sattelitka
11.02.10,09:51
čaute, ako by ste účtovali do peňažného denníka vrátenie poistneho zo sociálnej poisťovne? Ja som to najskôr dala ako príjem neovplyvňujúci, a potom som to opravila na príjem ovplyvňujúci základ dane- ostatné príjmy. Ako je to správne?
babi2
11.02.10,08:55
čaute, ako by ste účtovali do peňažného denníka vrátenie poistneho zo sociálnej poisťovne? Ja som to najskôr dala ako príjem neovplyvňujúci, a potom som to opravila na príjem ovplyvňujúci základ dane- ostatné príjmy. Ako je to správne?
Je to príjem OZD
beatam
11.02.10,09:02
účtovala by som mínus platby do fondov
hajni
11.02.10,09:06
Súhlasím s babi2, veď keď zaplatíš poistné, tak Ti to ide do výdavkov ktoré ovplyvňujú daň, tak vrátenie musí ísť do príjmov ktoré ovplyvňujú daň. Aj preplatok na poistnom musíš zdaniť.
Zvalik
11.02.10,09:14
Pôvodca textu príspevku: Zvalik Pozri príspevok
Ahoj! Ale mne ten preplatok už poslali na účet. ja tie peniaze mám na bank.účte od soc.poisťovne a neviem ako ich mám zaúčtovať v JU. Neviem asi som sa predtým zle vyjadrila. Odpoveď som v tom prvom príspevku nenašla. Preddavky som samozrejme potom znížila.
Mzdárka renča píše: znížiš jej odvody. Tak som predpokladal, že aj pre seba si to vieš aplikovať, že zaúčtovať ako zníženie odvodov. Teda prevádzkova réžia - odvod do fondov s mínusom.
__________________
hanelie
11.02.10,09:29
:)
Teda prevádzkova réžia - odvod do fondov s mínusom.:)
nie prevádzková réžia !!! odvod do fondov mínusom /btw opisuj aj so správnym riešením :)
Zvalik
11.02.10,09:42
o.k. Len mám jednu podotázku asi dosť .... SZČO si povinné poistné do SP a ZP dáva do prevádzkovej réžie alebo do platba do fondov? ďakujem!
beatam
11.02.10,09:44
o.k. Len mám jednu podotázku asi dosť .... SZČO si povinné poistné do SP a ZP dáva do prevádzkovej réžie alebo do platba do fondov? ďakujem!
platba do fondov
sattelitka
11.02.10,09:58
Ďakujem Vám a ja tiež súhlasím s hajni. Takže som to opravila správne. Pekný deň všetkým !
katkabol
08.03.10,12:56
ahojte

ja by som sa chcela opytat ... zivnostnik nemal od 1.7.2009 povinnost platit odvody do SP, dal si riadne aj odhlasku. Avsak trvaly vypis v banke si nezrusil a platil dalej. Su tieto odvody od 1.7. jeho vydavok pri vypocte zakladu dane z prijmov za rok 2009? Platil ich vlastne bez pravneho dovodu ... Vydavky si uplatnuje pausalne.

Dakujem Vam za radu.
Zoltán Kovács
08.03.10,13:01
ahojte

ja by som sa chcela opytat ... zivnostnik nemal od 1.7.2009 povinnost platit odvody do SP, dal si riadne aj odhlasku. Avsak trvaly vypis v banke si nezrusil a platil dalej. Su tieto odvody od 1.7. jeho vydavok pri vypocte zakladu dane z prijmov za rok 2009? Platil ich vlastne bez pravneho dovodu ... Vydavky si uplatnuje pausalne.

Dakujem Vam za radu.

Sú to výdavky neovplyvňujúce základ dane.
Zdenka 0705
08.03.10,13:08
Sú to výdavky neovplyvňujúce základ dane.
áno, je to poistné zaplatené bez právneho dôvodu /výdavok neovplyvňujúci DZ/. Daj si žiadosť o vrátenie. Vrátené poistné nebude vstupovať do základu dane, neovplyvní ho.
katkabol
09.03.10,08:23
Dakujem Vam za rychlu odpoved :)
Mikolajova
29.01.12,11:52
Prosím Vás uplatnujeme paušálne výdavky % z príjmov, a prisla nam vratka zo soc.poistovne - dat to do ost. prijmov, alebo ponizit skutocne zaplatene poistne?
veronikasad
29.01.12,11:56
Prosím Vás uplatnujeme paušálne výdavky % z príjmov, a prisla nam vratka zo soc.poistovne - dat to do ost. prijmov, alebo ponizit skutocne zaplatene poistne?
Znižuješ zaplatené poistné, ak ide o poistné zaplatené bez právneho dôvodu.
NAVA
24.02.12,09:26
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu: evidovaný záväzok do SP, no SP si daný záväzok párovala(neviem či správny výraz) s preplatkami z predchádzajúcich období ako to správne zaúčtovať v MRP v knihe záväzkov?
Ďakujem.

prepáčte ten otáznik rýchlo asi som zle zadala moju otázku.
Katka22
24.02.12,10:24
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu: evidovaný záväzok do SP, no SP si daný záväzok párovala(neviem či správny výraz) s preplatkami z predchádzajúcich období ako to správne zaúčtovať v MRP v knihe záväzkov?
Ďakujem.

prepáčte ten otáznik rýchlo asi som zle zadala moju otázku.

Zaznačila by som to v evidencii záväzkov tie preplatky z predchádzajúcich období .
NAVA
24.02.12,11:02
Ďakujem a keď priložím doklad z SP kde je rozpísané ako to upravovali a ja upravím len celkovú sumu záväzku?
Katka22
24.02.12,11:16
áno :)
hnidzikova
24.02.12,11:20
ahojte, chcem sa opýtať či mzda za absolventskú prax sa priráta k príjmu daňovníka. Alebo je to príjem
od dane oslobodený. Dakujem
Donda
27.02.12,17:52
Dobrý večer, prečítala som si predchádzajúce príspevky a chcem sa opýtať, keď bol živnostník od 3.1.2011 celý rok PN a platil odvody do SP (čiže vznikol mu preplatok, ktorý mu vrátia v marci 2012), mohlo by sa to zaúčtovať nasledovne? Celoročné platby, ktoré boli v peň.denníku zaúčtované ako odvod do fondov (VoZD) by si v závierkových účtoch r.2011 odpočítal? ... a samozrejme v r.2012 by vratky účtoval ako príjem NZP.
stravne
27.02.12,17:58
Dobrý večer, ja riešim ten istý problém až na to že to je SZČO- paušalista. Platil počas PN odvod do SP v plnej výške a potom dalsi rok mu to SP vratila na ucet. Do DP dal cely odvod a teraz riešim čo s tým vráteným preplatkom. Ponížiť odvody do poisťovne alebo ho zarátať do príjmu a zdaniť??
Ďakujem za radu.
Donda
07.03.12,09:59
Prosím Vás, ako zaúčtovať vratku zo soc.poisťovne vyplatenú živnostníkovi v r. 2012, ak sa týka preplatkov z viacerých rokov spätne?
Mila123
07.03.12,10:10
mínusovým znamienkom do fondov.....
Donda
07.03.12,11:26
Ďakujem, a za minulý rok preplatky, nemôžem ich odrátať z tej celkovej sumy, čo teraz vrátia a zaúčtovať tak, ako som napísala v prípevku č.21 ?
Donda
07.03.12,11:53
Prosím Poradu o radu !!!!!!!
Katarina
07.03.12,18:12
V deň pripísania preplatku na účet preplatok účtovať ako VOZD v členení - platby do fondov s mínusovým znamienkom.