ekopo
11.02.10,19:35
V parlamente sa objavil návrh zákona o "zaokrúhlení ceny, ktorá sa platí v hotovosti na najbližšiu celú päťku centov". je to parlamentná tlač č. 1394 (k nahliadnutiu tu http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/cpt&ZakZborID=13&CisObdobia=4&ID=1394 )
materiál v doc. je príloha.
Osobne v tom nevidím takmer nič pozitívne. Opäť sa skomplikuje práca účtovníkov, pretože sa bude účtovať o zaokrúhľovaní, čo je zbytočná pracnosť naviac. Informácie z médií sú také, že aj faktúry pri vystavení sa budú v konečnej sume zaokrúhľovať, čo považujem za absurditum. Podľa Rozalky bude potreba upravovať ERP, tým vzniknú ďalšie výdavky obchodníkov. Ak sa bude platiť 5centov, môžu sa vyplatiť aj napr. 2+2+1, pretože nie je možné ich zrušiť, takže sa tým nič nezíska.
Privítam Vaše postrehy na danú problematiku, Vaše návrhy, podnety...

Podľa informácií od Rozalky na tom pracujú dva výbory:
pre hospodársku politiku s mailovou adresou hpp@nrsr.sk
pre financie, rozpočet a menu s mailovou adresou frm@nrsr.sk

Kto uzná za vhodné , môže na uvedené mailové adresy zaslať svoje poznatky, resp. pripomienky. Čím viac, tým lepšie......
rickman
12.02.10,06:37
Navrh som necital, no podla mna by zaokruhlovanie malo byt aplikovane len na hotovostny styk (ak vobec).
ekopo
12.02.10,12:29
Navrh som necital, no podla mna by zaokruhlovanie malo byt aplikovane len na hotovostny styk (ak vobec).
To, že sa jedná o hotovostný styk som uviedol na začiatku príspevku. Len si treba uvedomiť, čo to bude obnášať. Väčšina firiem má polovicu peňažných transakcií v hotovosti, každá sa bude musieť podľa zákona zaokrúhľovať. Aj prípadná úhrada faktúr. ERP sa budú musieť prestaviť, stúpne náročnosť práce účtovníka, zbytočná evidencia.....A to len preto, lebo jeden poslanec chce urobiť predvolebné gesto, ako "zbaviť" ľudí 1 a 2 centoviek, ktoré sú vraj na obtiaž. Sú vám centy naozaj tak na obtiaž?
Blankake
12.02.10,12:41
To, že sa jedná o hotovostný styk som uviedol na začiatku príspevku. Len si treba uvedomiť, čo to bude obnášať. Väčšina firiem má polovicu peňažných transakcií v hotovosti, každá sa bude musieť podľa zákona zaokrúhľovať. Aj prípadná úhrada faktúr. ERP sa budú musieť prestaviť, stúpne náročnosť práce účtovníka, zbytočná evidencia.....A to len preto, lebo jeden poslanec chce urobiť predvolebné gesto, ako "zbaviť" ľudí 1 a 2 centoviek, ktoré sú vraj na obtiaž. Sú vám centy naozaj tak na obtiaž?
Mne ako spotrebiteľovi sú na obtiaž, len sa mi zbierajú v peňaženke. A takýto názor som počula už od viacerých spotrebiteľov.
Ale toto by sa podľa mňa malo riešiť úplným zrušením 1 a 2 centoviek, nie zaokrúhľovaním.
ekopo
12.02.10,12:55
Mne ako spotrebiteľovi sú na obtiaž, len sa mi zbierajú v peňaženke. A takýto názor som počula už od viacerých spotrebiteľov.
Ale toto by sa podľa mňa malo riešiť úplným zrušením 1 a 2 centoviek, nie zaokrúhľovaním.
Samozrejme beriem Tvoj názor, ale mince netreba len zbierať, ale aj platiť nimi. Mnohokrát je za tým len pohodlnosť "spotrebiteľa", pretože radšej vyloví z peňaženky 10 centovku, ako napr. centovky a dvojcentovky. Osobne s tým žiadny problém nemám. Žial, zrušiť drobné nie je zo známych dôvodov možné.
Johanka
12.02.10,12:58
Vzhľadom na to, že už budú len dve schôdze NR SR a tá posledná , v máji, bude len opijáš(pardón - slávnostná schôdza), tak to (myslím) nestihnú schváliť.
marina8
12.02.10,13:28
mne tie mince nevadia, o vsetky ma vzdy v obchode oberu, takze mi neostane nic
nevidim dovod na zaokruhlovanie za predpokladu, ze 1 a 2 centovky ostanu aj nadalej v platnosti
to mam tomu rozumiet tak,ze ak pridem do obchodu,kde 1 rohlik stoji 0,06,tak mi to na bloku zaokruhlia na 0,05 napriek tomu, ze v penazenke mam 3 dvojcentove mince alebo 1 patku a 1 jednocentovku?
divne:o
Jana Motyčková
12.02.10,13:36
mne tie mince nevadia, o vsetky ma vzdy v obchode oberu, takze mi neostane nic
nevidim dovod na zaokruhlovanie za predpokladu, ze 1 a 2 centovky ostanu aj nadalej v platnosti
to mam tomu rozumiet tak,ze ak pridem do obchodu,kde 1 rohlik stoji 0,06,tak mi to na bloku zaokruhlia na 0,05 napriek tomu, ze v penazenke mam 3 dvojcentove mince alebo 1 patku a 1 jednocentovku?
divne:o
Keď im dáš tri 2-centové mince, 1 cent ti vydajú.:)
paťuška
12.02.10,13:42
Zaujímavé je na tom to, že 1-2 centovky sú v celej eurozóne, nikomu to nevadí a zrazu my Slováci, čoby "najbohatší" národ Európy ich chce zrušiť. A to si naša vláda vraví, že je sociálna.....
durisovad
12.02.10,14:32
Mne sa pravidelne stava, ze pri plateni odo mna pokladnicky pytaju drobne. Maju ich nedostatok a boli by radi, keby som im ich vysypala aj za hrst. Nevidim preto ziadny dovod, aby sa zrusili. Ved jeden cent je na staru menu 30 halierov a to nie je az tak malo.
Blankake
12.02.10,14:42
Zaujímavé je na tom to, že 1-2 centovky sú v celej eurozóne, nikomu to nevadí a zrazu my Slováci, čoby "najbohatší" národ Európy ich chce zrušiť. A to si naša vláda vraví, že je sociálna.....
Zrušiť ich nemôžeme, pretože členské štáty eurozóny nemôžu "svojvoľne" na národnej úrovni zmeniť štruktúru eurobankoviek a mincí. Môžeme ich akurát obmedziť v obehu, ako to zaviedli vo Fínsku a v Holandsku.
Tara1
12.02.10,20:50
Zase len pár ľudí rozhoduje o nás všetkých. Mne osobne väčšinou mince chýbajú, lebo ich priebežne používam. A možno zas niekoho napadne referendum či chce národ malé mince alebo zaokrúhľovanie?...
Rozalka
12.02.10,20:55
To, že sa jedná o hotovostný styk som uviedol na začiatku príspevku. Len si treba uvedomiť, čo to bude obnášať. Väčšina firiem má polovicu peňažných transakcií v hotovosti, každá sa bude musieť podľa zákona zaokrúhľovať. Aj prípadná úhrada faktúr. ERP sa budú musieť prestaviť, stúpne náročnosť práce účtovníka, zbytočná evidencia.....A to len preto, lebo jeden poslanec chce urobiť predvolebné gesto, ako "zbaviť" ľudí 1 a 2 centoviek, ktoré sú vraj na obtiaž. Sú vám centy naozaj tak na obtiaž?

A to ešte nehovoríme o platbách v hotovosti po začatí účinnosti nového zákona o ERP .........
vmsux
13.02.10,08:11
Ak to spravne rozumiem, 1 a 2 centove mince rusit nikto nebude. Len sa planuje, ze sa ceny zaokruhlia na 5 centov. Tym, logicky, 1 a 2 centove mince stratia dolezitost a postupne vymiznu. Napriek tomu vsak budu stale platne. Podla mna je to dobry napad. Vyroba tych minci je stratova, ludia ich moc nepouzivaju, starsi na ne nevidia... Zaokruhlenim cien na 5 centov nepribudne ani uctovnikom viac prace, lebo by sa mali zaokruhlit samotne ceny tovarov a nie vysledny nakup. Ja s tym suhlasim.
ekopo
13.02.10,09:37
Tvrdenie " Zaokruhlenim cien na 5 centov nepribudne ani uctovnikom viac prace" môže povedať len ten, kto absolútne nepozná prácu účtovníkov. A ešte reakcia na predposlednú vetu " ...lebo by sa mali zaokruhlit samotne ceny tovarov a nie vysledny nakup" podľa návrhu zákona sa má zaokrúhliť cena výsledného nákupu....a o to výsledné zaokrúhlenie ide.
tetrisss
13.02.10,11:37
Toto je typicka vyroba problemu pre problem, ako keby sme nemali dost inej roboty, Ekopo, ja sa nad nasim myslenim uz rozculujem rok, pretoze sme mali euro mesiac a uz sme kricali, naco nam boli take drobne, pritom jednoducha matematika by kazdemu napovedala, ze jeden cent nie je az tak na mile vzdialeny od nasho povodneho patdesiathaliernika. Pritom na uvazenie davam, ze takymto zbytocnym zaokruhlenim vznikne jednej alebo druhej strane niekedy takmer korunovy rozdiel. Neobstoji, ze je to len konecna suma, lebo nakupujeme aj jednotlivo. Ja, ako clovek, ktory pracuje v obchode si myslim, ze my obchodnici sme si uz na eura uplne zvykli a vobec nam nejake centiky neprekazaju, len ako neviem ktory "predrecnik":) spravne povedal, centiky netreba len zberat, ale nimi aj platit. Ja osobne so zaokruhlovanim tiez nesuhlasim, lebo, ano, je to zbytocna praca a este ani nic neriesiaca uprava.
Rozalka
15.02.10,16:58
Nikto nepridá svoj názor?
rickman
15.02.10,18:22
Nikto nepridá svoj názor?

Je daleko viac veci, ktore by mali riesit, nez taketo somariny.

A navyse, ludia si problemy s 1 a 2 centovkami sposobili sami tym, ze len odkukavali ceny ostatnych bez toho, aby sa nad ich tvorbou zamysleli. Neverim, ze sam Bata by dnes fungoval na rovnakom principe, nez kedysi. Okrem ineho, pri platbach kartou batovske ceny nemaju povodny vyznam - efekt.
ekopo
15.02.10,18:52
No, pre Teba somarina, pre mňa (ako účtovníka) vonkoncom nie.

Aj dnes bolo niečo v TV: http://video.markiza.sk/archiv-tv-markiza/televizne-noviny/38645

Účtovníkom/čkam, začne dochádzať až po uvedení zákona do praxe, že im pribudne prinajmenšom ďaľší zápis pri účtovaní......
rickman
16.02.10,07:21
No, pre Teba somarina, pre mňa (ako účtovníka) vonkoncom nie.



Akoto ze nie? Ved keby sa venovali niecomu inemu, tak sa tomu teraz nemusis venovat ty a nemas z toho starosti. Alebo nie tak? :)
abel
16.02.10,07:37
Myslím, že ten návrh vznikol v prepitej hlave jedného ctihodného pána poslanca, ktorý povedal, že centové mince sa aj tak povaľujú v aute.
Nemyslel pri tom na to, že napr. keď jeho rodina vlastní 4 autá, tým vylepší priemer aj pre ďalšie tri rodiny, ktoré auto nemajú a z toho dôvodu sa im ani mince nemajú kde len tak povaľovať. (moja babka hovorievala, že kto si mála neváži, po mnohom nech nebaží ). Pre mňa tie cenťáčiky hodnotu majú.

Ja som sa konečne začala tešiť, že na tých dokladoch zmizlo halierové zaokrúhľovanie, že už konečne zmizne duálne zobrazovanie a na tom doklade nájdem cenu už za 10 sekúnd.
Ešte stále mi tam dosť prekáža, koľko zákazník zaplatil a koľko mu má predavač vydať. Skôr ako centové mince by sa mali zrušiť choré poslanecké návrhy.
Antea
17.02.10,10:23
Myslím, že ten návrh vznikol v prepitej hlave jedného ctihodného pána poslanca, ktorý povedal, že centové mince sa aj tak povaľujú v aute.
Nemyslel pri tom na to, že napr. keď jeho rodina vlastní 4 autá, tým vylepší priemer aj pre ďalšie tri rodiny, ktoré auto nemajú a z toho dôvodu sa im ani mince nemajú kde len tak povaľovať. (moja babka hovorievala, že kto si mála neváži, po mnohom nech nebaží ). Pre mňa tie cenťáčiky hodnotu majú.

Ja som sa konečne začala tešiť, že na tých dokladoch zmizlo halierové zaokrúhľovanie, že už konečne zmizne duálne zobrazovanie a na tom doklade nájdem cenu už za 10 sekúnd.
Ešte stále mi tam dosť prekáža, koľko zákazník zaplatil a koľko mu má predavač vydať. Skôr ako centové mince by sa mali zrušiť choré poslanecké návrhy.
To vzniklo v hlave, neviem či sa presne vyjadrím, šéfa komory obchodníkov. Vraj majú s eurocentami strááášne veľa roboty. Je to p. Konštiak. Stále je na Markíze a do toho vŕta. Sme naozaj "voľní". Nemcovi ani na um nezíde niečo také, ten si váži každý cent, to len my bohatí Slováci. Ja som zásadne proti, kvôli všetkému čo to bude obnášať.
abel
17.02.10,11:02
neviem, či je to aj hodné zamorovania Porady

http://aktualne.centrum.sk/ekonomika/financie/clanek.phtml?id=1200183
abel
17.02.10,13:13
poisonkatka
18.02.10,07:14
Tvrdenie " Zaokruhlenim cien na 5 centov nepribudne ani uctovnikom viac prace" môže povedať len ten, kto absolútne nepozná prácu účtovníkov. A ešte reakcia na predposlednú vetu " ...lebo by sa mali zaokruhlit samotne ceny tovarov a nie vysledny nakup" podľa návrhu zákona sa má zaokrúhliť cena výsledného nákupu....a o to výsledné zaokrúhlenie ide.

ale jemne zvysit alebo znizit cenu ti nikto nemoze zakazat, ci? tak si proste obchodnici upravia ceny a hotovo. niekde pridaju, niekde uberu. inak vsimla som si na niektorych fakturach, ktore nam chodia od dodavatelov, ze zaokruhluju :-) ako keby 1 cent nemal hodnotu :-)
ekopo
04.03.10,12:17
......tak už je to jasné, zaokrúhľovať sa nebude...

výsledok dnešného hlasovania v NRSR:

Prítomní: 131
Hlasujúcich: 129
Za hlasovalo: 32
Proti hlasovalo: . 11
Zdržalo sa hlasovania: 86
Nehlasovalo: 2
Neprítomní: 19


a kto chce aj menoslov.....

http://www.nrsr.sk/Page.aspx?sid=schodze/hlasovanie/hlasovanie&ID=26672