jj2202
27.09.05,10:39
Známy sa rozvádza a na súde mu povedali, že potrebujú vidieť jeho knihu výšlých a došlých faktúr.... Nakoľko si takúto knihu nevedie, môže im predložiť evidenciu pohľadávok a evidenciu záväzkov...???
Pri začatí podnikania sa na to informoval a bolo mu povedané, že stačia tie evidencie....
Pepa
27.09.05,08:48
Vyšlé faktúry - kniha pohľadávok
Došlé faktúry - kniha záväzkov
takže evidenciu má v poriadku.
STRELEC
27.09.05,08:49
a) evidencia VF a DF je povinná ! Aj u FO. Z vymenovaných evidencií (zák. o účt. a postupy účtovania) sú povinné tie, pre ktoré má daný subjekt náplň.

b) súd zisťuje jeho majetkové pomery a tak určite uvíta rozšírenie informácie o pohľadávkach a záväzkoch aj iných ako z fakturačného styku. Rovnako bude chcieť evidenciu hmotného majetku ...
jj2202
27.09.05,08:55
strelec:
on má evidenciu (vytlačenú z pc) nie knihu... môže to tak byť. a on nič nekupuje a tiež nearchivuje výdaje, lebo to do účtovníctva nepotrebuje je remeselník...

vieš mi ešte napísať čo presne ešte potrebuje k rozvodu? na ten zoznam hnuteľného majetku je nejaký formulár???
Pepa
27.09.05,09:02
strelec:
on má evidenciu (vytlačenú z pc) nie knihu... môže to tak byť. a on nič nekupuje a tiež nearchivuje výdaje, lebo to do účtovníctva nepotrebuje je remeselník...

vieš mi ešte napísať čo presne ešte potrebuje k rozvodu? na ten zoznam hnuteľného majetku je nejaký formulár???Strelec ti píše, že súd "uvíta" rozšírené informácie......... Ak to nepýta, nie je to povinnosťou.
Výstup z PC má nejaký názov - podľa softu - buď je to kniha vystavených faktúr, alebo kniha pohľadávok- to stačí.
Zita5
27.09.05,09:06
Spracovávala som podklady tiež jednému kolegovi k rozvodu . Súd si od neho žiadal :

komplet peňažný denník 2005
evidenciu pohľadávok a záväzkov 2005
evidenciu IM 2005
evidenciu drobného majetku 2005
skladovú evidenciu 2005
Výkaz o príjmoch a výdavkoch 2005
Všetko za obdobie do 31.5.2005
DP za rok 2004 komplet so všetkými evidenciami a inventarizáciami .

Ešte to zatiaľ nie je ukončené , očakávam , že si súd môže ešte dožiadať potrebné materiály z jeho podnikania .
Pepa
27.09.05,09:13
Spracovávala som podklady tiež jednému kolegovi k rozvodu . Súd si od neho žiadal :

komplet peňažný denník 2005
evidenciu pohľadávok a záväzkov 2005
evidenciu IM 2005
evidenciu drobného majetku 2005
skladovú evidenciu 2005
Výkaz o príjmoch a výdavkoch 2005
Všetko za obdobie do 31.5.2005
DP za rok 2004 komplet so všetkými evidenciami a inventarizáciami .

Ešte to zatiaľ nie je ukončené , očakávam , že si súd môže ešte dožiadať potrebné materiály z jeho podnikania .
Zrejme záleži od "prístupu" sudcu a od toho ako sa zúčastnení "doťahujú" o výšku výživného na dieťa /popr. na manželku/. V apríli t.r. sa rozvádzal jeden môj klient a bolo to absolútne bez problémov /predkladal údaje z DP za rok 2004/. Nič iné nechceli, ale je pravdou, že na výživnom sa dohodli /na veľmi slušnom/. Tak asi preto nebolo treba predložit tonu papierov.
Zita5
27.09.05,09:14
Ale tu nešlo zatiaľ o výživné na dieťa , ale o výživné na manželku ,ktorá je t.č. na rodičovskej dovolenke .

Nech predloží len to , čo zatiaľ pýtajú .
Pepa
27.09.05,09:19
Ale tu nešlo zatiaľ o výživné na dieťa , ale o výživné na manželku ,ktorá je t.č. na rodičovskej dovolenke .

Nech predloží len to , čo zatiaľ pýtajú .
No tak to sa teda nečudujem ............. Poriadne ho prevetrajú.
jj2202
27.09.05,09:25
ale veď on je len obyčajný živnostník!!!! tie evidencie si vedie, ale peňažný denník teda nie a to viem, že 100% nemusí. dúfam. podniká od marca
Pepa
27.09.05,09:28
ale veď on je len obyčajný živnostník!!!! tie evidencie si vedie, ale peňažný denník teda nie a to viem, že 100% nemusí. dúfam. podniká od marca
Nemusí viesť peňažný denník. Netreba sa stresovať. Treba predložiť knihu pohľadávok a záväzkov. Je úplne zbytočné zaoberať sa niečím, čo zatiaľ nechcú.
Zita5
27.09.05,09:28
Veď aj ten môj bol len obyčajný živnostník !! Žiadny majetný človek .
jj2202
27.09.05,09:30
no oni si pýtali aj peňažný denník...ale on ho nemá, lebo mu povedali, že ho nepotrebuje
Pepa
27.09.05,09:32
no oni si pýtali aj peňažný denník...ale on ho nemá, lebo mu povedali, že ho nepotrebuje
No tak pýtať si môžu ..... on nie je povinný viesť si účtovníctvo. Veď predsa nie je žiadny problém, aby si zdôvodnil prečo ho nemá.
jj2202
27.09.05,09:34
a ako by to mal odôvodniť??? prosim poraď
Pepa
27.09.05,09:58
a ako by to mal odôvodniť??? prosim poraďJednoducho, nemám peňažný denník nakoľko výdavky si uplatňujem percentom z príjmov, nevediem účtovníctvo.
Muška
27.09.05,09:58
Nakoľko si uplatňuje percentuálne výdavky, nemá povinnosť viesť účtovníctvo a teda ani peňažný denník. Umožňuje mu to zákon o Dani z príjmu
STRELEC
27.09.05,10:03
Zrejme záleži od "prístupu" sudcu a od toho ako sa zúčastnení "doťahujú" o výšku výživného ... asi preto nebolo treba predložit tonu papierov.Pozrel by som sa na to z pozície klienta: sudcovi dať len to, čo chce resp. + to čo je pre mňa výhodné, žiadúce.
*agatha*
16.03.07,09:01
ahojte, nepriloží niekto knihu vyšlých faktúr? ďakujem.