Tomáš_sh
11.02.10,08:59
Zdravím

Pôvodne som túto tému chcel umiestniť do mzdového účtovníctva, ale tam by sa asi stratila tak som ju dal sem.

Potreboval by som vedieť akým spôsobom ako majitelia, resp. konatelia doostávate peniaze zo svojich firiem. Mne sú doposiaľ známe tieto formy:

1, mzda- ak ide o vyššie sumy je to nevýhodné, pretože človek poplatí veľa na odvodoch a daniach, viem že niektorí to robia tak že majú minimálnu mzdu a zvyšok si vyplácajú formou odmien. Zaujíma ma či je zákonom stanovený nejaký pomer fixnej mzdy a odmien, resp aká hranica je pre štát, ktorý týmto okrádam únosná

2, mandátna zmluva- o tom neviem nič

3, podiel na zisku- na konci roka nechám zdaniť zisk a vyplatím si z neho podiel, čím prídem ak sa nemýlim o 19%

Chcem spôsob získavania peňazí z firmy, ktorý je najefektívnejší, legálny a pre štát a jeho úrady únosný- aby ku mne nechodili kontroly ako na klavír

Ďakujem za Vaše rady a názory.

Ešte snáď, nechcel by niekto účtovať začnajúcu firmu s alkoholom?
cocker.ba
11.02.10,09:07
tak toto zaujima aj mna, nakolko chcem zmenit szco na sro, prave kvoli nezmyselnym zakonom-pri szco plat odvody aj ked nemas prijem.a statu je uplne jedno, kde zoberies peniaze.
zaujima ma ta moznost mandatnej zmluvy, avsak je asi nezmysel, aby konatel bol zastupovany na zaklade mandatnej zmluvy, sam sebou.
nemysli sa nahodou, co sa tyka odmien konatela, ze si ich nemoze vyclenit pravidelne kazdy mesiac?teda 2x za mesiac nepravidelne mozem?
pripajam svoju zvedavost.
cocker.ba
11.02.10,09:08
tak toto zaujima aj mna, nakolko chcem zmenit szco na sro, prave kvoli nezmyselnym zakonom-pri szco plat odvody aj ked nemas prijem.a statu je uplne jedno, kde zoberies peniaze.
zaujima ma ta moznost mandatnej zmluvy, avsak je asi nezmysel, aby konatel bol zastupovany na zaklade mandatnej zmluvy, sam sebou.
nemysli sa nahodou, co sa tyka odmien konatela, ze si ich nemoze vyclenit pravidelne kazdy mesiac?teda 2x za mesiac nepravidelne mozem?
zamestnancom vlastnej sro tiez byt nechcem.
pripajam svoju zvedavost.
Tomáš_sh
12.02.10,06:09
Nechce sa mi veriť že nikto neodpovedá. Je tu predsa množstvo ľudí ktorí podnikajú, veď nechcem zoznam Vašich odoberateľov tak šup šup...
veronikasad
12.02.10,06:20
Tomáš, zadaj si do vyhladávania odmena konatela - táto téma je na PORADe rozoberaná veľakrát
MatoB
12.02.10,12:42
Neviem ako ostatný ale ja v mojej srocke nemam ziadny plat ziadne odmeny nic. Jednoducho ked potrebujem kupit "chleba" chytim firemnu bankomatovu kartu vytahnem love a je. Zatal problem nebol, tedá asi mam dobreho uctovnika :---
Johanka
12.02.10,12:47
3, podiel na zisku- na konci roka nechám zdaniť zisk a vyplatím si z neho podiel, čím prídem ak sa nemýlim o 19%


§ 3 Zákona o dani z príjmov
(2) Predmetom dane nie je

c) podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, aj keď sú zamestnancami tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva,....

tzn. že zisk je zdanený iba raz, priamo pri zdroji - v obchodnej spoločnosti.
Johanka
12.02.10,12:50
Neviem ako ostatný ale ja v mojej srocke nemam ziadny plat ziadne odmeny nic. Jednoducho ked potrebujem kupit "chleba" chytim firemnu bankomatovu kartu vytahnem love a je. Zatal problem nebol, tedá asi mam dobreho uctovnika :---
Keby si mal dobrého účtovníka, tak Ti povie, že súkromné nákupy - z peňažných prostriedkov právnickej osoby - sú choré ;). Ktovie ako vykonávate inv. pokladne .
MatoB
12.02.10,13:05
Keby si mal dobrého účtovníka, tak Ti povie, že súkromné nákupy - z peňažných prostriedkov právnickej osoby - sú choré ;). Ktovie ako vykonávate inv. pokladne .

Johanka co si myslis preco som dal to slovo chleba do uvodzoviek???
Preto lebo som to nemyslel doslovene.
Poviem to doslovne raz do mesiaca z bankomatu s firemnej karty vyberem peniaze to je chore???
A to, ze mam srocku neznamena ze porat musim mat aj pokladnu.
Johanka
12.02.10,13:13
Johanka co si myslis preco som dal to slovo chleba do uvodzoviek???
Preto lebo som to nemyslel doslovene.
Poviem to doslovne raz do mesiaca z bankomatu s firemnej karty vyberem peniaze to je chore???
A to, ze mam srocku neznamena ze porat musim mat aj pokladnu.
Ospravedlňujem sa , čítam nedôsledne.
Ak vybraté peniaze použiješ pre vlastnú potrebu a o pohybe na účte je účtované ako o pôžičke, tak je to v poriadku.


mimotemyEšte som nevidela fungujúcu s.r.o., ktorá by nemala žiadne peniaze v hotovosti, a teda nepotrebovala účtovať na účte 211 - Pokladnica. A to som už všeličo videla :).
MatoB
12.02.10,13:19
Ospravedlňujem sa , čítam nedôsledne.
Ak vybraté peniaze použiješ pre vlastnú potrebu a o pohybe na účte je účtované ako o pôžičke, tak je to v poriadku.


mimotemyEšte som nevidela fungujúcu s.r.o., ktorá by nemala žiadne peniaze v hotovosti, a teda nepotrebovala účtovať na účte 211 - Pokladnica. A to som už všeličo videla :).

Naco by bola poskytovatelovi webhostingu a internetovemu obchodu pokladna a hotovost? Ono si to napisala spravne ja takto ked vyberem z uctu tak asi o mesiac to vratim spat + nejake drobne (teda tak to bolo naposledy). Zatial neviem ako mi to uctovnik uctuje vsetky doklady mu cely rok nesiem a da mi ich az vzdy na novy rok tento rok som u neho na navsteve este nebol.
Tomáš_sh
12.02.10,20:51
Vďaka za rady, v princípe mi asi pomohli podiely na zisku a pôžička konateľa svojej sro, ktorú mu sro vráti.

Bude to v poriadku ak:

1, Spolu s partnerom "nalejeme" peniaze do sro ako bezúročnú pôžičku- ide o 15000eur. Potom každý mesiac si budeme poukazovať na osobné účty napr. po 500eur/mes. až do "splatenia" pôžičky. Tým pádom je to daňovo uznateľný náklad sro. Len neviem ako sa z týchto peňazí zaplatí daň pre štát- asi v individuálnom daňovom priznaní. Zároveň nám to poskytne nejaké peniaze na prežitie do prvého vyplatenia podielov na zisku.

2, Po splatení pôžičky si na konci účtovného roka necháme vyplatiť podiel na zisku, ktorý zdaní spoločnosť a ako písala Johanka už ďalej pre nás tieto peniaze nebudú predmetom dane.

3, obaja budeme zároveň zamestnancami svojej sro, aspoň kvôli odvodom do ZP- tu by som poprosil o čo najvhodnejšiu formu pomeru. Teda či je to zamestnanecký pomer, alebo mandátna zmluva.

Pochopil som to čo som si prečítal správne? Poprosím pripomienky...
veronikasad
12.02.10,20:57
Tomáš, splátka pôžičky nikdy nie je daňovo uznaný náklad.

Pracovná zmluva stačí na kratší pracovný čas.

Ak chceš ušetriť na odvodoch do sociálnej poisťovne, vhodnou formou je mesačná výplata odmeny konatela, ktorá podlieha zdaneniu a platia sa z nej len odvody do zdravotnej poisťovne.
mimotemy
nečítala som všetky predch. príspevky, ale určite ti takto poradili aj iní
cocker.ba
13.02.10,08:10
Ak chceš ušetriť na odvodoch do sociálnej poisťovne, vhodnou formou je mesačná výplata odmeny konatela, ktorá podlieha zdaneniu a platia sa z nej len odvody do zdravotnej poisťovne.

ja som sa na inom mieste docital, ze nemoze byt ani odmena konatela:
...nebyť zamestnancom v s.r.o., nevyplácať si ani odmenu konateľa...

tak ako je to vlastne? je odmena konatela pravidelnym mesacnym prijmom? ako je to s platenim SP, ked je odmena nepravidelna, teda nie kazdy mesiac, ale napr.2x za 3 mesiace?nemysli sa podla zakonov odmenou kazdomesacna pravidelna odmena?
vmsux
13.02.10,08:31
Ako uz bolo naznacene, niekedy sa to robi aj tak, ze konatel bude dostavat odmenu. Ak bude do vysky nezdanitelneho minima (nejakych 300-400 EUR mesacne) tak sa z nej bude platit len zdravotne poistenie. Co je uspora 14% vs. 19% ak by sa to zdanovalo ako zisk firmy.