albiwatt
11.02.10,19:10
Po rozvode manželstva a zrušení BSM nás ešte čaká odpredaj spoločného 3-izbového bytu, z výnosov ktorého sa s exmanželom chceme podeliť a definitívne vyrovnať i po finančnej stránke.

Keďže po odpredaji tohoto bytu už nebudem mať kde bývať, začala som si už tak trochu v predstihu mapovať situáciu a niečo si hľadať. A to tým skôr, že za peniaze, ktoré dostanem, si príliš vyskakovať dovoliť naozaj môcť nebudem.
Jedna z realitných kancelárií mi však na moje prekvapenie predsa len ponúkla i cenovo prijateľný a po všetkých stránkach vyhovujúci 1-izbový byt. Upozornili ma ale, že v tomto prípade nejde o klasický predaj, ale keďže je to družstevný byt, môže tu ísť iba o prevod členských práv za odplatu, ktorej výška bude stanovená ako rozdiel trhovej ceny a nesplatenej anuity.

Ten byt je skutočne krásny, rada by som ho získala, no z celej tejto transakcie mám naozaj veľké obavy. Trápia ma najmä tieto otázky:
1) Prevod členských práv podľa mojich predstáv znamená i členstvo v bytovom družstve. S tým až taký problém nemám. Budem ale potom musieť zaplatiť i nejaký členský vklad, popr. podiel za byt? Ak áno, nemalo by byť o túto výšku znížené i odstupné požadované prevádzajúcim?
2) Ako mám postupovať, aby sa nestalo, že druhej strane zaplatím, no k prevodu práv nepríde?
3) Po prebehnutí všetkých záležitostí budem ľahšia o skutočne veľkú sumu peňazí, no vlastníčkou bytu v tomto prípade aj tak nebudem, iba nájomníčkou. Nehrozí, že nejakou nevedomosťou alebo nejakou hlúpou chybou môžem prísť i o byt i o tieto peniaze?
4) Členstvo v bytovom družstve vo mne nebudí dôveru, takže by som si neskôr byt chcela pre každý prípad odkúpiť do osobného vlastníctva. Kedy je najlepšie požiadať družstvo o tento prevod? Jedni vravia, že to môžem urobiť hneď, ďalší zasa odporúčajú počkať cca 2 roky.
5) Komu všetkému musím potom zmenu bydliska nahlásiť? Vzťahujú sa k tomu i nejaké termíny alebo lehoty, dokedy tak treba urobiť?

Za pochopenie, trpezlivosť a odpovede vám všetkým už vopred ďakujem.
buchač
11.02.10,18:21
Po rozvode manželstva a zrušení BSM nás ešte čaká odpredaj spoločného 3-izbového bytu, z výnosov ktorého sa s exmanželom chceme podeliť a definitívne vyrovnať i po finančnej stránke.

Keďže po odpredaji tohoto bytu už nebudem mať kde bývať, začala som si už tak trochu v predstihu mapovať situáciu a niečo si hľadať. A to tým skôr, že za peniaze, ktoré dostanem, si príliš vyskakovať dovoliť naozaj môcť nebudem.
Jedna z realitných kancelárií mi však na moje prekvapenie predsa len ponúkla i cenovo prijateľný a po všetkých stránkach vyhovujúci 1-izbový byt. Upozornili ma ale, že v tomto prípade nejde o klasický predaj, ale keďže je to družstevný byt, môže tu ísť iba o prevod členských práv za odplatu, ktorej výška bude stanovená ako rozdiel trhovej ceny a nesplatenej anuity.

Ten byt je skutočne krásny, rada by som ho získala, no z celej tejto transakcie mám naozaj veľké obavy. Trápia ma najmä tieto otázky:
1) Prevod členských práv podľa mojich predstáv znamená i členstvo v bytovom družstve. S tým až taký problém nemám. Budem ale potom musieť zaplatiť i nejaký členský vklad, popr. podiel za byt? Ak áno, nemalo by byť o túto výšku znížené i odstupné požadované prevádzajúcim?
2) Ako mám postupovať, aby sa nestalo, že druhej strane zaplatím, no k prevodu práv nepríde?
3) Po prebehnutí všetkých záležitostí budem ľahšia o skutočne veľkú sumu peňazí, no vlastníčkou bytu v tomto prípade aj tak nebudem, iba nájomníčkou. Nehrozí, že nejakou nevedomosťou alebo nejakou hlúpou chybou môžem prísť i o byt i o tieto peniaze?
4) Členstvo v bytovom družstve vo mne nebudí dôveru, takže by som si neskôr byt chcela pre každý prípad odkúpiť do osobného vlastníctva. Kedy je najlepšie požiadať družstvo o tento prevod? Jedni vravia, že to môžem urobiť hneď, ďalší zasa odporúčajú počkať cca 2 roky.
5) Komu všetkému musím potom zmenu bydliska nahlásiť? Vzťahujú sa k tomu i nejaké termíny alebo lehoty, dokedy tak treba urobiť?

Za pochopenie, trpezlivosť a odpovede vám všetkým už vopred ďakujem.

Zaráža ma bod 3 a 4 .....

Bod 3 - nemalá čiastka vydaná na to , aby som sa stal nájomníkom bytu ?????

Bod 4 - pravdepodobne ďaľšia nie malá čiastka , aby som sa stal vlstníkom bytu ??????

Povedzme dva roky platiť ťažké peniaze za niečo , čo nie je moje ????

Ďakujem , neprosil by som si ...;)

Kúpim , zaplatím , platím náklady spojené s bývaním ....nestarám sa a užívam ...
Mária27
11.02.10,18:25
Po rozvode manželstva a zrušení BSM nás ešte čaká odpredaj spoločného 3-izbového bytu, z výnosov ktorého sa s exmanželom chceme podeliť a definitívne vyrovnať i po finančnej stránke.

Keďže po odpredaji tohoto bytu už nebudem mať kde bývať, začala som si už tak trochu v predstihu mapovať situáciu a niečo si hľadať. A to tým skôr, že za peniaze, ktoré dostanem, si príliš vyskakovať dovoliť naozaj môcť nebudem.
Jedna z realitných kancelárií mi však na moje prekvapenie predsa len ponúkla i cenovo prijateľný a po všetkých stránkach vyhovujúci 1-izbový byt. Upozornili ma ale, že v tomto prípade nejde o klasický predaj, ale keďže je to družstevný byt, môže tu ísť iba o prevod členských práv za odplatu, ktorej výška bude stanovená ako rozdiel trhovej ceny a nesplatenej anuity.

Ten byt je skutočne krásny, rada by som ho získala, no z celej tejto transakcie mám naozaj veľké obavy. Trápia ma najmä tieto otázky:
1) Prevod členských práv podľa mojich predstáv znamená i členstvo v bytovom družstve. S tým až taký problém nemám. Budem ale potom musieť zaplatiť i nejaký členský vklad, popr. podiel za byt? Ak áno, nemalo by byť o túto výšku znížené i odstupné požadované prevádzajúcim? Prevedie na teba všetky práva, teda aj podiel v družstve (viac ako len členský podiel na byt). Mal by v tom byť aj základný členský vklad (býva 500 - 2000 Sk).
2) Ako mám postupovať, aby sa nestalo, že druhej strane zaplatím, no k prevodu práv nepríde? Môžeš to sama oznámiť družstvu, príadne dať zaprotokolovať dohodu. Ty budeš mať dohodu aj doklad o zaplatení, bolo by to bezdôvodné obohatenie druhej strany. Pozri § 230 obodného zákonníka.
3) Po prebehnutí všetkých záležitostí budem ľahšia o skutočne veľkú sumu peňazí, no vlastníčkou bytu v tomto prípade aj tak nebudem, iba nájomníčkou. Nehrozí, že nejakou nevedomosťou alebo nejakou hlúpou chybou môžem prísť i o byt i o tieto peniaze? Len keby si sa prehrešila voči stanovám (napr. neplatenie nájomného) - žiadaj si ich.
4) Členstvo v bytovom družstve vo mne nebudí dôveru, takže by som si neskôr byt chcela pre každý prípad odkúpiť do osobného vlastníctva. Kedy je najlepšie požiadať družstvo o tento prevod? Jedni vravia, že to môžem urobiť hneď, ďalší zasa odporúčajú počkať cca 2 roky. Môžeš o prevod požiadať hneď, do dvoch rokov ti ho musia previesť (§ 29 zákona o vlastníctve bytov). Členom družstva môžeš zostať aj po prevode bytu do vlastníctva, ak znova zaplatíš základný členský vklad.
5) Komu všetkému musím potom zmenu bydliska nahlásiť? Vzťahujú sa k tomu i nejaké termíny alebo lehoty, dokedy tak treba urobiť?

Za pochopenie, trpezlivosť a odpovede vám všetkým už vopred ďakujem.

odpoveď v texte
sito
11.02.10,18:56
Po rozvode manželstva a zrušení BSM nás ešte čaká odpredaj spoločného 3-izbového bytu, z výnosov ktorého sa s exmanželom chceme podeliť a definitívne vyrovnať i po finančnej stránke.

Keďže po odpredaji tohoto bytu už nebudem mať kde bývať, začala som si už tak trochu v predstihu mapovať situáciu a niečo si hľadať. A to tým skôr, že za peniaze, ktoré dostanem, si príliš vyskakovať dovoliť naozaj môcť nebudem.
Jedna z realitných kancelárií mi však na moje prekvapenie predsa len ponúkla i cenovo prijateľný a po všetkých stránkach vyhovujúci 1-izbový byt. Upozornili ma ale, že v tomto prípade nejde o klasický predaj, ale keďže je to družstevný byt, môže tu ísť iba o prevod členských práv za odplatu, ktorej výška bude stanovená ako rozdiel trhovej ceny a nesplatenej anuity.

Ten byt je skutočne krásny, rada by som ho získala, no z celej tejto transakcie mám naozaj veľké obavy. Trápia ma najmä tieto otázky:
1) Prevod členských práv podľa mojich predstáv znamená i členstvo v bytovom družstve. S tým až taký problém nemám. Budem ale potom musieť zaplatiť i nejaký členský vklad, popr. podiel za byt? Ak áno, nemalo by byť o túto výšku znížené i odstupné požadované prevádzajúcim?
2) Ako mám postupovať, aby sa nestalo, že druhej strane zaplatím, no k prevodu práv nepríde?
3) Po prebehnutí všetkých záležitostí budem ľahšia o skutočne veľkú sumu peňazí, no vlastníčkou bytu v tomto prípade aj tak nebudem, iba nájomníčkou. Nehrozí, že nejakou nevedomosťou alebo nejakou hlúpou chybou môžem prísť i o byt i o tieto peniaze?
4) Členstvo v bytovom družstve vo mne nebudí dôveru, takže by som si neskôr byt chcela pre každý prípad odkúpiť do osobného vlastníctva. Kedy je najlepšie požiadať družstvo o tento prevod? Jedni vravia, že to môžem urobiť hneď, ďalší zasa odporúčajú počkať cca 2 roky.
5) Komu všetkému musím potom zmenu bydliska nahlásiť? Vzťahujú sa k tomu i nejaké termíny alebo lehoty, dokedy tak treba urobiť?

Za pochopenie, trpezlivosť a odpovede vám všetkým už vopred ďakujem.

Ten byt, spoločný je vo vašom, vlastníctve? Ak áno a bratsky sa podelíte, nesadni na lep.

Pozor na to, aby na byte neboli aj nedoplatky, aj to budú prípadne náklady naviac. Je možno jednať s družstvom a nájomníkom, realitka je len prostredník, ktorá chce minimálne na tom niečo zhrabnúť, ak nie zhrabať.


Ako napísal buchač, kúpiš, máš! Platíš, si bez starosti...
albiwatt
11.02.10,22:56
Ten byt, spoločný je vo vašom, vlastníctve? Ak áno a bratsky sa podelíte, nesadni na lep.
Pozor na to, aby na byte neboli aj nedoplatky, aj to budú prípadne náklady naviac.
Je možno jednať s družstvom a nájomníkom, realitka je len prostredník, ktorá chce minimálne na tom niečo zhrabnúť, ak nie zhrabať.
Ako napísal buchač, kúpiš, máš! Platíš, si bez starosti...
1) Spoločný byt je v osobnom vlastníctve nás oboch. Prepáč, no tentoraz naozaj nerozumiem, v čom by nemalo byť delenie pol na pol v poriadku... Vysvetlíš, prosím?
2) S družstvom sa síce jednať dá, no s nájomníkom už nie, nakoľko ten si sám na to netrúfal, a tak to dal na starosť realitke. A tá mu pochopiteľne hneď dala podpísať papier, že s nikým bez nej rokovať v tejto veci po dobu platnosti zmluvy nesmie..... A na základe toho mieni realitka odo mňa, ako od "kupujúcej" strany, pýtať v prípade úspešného zavŕšenia všetkého i svoju províziu.