámok, tú mi dúfam nemože vylomit?
lebo ja si potrebujem nikde schovat zásoby, nechávam deckám potraviny a konzervy a tak na dva týždne a ten chlap im to všetko vždycky pokradol a pojedol, čokolády a kávu z rakúska porozdával tým jeho kolegyniam...takže ja súrne fakt potrebujem niečo na zámok.
elaurie
28.02.10,21:03
Nie, tvoju skrinku zničiť nemôže. Moc si síce nepomôžeš, ak ju zničí, ale potom treba všetko nafotiť, aby si mala v prípade potreby dôkazy. Inak nebolo by pre Teba reálne nájsť si nejaký podnájom pokiaľ nedôjde k vyporiadaniu BSM? Výdavky na byt by si neplatila a ak by ich neplatil ani ex, tak by ho jednoducho odpojili od energií. Podľa toho, čo píšeš, by si mala viac súkromia, ak by si si prenajala čo i len jednu izbu, tú by si si mohla aj zamknúť...
arimi
28.02.10,21:51
práve je taký problém, s bytom, že som doplácala dlžoby na byte a zaviazala som sa splátkovým kalendárom, takže tak či tak budem platit byt aj nájomné, lebo som už podpísala dohodu na bytovom družstve. vtedy bola u nás situácia trochu iná...manžel bol práve vtedy odstahovaný, prenajímal si byt, ale ked mu došli peniaze z odstupného, tak sa vrátil k nám naspat...myslela som, že sa odstahoval nadobro a že to bude jednoduchšie s bývaním...doteraz riešim nedoplatky na nájomnom a bojujem s každou korunou...ja musím zaplatit to nájomné, aj keby som na chleba nemala. a bm si je toho vedomý a preto si nerobí žiadne starosti...ved teplo a elektrinu a plyn má zabezpečenú a čoby sa namáhal...nakoniec som dopadla ako najvačší debil na svete.
on prepil a ja to zaplatím. fakt dobrá spravodlivost.
hena22
01.03.10,06:19
práve je taký problém, s bytom, že som doplácala dlžoby na byte a zaviazala som sa splátkovým kalendárom, takže tak či tak budem platit byt aj nájomné, lebo som už podpísala dohodu na bytovom družstve. vtedy bola u nás situácia trochu iná...manžel bol práve vtedy odstahovaný, prenajímal si byt, ale ked mu došli peniaze z odstupného, tak sa vrátil k nám naspat...myslela som, že sa odstahoval nadobro a že to bude jednoduchšie s bývaním...doteraz riešim nedoplatky na nájomnom a bojujem s každou korunou...ja musím zaplatit to nájomné, aj keby som na chleba nemala. a bm si je toho vedomý a preto si nerobí žiadne starosti...ved teplo a elektrinu a plyn má zabezpečenú a čoby sa namáhal...nakoniec som dopadla ako najvačší debil na svete.
on prepil a ja to zaplatím. fakt dobrá spravodlivost.

Všetko, čo po rozvode zaplatíš na dlhy vzniknuté pred rozvodom sa Ti započíta pri delení BSM. Dobre si odkladaj potvrdenky.
Bytové družstvo je správcom bytu? Zájdi tam, požiadaj o nový splátkový kalendár s nižšou splátkou. Vysvetli situáciu, snáď Ti vyhovejú.
Teraz, keď ste rozvedení nemôže Ti podľa zákona zobrať ani špendlík (z vecí nadobudnutých po rozvode samozrejme). Je to Tvoj majetok a bola by to krádež. Ak ukradne, nahlás ho. Musí Ti to niekto dosvedčiť, môže aj syn.
Alebo odsťahuj syna, trebárs k sestre, aj Ty si tam ulož aspoň dôležité dokumenty a cenné veci.
Nahlás na úrade, že bm porušuje zásady spolunažívania. Nedovoľ aby Ti ubližoval. Čo susedia, nedosvedčia? Určite u Vás nie je tichúčko...