janik.hudak
11.02.10,16:15
Dobrý deň,
potreboval by som poradiť vo veci vysporiadania pozemku, mám nasledovný problém: vlastníme 3/4 pozemku na ktorom by sme chceli budúci rok stavať. Stavebné povolenie nám ale nevydajú pokiaľ nebudeme vlastniť celý pozemok, teda aj zostavajúcu 1/4. Problém, ale je že tá spomínaná 1/4 je v katastri napísaná na majiteľku, ktorá je už 15 rokov mŕtva.V archíve sme zistili, že po úmrti sa konalo dedičské konanie a vysporiadali sa pozemky ktorých bola majiteľkou - všetky pozemky ktoré boli predmetom dedičského konania sa prepísali na jej syna (celkom boli štyria právoplatný dediči), ale na tú 1/4 sa pri dedičskom konaní podľa úradnikov ZABUDLO :mee:. Chcem sa teda spýtať, existuje nejaký sposob ako by sa to dalo čo najskor vysporiadať,aby sme mohli dostať stavebné povolenie a začať stavať. Nám by k stavbe stačila i tá časť (teda 3/4) pozemku ktorú vlastníme, ale nezistil som sposob, ako by sa tie 3/4 dali prepísať alebo určiť ako samostaná parcela v celku s jedným majiteľom (teda mnou).Prosím Vás o radu: ako sa to dá dať čo v najkratšom čase do stavu takého, aby nám úrad vydal stavebné povolenie a my, aby sme v budúcnu nemali problém s pozemkom(čo sa týka vysporiadania a majiteľa pozemku).
Ďakujem.
pepa78
11.02.10,18:57
Treba sa dohodnúť s dedičom na tom, aby otvorili na príslušnom súde dedičstvo novoobjaveného majetku. Ak dodáte všetky papiere, tak súd pridelí prejednanie dedičstva notárovi. U neho to môžete urgovať aby čo najskôr vytýčil prejednanie /ako ho motivovať si musíte zistiť/ Rýchlejšia cesta asi bohužial neexistuje, nakoľko aj kebyže si dáte spraviť geometrický plán na vaše 3/4 tak vám ho na katastrálnom úrade nezapíšu...z dôvodu, že geometrák musí byť aj so Zmluvou o vysporiadaní spoluvlastníctva, ktorú musia podpísať všetci majitelia...
janik.hudak
11.02.10,19:35
vďaka za radu,
chcel by som sa ešte opýtať či sa stačí dohodnúť s tým jedíným dečičom (na ktorého boli ostatné pozemky pri prvom konaní napísané), alebo musím kontaktovať všetkých štyroch.
ďakujem.
pepa78
12.02.10,10:46
Toto bude nové konanie, kontaktujte toho jedného a oni sa medzi sebou dohodnú, či sa vzdajú v jeho prospech alebo nedohodnú a pôjdu na dedičské spolu...každopádne stačí ak návrh na prejednanie novoobjaveného dedičstva podá jeden dedič a v návrhu uvedie údaje k tým zostávajúcim...potom už koná súd
ascari
16.02.10,09:39
Dalo by sa to urobiť aj rozdelením podielového spoluvlastníctva ako píše pepa78 v prvom príspevku, ale kedže vlastník tej 1/4tiny nežije tak by to musel rozhodnúť súd. Čiže musíš konať podľa toho čo by bolo rychlejšie...