k-a-t-k-a
11.02.10,12:26
Ahojte potrebujem poradiť manžel dostal výpoveď pre nadbytočnosť s dvojmesačnou výpovednou dobou, v ktorej je uvedené že očakávajú do uplynutia výpovednej doby že si vysporiada všetky nálažitosti vyplývajúce zo skončenie PP.Pracoval ako obchodný zástupca teda auto a notbuk boli nevyhnutné pre výkon práce.Dnes mu šefka telefonovala aby prišiel zajtra do firmy odovzdať veci t j. auto notbuk telefon a pod., čiže počas 2 mesačnej výpovednej doby vlastne nemože pracovať.
Ako ho budú platiť?
Patrí mu stravné?
Firma je 4OO km od nás ako je to s odovzdaním vozidla a nákladov na cestu do bydliska?
Čo ak nebude akceptovať telefonát na odovzdanie vecí?Musí to zamestnávateľ oznámiť písomne?
Prosím Vás poraďte
ďakujem
Laco-monter
11.02.10,11:31
Samozrejme,že musí vypožičané veci vrátiť, hádam si auto a notdub nechce nechať ?
k-a-t-k-a
11.02.10,11:39
samozrejme že si nechce nechať len ide o to ako bude počas výpovednej doby 2 mesiace vykonávať svoju prácu?Bude sedieť doma?Auto potrebuje na výkon práce
tanica1
11.02.10,11:46
Asi by bolo spravne zavolat do firmy a spytat sa, co mienia s nim robit pocas vypovednej doby. Ak by ho nechali doma, patri mu nahrada mzdy z dovodu prekazky na strane zamestnavatela. Ale je tam viac moznosti a preto skus zistit co ma v plane firma a potom mozeme poradit viac.
k-a-t-k-a
11.02.10,12:03
vo firme sa sním už nebavia len dnes mu šéfka telefonovala ako som už uviedla nech zajtra príde odovzdať veci.Može mu také niečo oznámiť len tak telefonicky?Čo ak veci odovzdá až keď mu uplynie výpovedná doba?
k-a-t-k-a
11.02.10,12:08
prosím Vás nevie mi nikto poradiť?Súrne potrebuje radu.
Ďakujem
k-a-t-k-a
11.02.10,12:19
nikto mi nevie poradiŤ?Prosím
k-a-t-k-a
11.02.10,12:38
prečo mi nikto nechce poradiŤ? Veď ste tu fundovaní odborníci pekne Vás prosím o radu
irma1
11.02.10,12:50
Katka, veď Ti už poradili vyššie.
Šéfku by som poslúchla, inak by hrozilo porušenie pracovnej disciplíny. Ostatne, určite to nie je jediný prípad, keď dala nejaký
príkaz telefonicky.
A čo sa týka toho, čo bude Tvoj manžel počas výpovednej doby robiť, to by malo trápiť jeho zamestnávateľa a nie Teba a Tvojho manžela. Zamestnávateľ ho bude predsa platiť. Od neho záleží, či za to bude chcieť aj nejakú prácu, prípadne akú.
Myslím si, že ak tam pôjde, tak sa to vyrieši na tvári miesta.
Nutricia
11.02.10,12:51
vo firme sa sním už nebavia len dnes mu šéfka telefonovala ako som už uviedla nech zajtra príde odovzdať veci.Može mu také niečo oznámiť len tak telefonicky?Čo ak veci odovzdá až keď mu uplynie výpovedná doba?

treba zamestnávatelovi argumentovat asi najlepšie písomne že tieto pracovné pomôcky sú na výkon práce potrebné.

§ 47
Povinnosti vyplývajúce z pracovného pomeru


(1) Odo dňa, keď vznikol pracovný pomer,

a) zamestnávateľ je povinný prideľovať zamestnancovi prácu podľa pracovnej zmluvy, platiť mu za vykonanú prácu mzdu, utvárať podmienky na plnenie pracovných úloh a dodržiavať ostatné pracovné podmienky ustanovené právnymi predpismi, kolektívnou zmluvou a pracovnou zmluvou,
veronikasad
11.02.10,12:52
samozrejme že si nechce nechať len ide o to ako bude počas výpovednej doby 2 mesiace vykonávať svoju prácu?Bude sedieť doma?Auto potrebuje na výkon práce
Nenavrhli mu skončenie pracovného pomeru dohodou v rámci plynutia výpovednej doby ?
k-a-t-k-a
11.02.10,12:55
Ďakujem pekne
ešte jedna otázka, ak dostal výpoveď pre nadbytočnosť mohli ˇby zmeniť ukončenie PP pre porušenie pracovnej disciplíny a tým pádom nedostne odstupné?
Kto mu uhradí cestu od zamestnávateľa domov? je to okolo 4OO km a vlak a autobus niečo stojí.
k-a-t-k-a
11.02.10,12:57
nie nenavrhli skončenie PP dohodou počas výpovednej doby.Oni sa s ním totiž už vobec nebavia to je to.
Nutricia
11.02.10,12:58
Ďakujem pekne
ešte jedna otázka, ak dostal výpoveď pre nadbytočnosť mohli ˇby zmeniť ukončenie PP pre porušenie pracovnej disciplíny a tým pádom nedostne odstupné?
Kto mu uhradí cestu od zamestnávateľa domov? je to okolo 4OO km a vlak a autobus niečo stojí.
ako som ti písala v min.téme musia mu dať upozornenie na porušenie prac.discplíny a umožniť vyjadrit sa k nemu.
ak má miesto výkonu práce doma tak ak pôjde odovzdat auto nech si spraví potom vyúčtovanie prac.cesty a cestovné lístky nech si dá do vyúčtovania.
veronikasad
11.02.10,13:01
nie nenavrhli skončenie PP dohodou počas výpovednej doby.Oni sa s ním totiž už vobec nebavia to je to.
odkedy mi plynie výpovedná doba ? Spomínaš ukončenie prac.pomeru za hrubé porušenie prac.disciplíny, môže sa to stať, možno zamestnávateľ len čaká na jeho chybu, aby mu nemusel vyplatiť odstupné.
irma1
11.02.10,13:04
odkedy mi plynie výpovedná doba ? Spomínaš ukončenie prac.pomeru za hrubé porušenie prac.disciplíny, môže sa to stať, možno zamestnávateľ len čaká na jeho chybu, aby mu nemusel vyplatiť odstupné.

Súhlasím. A práve preto, by som robila všetko, čo mi nakážu.
k-a-t-k-a
11.02.10,13:06
práve o to ide že on je obchodný zástupca teda auto nevyhnutne potrebuje.A vo výpovedi má uvedené písomne že do uplynutia výpovednej doby t.j. 2 mesiace si má vysporiadať náležitosti.Ja si myslím že taký TELEFONICKÝ príkaz je žiadny príkaz.Oni mu vlastne neumožnia pracovať a príde aj o stravné lístky
k-a-t-k-a
11.02.10,13:07
výpovedná doba mu začína plynuť od 01.03.2010 a je 2 mesačná pre nadbytočnosť.
irma1
11.02.10,13:10
Ešte raz Ti opakujem, že je to vec zamestnávateľa, či ho chce platiť za to, že leží doma na gauči. A prečo by mal prísť o stravné lístky?
To som nepochopila.
veronikasad
11.02.10,13:10
výpovedná doba mu začína plynuť od 01.03.2010 a je 2 mesačná pre nadbytočnosť.
Do 28.2. je teda ešte riadnym zamestnancom, pred týmto termínom by som auto neodovzdávala. Ak funguje v práci tento mesiac ? Priedlujú mu ešte prácu podla pracovnej zmluvy ?
k-a-t-k-a
11.02.10,13:14
ak je prekážka na strane zamestnávateľa má nárok na stravné lístky ak bude doma?
k-a-t-k-a
11.02.10,13:16
áno do 28.02.2010 je riadnym zamestnancom a pracuje normálne ako pred tým.Preto teraz vobec netuším ako máme postupovať?
irma1
11.02.10,13:22
ak je prekážka na strane zamestnávateľa má nárok na stravné lístky ak bude doma?

Aha, tak to neviem. Možno napíše niekto, kto s tým má skúsenosti. Zamestnávateľ má tých možností, ako riešiť situáciu viac, takže je predčasné sa baviť o prekážke na strane zamestnávateľa.
irma1
11.02.10,13:23
áno do 28.02.2010 je riadnym zamestnancom a pracuje normálne ako pred tým.Preto teraz vobec netuším ako máme postupovať?

Jednoznačne uposlúchnuť príkaz nadriadeného.
k-a-t-k-a
11.02.10,13:26
ale veď výpovedná doba začína plynúť až 01.03.2010 teda do vtedy je ešte riadnym zamestnancom a riadne pracuje ja som už v koncoch ako ďalej
irma1
11.02.10,13:28
ale veď výpovedná doba začína plynúť až 01.03.2010 teda do vtedy je ešte riadnym zamestnancom a riadne pracuje ja som už v koncoch ako ďalej

Povinnosť uposlúchnuť príkaz nadriadeného nijako nesúvisí s výpovednou dobou. Je to všeobecná a najzákladnejšia povinnosť zamestnanca.
veronikasad
11.02.10,13:28
Aha, tak to neviem. Možno napíše niekto, kto s tým má skúsenosti. Zamestnávateľ má tých možností, ako riešiť situáciu viac, takže je predčasné sa baviť o prekážke na strane zamestnávateľa.
nie, nemá nárok na stravné lístky - výkon práce netrvá dlhšie ako 4 hodiny (prekážka nie je výkon práce, iba ak by to mali v kolektívnej zmluve)
Evanka
11.02.10,13:29
Ahojte potrebujem poradiť manžel dostal výpoveď pre nadbytočnosť s dvojmesačnou výpovednou dobou, v ktorej je uvedené že očakávajú do uplynutia výpovednej doby že si vysporiada všetky nálažitosti vyplývajúce zo skončenie PP.Pracoval ako obchodný zástupca teda auto a notbuk boli nevyhnutné pre výkon práce.Dnes mu šefka telefonovala aby prišiel zajtra do firmy odovzdať veci t j. auto notbuk telefon a pod., čiže počas 2 mesačnej výpovednej doby vlastne nemože pracovať.
Ako ho budú platiť?
Patrí mu stravné?
Firma je 4OO km od nás ako je to s odovzdaním vozidla a nákladov na cestu do bydliska?
Čo ak nebude akceptovať telefonát na odovzdanie vecí?Musí to zamestnávateľ oznámiť písomne?
Prosím Vás poraďte
ďakujem
Zákonník práce si asi prečítala, manžel dostal výpoveď z nadbytočnosti podľa § 63 ods 1, písm b) Výpovedná doba je najmenej 2 mesiace. Pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Táto doba začne plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca.

Môj názor je ten, že ak ho zamestnávateľ nepreradil počas výpovednej doby (s čím by musel súhlasiť) na inú prácu a má vykonávať aj naďalej rovnakú činnosť, mal by spomínané veci, ktoré využíval pri pracovnej činnosti odovzdať ku dňu ukončenia PP.
Samozrejme všetko je vec dohody.
k-a-t-k-a
11.02.10,13:31
Ale veď to nemá logiku oni mu vlastne znemožnia pracovať
veronikasad
11.02.10,13:32
áno do 28.02.2010 je riadnym zamestnancom a pracuje normálne ako pred tým.Preto teraz vobec netuším ako máme postupovať?
Katka, v každom prípade by mal ísť do firmy. Či do 28.2. bude ešte pracovať alebo dôjde už teraz k odovzdaniu prac. pomôcok ťažko predpokladať. Možno mu zamestnávatel naozaj povie že už nemá pre neho prácu a bude mu platiť prekážky v práci na strane zamestnávatela minimálne do 28.2. Potom môže skončiť pracovný pomer dohodou. Ak k takejto situácii dôjde - možno by mohol skúsiť navrhnúť zamestnávatelovi dlhšie odstupné ako mu zo zákona patrí.
Evanka
11.02.10,13:33
Ďakujem pekne
ešte jedna otázka, ak dostal výpoveď pre nadbytočnosť mohli ˇby zmeniť ukončenie PP pre porušenie pracovnej disciplíny a tým pádom nedostne odstupné?
Kto mu uhradí cestu od zamestnávateľa domov? je to okolo 4OO km a vlak a autobus niečo stojí.
Nenaznačuješ týmto skutočné porušenie pracovnej disciplíny a zamestnávateľ sa ho chce zbaviť a zvolil humánnejší spôsob?
k-a-t-k-a
11.02.10,13:39
ale on už má v ruke výpoveď pre nadbytočnosť s odstupným a chce riadne vykonávať svoju prácu až do uplynutia výpovednej doby a zamestnávateľ mu to vlasten chce znemožniť.Ja si myslímm že taký telefonický príkaz ak by k ničomu došlo sa nedá dokázať a neobstál by ani na súde.
k-a-t-k-a
11.02.10,13:40
tu nejde o porušenie pracovnej disciplíny on už výpoveď má v ruke začína plynúť ako som písala 01.03.2010
Evanka
11.02.10,13:59
Prepáč Katka, som zle pochopila tvoju otázku, či by mu nemohli dať výpoveď pre porušenie.....Až teraz som pochopila, že si to asi myslel v súvislosti s tým odovzdaním vecí.
Ak má manžel vykonávať ďalej svoju prácu ako obchodný zástupca a potrebuje k výkonu svojej práce aj naďalej uvedené "veci", tak si myslím, že by ich mal odovzdať k poslednému dňu trvania OPP, ako som už písala. Možno má však zamestnávateľ inú predstavu. Prečo sa manžel tak bráni odovzdaniu? Zamestnávateľ nemôže meniť svojvoľne a neodôvodnene meniť pracovné podmienky v zmluve, tie by mali naďalej trvať. Nemôže manžela nútiť, aby si obstaral na ten účel auto, keď ho mal doteraz pridelené. Možno však má z-teľ inú predstavu, napríklad, že bude pracovať iba v kancelárii. To my nemôžeme vedieť a preto je lepšie rozumne sa dohodnúť.
Ja by som ti neradila púšťať sa do sporov, radšej by som si priebežne hľadala nové zamestnanie.
k-a-t-k-a
11.02.10,14:12
Ďakujem Vám všetkým za rady a pomoc.
Katka
Laco-monter
11.02.10,14:51
K-a-t-k-a , tebe asi pomalšie zapaľuje !

V PRVOM RADE by mal Tvoj manžel si hĺadať nové pracovné miesto !

Ak v doterajšom zamestnaní mu povedali,že nechcú aby pre nich pracoval,tak by mal prísť do kancelárie a ukončiť svoj prac.pomer vo veľkom štýle
to znamená šefke dobre vynadať a žiadať aby mu dali výpoveď
dohodou,ku dnešnému dńu.
to je podľa mňa najlepšie riešenie.
Nie veci naťahovať a naivne si myslieť,že niekto ho bude držať 2 mesiace za sklom, toto k ničomu nevedie.