Ingrid Ondruskova
10.02.10,15:53
Moja veľmi dobrá známa ma požiadala spýtať sa :
je na rod.dovolenke a zároveň je evidovaná na Úrade práce, musí si platiť nejaké povinné odvody do sociálky alebo zdravotky? Ak nie aké to má dôsledky, príp. ktoré dobrovoľné poistenie by ste jej odporučili a prečo?
Ďakujem vopred.
Chobot
10.02.10,15:07
Moja veľmi dobrá známa ma požiadala spýtať sa :
je na rod.dovolenke a zároveň je evidovaná na Úrade práce, musí si platiť nejaké povinné odvody do sociálky alebo zdravotky? Ak nie aké to má dôsledky, príp. ktoré dobrovoľné poistenie by ste jej odporučili a prečo?
Ďakujem vopred.

Si si istá s tým zvýrazneným??

Veď zákon o službách zamestnanosti vylučuje zaradiť osobu, ktorá sa celodenne stará o dieťa:

(2) Ak uchádzač o zamestnanie požiadal o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie do siedmich kalendárnych dní odo dňa

a) ......
d) skončenia osobnej celodennej starostlivosti o dieťa, zaradí sa do evidencie uchádzačov o zamestnanie odo dňa nasledujúceho po skončení osobnej celodennej starostlivosti o dieťa,

Skôr si myslím, že je dobrovoľne nezamestnaná. Veď pokiaľ je nezamestnaná, tak nemôže byť na rodičovskej dovolenke. Môže nanajvýš poberať rod. príspevok, ale potom nemá nárok byť zaradená do evidencie a poberať podporu.

A ak je evidovaná na úr. práce, tak štát za ňu platí zdravotné poistenie.
Ingrid Ondruskova
10.02.10,15:15
Opravujem sa....pred pôrodom bola krátko nezamestnaná...čiže nie je v evidencii u žiadneho zamestnávateľa...ale to asi nehrá rolu, vlastne som si uvedomila, že je to asi jedno z hľadiska povinných /nepovinných/ odvodov počas RD...všetky ženy sú v jednom vreci, či pred pôrodom robili alebo nie?? Mýlim sa?
Chobot
10.02.10,15:20
Opravujem sa....pred pôrodom bola krátko nezamestnaná...čiže nie je v evidencii u žiadneho zamestnávateľa...ale to asi nehrá rolu, vlastne som si uvedomila, že je to asi jedno z hľadiska povinných /nepovinných/ odvodov počas RD...všetky ženy sú v jednom vreci, či pred pôrodom robili alebo nie?? Mýlim sa?

Áno, počas starostlivosti o dieťa do 3 rokov je jednom, či žena bola pred pôrodom zamestnaná alebo nie. Všetky majú rovnaké podmienky - zdrav. aj dôch. poistenie platí za nich štát.
mikikaa
11.02.10,07:37
A čo ak je žena na predlženej starostlivosti o dieťa do 6 rokov, je naklásená v zdravotnej poisťovni(zdravotné platí štát), ale ako je to na soc. poisťovni, platí aj jej štát, alebo sa musí dobrovoľne poistiť a sama so platiť?
veronikasad
11.02.10,07:42
A čo ak je žena na predlženej starostlivosti o dieťa do 6 rokov, je naklásená v zdravotnej poisťovni(zdravotné platí štát), ale ako je to na soc. poisťovni, platí aj jej štát, alebo sa musí dobrovoľne poistiť a sama so platiť?
prihlásila sa v SP ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku ? Má od 1.1.2010 príjem z dohôd ?
mikikaa
12.02.10,08:54
nie v SP nie je prihlásená, pretože, myslím, jej povedali niečo v tom zmysle, že oni registrujú len mamičky s deťmi do 3 rokov, ktorým vyplácajú materskú a rodičovský príspevok a poslali ju len registrovať sa do zdravotnej poisťovne. Od 1.1.2010 nepracuje, stará sa dieťa, ktoré navštevuje na 4 hodiny škôlku.