monikas4
11.02.10,09:48
Dobrý deň, už roky riešim rovnaký problém a neviem sa pohnúť z miesta. Pred vyše 9 rokmi sme kúpili 2-izbový byt v 6-bytovke na prízemí, začali sme ho rekonštruovať, ale asi po roku sa začali objavovať na severnej stene mokré fľaky a plesne, za tie roky sa to dostalo do takých rozmerov, že 1 izbu(tú vačšiu) nemožme asi polovicu roka užívať, pretože je doslova celá premočená a plesnivá.Zničený nábytok, koberce, šaty a to stále dookola po každej zime. Darmo sme sa domáhali na schodzi riešenia- izolácie tejto steny, nik nesuhlasil a samozrejme toto narušilo i tak chabé susedské vsťahy. Začali sme pred 4 rokmi riešiť najprv cez hygienu, vyjadrenie bolo, že byt je závadný a nevhodný na užívanie(keď prišli na obhliadku, mala som doma 10dňové bábatko), ďalšie asi 2 roky naťahovačiek a pak sťažnosť na ÚŽP, stavebný odbor, ktorý po 2! rokoch rozhodol, že správca bytovky- spoločenstvo je povinné odstrániť túto stavebno technickú závadu vzniklú opotrebením materiálu - bytovka stojí 30 rokov... Lenže nemám istotu, že spoločenstvo vykoná tieto opravy, realizujú sa podivné úkony ako výmena okien a vchodových dverí, maĺovanie schodištia firmou ( za predošlého predsedu to bolo formou brigády) a pod. Je pravda, že sa o tomto na schodzi rozprávalo, ale predseda sám rozhodol aká firma za aké peniaze to urobí a my sme sa len čudovali, kolko to stálo. Predseda sa mi vysmial a argumentoval nezmyslami typu čo ma je po tom a na moj problem so stenou reagoval slovami- dážď je na vine, že Vám prší do bytu a pod. Vie mi niekto poradiť, čo s tým, súd je dlhodobá záležitosť, odvolanie predsedu málo pravdepodobné. V byte máme až 86%vlhkosť, permamentnú zimu, všade plieseň, proste havarijný stav a to všetko pri 4 deťoch. Vraj mám nárok na zníženie preddavkov do FO pre stavebno technickú závadu odkedy trvá až do jej odstránenia. Ako to je, ak niekto vie a tiež či si možem dať uhradiť náklady spojené s opravou predmetnej steny, t.j. nové sanačné omietky apod, čo nie je lacná vec, nehovoriac o škodách na majetku. Aké mám v tomto smere ako vlastník práva? Ďakujem za každý príspevok.
vd1
11.02.10,10:11
Podľa môjho názoru by bolo vhodné tento problém naniesť na zhromaždení vlastníkov bytov s návrhom na zateplenie tejto steny ( zrejme ide o bočnú stenu domu ), dať o tom hlasovať. Ak budete prehlasovaný, nezostáva Vám nič iné, len sa obrátiť na súd. Hygiena, Slovenská energetická inšpekcia resp. žiadny orgán s tým nemá nič. Je to vecou SVB a dohody a jej členov. Zrejme výmena okien za plastové, výmena vchodových dverí smeruje i k neskoršiemu zatepleniu domu a SVB čaká na naplnenie finančných prostriedkov vo FO?
monikas4
11.02.10,10:24
Súhlasím, že úkony k niečomu smerujú, ale takisto na bývalých schodzach som pravidelne dávala podnety, ale nik nechcel ani počuť, posledné schodze si robí predseda u seba v obývačke a tam prístup nemám, ale ani takto sa nedá žiť a súd? Sme v práve, ale je to na dlho...
monikas4
11.02.10,11:01
Či bol problém už pred kúpou bytu neviem, ale bolo vykonané znalecké posúdenie obvodového múra,, zhodnotili sa podmienky v byte- vetranie, kvalita plastových okien atď., aj termografické meranie a to všetko v závere, že je nutná oprava steny. Vlhkosť v byte je daná mokrou stenou, doslova cez ňu prší! Merania boli vykonávané asi pred mesiacom, chápem priority spoločenstva, ale kto pochopí tie moje? Sme malé spoločenstvo a do úveru sa nikomu nechce, vela sa urobilo svojpomocne a pri zmene predsedu na to isté bolo treba volat firmu...a čo hararijný stav. Podla stavebného ing. sa stena pomaly rozpadáva vplivom pernamentného premočenia a pak sa nedoplatíme!Radi by sme byt predali, ale v tomto stave to nejde a ak, tak hlboko pod cenu.
najag
11.02.10,13:32
Napisal som prispevok, ostalo z neho na fore iba nezmyselne torzo, kde je zbytok, to neviem, ale ked som ho cital po napisani, tak bol este cely, ale uz nie je......:mad:
220870
28.02.10,07:50
Stalo sa aj mne a nie raz.
220870
28.02.10,08:13
No ja by som už dávno predsedu škrtil.Pritom oprava čiastočná nemusí byť nejek moc náročná ani drahá.Je evidentné že to tečie cez popraskané murivo.A to sa dá opraviť (poupchávať praskliny) aj za rozumnú cenu.Tú vašu bytovku som nevidel, ale kľudne to môže robiť 1-2 m dlhá prasklina,(veľmi často sa vyskytujú práve v napojeniach stropov,a obvodových stien).Toto predsa nemôže byť neriešiteľný problém.
monikas4
09.03.10,09:45
To si myslím aj ja, ale majú svoju hlavu a tak roky žijeme v takých podmienkach, manžel je murár, chcel to urobit - zateplit, nech daju aspoň materiál, ale vraj len na vlastné vrecko...a k tomu platit Fond opráv. Je možné podľa zákona požiadať o zníženie platieb do FO pre závady, ktoré je povinný správca odstrániť a tým nám bráni ako vlastníkovi nerušene užívať byt?
verkaz
18.03.10,10:14
Nestretla som sa ešte so znížením príspevku do FO. Až niečo zistím, tak ti napíšem. Takýto problém sa vyskytol aj u nás, chceli sme toriešiť zateplením severnej trany ale samozrejme nebolo to odsúhlasené. Teraz v máji znovu budeme riešiť tento problém na zhromaždení. Ak to znovu neodsújlasia, budú si musieť vlastníci týchto bytov závadu odstrániť sami.
verkaz
18.03.10,10:19
Takýto problém bol aj v televízii. Príspevok dávalo regionálne centrum ZSVB v Banskej Bystrici. Skús sa s nimi spojiť určite poradia. Ja to budem tiež v prípade, ak to v máji nedopadne dobre, snažiť sa vyriešiť cez nich.