eko
27.09.05,10:59
Mám otázku:
SZČO podniká na území Slovenskej republiky a súčasne má príjem zo závislej činnosti v Nemecku.
Trvalý pobyt má v SR.
Daňové priznanie sme robili v SR aj z príjmov z NR metódou vyňatia príjmu.

Teraz potrebuje pre účely podania daňového priznania v Nemecku príjmy zo Slovenskej republiky. Ale špekulujem, načo? Veď tie už mal raz v SR zdanené.
Nepôjde o dvojité zdanenie?
Veď hoci sa zdržuje prevažnú časť roka v NR je rezidentom SR, nie? :confused:

Kto so mnou rozoberie tento problém?
kalkulka
27.09.05,09:30
Kvôli čomu potrebuje podať daňové priznanie v Nemecku? Chce žiadať o vysporiadanie dane?
eko
27.09.05,09:38
Už tretí rok odo mňa žiada potvrdenie o zaplatení dane (je to formulár z DÚ) jeho daňová poradkyňa z Nemecka, ktorá mu robí daňové priznanie.
Ale teraz mi na DÚ povedali, že mi potvrdenie vydajú, ale načo ho potrebuje?
kalkulka
27.09.05,10:07
Nejedná sa náhodou o potvrdenie z daňového úradu o jeho daňovom domicile?
eko
27.09.05,10:14
Nie. Ide o potvrdenie o zaplatení dane.
Ale skôr mi ide o princíp.
V súlade so zmluvou o zamedzení dvojitého zdanenia keď príjmy zo SR a NR vysporiada na Slovensku, je potrebné slovenské príjmy priznávať aj v NR?
kalkulka
27.09.05,10:29
Ak sa jedná o príjmy zo závislej činnosti myslím, že nie. Tam je zrejme problém s ročným vysporiadaním dane a preto si myslím, že žiadajú potvrdenie, či tieto príjmy boli pojaté do daňového vysporiadania na Slovensku. Ale odporúčala by som ti ešte
preštudovať zmluvu s Nemeckom o zabránení dvojitého zdanenia. Túto nemám preštudovanú. Oni sú síce dosť suché, ale možno tam niečo nájdeš.
eko
27.09.05,10:34
Môžeš mi povedať, čo v tej zmluve mám konkrétne hľadať?
Už ju mám vytlačenú, ale dosť ťažko sa mi v ňom číta.
kalkulka
27.09.05,10:53
Skús §15, 23 ods.2,§25 a 26.
eko
28.09.05,03:13
Ďakujem. Pozriem sa na to. Keby som mala s tým problém, ozvem sa.
AlexX
27.02.07,19:07
Ahojte Poradaci,

mam problem s jednym tazsim pripadom (teda tazsim aspon pre mna :-))... Clovek ktory mal trvaly pobyt v Nemecku do augusta 2006 tam aj poberal prijmy zo zavislej cinnosti do augusta. Potom sa prestahoval na Slovensko, kde ma od augusta aj trvaly pobyt v SR a zaroven tu aj prijmy zo zavislej cinnosti. Mimochodom je statny obcan tretieho statu, cize ani Nemecka ani SR, a zaroven nema nejake extra ani hodpodarske ani osobne vztahy (ziaden majetok v Nemecku ani v SR, ziadny vzdah, teda okrem kamaratskych samozrejme)... Som z toho jelen, lebo ako citam tu zmluvu s Nemeckom, tak citam (cl. 4), nie je mi jasne kde je rezidentom... Velmi sa mi nechce sa dohadovat s DU o jeho danovej rezidencii... Ma niekto s takymto pripadom skusenosti?

Budem vdacna za kazdu odpoved,
AlexX
Johanka
27.02.07,19:17
Ak sa tvári, že nemá v SR ani v Nemecku (v takomto poradí) stály byt, osobné ani hospodárske záujmy, ani sa v týchto krajinách obvykle nezdržuje, tak je rezidentom tam, kde je štátny občan.
Lenže .... zmluvy sú dvojstranné a my sme do toho zamotali tretiu krajinu ...
Podľa mňa by sa mal posudzovať iba podľa zmluvy medzi SR a SRN, pretože v týchto krajinách má trvalý pobyt. Tým, že má v SR príjmy zo závislej činnosti, myslím, že tu má aj hospodárske záujmy ... Alebo má nejaký iný ( lepší) druh príjmu okrem z príjmov zo závislej činnosti?
alena
06.03.07,10:47
robím daňové priznanie aj s príjmami z Nemecka. Prvou kategóriou sú príjmy , ktoré sú do určitej sumy od dane oslobodená, platia sa len odvody, sú to príjmy z riadneho pracovného pomeru. Druhá kategória príjmov sú príjmy, z ktorých sa neplatia ani dane, ani odvody, obdoba našich dohôd. Táto druhá kategória príjmov sa neuvádza ani na potvrdení od zamestnávateľa, aj keď mám k dispozícií výplatné pásky zo všetkých príjmov. Predpokladám, že keďže k DP sa prikladajú potvrdenia od zamestnávateľov, zahrniem do DP len príjmy, ktoré sú uvedené na potvrdení. Alebo mám uviesť všetky?
marco04
06.03.07,16:11
Nie. Ide o potvrdenie o zaplatení dane.
Ale skôr mi ide o princíp.
V súlade so zmluvou o zamedzení dvojitého zdanenia keď príjmy zo SR a NR vysporiada na Slovensku, je potrebné slovenské príjmy priznávať aj v NR?
Nie, nemcov nezaujímajú tvoje príjmy zo Slovenska. Si daňový rezident SR, preto podávaš z príjmov aj z NR, ale v DP na Slovensku, tieto príjmy sa vyňajú, ( nemôže ma napadnúť normálnejší výraz), ale udať sa musia v DP.
marco04
07.03.07,17:46
Ak sa tvári, že nemá v SR ani v Nemecku (v takomto poradí) stály byt, osobné ani hospodárske záujmy, ani sa v týchto krajinách obvykle nezdržuje, tak je rezidentom tam, kde je štátny občan.
Lenže .... zmluvy sú dvojstranné a my sme do toho zamotali tretiu krajinu ...
Podľa mňa by sa mal posudzovať iba podľa zmluvy medzi SR a SRN, pretože v týchto krajinách má trvalý pobyt. Tým, že má v SR príjmy zo závislej činnosti, myslím, že tu má aj hospodárske záujmy ... Alebo má nejaký iný ( lepší) druh príjmu okrem z príjmov zo závislej činnosti?
Všeobecné pravidlo je že aspoň ja som to tak pochopila, že podiela tej legislatíve, kde pracuje. Je to podľa EHS 1408/71, mal by teda podliehať slovenskej legislatíve, ak sa nedá presne určiť stredisko jeho záujmu a prac. činnosť vykonáva len na SK.