usiko
11.02.10,11:42
Dobry den, som SZCO od januara 2002.

Poistné na nemocenské poistenie platím z minimálneho vymeriavacieho základu.teda mesacne odvadzam 44,73Eur, takisto 96,90Eur do socialnej poistovne. Planujem tehotenstvo a chcela by som sa opytat:

1. Po porode, ak pozastavim zivnost, na aku vysku materskej budem mat narok? A ake podmienky musim pre to splnit?

2. Ak po porode nepozastavim zivnost, na aku sumu budem mat narok?

3. Co mozem teraz zacat robit pre to, aby som mala narok na co mozno najvyssie materske davky? Citala som, ze sa mozem dat pripoistit a platit pripoistenie najmenej 9 mesiacov aby som mala zvysene materske davky. Je to pravdiva informacia?

P.S. Tehotna este nie som, ale snazime sa.
P.S2. nechcem ostat na materskej dlhsie ako rok, mozno ani tolko./neviem, ci je to dolezita informacia.../

4. ako je to s rodicovskym prispevkom? Aky najvyssi je mozne dostat a co pre to mozem spravit? Ake su podmienky?

Dakujem za odpoved,

s pozdravom,

Usiko
Xanti
11.02.10,10:55
Dobry den, som SZCO od januara 2002.

Poistné na nemocenské poistenie platím z minimálneho vymeriavacieho základu.teda mesacne odvadzam 44,73Eur, takisto 96,90Eur do socialnej poistovne. Planujem tehotenstvo a chcela by som sa opytat:

1. Po porode, ak pozastavim zivnost, na aku vysku materskej budem mat narok? Z minimálnych odvodov minimálna materská A ake podmienky musim pre to splnit? V podstate pre minimum nie je potrebné mať splnenú dobu platenia poistenia do SP a to 270 dní.

2. Ak po porode nepozastavim zivnost, na aku sumu budem mat narok? Na materskú, bezohľadu na to či sa živnosť pozastaví alebo nie.
Po materskej budeš mať nárok na rodičovský príspevok v sume 256 eur len v tom prípade ak pozastavíš živnosť.

3. Co mozem teraz zacat robit pre to, aby som mala narok na co mozno najvyssie materske davky? Citala som, ze sa mozem dat pripoistit a platit pripoistenie najmenej 9 mesiacov aby som mala zvysene materske davky. Je to pravdiva informacia? Ano je to pravdivá informácia. Platiť by si mala z rozdielu maxima 1084,55 a minima 319,58 € .

P.S. Tehotna este nie som, ale snazime sa.
P.S2. nechcem ostat na materskej dlhsie ako rok, mozno ani tolko./neviem, ci je to dolezita informacia.../

4. ako je to s rodicovskym prispevkom? Aky najvyssi je mozne dostat a co pre to mozem spravit? Ake su podmienky?

Dakujem za odpoved,

s pozdravom,

Usiko odporúčam si prečítať témy http://www.porada.sk/t119778-materska-2010-a.html
http://www.porada.sk/t129018-rodicovsky-prispevok2010-pomoc.html a mnoho iných. Písalo sa na porade veľa o tom.

Prajem príjemné čítanie.
saskia26
11.02.10,11:05
Čo sa týka pozastavenia živnosti počas poberania RP - na úrade mi povedali, že živnosť nemusí byť pozastavená, len sa nesmie vykonávať činnosť, overujú si to potom v daňovom priznaní, či boli uvedené nejaké príjmy.
Avšak nepozastaviť by znamenalo zase platiť odvody.
Xanti
11.02.10,11:12
Čo sa týka pozastavenia živnosti počas poberania RP - na úrade mi povedali, že živnosť nemusí byť pozastavená, len sa nesmie vykonávať činnosť, overujú si to potom v daňovom priznaní, či boli uvedené nejaké príjmy.
Avšak nepozastaviť by znamenalo zase platiť odvody.
Súhlasím že by potom trebalo platiť odvody.
Ale si myslím, že tetušky na UP povedali kravinu lebo predsa počas roka môžem robiť, môžem byť na materskej a aj na rodičovskom príspevku a je jasné, že príjmy v DP mať budem. Za to prvé obdobie. :D
saskia26
11.02.10,11:15
Súhlasím že by potom trebalo platiť odvody.
Ale si myslím, že tetušky na UP povedali kravinu lebo predsa počas roka môžem robiť, môžem byť na materskej a aj na rodičovskom príspevku a je jasné, že príjmy v DP mať budem. Za to prvé obdobie. :D

Tiež si myslím, ale skalopevne ma presviedčala, že nemusí byť pozastavená. :D
Xanti
11.02.10,11:16
Tiež si myslím, ale skalopevne ma presviedčala, že nemusí byť pozastavená. :D
Asi majú prikázanú likvidačnú politiku mamičiek živnostníčok. Hrozné.