robci
11.02.10,08:32
Dobrý deň,

- minulý rok som skončil školu,
- popri nej som pracoval len na Dohody,
- prácu som vykonával len na území SR
- jedna z dohôd "Dohoda o provedení práce" však bola uzavretá v ČR (sídlo zamestnávateľa). Pracoval som však na SR a mzda bola vyplácaná v EUR, len bola zdaňovaná 15% (podľa českých zákonov)
- môj zárobok bol taký, že mám nárok na vrátenie dane (preplatok).

Neviem však ako postupovať, na aký daňový úrad mám podať daňové priznanie, a aké príjmy a aký preplatok do neho zahrnúť. Na úrade mi povedali, že musím podať jedno daňové priznanie na Slovensku a druhé v ČR. Pričom do obidvoch uvediem všetky príjmy, ale v SR uvediem len preplatok z dohôd v SR a v ČR preplatok z českej dohody.

Mám postupovať takto???

Ďakujem
Evanka
11.02.10,08:06
Dobrý deň,

- minulý rok som skončil školu,
- popri nej som pracoval len na Dohody,
- prácu som vykonával len na území SR
- jedna z dohôd "Dohoda o provedení práce" však bola uzavretá v ČR (sídlo zamestnávateľa). Pracoval som však na SR a mzda bola vyplácaná v EUR, len bola zdaňovaná 15% (podľa českých zákonov)
- môj zárobok bol taký, že mám nárok na vrátenie dane (preplatok).

Neviem však ako postupovať, na aký daňový úrad mám podať daňové priznanie, a aké príjmy a aký preplatok do neho zahrnúť. Na úrade mi povedali, že musím podať jedno daňové priznanie na Slovensku a druhé v ČR. Pričom do obidvoch uvediem všetky príjmy, ale v SR uvediem len preplatok z dohôd v SR a v ČR preplatok z českej dohody.

Mám postupovať takto???

Ďakujem
Môj názor:
V ČR nie si povinný dávať DP, ak sa jednalo o zrážkovú daň, ktorá je považovaná za vysporiadanú. Túto daň v ČR nie je možné vrátiť.
Podáš DP na Slovensku a uvedieš iba príjmy od slovenských zamestnávateľov.
robci
11.02.10,08:25
áno, daň bola zrážková, čiže mám nárok na jej vrátenie. A robí to sumu, na ktorej mi dosť záleží.
Johanka
11.02.10,08:34
Tak musíš podať DP v ČR ako daňovník z obmedzenou daňovou povinnosťou v ČR. Nemôžeš očakávať, že Ti zo slovenského štátneho rozpočtu bude vrátená daň, ktorá Ti bola zrazená a odvedená do českého štátneho rozpočtu. O vrátenie preplatku musíš požiadať v krajine zdroja príjmu, t.j. v ČR.
robci
11.02.10,08:42
Tak musíš podať DP v ČR ako daňovník z obmedzenou daňovou povinnosťou v ČR. Nemôžeš očakávať, že Ti zo slovenského štátneho rozpočtu bude vrátená daň, ktorá Ti bola zrazená a odvedená do českého štátneho rozpočtu. O vrátenie preplatku musíš požiadať v krajine zdroja príjmu, t.j. v ČR.

A keď podám daňové priznanie v ČR, uvediem v ňom všetky príjmy, teda aj zo Slovenska? A na Slovensku už daňové priznanie podávať netreba? Pretože ja som mal príjem z ČR aj SR a chcem vrátiť daň z obidvoch štátov
Evanka
11.02.10,09:06
áno, daň bola zrážková, čiže mám nárok na jej vrátenie. A robí to sumu, na ktorej mi dosť záleží.
Myslím, že v ČR nie je možné považovať zrážkovú daň za zálohovú a preto ju nie je možné vrátiť. Skús zistiť na niektotom DU v ČR.
Evanka
11.02.10,10:21
Doplním:
V zákone DZP ČR som skutočne nenašla možnosť prekvalifikovania zrážkovej dane na zálohovú (u nás preddavkovú).
Potvrdila mi to aj pani daňová poradkyňa v ČR. Našla som aj toto na webe

Kdy student daňové přiznání nepodává a sražená daň z brigády se mu nevrací?
Pokud student pracoval na brigádě v průběhu roku 2008 a v měsících kdy pracoval mu hrubá mzda nepřesáhla 5 000 Kč za měsíc, pak studentovi zaměstnavatel zdanil takový příjem tzv. srážkovou daní 15 %. Srážkovou daní je studentova daňová povinnost vyrovnána, tato daň se v rámci daňového přiznání již nevrací. Student již takto sraženou daň nemůže získat z daňového přiznání nazpět.

Zdá sa, že moja pôvodná odpoveď bola správna.
Bolo by ešte dobré konkretizovať, o akú činnosť (príjem) sa jednalo, a na základe akého § bol zrazený príjem zrážkovou daňou, keďže tvrdíš, že sa jednalo o jednorázový príjem a daň činí dosť vysokú čiastku.
robci
11.02.10,11:58
Doplním:
V zákone DZP ČR som skutočne nenašla možnosť prekvalifikovania zrážkovej dane na zálohovú (u nás preddavkovú).
Potvrdila mi to aj pani daňová poradkyňa v ČR. Našla som aj toto na webe

Kdy student daňové přiznání nepodává a sražená daň z brigády se mu nevrací?
Pokud student pracoval na brigádě v průběhu roku 2008 a v měsících kdy pracoval mu hrubá mzda nepřesáhla 5 000 Kč za měsíc, pak studentovi zaměstnavatel zdanil takový příjem tzv. srážkovou daní 15 %. Srážkovou daní je studentova daňová povinnost vyrovnána, tato daň se v rámci daňového přiznání již nevrací. Student již takto sraženou daň nemůže získat z daňového přiznání nazpět.

Zdá sa, že moja pôvodná odpoveď bola správna.
Bolo by ešte dobré konkretizovať, o akú činnosť (príjem) sa jednalo, a na základe akého § bol zrazený príjem zrážkovou daňou, keďže tvrdíš, že sa jednalo o jednorázový príjem a daň činí dosť vysokú čiastku.

Ďakujem za odpoveď, cenim si to:) Jednalo sa o prácu dokladania tovaru v hypermarkete. Zamestnávala ma česká agentúra, no prácu som vykonával na Slovensku. A jednalo sa o "Dohodu o provedení práce" na dobu jedného roka. Mzda bola vyplácaná každý mesiac a bola z nej odvedená daň 15%. Tak isto ako u nás, len u nás je to 19%. A potom si môžem nárokovať na vrátenie tejto dane...Takže v ČR takúto možnosť nemajú???? To ma dosť prekvapuje, keď si plno ľudí žiada o vrátenie dane napríklad z USA
Evanka
11.02.10,12:30
Už iba jedna otázka si si istý, že sa nejednalo o zálohovú daň?
kubimo
11.02.10,14:44
Dobry den,

potrebujem poradit ohladom podania DP z prijmov FO za rok 2009, myslim ze tematicky sedim do tejto temy :-)

Udaje:
- pocas celeho roka 2009 som bola zamestnana u 1 zamestnavatela v SR (pracovna zmluva),
- popritom som robila na dohodu o vykonani prace pre cesku firmu so sidlom v CR (dohoda o provedeni prace (do 150 hod rocne));
z prijmu z dohody bola zrazena dan.

Otazky:
Mam povinnost priznat prijem z uvedenej dohody o vykonani prace?
Ak ano - v slovenskom DP?
Alebo treba robit 2 DP:
- slovenske DP (z prijmov od slovenskeho zamestnavatela)
- a ceske DP (z prijmu z dohody o vykonani prace pre cesku firmu)?

Dakujem vopred za odpovede.
robci
11.02.10,14:45
Už iba jedna otázka si si istý, že sa nejednalo o zálohovú daň?

Neviem čo je zálohová daň, ale na Potvrdeni o prijmoch z tej firmy je dan uvedena ako zrážková
robci
11.02.10,14:47
Dobry den,

potrebujem poradit ohladom podania DP z prijmov FO za rok 2009, myslim ze tematicky sedim do tejto temy :-)

Udaje:
- pocas celeho roka 2009 som bola zamestnana u 1 zamestnavatela v SR (pracovna zmluva),
- popritom som robila na dohodu o vykonani prace pre cesku firmu so sidlom v CR (dohoda o provedeni prace (do 150 hod rocne));
z prijmu z dohody bola zrazena dan.

Otazky:
Mam povinnost priznat prijem z uvedenej dohody o vykonani prace?
Ak ano - v slovenskom DP?
Alebo treba robit 2 DP:
- slovenske DP (z prijmov od slovenskeho zamestnavatela)
- a ceske DP (z prijmu z dohody o vykonani prace pre cesku firmu)?

Dakujem vopred za odpovede.

Ty máš presne taký istý problém ako ja!:) a snažím sa ho vyriešiť.
Evanka
11.02.10,14:56
Neviem čo je zálohová daň, ale na Potvrdeni o prijmoch z tej firmy je dan uvedena ako zrážková
Ak mesačný príjem presahuje sumu 5000 Kč, zamestnávateľ zrazí a odvedie zálohovú daň. V opačnom prípade sa jedná o daň zrážkovú.
Evanka
11.02.10,15:04
Dobry den,

potrebujem poradit ohladom podania DP z prijmov FO za rok 2009, myslim ze tematicky sedim do tejto temy :-)

Udaje:
- pocas celeho roka 2009 som bola zamestnana u 1 zamestnavatela v SR (pracovna zmluva),
- popritom som robila na dohodu o vykonani prace pre cesku firmu so sidlom v CR (dohoda o provedeni prace (do 150 hod rocne));
z prijmu z dohody bola zrazena dan.

Otazky:
Mam povinnost priznat prijem z uvedenej dohody o vykonani prace?
Ak ano - v slovenskom DP?
Alebo treba robit 2 DP:
- slovenske DP (z prijmov od slovenskeho zamestnavatela)
- a ceske DP (z prijmu z dohody o vykonani prace pre cesku firmu)?

Dakujem vopred za odpovede.
Málo informácií.
Jednalo sa o zálohovú daň, alebo zrážkovú?
robci
12.02.10,08:20
Ak mesačný príjem presahuje sumu 5000 Kč, zamestnávateľ zrazí a odvedie zálohovú daň. V opačnom prípade sa jedná o daň zrážkovú.

Tak v tomto prípade sa potom jedná o zálohovú daň..mesačný príjem bol nižší ako 5000Kč. Teda, tá mzda mi bola vyplácaná v eurách, ale určite to nie je 5000Kč.
siskage
01.03.10,08:59
Dobrý deň,
manžel pracuje v ČR. Každoročne podáva daňové priznanie v SR.
1. Má si podávať daňové priznanie aj v ČR? Mesačne sa mu ako riadnemu zamestnancovi vypláca mzda a zráža zálohová daň.
2. Je to preňho povinnosť v ČR?
3. Alebo stačí, ak je podané len u nás?
4. Má mu český zamestnávateľ povinnosť urobiť ročné zúčtovanie dane alebo je to ako u nás na požiadanie?
Vďaka za odpoveď.
alex1
09.03.10,12:20
mám tiež danovníka v pracovnom pomere v SR a mal dohodu o vykonaní práce v CR na 45000 CZK, zrazili mu v CR zálohu na dan. V DP v SR som mu tento príjem vyňala a pýtam sa, či si môže požiadať o vrátenie dane v CR?
alex1
10.03.10,08:07
mám tiež danovníka v pracovnom pomere v SR a mal dohodu o vykonaní práce v CR na 45000 CZK, zrazili mu v CR zálohu na dan. V DP v SR som mu tento príjem vyňala a pýtam sa, či si môže požiadať o vrátenie dane v CR?

posúvam
a ešte ma zaujíma, že či si môže aj tento danovník v CR uplatniť nedzan.čiastku na danovníka. Keď som si to pokusne nahodila do ich tlačiva, túto čiastku mi tam automaticky nahodilo a vychádza mi preplatok
evka-janekova
09.08.10,15:19
pomohli by mi odpovede na hore uvedené dve otázky.Možem požiadať o vrátenie dane z ČR aj dodatočne za rok 2008?