Zita5
11.02.10,10:21
Prosím mám taký prípad .

Daňovník za rok 2008 podal daňové priznanie , z ktorého vyplýva príjem z podnikania čiastkový DZ vo výške 115 573,- SK §6 a príjem podľa § 8 - z prevodu vlastníctva nehnuteľností čiastkový daňový základ 516 752 Sk .

Daň bola zaplatená vo výške 79 646 Sk / 2 643 , 76 Eur.
S vedomím , že vlastne daň zvýšilo predaj nehnuteľnosti , sa nepátralo , že by daňovník mal platiť preddavky na daň . Avšak skutočnosť je úplne iná ...daňový úrad daňovníka toho času vedie , že nemá zaplatené preddavky v roku 2009 a tým pádom bude musieť zaplatiť preddavok aj teraz k 31.3.2010 t.j.ten posledný štvrtý preddavok .

V daňovom priznaní v osobitných poznámkach je všetko napísané , dokonca aj je priložený jeden list , ako daňovník prišiel k týmto príjmom . Lenže to DU nestačí .

Priznám sa , som z toho v šoku a sama na seba nasratá , lebo o druhého sa starám a ja spravím takúto chybu ....lebo to daňové priznanie som robila ja a je to pre moju dcéru . Teraz som telefonovala so správkyňou , nakoľko som sa to náhodou dozvedela , že moja dcéra má na DU nejaký nedoplatok a nebyť NO DPH a nebyť toho , že dnes obdržala list o zápočte NO na preddavok na daň z príjmu to ani neviem .Moja reakcia bola hneď taká , že som telefonovala na DU a výsledok ....že bola povinná platiť preddavky na daň z príjmu z dôvodu predaja nehnuteľnosti .

Pozerala som Zákon o dani z príjmu a dopátrala som sa , že asi majú pravdu , lebo tam je jedine § 34 odst.9 , ktorý hovorí

(9) Preddavky na daň podľa predchádzajúcich odsekov neplatí daňovník, ktorý poberal v predchádzajúcom zdaňovacom období len príjmy uvedené v § 7 alebo § 8, alebo z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 alebo príjmy zo závislej činnosti, ktoré sú zdaňované podľa § 35, pričom môže ísť aj o kombináciu takýchto príjmov.

Najviac ma štve , je som stále naložená v zákonoch a takéto niečo mi uniklo , čo nás bude stáť nejaký ten sankčný úrok ........a štve ma , že som nepoužila postup podľa § 34 odst. 4 .

Čo Vy na to ? Už ste sa stretli z takýmto prípadom .

Uverejňujem môj chybný krok , aby bol ponaučením aj pre druhých .......
Idem ešte niečo popozerať ako z toho vykľučkovať ........už vopred mi správkyňa povedala , že na odvolanie a žiadosť o odpustenie sankčných úrokov mi nádej nedáva, lebo štátna kasa je prázdna ....
bv_alexandra
11.02.10,11:48
No nie je to nič príjemné.
Ja by som asi skúsila napísať žiadosť o upustenia od sankčných poplatkov, keďže sa jednalo o jednorázový príjem a ten v podstate vôbec nesúvisel s podnikaním.
Ale aj tak je to podľa mňa nespravodlivé, keďže nehnuteľnosť vôbec nesúvisela s podnikaním.
Naozaj tam nie je žiadna výnimka.????
Zita5
11.02.10,12:04
No nie je to nič príjemné.
Ja by som asi skúsila napísať žiadosť o upustenia od sankčných poplatkov, keďže sa jednalo o jednorázový príjem a ten v podstate vôbec nesúvisel s podnikaním.
Ale aj tak je to podľa mňa nespravodlivé, keďže nehnuteľnosť vôbec nesúvisela s podnikaním.
Naozaj tam nie je žiadna výnimka.????

Nika , ešte písať nemám na základe čoho , lebo sankčný úrok nebol vyrubený . Výnimka tam už nie je žiadna .
Zoltán Kovács
11.02.10,12:05
Nika , ešte písať nemám na základe čoho , lebo sankčný úrok nebol vyrubený . Výnimka tam už nie je žiadna .

Možno trošku od cesty nápad, ale ja by som požiadal aspoň na ten marcový preddavok stanovenie inak, teda zníženie.
Zita5
11.02.10,12:17
Možno trošku od cesty nápad, ale ja by som požiadal aspoň na ten marcový preddavok stanovenie inak, teda zníženie.

Nad tým som už uvažovala , asi tak aj spravím .Ďakujem za reakciu .