jkmk
11.02.10,17:04
Môjho otca v decembri zrazilo auto. polícia to postúpila vyšetrovateľovi a ten vypočul môjho otca .Ten, ako aj pri nehode povedal ,že išiel po prechode.
V tlačive o privolaní súdneho znalca ohľadne zdravotného stavu,vyšetrovateľ v odôvodnení píše ,že sa nehoda stala v blízkostí prechodu .
Je to rozdiel? Ak áno máme sa spoľahnúť na prokuratúru alebo treba osloviť nejakého právnika.
Laco-monter
11.02.10,16:07
Konečné slovo bude mať sudca.
220870
11.02.10,17:44
Treba osloviť právnika.Súdny znalec musí vypracovať priebeh nehody tak, aby bol najpriaznivejší pre poškodeného.Ak toto napísal súdny znalec z odboru zdravotníctva tak je to asi ok.Ale ak to napísal súdny znalec z odboru dopravy a podľa toho ,ako ste to napísali mi je jasné, že bol podplatený.Mám s tým skúsenoť.
220870
11.02.10,17:47
Konečné slovo bude mať sudca.
Konečné slovo má vždy korupcia a peniaze.Nie sudca .ZAPAMATAJTE SI TO.Na Slovensku je sudca nástrojom peňazí.:mee:
viktorviktor
11.02.10,20:54
vzdialenosť 30 cm od priechodu sa ešte ráta ako samotný priechod, odôvodnenie napísal vyšetrovateľ podľa podkladov čo dostal od policajta na mieste nehody, znalecký posudok z dopravy ešte len bude žiadať, právnika môžete osloviť, záleží od toho čo vraví vodič
Laco-monter
11.02.10,21:13
Konečné slovo má vždy korupcia a peniaze.Nie sudca .ZAPAMATAJTE SI TO.Na Slovensku je sudca nástrojom peňazí.:mee:

Tam kde nič nie je ani čertt neberie. ZAPAMÄTAJTE SI TO.
EliškaD.
25.02.10,07:30
...jkmk... Ja už som o tom tiež písala, môj známy je ale v opačnej situácii, doslova mu vbehol pod kolesá chodec, ktorý sa ponáhľaľ na MHD, ale dopravný znalec sa "pomýlil" o pár metrov !!! tak, že chodec išiel po prechode... Keď na to obžalovaný upozornil, sudca ho zahriakol, že je to "nepodstatná" vec a nemieni sa ďalej tým zapodievať... Jedným slovom korupcia, korupcia a ešte raz korupcia !!!
axbx
19.03.10,16:58
Iste bol aj poraneny. Bezplatne odskodnenie urazu (bolestne, atd) pri tej havarii. Kedy sa stala nehoda?
preboha
04.10.10,16:55
Iste bol aj poraneny. Bezplatne odskodnenie urazu (bolestne, atd) pri tej havarii. Kedy sa stala nehoda?
o akom bezplatnom odškodnení to hovoríte? nie snáď o tom, ktoré v zmluve požaduje 30% zo získaného odškodenenia?
alaya1
04.10.10,17:05
Ja sa uz nad nicim nepozastavujem.
Ak jeden clovek ide v protismere, celne sa zrazi s protiiducim autom, ktore sa nema kde vyhnut, zrani vodica, urobi na aute poskodeneho totalnu skodu,vec nahlasi poistovni pol roka po nehode, s poskodenym sa ani raz nekontaktuje a prokuratura zastavi proti nemu trestne stihanie. Krajska detto. Co na o povedat????
Dáša_
04.10.10,17:28
ja mam dokonca taku skúsenosť, že sudca na pojednávaní vyniesol jeden rozsudok a kým vypracoval jeho písomnú formu, tak o 180 stupnov zmenil názor....
bubkoch
04.10.10,17:39
a kto bol na vine ? aby este nakoniec tvoj otec neplatil vodicovi naklady ktore mu sposobil ...
marleau
04.10.10,18:04
Niektorí chodci si myslia,že akonáhle sú pri prechode,okamžite možu naň vstúpiť.Blbý zákon,ktorý neberie do úvahy,že auto sa v momente zastaviť nedá,nikoho nezaujíma,ani toho,komu by to mohlo ublížiť.Chodec má prednosť len vtedy,ak auto može ešte pred prechodom bezpečne zastaviť.Väčšia rozhľadenosť chodcov by nezaškodila.
tomashme
10.10.10,19:42
Niektorí chodci si myslia,že akonáhle sú pri prechode,okamžite možu naň vstúpiť.Blbý zákon,ktorý neberie do úvahy,že auto sa v momente zastaviť nedá,nikoho nezaujíma,ani toho,komu by to mohlo ublížiť.Chodec má prednosť len vtedy,ak auto može ešte pred prechodom bezpečne zastaviť.Väčšia rozhľadenosť chodcov by nezaškodila.

V zákone 8/2009 je mimo iného uvedené:
§ 53
(1) Pri prechádzaní cez cestu je chodec povinný prednostne použiť priechod pre chodcov, nadchod alebo podchod. Na priechode pre chodcov sa chodí vpravo. Chodec nesmie vstupovať na vozovku, ak prichádza vozidlo s právom prednostnej jazdy; ak sa chodec nachádza na vozovke, musí takémuto vozidlu bez meškania uvoľniť priestor na prejazd.
(2) Chodci, ktorí prechádzajú cez priechod pre chodcov, musia brať ohľad na vodičov prichádzajúcich vozidiel najmä tým, že neprechádzajú jednotlivo, ale v skupinách. To platí aj voči vodičom odbočujúcim na cestu, cez ktorú chodci prechádzajú. Chodec nesmie vstupovať na vozovku, a to ani pri použití priechodu pre chodcov, ak vzhľadom na rýchlosť prichádzajúcich vozidiel nemôže cez vozovku bezpečne prejsť. Iným účastníkom cestnej premávky ako chodcom je používanie priechodu pre chodcov zakázané.
(3) Mimo priechodu pre chodcov sa smie cez vozovku prechádzať len kolmo na jej os. Chodci smú prechádzať cez vozovku mimo priechodu pre chodcov, len ak s ohľadom na vzdialenosť a rýchlosť jazdy prichádzajúcich vozidiel nedonútia ich vodičov na zmenu smeru alebo rýchlosti jazdy.
(4) Pred vstupom na vozovku sa chodec musí presvedčiť, či tak môže urobiť bez nebezpečenstva, a len čo vstúpi na vozovku, nesmie sa tam bezdôvodne zdržiavať ani zastavovať. To platí na priechode pre chodcov
i mimo neho. Chodec nesmie prekonávať zábradlie ani iné zábrany.

To je len tak mimo iného.
Vodiči okrem cyklistov musia poznať a taktiež robiť skúšku zo zákona počas výcviku v autoškole. Koľko chodcov, čo nie sú vodičmi, resp. neboli v autoškole videli vôbec zákon 8/2009 o cestnej premávke? Žijú v tom, že môžu skákať do cesty, na priechod pre chodcov kedy sa im zachce. Sú toho názoru, že ak sú na priechode pre chodcov nič sa im nemôže stať. Novým zákonom má chodec viac povinností pred vstupom na priechod pre chodcov, alebo celkovo na vozovku ako mali v zákone 315/1996 premávke na pozemných komunikáciách.
Llívia
11.10.10,04:36
Niektorí chodci si myslia,že akonáhle sú pri prechode,okamžite možu naň vstúpiť.Blbý zákon,ktorý neberie do úvahy,že auto sa v momente zastaviť nedá,nikoho nezaujíma,ani toho,komu by to mohlo ublížiť.Chodec má prednosť len vtedy,ak auto može ešte pred prechodom bezpečne zastaviť.Väčšia rozhľadenosť chodcov by nezaškodila.

Áno, a toto je použiteľné najmä vtedy, keď som na prechode, pozriem vľavo, pozriem vpravo, nič nejde (= vôbec žiadne auto), tak bezpečne vstúpim na prechod a zrazu sa prirúti nejaký debil z hlavnej cesty, ktorý odbáča a šetrí púrdom. Veď načo vyhodiť smerovku pred odbáčaním, stačí, ak ju vyhodí počas odbáčania, príp. vôbec, veď si mám domyslieť, že milosťpán chce odbočiť. :confused::mad:
tomashme
11.10.10,18:03
Máš pravdu, veď na našich cestách niektorý jazdia ako by sme tu ani cesty nemali. A nie to ešte dávať nejaké znamenie o zmene smeru jazdy. Nie len pri odbočovaní doľava, doprava, taktiež aj pri predchádzaní, alebo prechádzaní z pruhu do pruhu.
Llívia
12.10.10,05:44
To nemá na môj dnešný raňajší zážitok: stála som na chodníku (asi 0,5 m od jeho kraja) pred obchodom a čakala som, až prejdú autá, aby som mohla prejsť na druhú stranu cesty. Prechod ani semafory tam nie sú. Zrazu auto, ktoré išlo zľava, vybehlo na chodník (išlo aj po chodníku, aj po ceste naraz) - šofér úplne ignoroval, že tam stojím. Keby som sa dívala na opačnú stranu a spravila by som krok vpred, stále by som bola na chodníku, ale ten pako by ma zrazil. A ešte by som si zato asi mohla sama, že som tam stála a nepozrela sa, či si to po chodníku náhodou tak milosťpán nešinie rovno k obchodu?! To sa mám vyhýbať autám ešte aj na chodníku?! :eek::confused::mad:
hotcom
07.02.11,06:31
dobrý den

ak mate s tym este starosti tak mi prosim zavolajte dnes okolo 12 hod

rad vam pomožem

tel: 0918 24 77 39
misoft
07.02.11,09:54
V zákone 8/2009 je mimo iného uvedené:
§ 53
(1) Pri prechádzaní cez cestu je chodec povinný prednostne použiť priechod pre chodcov, nadchod alebo podchod. Na priechode pre chodcov sa chodí vpravo. Chodec nesmie vstupovať na vozovku, ak prichádza vozidlo s právom prednostnej jazdy; ak sa chodec nachádza na vozovke, musí takémuto vozidlu bez meškania uvoľniť priestor na prejazd.
(2) Chodci, ktorí prechádzajú cez priechod pre chodcov, musia brať ohľad na vodičov prichádzajúcich vozidiel najmä tým, že neprechádzajú jednotlivo, ale v skupinách. To platí aj voči vodičom odbočujúcim na cestu, cez ktorú chodci prechádzajú. Chodec nesmie vstupovať na vozovku, a to ani pri použití priechodu pre chodcov, ak vzhľadom na rýchlosť prichádzajúcich vozidiel nemôže cez vozovku bezpečne prejsť. Iným účastníkom cestnej premávky ako chodcom je používanie priechodu pre chodcov zakázané.
(3) Mimo priechodu pre chodcov sa smie cez vozovku prechádzať len kolmo na jej os. Chodci smú prechádzať cez vozovku mimo priechodu pre chodcov, len ak s ohľadom na vzdialenosť a rýchlosť jazdy prichádzajúcich vozidiel nedonútia ich vodičov na zmenu smeru alebo rýchlosti jazdy.
(4) Pred vstupom na vozovku sa chodec musí presvedčiť, či tak môže urobiť bez nebezpečenstva, a len čo vstúpi na vozovku, nesmie sa tam bezdôvodne zdržiavať ani zastavovať. To platí na priechode pre chodcov
i mimo neho. Chodec nesmie prekonávať zábradlie ani iné zábrany.

To je len tak mimo iného.
Vodiči okrem cyklistov musia poznať a taktiež robiť skúšku zo zákona počas výcviku v autoškole. Koľko chodcov, čo nie sú vodičmi, resp. neboli v autoškole videli vôbec zákon 8/2009 o cestnej premávke? Žijú v tom, že môžu skákať do cesty, na priechod pre chodcov kedy sa im zachce. Sú toho názoru, že ak sú na priechode pre chodcov nič sa im nemôže stať. Novým zákonom má chodec viac povinností pred vstupom na priechod pre chodcov, alebo celkovo na vozovku ako mali v zákone 315 (http://www.porada.sk/t59477-315-ostatne-pohladavky.html)/1996 premávke na pozemných komunikáciách.

Keďže si povedal A, je potrebné povedať aj B z uvedeného zákona (okrem iného):


§ 4
Povinnosti vodiča
(1) Vodič je povinný
a) použiť na jazdu len vozidlo, ktoré možno prevádzkovať v cestnej premávke,6)
b) mať pri sebe platné doklady predpísané týmto zákonom alebo osobitným predpisom,7)
c) venovať sa plne vedeniu vozidla a sledovať situáciu v cestnej premávke, d) brať ohľad na vozidlo označené osobitným označením a na označené výcvikové vozidlo autoškoly,8)
e) dbať na zvýšenú opatrnosť voči cyklistom a chodcom, najmä deťom, osobám so zdravotným postihnutím, osobitne voči osobám, ktoré používajú bielu palicu, a starým osobám,
f) dať prednosť chodcovi, ktorý vstúpil na vozovku a prechádza cez priechod pre chodcov, pritom ho nesmie ohroziť,
g) pribrať potrebný počet spôsobilých osôb, ak to vyžaduje bezpečnosť cestnej premávky, a na ten účel ich náležite poučiť,
h) zabezpečiť vozidlo a prepravované veci proti odcudzeniu prostriedkami montovanými do vozidla jeho výrobcom, ak sa vzdiali od vozidla mimo jeho dohľadu,
i) zabezpečiť pred jazdou a počas jazdy, aby sa vo výhľadovom poli vodiča nenachádzali predmety, ktoré môžu odvádzať pozornosť od bezpečného vedenia vozidla.
(2) Vodič nesmie
a) viesť motorové vozidlo bez príslušného vodičského oprávnenia, v čase jeho odobratia alebo počas zadržania vodičského preukazu; to neplatí, ak sa učí viesť motorové vozidlo v autoškole, podrobuje sa skúške z vedenia motorového vozidla alebo má povolenú jazdu podľa § 70 ods. 3 a § 71 ods. 2,
b) požiť počas vedenia vozidla alkohol alebo inú návykovú látku,9)
c) viesť vozidlo v takom čase po požití alkoholu alebo inej návykovej látky, keď sa alkohol alebo iná návyková látka ešte môžu nachádzať v jeho organizme,
d) viesť vozidlo po požití lieku v čase, keď liek môže znížiť jeho schopnosť viesť vozidlo,
e) viesť vozidlo, ak jeho schopnosť viesť vozidlo je znížená najmä úrazom, chorobou, nevoľnosťou alebo únavou,
f) odovzdať vedenie vozidla osobe, ktorá nespĺňa podmienky na vedenie vozidla ustanovené týmto zákonom, osobe, ktorá je pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky, alebo osobe, ktorej schopnosť viesť vozidlo je inak znížená,
g) ohroziť chodcov prechádzajúcich cez cestu, na ktorú vodič odbočuje, pri odbočovaní na miesto mimo cesty, pri vchádzaní na cestu a pri otáčaní alebo pri cúvaní,
h) ohroziť cyklistov prechádzajúcich cez priechod pre cyklistov,
i) poškodzovať životné prostredie, najmä verejnú a cestnú zeleň,
j) prekážať v jazde rýchlejšie idúcim vozidlám a obmedzovať plynulosť cestnej premávky,
k) znížiť náhle rýchlosť jazdy alebo náhle zastaviť, ak to nevyžaduje bezpečnosť cestnej premávky,
l) počas vedenia vozidla používať telefónny prístroj okrem telefonovania s použitím systému „voľné ruky“ alebo vykonávať inú obdobnú činnosť, ktorá nesúvisí s vedením vozidla; to neplatí pre vodiča vozidla ozbrojených síl Slovenskej republiky (ďalej len „ozbrojené sily“), ozbrojených bezpečnostných zborov, ozbrojených zborov, Vojenskej polície, obecnej polície, Hasičského a záchranného zboru, ostatných hasičských jednotiek, Horskej záchrannej služby, záchrannej zdravotnej služby, banskej záchrannej služby, Vojenského spravodajstva a Slovenskej informačnej služby pri plnení svojich úloh,
m) používať hanlivé gestá voči ostatným účastníkom cestnej premávky, vyhadzovať z vozidla predmety a obťažovať ostatných účastníkov cestnej premávky ani iné osoby najmä nadmerným hlukom, prachom, znečisťovaním ovzdušia, rozstrekovaním kaluží, blata alebo zbytočným ponechaním motora stojaceho vozidla v chode,
n) použiť na jazdu vozidlo, ktoré svojím farebným vyhotovením a označením sa dá zameniť s vozidlom Policajného zboru, Vojenskej polície, Železničnej polície, obecnej polície, Hasičského a záchranného zboru alebo ostatných hasičských jednotiek.


Takže asi toľko: ak je už raz chodec na priechode, má prednosť, či sa to vodičovi páči, alebo nie.

Sú toho názoru, že ak sú na priechode pre chodcov nič sa im nemôže stať. Predpokladajú správne, pretože na priechode majú prednosť chodci! To vraví zákon a keď to vodič nerešpektuje, doplatí. Na druhej strane aj chodci musia počítať s určitými povinnosťami (na čo však niekedy zabúdajú) - a všimol som si, že toto väčšinou "zabúdajú" deti (pochopiteľné), mládež (nerozvážnosť) a biznismani s telefónom pri uchu(nepozornosť) :D. Starší ľudia radšej počkajú, pretože nemajú istotu.