BeaY
27.09.05,10:59
dobry den, prosim vas ako mam v alfe zauctovat priamu uhradu faktury za material a za auto?

dakujem
Paula
27.09.05,09:15
dobry den, prosim vas ako mam v alfe zauctovat priamu uhradu faktury za material a za auto?

dakujemAj mňa to veľmi zaujíma (i keď nemám Alfu), ako sa to účtuje v JÚ i v PÚ. Ďakujem všetkým skúseným poraďákom za radu.
BeaY
27.09.05,09:18
ak je tu niekto kto uctuje len v papierovom PD a nepouziva ziadny soft, tak ako robi tu priamu uhradu
dik
Zita5
27.09.05,09:19
Dostali ste na čerpanie úveru zvlášť konto v banke ?
BeaY
27.09.05,09:28
ano, bol vytvoreny uverovy ucet
Zita5
27.09.05,09:36
Mňa to tiež v tomto období čaká , lebo ideme tiež čerpať úver . Ešte sme z úveru neminuli ani korunu , ale BV už prišiel .

No určite by som si vytvorila účtovanie banky na konto vytvorené z hľadiska úveru . Všetky prijaté faktúry , ktoré idú na úhradu cez toto zriadené úverové konto , by som si zaevidovala v záväzkoch , spravila kópiu faktúry / 2x/ originál odovzdala banke na úhradu , 1 kópiu by som založila k BV pri účtovaní a 1 x kópiu do evidencie DF . Účtovala by som normálne / ako bežný BV/podľa členenia do výdavkov - pokiaľ to dovoľuje tá ktorá fa .Splátky úveru do VNZD .

Neviem vravím , že ma to čaká , ale asi by som postupovala tak ako píšem . Určite by som natrafila na nejaký zádrhel , ale dá sa všetko vyriešiť.

Určite napíše niekto , kto tým už prešiel alebo momentálne je v tejto situácii .
Ikan
27.09.05,10:40
Takže ja účtujem v JÚ čerpanie úveru cez priebežne položky / medzi podniakteľským kontom a uverovým ako čerpanie úveru alebo splátka úveru/ Čo sa týka bežného účtu riadne výdavky a príjmy ako doteraz+ takisto čerpanie alebo splátka úveru/

V PÚ je to 221+analytika podľa čísla účtu/261 a naopak, podľa toho či ide o čerpanie alebo splátku. Je dobré sa riadiť práve výpisom z účtu, kde vlastne účtujem presne to, čo je na ňom uvedené:

Napr.
Zaplatená faktúrá v sume 10.000,- Sk z úveru
Bežný účet: 321/221 +analytika bežného účtu
221+analytika BÚ/261
Uverový účet: 261/221 + analitika úverového účtu

Z toho vyplýva bežný účet = 0,- Sk
Úverový účet = odčerpané peniaze z úveru
BeaY
27.09.05,12:08
Zita5-dakujem, ale nie je mi jasne, ako budem robit vydavok banka /bezny ucet/ ked tam tie peniaze uverove vlastne nemam. alebo mi to uz vobec nemysli...
slnko
27.09.05,19:04
Zita5-dakujem, ale nie je mi jasne, ako budem robit vydavok banka /bezny ucet/ ked tam tie peniaze uverove vlastne nemam. alebo mi to uz vobec nemysli...treba presnejšie info o aký úverový účet ide. Ja účtujem v PU(v JU to bude to isté) takýto: úverovy účet banka vytvorila k bežnému účtu. Ja robím úhrady naďalej z tohoto bežného účtu, aj keď už je nulový. Na výpise to banka eviduje takto: výdaj úhrada faktúry napr. 1000 SK, vzápätí príjem - čerpanie úveru 1000 SK. Zostatok 0.
Na úverovom účte sa objaví výdaj - čerpanie úveru 1000 SK.
Takže úhrada faktúry bude z bežného účtu klasicky po starom a príjem-čerpanie úveru a výdaj-čerpanie úveru by som účtovala tak ako píše Ikan cez priebežné položky > príjem na bežný účet, výdaj z úverového účtu.
Takže na úverovom účte pekne vidíme, koľko sme už vyčerpali a to isté platí aj pri splátkach úveru.
Ak mi príde na bežný účet platba odberateľskej faktúry, banka hneď urobí výdaj na splátku úveru a na uverovom účte urobí príjem na splátku úveru. Opäť účtovanie cez priebežné položky. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif