gerdusha
11.02.10,14:51
ahojte, viete mi, prosim, poradit?

minuly rok sme kupili svokre limetkovnik, ktory mal uz aj kvety. stromcek odkvitol a dalej nic. odvtedy viacmenej iba vegetuje. viete mi poradit, ako sa vlastne starat o taky limetkovnik?


dakujem srdecne vopred za kazdu reakciu.
wabi
11.02.10,14:17
O "limetkovník" sa treba starať ako o ktorýkoľvek iný citrus.
Treba vás pochváliť, pretože o limetkovník sa dá starať lepšie, než napríklad o prešľachtený citrón či pomaranč. Je to divokejšia forma citrusu a má drobnejšie listy, pichliače.
Je však tiež náchylný na škodcov, najme červce, puklice, strapky, roztoče. V zime mu treba dopriať čo najviac svetla a trocha chladu idálne okolo 0 - 10 stupňov. Ak je v chlade nepotrebuje toľko svetla a naopak ak ho máte pri izbovej teplote potrebuje svetla čo najviac. Vlhkosť podla teploty. Čím teplejšie tým viac polievať.
Pozor na škodcov. Ak ho budete držať v zime v chlade, ale aby nezamrzol (krátkodobo vydrží aj -5), bude potom lepšie kvitnúť a rodiť. Dôležité je aby ste ho opelili, ak nie je hmyz tak aspoň vy zo štetčekom, alebo hoc aj prstom.:)
Limetiek je niekoľko odrôd, tak dúfam, že nemáte tú cudzoopelivú, inak by ste si museli dokúpiť ešte aj inú odrodu citrusu a dosiahnuť aby vám kvitli súčasne, to aj je ten najhorší prípad. Tie limetky ktoré pestujem ja sú samoopelivé a rodia, tak dúfam, že aj tie vaše...;)
gerdusha
11.02.10,14:20
velmi pekne dakujem za reakciu! hm, neviem, aky druh limetkovnika ide, nepamatam si, kupili sme ho zo Starkl-a.

Este raz dakujem, vytlacim Vasu radu svokricke :)